Takie tam (dziennik)

Seria: Linie Krajowe
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska, dziennik
black_hole

"Takie tam" to niezwykły dziennik - jego bohaterem nie jest autor, tylko język, który przegląda się sam w sobie. Jest fascynującą grą, tworem niezależnym, płata figle, skupia na sobie uwagę. I lubi się podobać. Krótko mówiąc - język u Malickiego jest seksowny, a sam autor flirtuje z nim bez opamiętania. "Malicki obserwuje życie z dystansu i cieszy się jak dziecko na wyłażący zewsząd absurd,...

"Malicki obserwuje życie z dystansu i cieszy się jak dziecko na wyłażący zewsząd absurd, na dowcip, który serwuje nam rzeczywistość. Prócz poczucia humoru i błyskotliwości tę prozę cechuje prostota, stoicyzm i pogoda ducha. Bo ktoś kogoś wziął pod parasol na deszczu, bo ciągle są ciepłe pociągi i redakcje, a ludzie wcale nie tacy okrutni jak głosi telewizja. Wystarczy spuścić z tonu i zwolnić. Świat oglądany w ten sposób jest znacznie ciekawszy, przedmioty nabierają koloru, dźwięki stają się bardziej wyraziste. Ktoś komuś da papierosa, trochę drobnych - i już jest cieplej, jaśniej." Agnieszka Wolny-Hamkało

źródło opisu: czarne.com.pl/

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl/

oliwa | 2014-02-04
Na półkach: Przeczytane, Polska

„Takie tam” to notes z zapiskami z codzienności. Tworzą je fragmenty rozmów, drobne obserwacje, anegdoty z puentą i bez. Czasem śmieszne, czasem liryczne. Niby każdy może coś takiego napisać, ale nie każdy ma tyle uwagi i sympatii do świata, co Malicki.

ścichapęk | 2013-12-16
Na półkach: Przeczytane, Drgnęło

Misz-masz. Słowa, zdania, napisy, dialogi, vlepki, zlepki ("Szumy, zlepy, ciągi"?). I alkohol, papierosy, menele, Rzeka, pies. Rozmowy - słuchane, podsłuchane, przekazywane, zapamiętywane, zapisywane.
Ale i podskórności, te z cyklu "To wszystko jest bardzo skomplikowane"; nieswojo czytać, ciężkości.

Zabawne i smutne. C'est la vie. Miał Malicki lep na słowa.

---

"- Ale pan szybko czyta.
- Tak. Opuszczam białe"

"- Jak się masz?
- Mam się.
- Na pewno?
- A mogę się nie mać?"

"- Niedobrze, ryż rozstał się z zupą - powiedziała. Stała przy kuchence gazowej. W lewej dłoni trzymała czerwoną pokrywkę"

"- Synku, jak się zachowywał pan hydraulik?
- Dobrze. Tylko do rury, z którą miał kłopot, mówił jak do pani psa"

"Pani w aptece powiedziała, że nie ma takiego leku, który utrwala rany. Bardzo się śmiała, kiedy o to zapytałem"

Ewa | 2016-09-29
Przeczytana: 09 listopada 2016