Neonowy dwór czyli zdrada Matthew Swifta

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Matthew Swift (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
The Neon Court
alith

Kiedy założono miasto, był szalonym miejscowym duchem, czającym się w ciemnościach, na granicy światła pochodni. Gdy ulice pokryto brukiem, stał się słyszalnymi w mroku krokami. W epoce wiktoriańskiej, gdy pojawiły się uliczne latarnie, przerodził się w cień, zawsze umykający przed światłem. Tam, gdzie gaz gasnął, był on. Cień na końcu zaułka, kroki ledwie słyszalne w nocy. Daimyo Neonowego Dworu nie żyje. Dwaj wojownicy Plemienia również. A zapowiedziany niedawno przez proroctwo „wybraniec” zaginął. Obie strony oskarżają siebie nawzajem, a Matthew Swift znalazł się między nimi, próbując ratować pokój. Bo gdy magowie ruszają na wojnę, wszyscy przegrywają. Niestety, Swift ma jeszcze większe problemy. Martwa kobieta próbuje go zabić, a miasto zaatakowała niewiarygodnie potężna moc. Tak jakby ucieczka przed morderczynią i ingerencja w magiczną politykę nie były wystarczająco trudne, Swift musi dodatkowo znaleźć sposób na powstrzymanie groźby wywodzącej się z pradawnych koszmarów ludzkości. Inaczej Londyn zginie i nie będzie o co walczyć.

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2011

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka-946--0-0-Neonowy_dw%C3%B3r.html

Trylogia nie jest wyjątkowa, choć pomysł ma potencjał. Wykonanie raczej średnie. Ogólnie średnio mi się podobała, mimo to przeczytam kolejną część, gdyż lubię wiedzieć, jak kończą się zaczęte przeze mnie historie.

8_oclock | 2014-05-01
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Rozczarowanie.
Z okładki wynika, że są trzy książki o burmistrzu, ale wyd. Mag nie podaje informacji, jaka jest ich kolejność, i czy książka, którą trzymam w ręku, jest pierwsza? druga? może trzecia?
Styl nieco mnie zaskoczył("Na tle skóry wydawała się niemal czarna, ale w bladym sodowym świetle odbijającym się od podbrzusza nocnych chmur i blasku czegoś nieznanego po drugiej stronie buchającego zza drzwi dymu była niewątpliwie szkarłatna"). Akcji nie rozumiem. Próbowałam się wciągnąć przez 40 stron - bez rezultatu.

Piotr Paliwoda | 2013-08-10
Przeczytana: 2013 rok

Kolejny tom przygód Matthew Swifta sprawującego urząd Nocnego Burmistrza wraz z wynikającymi z powyższej decyzji kłopotami to książka trzymająca poziom serii. Ciężko jest scharakteryzować fabułę, gdyż wszystko w odpowiedni sposób zostało przedstawione przez wydawnictwo więc skupię się na osobistych odczuciach. W książce zabrakło mi większej ilości odniesień do tytułowego Neonowego Dworu, który jest niewątpliwie inspirowany kulturą Japonii. Owszem można spotkać się z ulubioną wersją bohatera dotyczącą historii początków powstania tej organizacji ale w dalszej części książki trudno o rozwinięcie tajemniczej aury, poza częściowym motywem przewodnim filozofii i działa członków Neonowego Dworu. Ponadto Penny jako uczennicy brakuję ogłady(jej język w niemalże każdym zdaniu jest przesycony wulgaryzmami), której powinna już nabrać z biegiem czasu. Sam bohater mógłby również w większym stopniu wykorzystać korzyści idące z tytułu Nocnego Burmistrza interesując się choćby rozwojem szczególnej...

Mędrek | 2013-12-11
Przeczytana: 02 listopada 2013

Zdecydowanie najlepsza z dotychczas przetłumaczonych książek o Matthew Swifcie. Neonowy Dwór posiada to czego zabrakło Nocnemu Burmistrzowi, akcja jest wartka a główny wątek i sytuacja głównego bohatera zmienia się co rusz.

Elika77 | 2013-05-05

Czy zdrada (jak w tytule) - z tym można dyskutować. Swift dorasta i mądrzeje. To jest cena jego działań, od których nie może uciec.

Bohun | 2012-07-18
Przeczytana: 16 lipca 2012

Książka taka sobie. Tylko, że autorką jest Kate Griffin, a nie Catherine Webb. Widać to nawet na okładce.

christi | 2012-11-01
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, 2012

Zazwyczaj po przeczytaniu książki długo o niej myślę. Przy tej jednak tego nie miałam. Gdy czytałam, było ok. Wdrążałam się w historię, łączyłam z bohaterami, jednak gdy tylko odkładałam ją na półkę czar pryskał.
Przeszkadzały mi długie, czasami nudne opisy otoczenia, zdarzeń, no w sumie wszystkiego. Zdarzało się, że omijałam dużą część tekstu, bo po prostu mnie męczyły.
I do tego te napisy z murów... niby nic takiego, ale strasznie mnie irytowały.
Aczkolwiek mimo wszystko książka całkiem ciekawa i czyta się w miarę płynnie.

emcete | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Trafiłam przypadkiem, zaczęłam czytać od trzeciej części cyklu, na pewno przeczytam pozostałe. Bardzo fajne urban fantasy, Londyn w klimacie Nigdziebądź Gaimana a poziom mroku jak w cyklu o Feliksie Castorze Careya, do tego wartka akcja i sporo ironicznego humoru. Polecam.

Meybell | 2012-12-30
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

"Coś jest na końcu zaułka, czeka na ciebie"

Weronika Nowak | 2015-03-04

niezłe polecam

Rozpoczynamy cykl "Fantastyka na światowym poziomie"!

Bohaterowie, których nie wypada nie znać, autorzy, którzy wyznaczali kierunki popkultury, nadprzyrodzone zagadki, mityczne potyczki, podróże w przeszłość i w odległą przyszłość – to wszystko znajdziecie co tydzień na LC!