Nocny burmistrz

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Matthew Swift (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
The Midnight Mayor
9788374802031
Ag2S

Ludzie mówią, że jeśli kruki kiedykolwiek opuszczą londyńską Tower, budynek runie i królestwo upadnie. Tak się składa, że nie jest to dalekie od prawdy… Magiczne osłony broniące miasta padają jedna po drugiej: Londyński Mur sprofanowano tajemniczym graffiti, kruki z Tower znaleziono martwe, Londyński Kamień zniszczono. To nie są dobre wieści. Wszystkie te nadprzyrodzone osłony – mieszanka...

Magiczne osłony broniące miasta padają jedna po drugiej: Londyński Mur sprofanowano tajemniczym graffiti, kruki z Tower znaleziono martwe, Londyński Kamień zniszczono. To nie są dobre wieści. Wszystkie te nadprzyrodzone osłony – mieszanka międzynarodowych atrakcji turystycznych i zapomnianych legend miejskich – składały się na potężną magiczną tarczę, broniącą Londynu przed… no właśnie, pytanie brzmi: przed czym? Co mogłoby być aż tak potężne, by zagrozić całemu miastu?
Choć rozsądek radziłby tego nie robić, wskrzeszony czarnoksiężnik Matthew Swift pozna odpowiedź na to pytanie. I jeśli szczęście się do niego uśmiechnie, może pożyje wystarczająco długo, by coś w tej sprawie zrobić.

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2011

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka-839--0-0-Nocny_burmistrz.html

Viconia | 2011-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2011

„Telefon zadzwonił.
Odebrałem go.
A potem…
… to skomplikowane.”

Tak zaczyna się druga część cyklu o Matthew Swifcie. Każdy kto czytał część pierwszą już w tym momencie będzie miał uśmieszek na twarzy. A dla tych, którzy nie czytali, a nie wiedzą czy warto nadrabiać zaległości, rekomendacją niech będzie fakt, że ostatnio dziewczyna, której poleciłam w księgarni „Szaleństwo Aniołów” po kilku dniach wróciła zadowolona po część drugą i trzecią ;)

Znacie tę legendę, że jeśli kruki opuszczą londyńską Tower królestwo upadnie? Albo, że źle skończy się zniszczenie Londyńskiego Muru czy Kamienia? A co, jeśli to wszystko wydarzy się jednocześnie? Na domiar złego ktoś morduje Nocnego Burmistrza. A w centrum wydarzeń jest oczywiście Matthew, który po raz kolejny odebrał telefon w złym momencie ;] Czy i tym razem pożyje wystarczająco długo, żeby dowiedzieć się kto lub co zagraża całemu miastu oraz co oznacza dziwne graffiti, które pojawia się w całym mieście? Przekonajcie się...

| 2011-05-07
Przeczytana: 2011 rok

Urban Fantasy jest podgatunkiem literatury, którego akcja rozgrywa się w realiach wielkomiejskich. Specyficzny klimat utworów utrzymanych w tym gatunku spowodowany jest przez pozorną sprzeczność współistniejących w nich magii i techniki.

W pierwszy tomie czytelnicy mieli okazję poznać historię czarnoksiężnika, który po dwóch latach od swojej śmierci powrócił do świata żywych. Matthew Swift nie miał zielonego pojęcia kto przyczynił się do jego zmartwychwstania i wydawać by się mogło, że wcale się tym nie przejmuje. Dzięki swoim magicznym mocom mężczyzna postanowił zemścić się na osobach, które maczały palce w jego zabójstwie. Niestety nie pomyślał o tym, że nie wszystko pójdzie po jego myśli...

"Nocny burmistrz" przedstawia Molom Książkowym wydarzenia, które mają miejsce niedługo po zakończeniu "Szaleństwa aniołów". Po raz kolejny autorka zabiera nas w podróż pełną niedomówień i niesamowitych zdarzeń, które wywołują w czytelnikach ogromną ilość emocji. Tym razem jesteśmy...

dilbi | 2014-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2014

Skończyłam.. ufffff, nareszcie!!!
To pierwsze co pomyślałam dzisiaj. I nie wiem jak ją ocenić, bo książka napisana fajnie, czyta się przyjemnie i łatwo, akcja toczy się całkiem sprawnie, ale czyta się ją i czyta i czyta i czyta i końca nie widać. Strasznie mi się dłużyła - i za to odejmę z gwiazdkę.

gadmara | 2014-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2014

Kolejna odsłona Matthew Swifta alias Niebieskie elektryczne anioły. I jak dla mnie nawet bardzo udane. Pierwszy tom był ok, ten jest lepszy! Widać postęp w pisarstwie autorki, jakby czuła się w temacie lepiej, pewniej. Brawo.
Jest więcej… w sumie wszystkiego. Akcja porywa od pierwszej strony i ciągle się coś dzieje. Nie da się nudzić przy tej lekturze.
Z poprzedniego tomu pozostaje nam 4 bohaterów, z czego 2 tylko marginalnie.
Oczywiście pozostawiono głównego bohatera który nie wierzy w ani jedno słowo z dziwnych historii, ale i tak się boi, tak na wszelki wypadek.
Oraz Odę, mordercę Zakonu usuwająca osoby szkodzące Bogu i wierze, która dla rozrywki potępia różne rzeczy ;)
Pojawia się bardzo niebezpieczna Śmierć Miast jak również facet, „który zna faceta, który zna faceta, który ma furgonetkę i kilku kumpli”.
Fajnie się czyta oczywiste stwierdzenia, które w podobnych sytuacjach przychodziły mi do głowy, coś w stylu: „I rzekł Bóg: Niech stanie się Światło! I ludzkość postanowiła...

amalgamat | 2013-08-13
Przeczytana: lipiec 2013

Pokolenie ze wspomnieniami z dzieciństwa układającymi się w kształt błyskawicy dostaje nowego magicznego idola. A właściwie kilku, bowiem on jest nimi, a one są nim. Schizofreniczny twór- mieszanina człowieka z elektrycznymi błękitnymi aniołami, z ego ledwie mieszczącym się w granicach Londynu, rusza swojemu ukochanemu miastu na ratunek przed nadciągającym złem. Nie wywija beznamiętnie różdżką, śpi spokojnie i ma w dupie latanie na miotle. Magiczną moc czerpie z potęgi miasta i jego infrastruktury, energii drzemiącej w elektryczności i gazie. Poza tym zna doskonale pełne zastosowanie fajek i piwa w życiu codziennym.
Taki o to bohater otrzymuje w spadku brzemię, które sprowadza na niego lawinę złych przygód. Staje wobec tego w szranki ze złem, nakierowanym na sianie zagłady w Londynie.
Trywialność tematyki 'Nocnego burmistrza' szybko schodzi na dalszy plan wobec błyskotliwości dialogów i interesującej fabuły. Skrupulatne opisy Londynu, poza autochtonami, pociągać tylko mogą osoby...

Alumfelga | 2015-08-29

"Nocny Burmistrz" zachowuje zalety "Szaleństwa Aniołów", pozbywając się kilku jego wad. Fabuła wychodzi poza odstrzeliwanie kolejnych wrogów, rozwija się stopniowo i raz czy dwa skręca w nieoczywistym kierunku; Matthew Swift wydaje się ciekawszy i jakby sympatyczniejszy w swoim zagubieniu w nowej sytuacji; połączenie starej magii ze współczesnym miastem (czarownice gotujące w kotle herbatę z torebek!) pozostaje wielkim atutem. Tylko z galopującymi opisami wciąż, niestety, trzeba walczyć. Mimo wszystko tendencja zwyżkowa.

Aga | 2014-09-29
Przeczytana: 27 lipca 2014

Dobra, mocna treść.. Pełna fascynujących opisów Londynu, magicznych legend, rytuałów i innych metafizycznych zawiłości... Czarnoksiężnik wplątuje się w kolejną aferę, nowy urząd, wyzwanie i klątwa... Czyli akcja i zwiedzanie Londynu... Mega gratka, chociaż są momenty przez, które trudno przebrnąć... Drugi tom przebija pierwszy, bo znacznie łatwiej się go czyta.. Inna magia, inne czary, taka odmienność ratuje od nudy i rutyny... Odmienne spojrzenie na świat magii... Polecam... Warto...

christi | 2012-11-29
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, 2012

Te książki są dla mnie dziwne. Czytam w szybkim tempie (przynajmniej tak mi się wydaje), a one ciągną się i ciągną w nieskończoność. Denerwują mnie te "napisy na murach".
Całość w sumie całkiem niezła. Aczkolwiek, gdy odłożę ją na półkę, to jakoś nie rozmyślam na temat fabuły (co zwykłam robić).

Mędrek | 2013-12-11
Przeczytana: 29 września 2013

Poprzez wolniejszą akcję i mniejszą liczbę "fajerwerków" oceniam Nocnego Burmistrza o 2 oczka niżej niż Szaleństwo Aniołów.
Wszystko po za tymi 2 elementami książka ta posiada wszystkie plusy poprzedniej części. Może to kwestia wysoko postawionej poprzeczki ;)

Artii | 2016-11-24
Rozpoczynamy cykl "Fantastyka na światowym poziomie"!

Bohaterowie, których nie wypada nie znać, autorzy, którzy wyznaczali kierunki popkultury, nadprzyrodzone zagadki, mityczne potyczki, podróże w przeszłość i w odległą przyszłość – to wszystko znajdziecie co tydzień na LC!