Przebudzeni

Tłumaczenie: Przemysław Bieliński
Cykl: Opowieści z Ketty Jay (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Retribution Falls
steampunk
Yossa

Eksplozja akcji i przygody w retrofuturystycznym świecie podniebnych piratów w powieści nominowanej do Arthur C. Clarke Award 2010 Mały bandycki port położony na uboczu rozległego kontynentu Vardii. Kapitan Darian Frey zawija tu przed kolejną łupieżczą wyprawą swoim statkiem powietrznym, który przewozi kontrabandę, napada na inne statki i unika jak ognia fregat Marynarki Koalicji. Lukratywne...

Lukratywne zlecenie na frachtowiec wydaje się świetną okazją łatwego zarobku. Kiedy jednak napad się nie udaje, a frachtowiec eksploduje, Frey staje się wrogiem publicznym numer jeden ściganym przez doborową jednostkę Arcyksięcia i bezwzględną łowczynię nagród. Wie jednak coś, czego nie wiedzą oni: że frachtowiec przewoził tajemniczy ładunek i że jego samego wrobiono. Nie wie jednak, że został wplątany w spisek groźniejszy dla jego awanturniczej załogi niż demony czy nieumarli. I że będzie potrzebował wszystkich swoich przestępczych talentów, by wymknąć się żądnym władzy książętom, dyszącym żądzą zemsty byłym kochankom i budzącym grozę Przebudzonym…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/ksiazka/1065/przebudzeni

Oficjalna recenzja
Oceansoul książek: 2365

Piracka Przygoda

Fani fantastyczno-przygodowych powieści osadzonych w steampunkowych klimatach nie mają ostatnimi czasy na co narzekać. Po cyklu „Lewiatan” Scotta Westerfelda i „Słońcu Słońc” Karla Schroedera na rynku pojawili się „Przebudzeni” Chrisa Woodinga, pierwszy tom trylogii „Opowieści z Ketty Jay” traktującej o przygodach kapitana Dariana Freya i jego załogi, którzy – jak na piratów przystało – ledwo wiążą koniec z końcem, a do tego co i rusz popadają w kolejne tarapaty.

Nie inaczej jest i tym razem. Darian Frey zdaje się mieć smykałkę do pojawiania się nie tam, gdzie trzeba, i tworzenia coraz to dłuższej listy portów, do których nigdy nie może powtórnie zawinąć. Niepomny złych przeczuć, po raz wtóry wplątuje się w sprawę na kilometr trącącą spiskiem i kuszącą podejrzanie wysoką nagrodą, by chwilę później zostać najbardziej poszukiwanym człowiekiem w księstwie, ściganym przez zdeterminowanych i niebezpiecznych łowców nagród. Dodajmy do tego jego załogę – zbieraninę przypadkowych nieudaczników, którzy mają własne powody, by nie dać się złapać przedstawicielom władz. No i jest jeszcze Ketty Jay – napędzany aerium podniebny statek, dla kapitana cenniejszy od wszystkich towarzyszy razem wziętych.

Powieść Woodinga zawiera wszystkie te elementy, których należy się po niej spodziewać – wartką akcję, dawkę pirackiego humoru, liczne pościgi, wybuchy i ucieczki, plany bez szans na powodzenie, a do tego polityczno-religijny spisek na skalę światową. O wyzierającą z kart książki nudę nie trzeba się obawiać, bowiem bieg wydarzeń nie zwalania ani na moment, a bohaterowie w płynny sposób z jednej kabały wplątują się w inną, coraz to większą. Cierpi na tym chwilami element zaskoczenia, bowiem niekiedy dość łatwo domyślić się, jak zakończy się dany wątek i jaką tajemnicę skrywają członkowie załogi.

Na całe szczęście kreacjom poszczególnych postaci niczego zarzucić nie można. Woodingowi udało się odmalować bandę wiarygodnych indywiduów, którym daleko do kryształowych protagonistów. Ich decyzje nierzadko bywają kontrowersyjne, a przeszłość i życiowe priorytety – moralnie wątpliwe; mimo to postaci potrafią budzić sympatię, zwłaszcza uciekający przed ustatkowanym życiem kapitan. Równie barwne są elementy konstrukcji świata – poczynając od technologii, poprzez magię, po politykę czy religię. Tym bardziej szkoda, iż wiele kwestii zostało przez autora jedynie napoczętych, a po zakończeniu utworu wiedza czytelnika upstrzona jest czarnymi plamami, uniemożliwiającymi odtworzenie kompletnego obrazu powieściowej rzeczywistości.

Styl Woodinga jest adekwatny do tematyki i tempa akcji. Podniebne akrobacje i dramatyczne ucieczki trzymają w napięciu, zaś opisy należą do tych rzeczowych i konkretnych, zapewniających jedynie niezbędne minimum informacji. Realistycznie i przekonująco wypadają dialogi. Pisarskiej wirtuozerii po „Przebudzonych” spodziewać się jednak nie należy, raczej solidnego rzemiosła. Poprawnie prezentuje się polskie wydanie, któremu poza nielicznymi literówkami niczego nie można zarzucić.

„Przebudzeni” nie zawodzą, ale i nie zaskakują – to solidna porcja przygody i rozrywki, pełna akcji i humoru, okraszona szczyptą tajemnic i spisków. Dla miłośników piratów w podniebnych statkach to pozycja obowiązkowa, od której trudno będzie się oderwać aż do ostatniej strony. Niestety, wszystkim fanom kapitana Freya tradycyjnie przyjdzie poczekać na dalszy ciąg przygód załogi Ketty Jay przez czas bliżej nieokreślony, co po wciągającym pierwszym tomie może okazać się nie lada wyzwaniem dla cierpliwości.

Marta Weronika Najman

książek: 2040

Ziew... Przeczytałam z 50 s. i dałam sobie spokój. Narracja jak najbardziej poprawna, ale tak sucha... Oczekiwałam fajnej akcji w oryginalnym świecie, lecz do tego momentu "akcje" były najnudniejszymi momentami, a uniwersum, nawet jeśli oryginalne, to za wszelką cenę próbowało mnie przekonać, że tak nie jest -_- Wątpię, że kiedyś dokończę i nie polecam.

kenaz | 2013-02-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 lutego 2013

Mamy tu przemytnika-pirata, jego statek i barwną załogę (i ich pupili: chodzącą zbroją i trochę strasznego kota). Wszyscy wpadają w ogromne kłopoty i przeżywają w związku z tym masę przygód. Akcja jest na każdej stronie i skutecznie przykuwa do książki.

Tak w skrócie: fajna, lekka, przyjemna, wciągająca. Masa akcji, ciekawy świat, który nie do końca kupuję.
Z jednej strony mamy statki powietrzne, myśliwce, miny, wykorzystanie magnetyki, hydrauliki, występuje prąd.. a nie ma RADIA. Najbardziej podstawowy wynalazek zwyczajnie nie istnieje. Trochę dziwne.

Dziwi mnie tytuł. Tytułowi Przebudzeni to pewna sekta mająca spore znaczenie w książce, jednak nie sądzę żeby był sens tak tytułować książkę. Po takim spostrzeżeniu spojrzałem zaciekawiony na oryginalny tytuł: "Retribution Falls" - to brzmi ciekawiej, prawda? Tylko chyba tłumaczowi zabrakło weny żeby to dobrze przetłumaczyć. Zresztą, sam nie mam wystarczająco dobrego pomysłu.

Ciekawe czy doczekamy się tłumaczenia drugiego i...

Jedraz | 2015-02-07

Książkę zakupiłem gdzieś nad morzem w taniej książce, za małe pieniądze. Nie spodziewałem się po niej za wiele, lecz gdy zacząłem czytać stwierdziłem ,że czyta się ją wyjątkowo lekko a historia pisana przez autora jest ciekawa i naprawdę wciąga. Fajnie opisany , ciekawy świat , interesująca historia załogi na czele z tajemniczą Jez - na rozwiązanie jej tajemnicy czekałem najbardziej. Z mojej strony to książka godna polecenia.

yohoho | 2015-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Nie sposób nie polubić załogi Katty Jay, chociaż każde z nich ma coś na sumieniu!! Autor stworzył barwne postacie, a najbardziej polubiłam kapitana Dariana Frey'a i Crake'a! Ciężko się z nimi rozstać, bo chodź serie liczy 4 cz w Polsce ukazała się tylko jedna. Lekki przyjemny styl autora poprowadził mnie przez piracką przygodę w powietrzu. Polecam

Risuu | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Sprawnie napisana, czysto rozrywkowa powieść przygodowa.
Akcja jest wartka, język żywy, wykreowany świat pozbawiony może głębi i bardziej naszkicowany niż rzeczywiście stworzony (czekam na wyjaśnienie w kolejnych tomach, kim właściwie są ci Przebudzeni... I dlaczego większe odległości mierzy się w tzw. klomach, skoro dla mniejszych zachowany system metryczny...), ale nie odbiera to przyjemności lekturze. Przygody podniebnych piratów wciągają - z niecierpliwością czekałam na rozwiązanie zagadek, chociaż bardziej tych dotyczących osobistych historii bohaterów niż tej napędzającej całą fabułę.
Właśnie bohaterowie są dla mnie najmocniejszym punktem powieści. To nic, że sprawiają wrażenie stworzonych na podstawie "Katalogu postaci dla początkującego pisarza fantasy" - chociaż nieco dwuwymiarowe, to wyraziste, niepozbawione wad, obdarzone każda własną historią, dające się polubić.
Niestety autor postanowił nie poprzestawać na stworzeniu tych postaci - uznał również za stosowne obdarzyć...

bidon | 2013-08-13

Opinia pochodzi z http://ksiazki-moim-okiem.blogspot.com/

Na początku myślałam, że to nie był dobry pomysł, że mogłam nie sięgać po tą książkę. Jak bardzo się myliłam...

Darian Frey to przemytnik i pirat. Nie widzi świata po za swoją "Ketty Jay". Jego załoga praktycznie nic dla niego nie znaczy. Pewnego dnia dostaje tajemnicze zlecenie. Musi zdobyć ważny ładunek z frachtowca ArcyKsięcia. Wie, że coś jest nie tak, bo ma dostać ogromne wynagrodzenie. Mimo wszystko decyduje się wykonać zadanie. Jego przeczucia nie kłamały. Ktoś podłożył pod "Asa Czaszek" materiały wybuchowe i jednym strzałem cały statek wybucha łącznie z ArcyKsięciem. Frey wie, że kto go wrobił. Razem ze swoją załogą odkrywa prawdę. Bardzo niebezpieczną prawdę. Ściga go pół galaktyki i nie doszła żona. Docierają do legendarnego miejsca. Poznają siebie nawzajem. A Frey po prostu zaczyna ich wszystkich lubić.

Pełna akcji. Trzymająca w napięciu. Zapierająca dech w piersiach. Taka właśnie jest ta książka. Nie można...

Temptation | 2016-09-20
Przeczytana: 20 września 2016

Lekka, łatwa i przyjemna, dla mnie szczególnie miła odskocznia po kilku ciężkich pozycjach z serii "uczta dla wyobraźni". Książka ta to awanturnicza opowieść o piratach, spiskach, bitwach i podstępach.
Zapewnia dobrą rozrywkę na kilka godzin i w zasadzie nic więcej. Bohaterowie wyraziści, ciekawi i dający się lubić. Wartka akcja, może niespecjalnie zaskakująca, ale też nie pozwala się nudzić. Pewnie sięgnęłabym po następne tomy, jakby były przetłumaczone, nie mam jednak aż takiej motywacji by czytać po angielsku. Polski tytuł to pomyłka.
Polecam przy nadmiarze wolnego czasu dla odpoczynku umysłu.

Siemomysła | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Cóż. Nie podobało mi się. Świat postrzegałam jako rażąco niespójny - serio kordelasy i statki powietrzne, których opisy ruchu przywodzą na myśl samoloty F-16 albo myśliwce z Gwiezdnych Wojen? Bohaterów jako płytkich do momentu, gdy wypadało już jakoś ich umotywować, więc czyniono to na szybko i na siłę. Nawet nie wiem, czy się nudziłam, po prostu to przeczytałam i za bogów nie wiem, na jakiej podstawie w opisach tej książki umieszcza się słowo steampunk. Hym... owszem pada tam hasło, że wszystkie statki latają na zębatkach kogoś tam. Na zębatkach? Naprawdę?

Niestety miałam wrażenie, że autor próbował napisać własnego FireFly'a, tyle, że po pierwsze serialu nie da się napisać, a próby pokazania czytelnikowi dokładnie tego jak widzi sytuację autor są zwykle skazane na niepowodzenie i trącą sztucznością, a po drugie Mal ze swoją załogą jest tylko jeden ;)

Z pewnością nie sięgnę już po żadną opowieść tego autora.

actagaudi | 2014-03-04
Przeczytana: 16 lutego 2014

„Przebudzeni” to awanturnicza powieść o piratach w klimacie steampunk, której niezaprzeczalną zaletą jest wartka akcja i klimat steampunkowy, a zdecydowaną wadą jest przewidywalne, bezsensowne zakończenie i dwuwymiarowe postaci.

Więcej na: http://zgryzliwympiorem.blogspot.com/2014/03/eksplozja-akcji-i-przygody-w.html

Noise | 2013-11-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, W 2013

Bardzo dobra książka. Fajni bohaterowie, fajnie napisane ogólnie super. Z bohaterów najbardziej podobała mi się Jez, była taka tajemnicza. Bardzo polecam tą książkę i z niecierpliwością czekam na następne części. :D