Książka Roku 2018

Rada Mniejszości

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Matthew Swift (tom 4)
Wydawnictwo: Mag
The Minority Council
raven

Matthew Swift, czarnokiężnik i Nocny Burmistrz, panuje nad sytuacją. Tak przynajmniej lubi sobie wyobrażać. Ale w Londynie, jak to w Londynie, nigdy nie brakuje problemów. Spożycie narkotyków utrzymuje się na wysokim poziomie. Nastoletni wandale odstraszają inwestorów. Rośnie również liczba przestępstw z użyciem przemocy. W swoim czasie Matthew Swifta nic by to nie obchodziło, ale teraz to on musi posprzątać ten bałagan.
W dodatku na rynku pojawił się nowy narkotyk, pył wróżek, kórego produkcja polega na zamianie ludzi w chodzące laboratoria chemiczne, na nastoletnich wandali poluje mistyczna istota, a drobni przestępcy Londynu zaczynają umierać z magicznych powodów.
Szybko staje się jasne, że uporanie się z tymi problemami jest zadaniem Swifta. Jednakże ktoś wyraźnie chce go pouczać, jak powinien wykonywać swoje obowiązki. Swift musi się zorientować, kto stoi za falą przestępczości, a kto próbuje ingerować w jego pracę. Ma wielu starych wrogów i tylko garstkę przyjaciół. Jeśli chce uratować Londyn przed wzbierającą falą krwi, musi szybko się nauczyć odróżniać ich od siebie.

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/ksiazka/221

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka/221

Janusz Szewczyk | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Dawno, dawno temu wydawnictwo MAG wydawało serię książek K. Griffin o przygodach londyńskiego MAGa, Matthew Swifta, ale chyba bez większych sukcesów, bo seria pozostała niedokończona. Aż do niedawna, gdy nagle ukazał się tom czwarty. Poprzednie części serii przeczytałem z przyjemnością, chociaż gdy obecnie usiłowałem sobie przypomnieć jakiekolwiek szczegóły, okazało się, że praktycznie nic z nich nie pamiętam, poza nazwiskiem głównego bohatera. Kupując najnowszy tom kierowałem się więc raczej z odruchami znerwicowanego kolekcjonera, niż prawdziwą chęcią przeczytania tej książki. Zostałem miło zaskoczony, gdy pierwsza połowa książki zaciekawiła mnie, chociaż - jeśli spojrzeć obiektywnie - nie jest szczególnie oryginalne dzieło. Niestety z każdą kolejną odwróconą stroną było coraz gorzej.

Najpierw jednak sprawy techniczne: miękkie okładki, nieszczególnie atrakcyjna grafika okładkowa, 500 stron tekstu + 8 stron reklam innych książek MAGa, solidne klejenie, przyjemny dla oka, kremowy...

Fantasy-Bestiarium | 2016-01-18

"Rada Mniejszości" autorstwa Kate Griffina, to kolejny tom cyklu Matthew Swift. To porządne londyńskie urban fantasy, gdzie akcja pędzi w szybkim tempie. Opisy miasta są bardzo ciekawe i realistyczne, za co należą się spore brawa. To rasowe urban fantasy, które po prostu uwielbiam. Książka wprowadzi was do świata pełnego barwnych bohaterów, trafnego humoru oraz porywających tajemnic. Powieść zrobiła na mnie duże wrażenie.

W pogrążonym w przestępczości Londynie Matthew Swift musi zaprowadzić porządek. Niestety bez wielkiego entuzjazmu. Jako Nocny Burmistrz i czarnoksiężnik musi oczyścić to zapaskudzone miasto do względnego stanu użyteczności, jednak nie będzie to takie proste. Liczba wandalizmu stale rośnie, a na rynku pojawia się nowy narkotyk o nazwie pył wróżek. Po jego zażyciu nastoletni narkomani umierają z powodu magicznych powikłań. Giną nawet drobni przestępcy, co nie wróży nic dobrego. Swift musi temu wszystkiemu zaradzić, jednak są osoby, które ewidentnie robią wszystko...

Joasia | 2019-01-18

Znalazłam w biedronce za dychę, mówię - dobra biorę, zobaczymy. Z opisu wyszło mi, że to jakaś pojedyncza powieść, o jakimś tam Nocnym Burmistrzu, gościu o nadnaturalnych mocach. Czytam, czytam a tu nagle czuję, że coś więcej jest na rzeczy. I co? Okazuje się, że przeczytałam 4 tom cyklu! Kurde, wydawnictwo MAG ma tendencje do nie pisania nr tomów!! No nic, przeczytałam, kupiłam ten 1 tom i potem następne. I co, cykl jest naprawdę dobry, chciałabym poczytać więcej, bo pomysł i świat stworzony przez Kate ma wielki potencjał i wiele możliwości. Radę mniejszości dobrze się czyta, historia jest spójna i zrozumiała, mało przewidywalna, dużo się dzieje, przez co miałam wrażenie, że nigdy nie skończę czytać, dla niektórych to minus, bo się dłuży itd. dla mnie było plusem. Chcę wincyj, wincyj :D

| 2015-12-09
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Wcześniejsze części podobały mi się bardziej i nie do końca wiem, czy to wina moja czy książki. Może po prostu zmienił mi się literacki gust, może to seria, którą trzeba czytać w miarę możliwości jednym ciągiem (tomy 1-3 przeczytałam bezpośrednio po sobie, a między 3 i 4 miałam długą przerwę, stąd i ponowne wejście w powieściowy świat było utrudnione). A może naprawdę w "Radzie Mniejszości" brakuje napięcia - niby dostajemy to samo, co w poprzednich częściach (np. zagrożenie dla miasta), ale jakieś takie bledsze. Wciąż broni się natomiast Londyn. Cykl o Matthew Swifcie to najbardziej londyńskie urban fantasy, jakie znam, akcja tej serii nie mogłaby się dziać w żadnym innym miejscu. I za opisy Londynu (zwłaszcza tego "brzydszego", nie turystycznego) daję dodatkowy plusik.

Kasia_sokol | 2017-11-08

Cześć czwarta może nie najciekawsza, ale najlepiej się czytało. Duży plus za pomysł i bycie urban pełną gębą. Wykonanie trochę kuleje. Jednak czas nie został stracony. Ps. Jeśli ktoś umie po angielsku, z całego serca polecam czytać w oryginale. Tłumacz chyba nigdy nie był w Anglii i nie zrozumiał używanego slangu i cierpkiego poczucia humoru angoli ;)

Weronika | 2019-01-05
Robin | 2018-11-24