Ender's Game
83-85195-16-5
czupirek

Gra Endera... to gra o najwyższą stawkę. Wobec śmiertelnego zagrożenia z kosmosu Ziemia przygotowuje swoją broń ostatniej nadziei. Jest nią chłopiec, w którym odkryto zalążki niezwykłego geniuszu wojskowego. Czas nagli, a przyszłość dwóch cywilizacji spoczywa w rękach dziecka. *** „Gra Endera będzie zdobywać nowych czytelników, kiedy dziewięćdziesiąt dziewięć procent książek wydanych w tym...

***

„Gra Endera będzie zdobywać nowych czytelników, kiedy dziewięćdziesiąt dziewięć procent książek wydanych w tym samym roku pójdzie w zapomnienie”.
Gene Wolfe

***

„Jedna z tych książek, które pojawiają się raz na kilka lat, kiedy autorowi udaje się tak dobrać składniki, że powstaje prawdziwy eliksir magiczny”.
Lech Jęczmyk

***

Wydana w USA w roku 1986 „Gra Endera” zdobyła obie najważniejsze nagrody - HUGO i NEBULA - przyznawane w dziedzinie science fiction.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: czupirek - skan na potrzeby LubimyCzytac.pl

maniacz | 2010-04-02
Przeczytana: 2006 rok

Ta książka ma dla mnie szczególne znaczenie. Pewnego dnia w pokoju na stancji rozległo się gromkie: "Ooo K%#^a!!!". Jeden ze współlokatorów właśnie kończył Grę Endera przekazaną mu przez innego współlokatora, który będąc wtajemniczony w arkana powieści w odpowiedzi na reakcję tego pierwszego pokiwał głową z bananem na twarzy. Musiałem ją przeczytać i tak od serii o Enderze wszystko się zaczęło.
Jakoś w czasach szkoły średniej literatura zbytnio mnie nie pasjonowała. Teraz dreptam średnio co miesiąc do biblioteki po nieprzeczytane jeszcze dzieła.

Anika | 2013-10-03
Przeczytana: 27 września 2013

Powieść uniwersalna i ponadczasowa, która zmusza czytelnika do refleksji nad istotą odpowiedzialności za własne czyny. Gorąco polecam zarówno fanom science fiction jak i miłośnikom powieści psychologicznej.

ania6258 | 2017-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Pewnego dnia (wczoraj) sięgnęłam po pierwszą lepszą książkę Sci-Fi, bo akurat naszła mnie ochota i...
Nie spodziewałam się, że ta książka będzie tak dobra!
Wciągnęła mnie od pierwszej kartki i nie mogłam się ani na chwilę od niej oderwać! Fabuła, mimo, że prosta, była genialna. Zwroty akcji niepowtarzalne. Bohaterowie, nawet jeśli niemożliwie inteligentni, byli prawdziwi, a ich uczucia pokazywały prawdę o człowieczeństwie. O tym, że nikt nie jest idealny i każdy ma swój limit. Że psychika ludzka nie jest tak prosta.
Książka mnie oczarowała swą dojrzałością i przenikliwością w różnych tematach natury ludzkiej. I pozostawiła mnie z pytaniem: Czy zawsze warto się poświęcać?

Arek | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

Orson Scott Card w "Grze Endera" przedstawia straszną wizję tego, co może nas teoretycznie czekać w przyszłości.
Dzieci które chcą przetrwać, walczą ze sobą na śmierć i życie.
Młodociani przestępcy organizujący się w gangi.
Zepsucie moralne społeczeństwa, ludzie pełni agresji, okrucieństwa, władczości.

Nowe zdobycze techniki, na tle tej degeneracji są niczym.
Ale to nie koniec, wszyscy są obserwowani przez władze.
Każdy ich ruch jest pilnie śledzony, ludzie stają się pionkami w Grze.

Powieść jest napisana dobrze. Język może nie wyszukany, ale na pewno nie prostacki.
Dzięki temu czyta się ją dosyć szybko.
Nie podobał mi się ten pesymizm moralny. Ja ciągle wierzę w ludzkie dobro, albo przynajmniej wolę w nie wierzyć. Z tą wiarą łatwiej żyć.

Ksychopata | 2016-02-21
Przeczytana: 14 lutego 2016

Podobno ..."dzieci i ryby głosu nie mają"...
Tak twierdzą dorośli..., rzekomo to według nich jest prawdą...
Może w ich mniemaniu na pewno, ale z pewnością z takim postępowaniem, z tak ignoranckich traktowaniem młodszego pokolenia nie zgadza się Orson Scott Card, autor tej powieści. Ba, kpi sobie z tego, śmiejąc się w twarz ludziom, którzy tak uważają...
Podobnie jak autor, uważam, że w młodych ludziach tkwi siła, z której dorośli nie zdają sobie sprawy..., a jeśli są tej ich mocy świadomi, wówczas w ich umysłach i nastawieniu względem nich włącza się straszliwa zazdrość.
Nie raz, nie dwa byłem świadkiem sytuacji, okoliczności, w których osoba dorosła stara się miażdżyć młodą osobę, wykazującą ponad przeciętne zdolności umysłowe czy fizyczne, hamując jej rozwój, niszcząc drzemiący w niej potencjał...
Ileż talentów zmarnowało się przez takie postępowanie dorosłych. Nawet nie chcę sobie tego wyobrażać...
O wartości i jakości człowieka decydować mogą jedynie możliwości w nim tkwiące....

Kalissa | 2015-09-14
Przeczytana: wrzesień 2015

Po serii książek filozoficznych i historycznych - miałam ochotę na lekką, zwykłą, młodzieżową, powieść fantastyczną, z idealnym bohaterem, który ratuje świat:).

Po dwóch wieczorach zatracenia w "Grze Endera" - stwierdzam, że nikt nie przygotował mnie na cały dramat tej powieści. Nikt mnie nie ostrzegł, że będę uczestniczyć w grze razem z Enderem. Że będę mu kibicować z zaciśniętymi ustami - aż do samego końca. I że momentalnie, zapomnę, ile lat miał bohater. Że zobaczę Ziemię zmrożoną po wojnach kosmicznych, i całe okrucieństwo ludzi i obcych, i grę na śmierć i życie.

Ta powieść to czysta filozofia i genialna przygoda. To świetna fantastyka, która, tak naprawdę, nie jest fantastyką - bo jej istotą jest charakter człowieka, jego droga do dorosłości, do odpowiedzialności za życie i śmierć.

Najgorsze, że od samego początku, czułam niepokój. Wiedziałam, że za każdym razem, kiedy Ender zmieniał grupę, armię, czy szkołę - wydarzy się coś złego, nieoczekiwanego, trudnego, i ciekawego....

ardnaskela | 2016-11-11

Pomysł nie wydaje się oryginalny ale kiedy czytasz to jakoś się o tym zapomina. Książka ma atmosferę i czyta się bardzo szybko. Rozumiem dlaczego była to przełomowa lektura bodaj w 1985 kiedy została wydana. Nieporównanie lepsza niż film, który jest taką typową dobrze zrobioną generyczną komercyjną sieczką.

Stasia | 2013-10-16
Przeczytana: 15 października 2013

Czasami już podczas czytania wiemy, że książka wpłynie na nasze dalsze życie, na nasze odbieranie świata i myśli.
Tak było w moim przypadku z "Grą Endera", która jest jedną z najlepszych książek, które w życiu przeczytałam. Ta perełka wśród pozycji fantastyki naukowej dotknęła mnie głęboko.

Czytając ją, miałam wrażenie, że staczam się w obłęd razem z głównym bohaterem, co było obezwładniające i upajające. Nie umiałam przestać pochłaniać tekstu, w którym była zawarta historia tak niesamowitego bohatera jakim był Ender.

Już od pierwszych stron zdobył mój podziw i szacunek. Z każdą kartką pragnęłam poznać go lepiej, zanurzyć się w jego umyśle, poczuć dokładniejszy smak jego życia.

System Szkoły Bojowej również bardzo mnie zainteresował, był jednym z tych ludzkich okrucieństw "dla większego dobra".

Wszystkie "gry" były niesamowite! Szczerze mówiąc sama chętnie skorzystałabym z Gry Swobodnej i przeniosła się do tego zagadkowego komputerowego świata i sprawdziła swoje...

MarCyśka | 2013-12-27
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2013

Wreszcie coś nowego, coś oryginalnego :) Fajnie się czytało ;)

deskath | 2013-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2013

"Gra Endera" jest książką od której ciężko było mi się oderwać. Autor przedstawia losy chłopca od którego zależy los całej ludzkości. Zostaje zwerbowany do szkoły wojskowej w wieku sześciu lat i odbywa szkolenie, by stać się w końcu najlepszym strategiem świata. Autor stworzył bardzo ciekawy świat. Ziemia jest przeludniona i w każdej rodzinie może być tylko dwójka dzieci. Nasz bohater jest trzecim dzieckiem, posiadającym cechy dwójki rodzeństwa, co sprawia, że jest świetnym materiałem na przyszłego dowódcę sił ludzkości, atakowanej przez gatunek robali. Przebieg szkolenia, wystawianie bohatera na nowe trudności oraz jego dylematy wewnętrzne sprawiają, że książka jest warta polecenia. Czyta się świetnie. Polecam z pełną odpowiedzialnością.