World War Z

wojna zombie
horror
dasio72

Inne wydania

Hordy głodnych i wściekłych zombie nadciągają! Jesteście przygotowani na WOJNĘ TOTALNĄ? Najpierw w Chinach pojawia się pacjent „zero” zarażony dziwną i nieznaną chorobą, która powoduje niespotykaną dotąd degenerację ciała i późniejszą reanimację zwłok. Wkrótce z całego świata zaczynają napływać kolejne doniesienia o podobnych przypadkach. Rządy wielu państw ignorują zagrożenie i skrywają...

Hordy głodnych i wściekłych zombie nadciągają!
Jesteście przygotowani na WOJNĘ TOTALNĄ?

Najpierw w Chinach pojawia się pacjent „zero” zarażony dziwną i nieznaną chorobą, która powoduje niespotykaną dotąd degenerację ciała i późniejszą reanimację zwłok. Wkrótce z całego świata zaczynają napływać kolejne doniesienia o podobnych przypadkach. Rządy wielu państw ignorują zagrożenie i skrywają prawdę przed obywatelami. A ta jest szokująca – po całym globie z prędkością błyskawicy rozprzestrzenia się śmiertelny wirus zmieniający ludzi w żywe trupy żądne krwi...

Tak zaczęła się pandemia, którą przetrwali nieliczni. Świat po globalnej hekatombie stał się przerażającym i brutalnym miejscem pozbawionym zasad, gdzie można liczyć tylko na siebie. Dzięki Maksowi Brooksowi poznajemy historie z pierwszej ręki, o których dotychczas milczały raporty wojenne.

World War Z to bijący rekordy popularności doskonały reportaż, przerażający do szpiku kości, prawdziwy do utraty tchu!

Na podstawie tego książkowego hitu powstała superprodukcja filmowa z Bradem Pittem w roli głównej!

„Zanim rozpęta się piekło na Ziemi, kupcie książkę Brooksa, czytajcie ją i uważnie przyglądajcie się sobie. Być może pewnego dnia obudzicie się rano z gorączką. Będą boleć was stawy, aż w końcu zaczną drętwieć kończyny, temperatura wzrośnie do czterdziestu stopni i sparaliżuje wam połowę ciała. Będziecie chcieli zasnąć, żeby przestało boleć. Pamiętajcie o jednym – gdy się obudzicie, świat będzie już inny. Posuwistym krokiem, zawodząc smętnie, ruszycie na łowy…”

„Newsweek”

źródło opisu: Zysk i s-ka

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Reportaż z Zombielandu

Ta wojna miała wiele nazw: Wielki Kryzys, Lata Ciemności, Chodząca Zaraza, a ostatnio doszły także nowsze i bardziej chwytliwe, jak Światowa Wojna Z czy Pierwsza Wojna Z*.

Jakkolwiek by ta pandemia się nie nazywała, od początku znamy jej zakończenie. Pomimo tego z zapartym tchem brniemy przez strony powieści. Bowiem Max Brooks na płaszczyźnie czegoś oklepanego, tworzy coś nowatorskiego i to na prostej zasadzie - zmiany gatunku. Do tej pory zombie w książkach i filmach pojawiali się w horrorach, komediach albo nawet i romansach. Jednak nikt nie próbował w kategorii, która do tej pory kojarzona była jedynie z rzeczywistymi historiami. Tym samym udowodnił, że z reportaży oraz zbioru sprawozdań można stworzyć prawdziwy misz-masz, zabawić się z konwencją i uzyskać przy tym całkiem niezły efekt.

Autor nie pisze nic odkrywczego, ale nie można powiedzieć, by reportaż był nudny czy przewidywalny. Relacje uczestników z wojny „Z” mocno zaskakują. Treść jest dobrze przemyślana, bo mamy różne punkty widzenia. Pojawiają się pojedyncze akty odwagi, ale i tak większość napotkanych osób chroniła własną skórę, wszyscy zrzucali winę na siebie, a co po niektórzy nawet wykorzystywali powszechną panikę i naiwność, aby tylko się wzbogacić. Dlatego każda z historii zasługuje na uwagę. Zarówno żołnierzy, polityków jak i przede wszystkim zwykłych obywateli z całego świata. Powieść zadaje kilka pytań o naturę człowieka. O to, czy w najwyższym stopniu zagrożenia możemy na siebie liczyć. Czy zachowamy się wobec siebie „po ludzku”? Bywało różnie- odpowiada książka, gdyż jak pisała sama Wisława Szymborska Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.

Być może dlatego powieść czyta się tak dobrze i lekko. Od strony technicznej również nie zawodzi - mamy dynamikę i zwięzłość w narracji, a opowieści napisane są pieczołowicie, bez przesadnych emocji. Na plus zasługuje także bezstronność autora. Czytelnik samodzielnie wyrabia sobie opinię zarówno o postaciach jak i przebiegu wszystkich historii.

„World War Z” już w 2007 roku stała się bestsellerem na rynku polskim i światowym. Teraz, wraz z powstaniem filmowej adaptacji, pojawiła się kolejna fala czytelników. Dobra reklama dla książki czy wręcz przeciwnie? Tutaj już oceńcie sami.

Katarzyna Barańska

ChicaDeAyer | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016

Ciekawa pozycja, bo nieoczywista. Znacznie różni się od innych publikacji – niezależnie od rodzaju środka przekazu – zajmujących się tematyką zombie, przede wszystkim ze względu na formę, jaką jest reportaż. Jak się okazało, zabieg ów był strzałem w 10, bo nie tylko przyczynił się do zerwania ze schematem, ale uwiarygodnił obraz, wyłaniający się z kart tej powieści.

A ten jest przerażający – czytelnik odkrywa kolejne fragmenty układanki i śledzi zmiany, jakie zaszły w dotychczas znanym świecie na podstawie relacji osób ocalonych z apokalipsy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że te sprawozdania są od siebie bardzo dalekie – jednak końcowe wnioski nie ograniczają się jedynie do odejścia od tego stwierdzenia, ale także uzmysławiają, jak bardzo ten zabieg był potrzebny. Potrzebny by ukazać mnogość ludzkich postaw w obliczu zagrożenia, poddać pod ocenę wartości i motywy, zastanowić się nad tym, że podczas kataklizmu nie liczy się status społeczny, materialny, wszelkie dobra, jakie...

Peroxidepest | 2013-07-06

Najlepsza książka o zombie. I po prostu genialna, sama w sobie, żeby nie skupiać się tylko na wątku nie-do-końca-umarłych.

Rzadko oceniam książkę dając najwyższą z możliwych ocen, ale akurat co do "World War Z" nie miałam żadnych wątpliwości - to jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Absolutnie nie dlatego, że tematem przewodnim są żywe trupy - bo to akurat mnie ani ziębi, ani parzy - ale ze względu na rewelacyjną kompozycję, świeże podejście w zakresie relacji o wydarzeniach oraz dzięki całkiem wnikliwej analizie zachowania, emocji, decyzji ludzi, którzy znaleźli się w krytycznej sytuacji.

Max Brooks stworzył historię na pierwszy rzut oka nieprawdopodobną, lecz po chwili zastanowienia może wydać się ona możliwa.
Niewiele jest osób, które nie zetknęły się w ten czy inny sposób z historiami o zombie - niezapomniana Noc i Świt żywych trupów, serial The Walking Dead, książki Briana Keene; wydaje się, że jesteśmy teoretycznie przygotowani do walki: celuj w głowę, nie daj się...

Karol | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Tematyka zombie jest hitem ostatnich lat, ale chyba nikt nie ugryzł tego z tej strony. Moje zdziwienie było tym większe że kilka lat temu oglądałem film pod tym samym tytułem i miałem trochę inne oczekiwania. Okazało się jednak że oba te dzieła łączy tylko tytuł, a książka to istny unikat w tym gatunku.

Autor w ciekawy sposób odchodzi od sztampowego podejścia i postanawia przedstawić walkę z zombie w formie reportażu spisanego lata po zakończeniu wojny o przetrwanie ludzkości. Skaczemy z miejsca na miejsce, od jednego narratora do drugiego, czytamy tez pozornie niezwiązane ze sobą historię które jednak z czasem układają się w jeden, wielki i bardzo wyraźny obraz świata podczas wojny.

Zdziwiła mnie łatwość z jaką Max Brooks potrafił przedstawić tyle stron "konfliktu", tyle różnych punktów widzenia, a pomimo tego wciąż pozostawić uporządkowaną historię. Niesamowity był też realizm przedstawionych historii, jedne były pełne bohaterów, w innych na próżno było szukać lepszej strony...

awiola | 2013-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2013

"Większość ludzi nie wierzy, że coś może ich spotkać, dopóki sami nie staną oko w oko z problemem. To nie wynika z głupoty, nie jest słabością – po prostu taka jest ludzka natura."

Motyw zombie obecny jest w działach szeroko pojętej kultury od wieków. Literatura, sztuka, kino – wszędzie natkniemy się na historie o chodzących trupach. Trudno więc o oryginalność i swoistą świeżość w tym temacie. A jednak powstanie książki, o której stało się głośno za sprawą niedawnej ekranizacji filmowej dowodzi, że używając znanych postaci z horrorów, można przekazać głębszy przekaz.

Max Brooks to amerykański pisarz, aktor i autor scenariuszy, tworzący w obszarze gatunku science-fiction. Wychował się w rodzinie związanej z filmem, jest synem słynnego reżysera Mela Brooksa. Jako aktor występował epizodycznie w paru serialach. Brooks w 2003 r. wydał książkę pt. "The Zombie Survival Guide" – poradnik dotyczący przeżycia w przypadku ataku zombie. W 2006 r. wydał kontynuację tematu zombie –...

Aaron | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Max Brooks to amerykański pisarz specjalizujący się w literaturze s-f. "World War Z" to jego druga książka. Jest autorem także poradnika "Zombie survival".
Ta pozycja jest nietypowa pod dwoma względami.
Po pierwsze, ma formę wywiadu z osobami, które przetrwały apokalipsę i teraz w różnych miejscach na świecie opisują swoje życie przed i w trakcie wojny. Wymieniają opinie i poglądy na temat działalności rządów państw i opowiadają o panice i różnych reakcjach ludzi na to co działo się wokół nich.
Po drugie, autor do możliwości powstania choroby wywołującej reanimację ciał i powstawanie zombie podchodzi bardzo naturalnie i tak jakby było to bardzo realne. W pewnym sensie ma rację, ponieważ rozwój technologi i nauki, powoduje powstawanie nowych i coraz groźniejszych chorób.

Książka zyskała wielu przeciwników i zwolenników, ale mnie Max Brooks zdecydowanie przekonał i dlatego postanowiłem wystawić notę 8/10.

Krzysztof | 2015-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

World War Z w planach czytelniczych miałem już od dawna. Bo jakże by inaczej jeśli człowiekowi oczy się świecą na widok książek postapokaliptycznych szczególnie takich, w których zombiaki rozłażą się po całym świecie siejąc spustoszenie. Trylogia Przeglądu Końca Świata Miry Grant rozłożyła mnie na łopatki i wysoko w moim rankingu postawiła poprzeczkę w tematyce zombie. Zombiaki jednak były tam tylko tłem dla ukazania rozgrywki między ludźmi i dramatycznych wydarzeń z grupą blogerów w roli głównej. W World War Z otrzymujemy inny rodzaj opowieści, przez co nawet nie będę porównywał obu i stwierdzę tylko, że tak jak uwielbiam PKŚ Miry Grant tak też uwielbiam World War Z i tylko żałuje, że tak długo to cudo przeleżało u mnie na regale.

Minęło kilka lat od czasu wojny między człowiekiem a zombie. Wojny wygranej przez człowieka, lecz jakie to zwycięstwo, jaką cenę rasa ludzką musiała za nią zapłacić. Jak wiele błędów popełniono, jak przebiegała, ilu bohaterskich czynów wymagała i jak...

Piotrek | 2013-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2013

Naprawdę fajna książka. I to mówię to z perspektywy "nie fana" zombie. Ciekawostką jest, i na pewno większość ludzi, którzy sięgnęli po tę książkę, ocenili ją po okładce albo tematyce i natychmiast odłożyli. Popełnili błąd. Światowa Wojna Zombie nie jest książką stricte o pseudoumrlakach. Jest punktem wyjścia do rozważań nad ludzką naturą, kulturą, wartościami społecznymi, wychowaniem i pojmowaniu świata w oparciu o doświadczenie. Autor zmyślnie prezentuje różne zakątki globu w obliczu wojny totalnej, na którą nikt nie był gotowy ale i też nikt nie ma planu walki. Samych opisów walki na śmierć i życie w sumie jest mało, więc fani gier, Dead Island, Dead Nation czy serialu Walking Dead, moim zdaniem mogą poczuć niedosyt, bo to nie survival horror a dramat i to psychologiczny. Książka ta niesie pewne uniwersalne wartości i moglibyśmy zastąpić zombie innym większym kataklizmem i tak samo cel autora zostałby spełniony. Jest to książka dla wszystkich a nie tylko maniaków i myślę że...

Kamil | 2013-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Najpierw była piosenka zespołu The Cranberries pod tytułem "Zombie", później seria Resident Evil, masa różnych gier komputerowych, a na końcu serial The Walking Dead. Takie są początki i moja historia związana z tematem zombie. We wakacje na ekranach kin ukazał się film World War Z z Bradem Pittem w roli głównej. Film mi się podobał, urzekł mnie sposobem przedstawienia zombie, historii pandemii, jej początków i czasów Wielkiej Paniki. Przed seansem zaznajomiłem się z książką, tylko skrótowo: kto jest autorem, jak jest napisana, czyli.. nie czytałem jej po prostu, aczkolwiek bardzo byłem zaciekawiony jak z reportażu, z wielkiej ilości wypowiedzi ludzi z różnych zakątków świata można zrobić taki film.
Wczoraj skończyłem książkę. To co Max Brooks zrobił przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Gdybym dał do przeczytania tę książkę mojej babci, wcale bym się nie zdziwił gdyby po jej przeczytaniu spakowała wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, przyjechała do mnie, i chciała uciekać do...

dasio72 | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Nie należę do wielbicieli tematyki poruszającej wątek zombizmu, i raczej wystrzegam się książek dotykających tego tematu, jednak zachęcony pochlebnymi recenzjami sięgnąłem po powieść pana Brooksa. Okazało się że to nie była pomyłka, bo to BARDZO DOBRA opowieść jest.

Stylizowany na autentyczny reportaż, zbiór wspomnień ludzi którzy przeżyli epidemię wirusa zamieniającego ludzi w żywe trupy, epidemię która doprowadziła do wojny i związanej z nią apokalipsy, redukującej gatunek ludzki do kilku procent populacji, żyjącej na ziemi przed wybuchem tej hekatomby.
Autor wyrusza w podróż przez wszystkie kontynenty, próbując dzięki relacją świadków, zdiagnozować i ułożyć w chronologiczny ciąg wydarzenia, mające wpływ na to co wydarzyło się na ziemi począwszy od wykrycia pacjenta "zero".
Możemy wsłuchać się w głosy lekarzy diagnozujących pierwsze przypadki choroby, polityków , którzy zignorowali zagrożenie i przez to pozwolili rozprzestrzenić się zarazie, żołnierzy walczących w bitwach z...

McRap1972 | 2014-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Zdecydowanie najlepsza książka o tematyce zombie jaką miałem okazję czytać. Właściwie pierwsza w pełni udana powieść w tym gatunku.
Książka ma formę wywiadów przeprowadzanych z ludźmi którzy przeżyli wojnę z żywymi trupami. Całość jest stylizowana na historię autentyczną. Autorowi udało się to do tego stopnia, że podczas czytania chciało się wyjrzeć przez okno, żeby sprawdzić czy nasz świat jeszcze istnieje.
Świetny styl autora powoduje, że czyta to się to bardzo łatwo. Czytając miałem momentami gęsią skórkę. Jak dla mnie powieść niemal idealna. Polecam zdecydowanie.