World War Z

2007-01-01
Leszek Erenfeicht
zombie survival

Reportaż z Zombielandu

Całkiem ciekawa pozycja z tematyki post - apo i zombie. Na pewno za uwage zasługuje konstrukcja ksiązki, jako ciąg opowieści, wywiadów, historii związanych z wybuchem epidemii zombie (zwoją drogą, ciekawe, czy są już podobne pozycje, jesli chodzi o koronawirusa?:-)).
Nie powiem, całkiem przyjemnie się czytało. Nie ma tam jakiegoś jednego bohatera (właściwie jest - wirus),a opowieść skonstruowana jest na bazie etapów - od wybuchu (ognisko "zero"),poprzez rozwój epidemii i historie różnych nacji, grup społecznych, dewiacjach. mutacjach (itp.),na zorganizowaniu walki i zakończeniu tej wojny. Naprawdę fajnie się to czyta/słucha (miałem przyjemność z audiobookiem). Mogę polecić fanom gatunku.

Ogólnie koncept i fabuła bardzo mi się podobała.
Gorzej jeśli chodzi o wykonanie.
Książka jest to zbiór opowieści ludzi z całego świata na różnych etapach wojny z zombie. Są to losowe osoby nie powiązane ze sobą, przez co nie mogłem się wczuć w bohatera i nie wciągnęło mnie to tak bardzo jak się spodziewałem.

Podejrzewam, że autor chciał pokazać obraz jak wygląda walka w różnych zakątkach ziemi, aby mieć całościowy obraz. Lecz tak jak wspomniałem, ciężko było mi się utożsamić z jakimkolwiek bohaterem.
Uważam, że książka równie dobrze, mogłaby być zbiorem luźnych opowiadań w uniwersum Zombie, lub ktoś mógłby sam coś napisać i wrzucić to do tej książki, a nikt by się nawet nie zorientował.

Ogólnie koncept i fabuła bardzo mi się podobała.
Gorzej jeśli chodzi o wykonanie.

Podejrzewam, że autor chciał pokazać obraz jak wygląda walka w...

Książkę czyta się jak prawdziwy reportaż z działań wojennych. Podczas lektury człowiek ma wrażenie, że to wszystko naprawdę się wydarzyło.

Książka 8/10

Muszę powiedzieć, że naprawdę się nie spodziewałem. Nie lubię tematu zombie. Jakoś nie przepadam za całym tym pomysłem i nieważne czy to filmy, książki czy gry z tego gatunku. A tutaj uległem namowom szwagra i miłe zaskoczenie.
Książka jest świetnie napisana. Super pomysł na opowiedzenie historii inwazji zombie poprzez wywiady z tymi, którzy przeżyli. Wszystko tak poważnie i reportersko, jak tylko się da.
Polecam!

3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia — nie wiem, jak skończyłem;

Książka 8/10

podoba mi sie fajna ksiazka takie trudne sprawy lub dlaczego ja w sensie ze te odcinki nie sa ze soba powiazane albo moze bardziej jak dr house bo jednak minimalnie sa
no co moge powiedziec raczej jak na zombiakowom ksiazke to taka nietypowa wyrozniajaca sie ale napisana dobrze
przez to jak duzo jest roznych oderwanych od siebie historii i bohaterow to nie ma tego typowego uczucia glownego bohatera ktoremu sie nagle wszystko przytrafia a tak to kazdy po trochu dostaje fajnie tak realistyczniej
poza samymi zombiakami w tle tez jest intryga a to zawsze na plus
no ja polecam ogolnie

1966

Nietypowa forma relacji, jak mówi sam podtytuł, sprawdziła się. Co prawda akcja, sensacja i thriller zostały tym samym porzucone, ale dzięki temu odsłoniła się warstwa różnych przeżyć, w zależności od osoby i miejsca, dając nowe perspektywy.

Siedzę sobie ja ostatnio i patrzę co by tu obejrzeć… lekkiego, niezobowiązującego, co mogę w każdej chwili wyłączyć… no i padło na World War Z.

Znowu. Lubię ten film - jest to dość standardowa historia walki z zombie tyle, że bardziej w skali makro niż mikro. Na pewno szybkie zombie robią robotę, podobnie jak podróże naszego herosa. Nic wybitnego, ot solidny film z dobrym aktorstwem. Za pierwszym razem jest tam jakieś napięcie i ciekawi co będzie dalej. Za drugim i kolejnym razem ogląda się też całkiem dobrze.

Oczywiście trzeba zmrużyć oczy nad syndromem herosa ratującego świat ale to jest cena oglądania hollywoodzkich produkcji. Zresztą to tylko film, nie serial - wszystkiego w nim nie upchniesz…

Nic nie poradzę, że lubię ten film… niemniej tym razem coś mnie tknęło.

Zawsze omijałem książkę bo co może ona mieć do zaoferowania po jakże standardowym filmie? Nic.

Tak myślałem. No ale szybki research - jest ebook na promocji za niecałe 18 zł. To bieremy!!! Przeczytam gdzieś po tych 21 tomach Reachera. No tylko zajrzę… stronka, dwie…

Doba później.

Jeżeli ktoś się zastanawiał czy zastanawia - warto po filmie książkę? Będzie miała coś do zaoferowania więcej niż film z Pittem?

TAK - O rany! Ale to było dobre! Rewelacyjne właściwie!

Z filmem ma wspólne tylko tytuł i tematykę. Film to fabularna historia właściwie jednego gościa i postaci dookoła niego.

Książka zaś przedstawiona jest w formie reportażu, historii różnych postaci, z różnych etapów wojny z Zetkami. Na całym świecie.

Autor prowadzi nas epizodami od wybuchu epidemii, poprzez najczarniejsze godziny gatunku ludzkiego, wojnę i to co było po niej.

Różni ludzie, różne miejsca, różne historie. W formie krótkich opowieści. Czyta to się migiem, przedstawione jest tak, że wszystko wydaje się jak najbardziej prawdopodobne i co najlepsze? Niby nie ma jednego bohatera ale każda postać przedstawiająca nam swoją historię - jest interesująca, mięsista taka bym rzekł.

Po zakończeniu tej książki człowiek siada i wpada w zadumę. Nad naszym gatunkiem i co robimy tej planecie, nam samym i jak bardzo prawdopodobny jest scenariusz iż to co najczarniejsze w tej książce wydarzyłoby się naprawdę. Moim zdaniem - bardzo.

Zdecydowanie jeśli jesteś fanem postapokalipsy tak ja ja to warto tą książkę przeczytać a potem dać sobie chwilę zastanowienia nad kondycją rasy ludzkiej. Nie po każdej książce człowiek ma taką chęć na refleksję. Jedna z topowych książek jakie przeczytałem w tym roku.

Zachwycająca książka o zombie, ale z tej drugiej strony, czyli od aspektów ekonomicznej i społecznie, nie skupiająca jak zazwyczaj w takich dziełach na jednej grupie ocalonych i ich nużących teen dramach.

Chcesz usłyszeć jaki jest lek na zombie'zm?
Karabin to proste i bardzo dużo amunicji.
Przeczytajcie reportaż ludzi którzy przeżyli Wielką Wojnę Zombie (World War Z).
Książka Max'a Brooks'a opowiada nam jak to ludzie opowiadają, że kiedyś to było i w tym wypadku kiedyś to coś ok. nasze czasy.
Jest też adaptacja filmowa i nie wiem czemu, ale tak skopać materiał źródłowy to tylko Bratt Pitt wraz z reżyserem potrafi.
Książka przesiąknięta zombie.
Czy polecam?
Odpowiedź inna niż tak nie wchodzi w grę. Czytajcie i cieszcie się nią.

Chcesz usłyszeć jaki jest lek na zombie'zm?
Karabin to proste i bardzo dużo amunicji.
Przeczytajcie reportaż ludzi którzy przeżyli Wielką Wojnę Zombie (World War Z).

Wojna z zombie opisana z innej perspektywy.

Wojna z zombie opisana z innej perspektywy.

• Horror