Odyseja kosmiczna

Okładka książki Odyseja kosmiczna Arthur C. Clarke
Okładka książki Odyseja kosmiczna
Arthur C. Clarke Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Odyseja Kosmiczna (tom 1-4) fantasy, science fiction
Odyseja Kosmiczna (tom 1-4)
A Space Odyssey
Vis-á-Vis/Etiuda
2012-01-01
2012-01-01
Radosław Kot, Jędrzej Polak

2001 - 8
2010 - 8
2061 - 8
3001 - 5, gdyby autor nie zakończył kilkumilionletniej historii na 3 stronach to ocena byłaby wyższa. Ostatnia odsłona jest jedmak naciągana i bez sensu.

2001 - 8
2010 - 8
2061 - 8

Bardzo fajna tetralogia 💪🏻🤖👽🛸🚀

Bardzo fajna tetralogia 💪🏻🤖👽🛸🚀

Jedna z tych książek, które zmienia sposób patrzenia na świat już na zawsze :)

Jedna z tych książek, które zmienia sposób patrzenia na świat już na zawsze :)

Odyseja kosmiczna 2001 - OCENA 10
Odyseja kosmiczna 2010 - OCENA 6

Średnia - 8

Odyseja kosmiczna 2001 - OCENA 10
Odyseja kosmiczna 2010 - OCENA 6

Średnia - 8

Zestarzalo sie, ludzkosc poszla w inna strone:)

Zestarzalo sie, ludzkosc poszla w inna strone:)

Zacznijmy powoli czyli wspaniale, że ktoś postanowił wydać to w zbiorczym tomie gdyż historia jest pełniejsza.

Arthur C. Clark nie bał się i pisząc pierwszą "Odyseję" postawił tezę, którą rozbudował. Tezę w jaki sposób rozwinęło się życie na naszej planecie.

Kolejne tomy przedstawiają kolejne pytania (rozwój techniki, podróże kosmiczne) z jakimi być może będziemy się borykać już niedługo.

Przejdźmy teraz do publicystyki czyli dlaczego '10' skoro te same (lub podobne) pytania i odpowiedzi stawiali czy to Lem, Le Guin, Herbert i inni.

Na pewno dla mnie ciekawe jest "zakotwiczenie" całej otoczki technicznej w ówczesnej wiedzy i przypuszczeniach naukowców (pierwszą książkę autor zaczął w 1964 roku). Dzisiaj to tak głęboko w nauce to chyba Peter Watts siedzi ze swoim "Ślepowidzeniem" i "Echopraksją".

Po drugie przedstawienie budowniczych Monolitu za zasłoną czyli byli, zostawili czujniki i polecieli. Minęło kilka milionów lat a oni tylko obserwują, nie ingerując. Wiemy o nich, że hodują cywilizację i to, że z upływem czasu coraz bardziej odrzucali swoje fizyczne powłoki. Brak konfrontacji potęguję uczucie niepewności czy nawet grozy.

Trzecim aspektem jest sposób narracji niby powolny ale jednak kartki same się przewracają. Autor stawia czytelnika w trudnej sytuacji ale daje mu czas na oswojenie się z tym by ponownie wybić nas ze stanu komfortu. Patrz końcówka "Odysei 2010"

Czy to najlepsza powieść sci-fi w historii? Pewnie nie ale jedna z najważniejszych dla całej kultury. Nawet dzisiaj po sześćdziesięciu ponad latach jest aktualna.

Jedyny minus to stopniowy spadek jakości z tomu na tom. Ocena jednak tyczy się całości a nie poszczególnych części.

Książka straciła w moich oczach, bo oczywiście wcześniej widziałem ekranizację Kubricka. Co prawda jak prawie w 99.9999% przypadków książka i tym razem okazała się lepsza, ale się okazuje że Kubrick podszedł do sprawy grubo i bardzoooooo dosłownie oddał treść. Czytając myślałem w koło "to przecież wręcz cytat z filmu, albo opis sceny"
Nietypowa sytuacja :)

Nietypowa sytuacja :)

Polecam. Świetne, futurystyczne, filozoficzne. Zakończenie pozostawia niedosyt.

Polecam. Świetne, futurystyczne, filozoficzne. Zakończenie pozostawia niedosyt.

Tom I i II - 9/10
Tom III i IV - 6/10

Tom I i II - 9/10
Tom III i IV - 6/10

To nie jest tak, że Clarke zabrał nas tam, gdzie jeszcze nas nikt nie zabrał. Wszystkie cztery odyseje dotyczą okolic nam najbliższych, czyli Układu Słonecznego. Jednakże styl pisarza, a także tematy podejmowane podczas każdej wyprawy spowodowały, że jeszcze bardziej zakochałem się w bezbrzeżnym i absolutnie cichym kosmosie. Clarke w każdym tomie wspina się na wyżyny i zabiera w podróż, która pochłania bez reszty. Opisuje miejsca zgodnie z ówczesną wiedzą, zgaduje, jak będzie wyglądała przyszłość, a także prognozuje, jak potoczyłyby się nasze losy, gdybyśmy odkryli, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. Wielka literatura.

• Science Fiction
  • Sci-Fi