100 najlepszych książek fantasy wg „Time’a” bez polskiego cyklu o „Wiedźminie”

LubimyCzytać
19.10.2020

Czy zgadzacie się ze wskazaniami tygodnika „Time”, który opublikował listę 100 najlepszych książek fantasy? Można na niej znaleźć kilka książek Tolkiena i N.K. Jemisin, nazwiska Neila Gaimana, George’a R.R. Martina, a także Kazuo Ishiguro i Marlona Jamesa. Niestety brak Andrzeja Sapkowskiego. 

100 najlepszych książek fantasy wg „Time’a” bez polskiego cyklu o „Wiedźminie”

Jakie są najlepsze powieści fantasy? Wskazówek można szukać w zestawieniach takich, jak to zaproponowane przez redaktorów tygodnika „Time”. Listę ułożono chronologicznie – rozpoczyna ją publikacja z IX wieku, a kończy debiutancka powieść młodej autorki Isabel Ibañez. W tworzenie zestawienia zaangażowani byli redaktorzy magazynu, a także sami twórcy – wśród nich choćby Neil Gaiman czy George R.R. Martin.

Reklama

100 najlepszych książek fantasy wg „Time’a”

Na pierwszych miejscach znajdziemy klasyczne opowieści, na kartach których fantazja miesza się z rzeczywistością. „Księga tysiąca i jednej nocy”, rycerski romans „Śmierć Artura” Thomasa Malory’ego i dzieła Lewisa Carrolla„Przygody Alicji w Krainie Czarów” i „Po drugiej stronie lustra”. Nie brakuje także powieści literatury dziecięcej: jednego z tomów cyklu „Kraina Oz”, powieści „Lew, czarownica i stara szafa” czy „Mary Poppins”. Później jednak tytuły z listy „Time’a” nie są już tak oczywiście – zestawienie może zaskoczyć szczególnie czytelnika z Polski, ponieważ znajdują się na nim przede wszystkim dzieła ważne dla Amerykanów, spośród których część nie została jeszcze wydane w Polsce.

Na liście znalazły się po trzy książki następujących autorów: J.R.R. Tolkiena (części składające się na cykl „Władca Pierścieni”), Neila Gaimana oraz N.K. Jemisin. Po dwie książki mają m.in. Ursula K. Le Guin, J.K. Rowling, Terry Pratchett (w tym napisany wraz z Gaimanem „Dobry omen”), Philip Pullman, Madeline Miller (autorka „Kirke”), Tomi Adeyemi oraz urodzona w 1996 roku Rebecca F. Kuang. Jedną – Brandon Sanderson, George R.R. Martin czy Cassandra Clare. Na liście „Time’a” czytelnicy znajdą też otwierającą cykl „Koła Czasu” książkę „Oko świata” Roberta Jordana.

Wielcy nieobecni?

Może jednak dziwić nieobecność takich twórców, jak: Roger Zelazny (autor cyklu „Kroniki Amberu” czy przypomnianej niedawno przez Rebis „Alei Potępienia”), Gene Wolf (serie „Księga Nowego Słońca” i „Księga Długiego Słońca”) oraz Orson Scott Card („Gra Endera”). Zabrakło również miejsca dla uhonorowanej Nagrodą Bookera Margaret Atwood. Niestety „Time” w swoim zestawieniu nie zawarł żadnego polskiego pisarza, choćby Andrzeja Sapkowskiego, którego cykl z wiedźminem Geraltem z Rivii odnotował spory sukces sprzedażowy za Oceanem. Na ten brak zwracał uwagę Marcin Zwierzchowski, piszący o fantastyce m.in. na łamach lubimyczytać.pl.

Reklama

Jak powstała lista najlepszych powieści fantasy?

Prace nad listą ruszyły już w zeszłym oku, gdy do współpracy zaproszono następujących autorów: Tomi Adeyemi, Cassandrę Clare, Dianę Gabaldon, Neila Gaimana, Marlona Jamesa, N.K. Jemisin, George’a R.R. Martina oraz Sabaę Tahir. Pisarze i pisarki wraz z pracownikami tygodnika „Time” wstępnie wytypowali tytuły najważniejszych dzieł gatunku fantasy (nie wskazując jednak swoich własnych publikacji). Aby z 250 książek wytypować finałowe 100 pozycji, a redaktorzy „Time’a” przyjęli takie kryteria, jak oryginalność, poziom wykonania, a także wpływ na gatunek fantasy oraz na literaturę jako taką. Z pełną listą można zapoznać się na stronie tygodnika „Time”.

Jeśli chcielibyście przyjrzeć tytuły książek z gatunku fantasy, odsyłamy do bazy lubimyczytać.pl, którą można poznawać dzieląc książki na kategorie związane z poszczególnymi gatunkami literackimi. Zachęcamy też do zajrzenia do zakładki katalog, w którym filtry pomogą w odnalezieniu książek z tagiem „fantasy”.

Jakie książki umieścilibyście na liście najważniejszych powieści fantasy? Którzy autorzy mieli największy wpływ na rozwój gatunku? Dopisalibyście do zestawienia jeszcze jakieś polskie nazwiska? Podzielcie się z nami swoimi typami w komentarzach.

[ec]

Reklama

komentarze [43]

Sortuj:
260
51
26.10.2020 16:07

A może się pobawimy i sami stworzymy listę. Znajdą się na niej wszystkie lubiane przez nas powieści fantasy. O miejscach zdecyduje ilość wskazanego przez czytelników tytułu. Jest szansa, że nikogo nie zabraknie


51
0
24.10.2020 15:57

Bez Howarda tę listę można spokojnie wyrzucić do kosza. Dobrze, że chociaż o Tolkienie pamiętali.


18
16
24.10.2020 08:14

Kirke uwielbiam i polecam


1590
657
22.10.2020 22:36

Lista może i słaba, ale za to jaką dyskusję wywalała...


842
122
21.10.2020 23:38

Tą listą można sobie podetrzeć....Ludzie ją układający chyba nie za bardzo wiedzą czym jest fantasy. Brak Pewnych Autorów, nie tylko Sapkowskiego, to dowcip i żenada. Jak ktoś chce kanon fantasy to ma taki na końcu "Rękopisu znalezionego w smoczej jaskini" Sapkowskiego. Nie jest idealny (no dobra, mój prywatny jest :P ), ale nic lepszego oficjalnie wydanego nie ma.


51
3
22.10.2020 14:05

Tzn trzeba rozróżnić listę dzieł kanonicznych od listy dzieł najlepszych, w pierwszym przypadku wybieramy obiektywnie najważniejsze powieści, które w jakiś sposób wpłynęły na gatunek, a w drugim subiektywnie, te które najbardziej nam się podobały. Natomiast zgadzam się, że kanon Sapkowskiego bije te top100 time"a na głowę i faktycznie jest jedną z lepszych tego typu list...

więcej

842
122
23.10.2020 10:22

Szlak chwały nie dość że sf to jeszcze słabe, ale podobno w uaktualnionej wersji nie ma tej pozycji....Jeżeli w TOP 100 time'a nie ma Vance'a, Zelaznego czy Wolfe'a to należy ów kanon wywalić do śmieci.


3032
794
21.10.2020 17:36

No rzeczywiście niespodzianka, że na liście opublikowanej przez Time, są głównie książki "ważne dla Amerykanów". Polska naprawdę nie jest pępkiem świata i w Ameryce nikt polskiej literatury nie czyta; od lat na wszelakich tego typu listach uwzględnia się tylko dzieła z kręgu kultury anglojęzycznej...


1490
93
21.10.2020 16:05

Jako polecajka ok, wg jednego z użytkowników. Jednakże każdy z nas może stworzyć swoja subiektywną listę...


112
0
21.10.2020 00:54

Może mi ktoś podać link do tej listy? Trochę mi szwankuje wzrok, przez czytanie i wśród tych małych literek nie mogę znaleźć


1491
309
21.10.2020 11:28

https://time.com/collection/100-best-fantasy-books/

Jest sporo fajnych rzeczy, redakcję "oburzoną" brakiem Roberta M. Wegnera (nie tłumaczonego na angielski, ale co tam) ośmielę się zapytać, czy czytany był np. Malory?


51
3
20.10.2020 14:04

Lista może i się sprawdza jako jakaś tam polecajka, ale na pewno nie są to "najlepsze powieści fantasy wszechczasów". No i nie jestem pewien czy piętnastowieczny romans to na pewno fantasy, tak samo wszelkiego rodzaju bajki dla dzieci. Poza tym naprawdę nie rozumiem dlaczego zabrakło Vanca, Zelaznego, Wolfa, Howarda, Moorcocka - przecież te nazwiska aż się same...

więcej

401
7
20.10.2020 13:56

Droga Redakcjo
Na ranking Top książek z sortowaniem po latach (dekady też spoko), krajach itd. wzorem portalu filmweb nie mam co liczyć.
Proszę więc o artykuł prezentujący top 100 polskich pisarzy lub cykli w danych gatunkach od fantasy zaczynając.
Pozdrawiam serdecznie i liczę, że moja prośba czymkolwiek poskutkuje.


1491
309
21.10.2020 11:13

https://esensja.pl/ksiazka/publicystyka/tekst.html?id=3304


401
7
21.10.2020 16:45

Dziękuję. Widziałem już kilka podobnych zestawień ale w mojej wypowiedzi bardziej chodziło o to że takie zestawienia powinny znajdować się na tym portalu.
Pozdrawiam


zgłoś błąd