Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/4917/redaktorzy-lc-polecaja-ksiazki-na-gwiazdke

Redaktorzy LC polecają książki na Gwiazdkę

25 wartościowy tekst

Do Świąt zostały jeszcze dwa tygodnie. To dobry moment, żeby zaplanować zakup prezentów. My, mole książkowe nie mamy najmniejszego problemu z odpowiedzią na pytanie: co kupić? Wiadomo, książkę! Ale już z wyborem konkretnego tytułu może być gorzej: czy brać tytuły z topek sprzedaży, czy nowości wydawnicze, a może kierować się naklejką z nazwą przyznanej nagrody? Jeśli stoicie bezradnie przed księgarnianymi półkami, bądź nie wiecie jaki tytuł wpisać w wyszukiwarkę, zapoznajcie się z rekomendacjami naszych redaktorów.

Michał Cetnarowski, Bogusław Karpowicz, Remigiusz Mróz, Tomasz Pindel, Paulina Surniak, Sylwia Sekret i Marcin Zwierzchowski przygotowali specjalnie dla Was listę pięciu tytułów, które ich zdaniem warto kupić komuś na Gwiazdkę, a księgarnia merlin.pl specjalnie dla Was przygotowała 30% rabat na wybrane przez nich tytuły, które znajdują się w ich ofercie. Po kliknięciu w grafikę z nazwiskiem każdego z redaktorów zostaniecie przekierowani na dedykowaną stronę księgarni.

Zapraszamy do lektury!

Sam właśnie mierzę się z zadaniem przygotowania paczki z książkami na Święta – co roku to wyzwanie tyleż budzące grozę, co fascynujące, zwłaszcza że część pozycji kupuję dla siebie – więc polecanka dla czytelników LC w takiej sytuacji to świetna mobilizacja. Choć wybór tylko pięciu pozycji będzie trudny, tym bardziej, że w ostatnim czasie obrodziło dobrem na księgarskich półkach... Chciałoby się mieć i najnowsze tłumaczenie Don Kichota, o którym była już mowa na łamach LC, godne polecenia są tegoroczne pozycje z Kontrapunktów Powergraphu (Sto dni bez słońca Szostaka czy Polaroidy z zagłady Palińskiego), ale te książki na szczęście już mam. Czytelnicy fantastyki mogą w ciemno sięgać po wszystko, co ukazuje się w Uczcie Wyobraźni Maga. Kusi też Dostatek Crummeya, Półbrat Christensena czy Baśnie braci Grimm w opracowaniu Pullmana (bez cenzury). Ale gdybym miał przygotowywać „krótką listę” pod choinkę, znalazłyby się na niej:

1. Piotruś Pan, Régis Loisel

Wydanie zbiorcze cyklu Loisela, które ukazało się w serii „Mistrzowie Komiksu” Egmontu – i absolutne arcydzieło, kongenialny retteling utworu Barriego w wersji dla dorosłych, z okrutnym XIX-wiecznym Londynem i psychologizacją z klucza freudowskiego w tle. Wstrząsająca, naturalistyczna „bajka”, która nie bierze jeńców.

2. Zapiski nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki, Łukasz Orbitowski

Po świetnej "Szczęśliwej ziemi" tym razem Orbitowski w nowej odsłonie: nie tylko prozaika, ale też podróżnika. Jednak wciąż, jak to u niego, jest i straszno, i śmieszno, czasem wesołkowato, czasem smutno i sentymentalnie, ale zawsze szczerze i przejmująco. Wspaniała przekąska przed kolejną powieścią Orbitowskiego, która, mam nadzieję, też ukaże się niebawem.

3. Ślepnąc od świateł, Jakub Żulczyk

Powieść kolejnego z „młodych gniewnych” polskiej literatury współczesnej. Historia warszawskiego dilera i jego nocnych eskapad – a jednocześnie poruszający, szczery i gorzki obraz „pokolenia trzydzieści plus”. Żulczyk ma oko do szczegółu, do obserwacji tego, co go otacza – i na szczęście nie waha się wykorzystać tej zdolności w literaturze.

4. Drach, Szczepan Twardoch

Od kilku publikacji wydaje się, że Twardoch wciąż pisze tę samą książkę – ale jaka to książka! "Wieczny Grunwald" był wspaniały, "Morfina" hipnotyzowała, czym powali czytelnika "Drach"? 

5. Echopraksja, Peter Watts

Najnowsza rzecz Wattsa, luźna kontynuacja głośnego w kręgach miłośników fantastyki „Ślepowidzenia”. SF najtwardsze z możliwych; opowieść o świecie przyszłości, w którym przedefiniowane zostały w zasadzie wszystkie pojęcia cywilizacyjne, łącznie z tym, co to jeszcze znaczy być „człowiekiem”. A do tego garść śmiałych konceptów, hipotez i rozważań na temat ewolucji biologii i technologii, czyli coś, co powinno rozruszać szare komórki po kontakcie z Kevinem, który na Polsacie prawdopodobnie znów zostanie sam w domu na Święta…

Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 13  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 618
Specynka
08-12-2014 22:55
No proszę, miła niespodzianka, książki, które już mam i polecam lub planuję nabyć. Zainteresowała mnie Kocham cię, Lilith (już dawno dodałam na listę do przeczytania), a także Boginie z Žítkovej, zwróciłabym też uwagę na Miasto Śniących Książek i ... No proszę, miła niespodzianka, książki, które już mam i polecam lub planuję nabyć. Zainteresowała mnie Kocham cię, Lilith (już dawno dodałam na listę do przeczytania), a także Boginie z Žítkovej, zwróciłabym też uwagę na Miasto Śniących Książek i Ślepnąc od świateł. Powieści Tokarczuk nie liczę, bo właśnie do mnie dotarła.

Serdecznie polecam:
Pielgrzyma: Czyta się fantastycznie i pomimo takiego "bondowskiego" sznytu (trzeba czasem zawiesić niewiarę) jest to naprawdę dobrze utkany thriller, zawierający plastyczne (choć napisane nie na sposób malarski, a raczej fotograficzny) opisy, przez co można miejsca akcji naprawdę "poczuć".
Echopraksję: masaż mózgu. Książka, która wali w czerep. Niekoniecznie ucieszy miłośników malowania słowem (choć pewien zimny, surowy urok jest), ale treść jest wystarczająco "obuchowa". Najlepiej zaaplikować sobie dawkę uderzeniową ze Ślepowidzeniem, a potem powtórzyć lekturę jednego i drugiego.

Interesujące podejście ma Pan Marcin. Czasem warto wyprawić się za literacką miedzę i stwierdzić "taaaka dynia!" (u sąsiada).

Pozdrawiam czytelniczych wieloboistów.
pokaż więcej
książek: 5
kacper
10-12-2014 12:31
Mam uwagę do wypowiedzi p. Remigiusza Mroza na temat polecanego thrillera. czy dobrze zrozumiałem, że autor polecanki nie czytał polecanej książki? "(...) ostatecznie zdałem się na to, co usłyszałem od wydawców."? Miałem okazję przeczytać omawianego "Pielgrzyma" i powodem, dla którego sprawdziłem wypowiedź p. Mroza, była jedynie ciekawość, co mogło komuś w tej książce się spodobać. Ale to, że... Mam uwagę do wypowiedzi p. Remigiusza Mroza na temat polecanego thrillera. czy dobrze zrozumiałem, że autor polecanki nie czytał polecanej książki? "(...) ostatecznie zdałem się na to, co usłyszałem od wydawców."? Miałem okazję przeczytać omawianego "Pielgrzyma" i powodem, dla którego sprawdziłem wypowiedź p. Mroza, była jedynie ciekawość, co mogło komuś w tej książce się spodobać. Ale to, że uważam książkę za nudną i pozbawioną jakiejkolwiek wartości rozrywkowej nie jest przedmiotem mojego komentarza. jak wspomniałem na wstępie - jeżeli prawdą byłoby, że autor nie czytał dzieła, jak może je polecać?
pokaż więcej
książek: 497
Remigiusz
10-12-2014 21:22
Jak pisałem - w gatunku thrillera miałem niemały problem z wyborem jednej pozycji, stąd ostatecznie szalę przechylił czynnik zewnętrzny. ;)

A czy książka się podoba, czy nie - rzecz subiektywna. Mnie się podobała. ;)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 516
Jolka
11-12-2014 09:17
Labirynt Śniących książek-to coś może być dla mnie...może ktoś wpadnie na taki pomysł gwiazdkowy:-)
książek: 2485
jatymyoni
11-12-2014 18:03
Mnie zaciekawiła 2.
książek: 254
Marlena
23-12-2014 09:54
Ja tymczasem spędzę święta w towarzystwie Morderstwo w Boże Narodzenie Morderstwo w Boże Narodzenie :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Wyklęty król. Największa tajemnica polskiej historii

Bolesław Zapomniany istniał tak samo jak papieżyca Joanna, czy potwór z Loch Ness. Jeżeli autor przyjmuje jego istnienie za fakt... I jeżeli autorem...

zgłoś błąd zgłoś błąd