Echopraksja

Okładka książki Echopraksja Peter Watts
Okładka książki Echopraksja
Peter Watts Wydawnictwo: Mag Cykl: Ślepowidzenie (tom 2) Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
Ślepowidzenie (tom 2)
2014-09-24
Wojciech Próchniewicz
Uczta Wyobraźni
Inne

Okładka książki Obcość Aleksandra Bednarska, Michał Brzozowski, Daria Czyszkowska, Filip Duval, Sylwia Finklińska, Dorota Gdańska, Natalia Kędra, Natalia Klimaszewska, Natalia Kubicius, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Krzysztof Marciński, Krzysztof Niedzielski, Marcin Opolski, Aleksandra Paprota, Arkadiusz Pindral, Kamila Regel, Weronika Rogalska, Aleksandra Rybacka, Ewa Ryfun Jakubowska, Tymoteusz Adam Leonard Sokołowski, Katarzyna Szelenbaum, Szymon Szymański, Peter Watts, Sylwia Wełna, Anna Wołosiak-Tomaszewska, Aleksandra Woźniak-Marchewka, Paweł Zbroszczyk
Obcość Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 491 (08/2023) Aleksandra Bednarska, Agnieszka Fulińska, Jakub Juszyński, Andrzej Miszczak, Tamsyn Muir, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lavie Tidhar, Peter Watts
Nowa Fantastyk... Aleksandra Bednarsk...

Poniekąd drugi tom Ślepowidzenia, czy faktycznie gorszy, jak można wyczytać w wielu opiniach, od pierwszego? Bez przesady, choć z pewnością Echopraksja jest trochę inna. Watts lubi szpikować swoje powieści gęstą i z pewnością dla wielu czytelników ciężkostrawną terminologią z takich dziedzin jak genetyka czy astrofizyka ale to jest hard sf i za to się je właśnie uwielbia. Tym razem w roli wampira mamy kobietę, Valerie która jest na pewno jednym z większych atutów książki, ale nie tylko ona. Myślę że Echopraksja to dobre uzupełnienie Ślepowidzenia.

krótko: to są już twarde narkotyki ;)

krótko: to są już twarde narkotyki ;)

Niestety zauważalnie gorsza od Ślepowidzenia. Starałem się czytać bardzo uważnie, a i tak gubiłem się w fabule i kilka razy musiałem się cofać o kilka stron, bo nie wiedziałem o co chodzi. Książka zawiera bardzo fajny koncept wirusa we Wszechświecie i tego co wynika z jego obecności. Końcówka świetna.

O ile Ślepowidzenie było majstersztykiem, o tyle Echopraksja to nieudana próba powtórzenia sukcesu. Bardzo chaotycznie napisana książka.

Ślepowidzenie było świetne, to już jest lipa, strasznie się męczyłem. Może było za skomplikowane, za bardzo odjechane.

Ślepowidzenie spodobało mi się bardzo, tutaj wymiękłam, nie doczytałam do końca.

W mojej opinii książka dużo strawniejsza niż ślepowidzenie, a mimo wszystko nasączona twardą fantastyką jak mało które dzieło plus nutka filozoficzna czyli to co uwielbiam

Po „ślepowidzeniu” wiedziałem czego się spodziewać, a jednak tym razem już nie było tak gładko. Powiem więcej, męczyłem tę powieść miesiącami, co nie zdarza mi się często. Nie umiała mnie tak wciągnąć, historia wydała mi się znacznie mniej angażująca, przez co typowa dla Wattsa >>trudność<< jego książek, jeszcze bardziej dawała o sobie znać.

niestety gorsza od slepowidzenia :(

niestety gorsza od slepowidzenia :(

"Echopraksja" Petera Wattsa była dla mnie drugim hard sci-fi, do którego czytania się zabrałem (pierwszym było "Ślepowidzenie") i jednocześnie dość twardym orzechem do zgryzienia. Ciężko mi tę książkę jednoznacznie ocenić, ponieważ z braku doświadczenia z tego typu literaturą nie wiedziałem czego się spodziewać i w zasadzie miałem zupełnie inne oczekiwania. Po pierwsze, co chyba wielu osobom rzuca się w oczy - postacie jak i sama fabuła jest poziom niżej niż w "Ślepowidzeniu". Ciężko się połapać w głównym motywie powieści a same postacie są dość płytkie. Słownictwo i styl książki są naprawdę trudne w odbiorze, wymagają pewnego naukowego zacięcia i regularnego sprawdzania niektórych terminów. Generalnie często zdarzało mi się pogubić w tym co się aktualnie dzieje i o co właściwie chodzi, przez co czułem dość spory dyskomfort, zagubienie i irytację (może o to właśnie chodziło? przecież tak właśnie czuł się Daniel Bruks na pokładzie Korony Ciernowej...). Nie sposób odmówić tej książce miana "uczty dla intelektu", która wprawia w osłupienie, gdy przyswoi się i zrozumie niesamowite koncepcje, które przemycił w Echopraksji Watts, jednak ja osobiście oczekiwałem czegoś innego - stąd nie mogę dać więcej niż 6 gwiazdek. Jeśli ktoś szuka utworu, który przypomina niejako fabularyzowaną rozprawę naukową - to gorąco polecam.

• Uczta Wyobraźni
  • Science Fiction