Pielgrzym

Terry Hayes Wydawnictwo: Rebis kryminał, sensacja, thriller
I Am Pilgrim
Maciej Szymański
Rebis
agent thriller polityka USA śledztwo tajemnica tajny wywiad thriller polityczny zabójca zabójstwo zemsta
I Am Pilgrim
kryminał, sensacja, thriller
Maciej Szymański

O rany jaka ta książka jest nierówna i dziwna w sumie.

Są fragmenty, które czyta się bardzo dobrze (głównie opis poczynań Saracena i narracja trzecioosobowa), wciągają, akcja się zagęszcza i nagle — bam. Wkracza narrator pierwszoosobowy, który zwyczajnie spojleruje albo gada coś w stylu: "A teraz uważaj, to będzie naprawdę mocne, ale w sumie to możesz poczekać jeszcze 100...

Nigdy wcześniej nie słyszałem o tej książce, ani o tym autorze, dlatego nie wiedziałem czego się spodziewać. Okazało się, że jest to debiutancka powieść tego autora.

Opowiada o emerytowanym amerykańskim agencie wywiadu, który publikuję książkę i na jej podstawie, ktoś popełnia zbrodnię. Dochodzi również do innych zdarzeń, których sednem jest...

Książka - film. Doświadczenie zawodowe Hayes'a zrobiło tej powieści bardzo dużą przysługę. Autor tak plastycznie buduje rzeczywistość "Pielgrzyma", że obrazy same pojawiają się przed oczami. Trzyma w napięciu, zaskakuje, w skrócie - wszystko, czego od dobrej sensacji się wymaga.

Jednak można napisać doskonały kryminał szpiegowski bez rozdzielania pięciu wątków na rozdziały i wracania do raz rozpoczętej historii pięć rozdziałów później. Zachowana ciągłość fabuły z jednoczesnym utrzymaniem napięcia.

Książka bardzo nierówna. Ciekawy wątek główny i wartka akcja pozwalająca szybko przebić się przez setki stron. Z drugiej strony niektóre wątki powodują wywracanie oczu u czytelnika, żywcem wyjęte z najgorszych części przygód Jamesa Bonda. Główny bohater to postać w stylu Mary Sue, jest najmłodszym, najlepszym agentem, najlepiej strzela i najlepiej dedukuje, ma najlepsze...

Pielgrzym to kryptonim człowieka, który teoretycznie nie istnieje... Agent, doskonały w swoim fachu, najbardziej tajnych amerykańskich służb, o których nie można głośno mówić... Z których istnienia mało kto zdaje sobie sprawę.
Przed odejściem ze służby pisze książkę, która okazuje się stać podręcznikiem zbrodni doskonałej. Zostaje wezwany na miejsce nietypowej i brutalnej...

Genialna książka, bardzo ciekawa i rozbudowana fabuła. Wiele interesujących wątków, które łączą się w spójną całość. Podobało mi się to, że rozdziały były bardzo krótkie, przez co jakby szybciej się czytało. Super styl pisania. Kryminał na wysokim poziomie, zdecydowanie polecam.

Znakomita powieść sensacyjna, trudno się oderwać od lektury. Może doczekam się ekranizacji. Bardzo polecam.

Ciekawie napisany kryminał. Co prawda podczas czytania powątpiewałam w sensowność istnienia niektórych rozdziałów, jednak pod koniec wszystko się ładnie domknęło. Tytułowy pielgrzym, jak dla mnie, zbyt hollywoodzki i odnoszę wrażenie, że podczas śledztwa zbyt często polegał na własnym szczęściu. Całość jednak oceniam bardzo dobrze. Czytało się naprawdę przyjemnie.

sensacja mistrzowsko napisana od której trudno się oderwać nawet nocą

Dyskusje

5 123