Pielgrzym

Rebis
2014-06-03
2014-06-03
Maciej Szymański
agent thriller polityka USA śledztwo tajemnica tajny wywiad thriller polityczny zabójca zabójstwo zemsta literatura brytyjska

Stał kiedyś na czele wydziału wewnętrznego amerykańskiego wywiadu. W pewnym momencie postanowił na dobre zniknąć z rządowych radarów. Pozostawił po sobie tylko jedną pamiątkę – napisany pod fałszywym nazwiskiem podręcznik dla agentów, w którym podzielił się swoim zawodowym doświadczeniem. Tak się składa, że jego genialna książka posłużyła mordercy w zaplanowaniu zbrodni doskonałej. Były agent wywiadu, który w środowisku szpiegów funkcjonuje pod kryptonimem Pielgrzym, rusza w pościg za nieuchwytnym przestępcą. Czy coś łączy zabitą kobietę na Manhattanie, skazańca straconego na oczach tłumu w Arabii Saudyjskiej, pozbawionego gałek ocznych pracownika tajnego syryjskiego laboratorium? Komuś bardzo zależy na zemście, która odbije się krwawym echem na narodzie, którego decydenci mają krew niewinnych ludzi na rękach…

Fabuła skupia się wokół poczynań Scotta Murdocha kryptonim Pielgrzym (choć autor do końca pozostawia czytelnika w niepewności co do prawdziwych personaliów agenta),który odgrywa rolę narratora. Mężczyzna po odejściu ze służby żył sobie spokojnie z dala od oczu swoich byłych pracodawców. Morderca, korzystając z podręcznika Murdocha, stworzył zbrodnię doskonałą. Kto inny mógłby odkryć personalia mordercy, jak nie genialny agent? Za oceanem z dala od ciekawskich oczu działa wyrafinowany terrorysta zwany w półświatku Saracenem. Mężczyzna w konstruowaniu planu zemsty wykorzystuje doświadczenie wyniesione z armii i wiedzę, jaką posiadł w trakcie studiów medycznych. Pielgrzym w końcu trafił na równego sobie przeciwnika. Trop widzie na Bliski Wschód.

Czytelnik poza starciem opisanych wyżej panów będzie miał okazję zmierzyć się z szeregiem pobocznych wątków, które obnażają prawdziwe oblicze służb wywiadowczych. Wielowątkowość Pielgrzyma można poczytać zarówno, jako atut, jak i największą wadę tego thrillera. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a jak wszystkim dobrze wiadomo, co za dużo, to niezdrowo. Biorąc pod uwagę, że każdy wątek wnosił coś istotnego do całości, wielowątkowość uznałam za plus tej pozycji. Tytułowy Pielgrzym to trochę takie skrzyżowanie Carrie Mathison z Jasonem Bournem- facet wygadany, błyskotliwy, ma w sobie trochę szaleństwa, mogę tylko współczuć jego wrogom. Saracen, któremu przypadła rola tego złego, dla kontrastu jest małomówny, ale nie można odmówić mu przenikliwości i intelektu.

Terry Hayes niczym najlepszy wirtuoz gra na emocjach czytelnika, co rusz dorzucając do pieca nową elektryzującą historię, podkręcając tym samym już i tak wystarczająco wartkie tempo. W fabule nie brakuje również retrospekcji, przeszłość bohaterów przeplata się z teraźniejszymi wydarzeniami. Mniej uważny odbiorca może w pewnym momencie trochę pogubić się w skomplikowanej siatce wydarzeń i wzajemnych powiązań. Postawienie przez autora na pierwszoplanową narrację było dobrym wyborem, pozwoliło mi lepiej zrozumieć przeżycia bohaterów.

Akcję oceniam jako wartką, ale żeby nie było za szybko, Terry Hayes co jakiś czas świadomie spowalniał narzucone sobie tempo. Niby fanką literatury szpiegowskiej nie jestem, ale dałam bez reszty porwać się tej historii. Realizm przedstawionych wydarzeń trochę mnie przeraził, ale z czasem udało mi się z nim oswoić. Muszę przyznać, że trochę nie wierzyłam, że te wszystkie historie można połączyć w jedną całość. Autor wyszedł z tego wyzwania obronną ręką, całość jest spójna i dynamiczna.

Nie jest to książka dla miłośników jednotorowych śledztw, oni mogą poczuć się nieco przesyceni ilością kolejnych zdarzeń. Sama miałam kilka takich momentów, gdzie przytłoczona mnogością różnorodnych informacji musiałam na dłuższą chwilę przerwać lekturę. Pielgrzym to thriller stricte szpiegowski. Jak ktoś nie lubi historii ze służbami wywiadowczymi i brudną polityką w tle, to może nie docenić pracy autora. Druga sprawa to bohaterowie- jest ich całkiem sporo i były momenty, gdzie musiałam dobrze zastanowić się, kto jest kim. Doceniam postacie żeńskie, tutaj brawa dla autora, który wykreował nieszablonowe, mocne osobowości, które potrafią skutecznie namieszać.

Nie jestem jakąś wielką fanką literatury szpiegowskiej, ale zdecydowanie poczułam flow z autorem i doceniłam jego pomysły. Terry Hayes sporo ryzykował, stawiając na tak rozbudowaną historię, ale moim zdaniem ryzyko opłaciło mu się z nawiązką. Misterna intryga w połączeniu z talentem pisarskim autora stanowią idealny przepis na sukces tej książki. Pielgrzym od dawna znajdował się na mojej liście książek do przeczytania. Blokował mnie tylko jeden, ale jakże istotny fakt- pozycja ta liczy grubo ponad siedemset stron. Z perspektywy czasu mogę tylko żałować zwlekania tak długo z lekturą. Według mnie to całkiem niezły thriller, który wyróżnia się na tle gatunku. Polecam!

Thrillery czy też powieści sensacyjne, aby mogły zachwycić czytelników, powinny posiadać pierwiastek intrygi, nieszablonowych bohaterów, i to coś, co sprawi, że lektura takich książek będzie dla każdego z nas niezapomnianą czytelniczą uczta. A proszę mi wierzyć, że Terry Hayes doskonale potrafi połączyć te wszystkie pierwiastki, czego przykładem jest „Pielgrzym”, pierwsza powieść autora, który zasłynął już w filmowym świecie wieloma hitowymi produkcjami. Teraz dowodzi temu, że potrafi również zawładnąć literackim światem. Zatem jeśli jeszcze nie sięgnęliście po „Pielgrzyma”, to macie teraz ku temu najlepszą okazję, gdyż ukazało się nowe wydanie tej powieści.
Kim jest PIELGRZYM? To kryptonim byłego agenta tajnego wywiadu. Kiedyś dowodził jego wewnętrznym oddziałem. Swym doświadczeniem podzielił się na kartach książki na temat technik wykorzystywanych w śledztwach. Niestety książka ta stała się przewodnikiem dla… mordercy. Gdy w podrzędnym hotelu na Manhattanie dochodzi do zabójstwa młodej kobiety PIELGRZYM, zrobi wszystko, aby poznać personalia mordercy. Najgorsze jest to, że w toku prowadzonego śledztwa okazuje się, że ów morderca dokonał zbrodni w oparciu o informacje zawarte w książce PIELGRZYMA.
Proszę mi wierzyć, że to nie koniec mocnych wrażeń. Gdy dodam, że poznamy również Saracena oraz Bena Bradleya – porucznika nowojorskiej policji, czy też trafimy do tajnego syryjskiego laboratorium oraz na zbocza góry Hindukuszu, to jeszcze bardziej podgrzeję Waszą ciekawość. Zatem jeśli sięgniecie po „Pielgrzyma” to, znajdziecie się w samym centrum spisku, którego sednem jest przerażająca zbrodnia przeciwko ludzkości. Dlatego też koniecznie poznajcie tę historię i powiążcie wszystkie nici tej historii w jedną całość.
Nie da się ukryć, że Terry Hayes napisał thriller na światowym poziomie. Zapierająca dech w piersiach akcja, intryga skrojona mistrzowską miarą oraz bohaterowie, których nie można zapomnieć. To wszystko składa się na uhonorowanie tej książki mianem NIK – Najlepszej Interesującej Książki. A teraz, gdy emocje po lekturze nie ustały sięgam po drugą powieść Terry’ego Hayesa pt. „Rok szarańczy”.
A Wy drodzy czytelnicy, jeśli uwielbiacie thrillery szpiegowsko-kryminalne, to koniecznie zarzućcie swe czytelnicze sieci na te tytułu. Zbrodnią byłoby niewpisanie ich na listę „must read”. Dodam jeszcze tylko, że uwielbiam czytać takie książkowe cegiełki, i co ważne nie są one wynikiem zbędnego lania wody, lecz efektem pisarskiej kreatywności Terry’ego Hayesa.
Książka „Pielgrzym” ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis

Przyznaję, że to dobry bardzo sprawnie napisany thriller szpiegowsko sensacyjny. Ale jakoś do końca nie rozumiem jego fenomenu. Dla mnie wychowanego na książkach F. Forsytha, Toma Clancy, Alistaira Malceana i Roberta Ludluma, to nie ma tam za wiele nowego i oryginalnego. Hayes fajnie bazuje i nawiązuje do mistrzów gatunku, za to trzeba go pochwalić. Ciekaw jestem jego kolejnej książki.

Wciągająca

Wciągająca

Książkę czytałam w 2016 roku. Nie oszukujemy się . Pamiętam tylko, że dobrze się bawiłam a główny bohater był najlepszym z najlepszych szpiegów jakich widział świat. Za moment w księgarniach pojawi się „Rok szarańczy”. Drugi tom „Pielgrzyma”. Aż się prosi o ponowne czytanie pierwszej części przed degustacją drugiej. Nie jest to dla mnie karą. Wręcz przeciwnie, przyjemnością, bo książka jest bardzo dobra. W marnym hotelu w Nowym Jorku znaleziono ciało martwej kobiety. Analizując ślady uznano, że nie jest to zwykła zbrodnia związana z pieniędzmi, prochami albo seksem.To jest niezwykła zbrodnia. Były pracownik najtajniejszych agencji wywiadowczych w kraju, autor książki specjalistycznej z dziedziny kryminalistyki pracuje przy tym śledztwie a są dowody na to, że morderca zna książkę o technikach dochodzeniowych tegoż śledczego. Autor po kolei przedstawia nam bohaterów dramatu. Wspomnianego wcześniej agenta jednostki elitarnej i supertajnej, który przyjął pseudonim Pielgrzym. Potem obserwujemy narodziny Saracena, który jest jak duch i prowadzi dżihad. Jako trzeciego poznajemy policjanta policji nowojorskiej Bena Bradleya, porucznika z Wydziału Zabójstw, bohatera z 11 września. Jednocześnie z przedstawieniem postaci zaznajamia się nas z zależnościami pomiędzy nimi i ich miejscem w tej historii. I tak agent Bardzo Specjalny, Policjant Bohater , poparci siłą państwa ścigają terrorystę Saracena. A ten nie jest bezbronny. Stykamy się też z polityką na najwyższym szczeblu. Książka jest bardzo dynamiczna chociaż niemalże pozbawiona dialogów. Nie brakuje też licznych opisów a jednak akcja posuwa się szybko. Postaci są wyraziste i charakterne. Dobro walczy ze złem aż iskry lecą. A w tle dziecko, mały Facio i przemiły dyrektor hotelu Turcji prześmiesznie składający wyrazy np. przyrządzać sobie ze mnie jaja, jesteś w mnóstwie błędów, jeśli mnie pamięć obsługuje czy pan posiada rację. Taki kuzyn Assada z Departamentu Q. Mnie to niezmiennie bawi. Jestem gotowa na drugi tom. Czekam niecierpliwie

Bardzo dobra książka, długa i wymagająca zapamiętania faktów. Historia dająca do myślenia.

Rewelacyjny thriller kryminalno szpiegowski. Nie mogłam się oderwać.

Rewelacyjny thriller kryminalno szpiegowski. Nie mogłam się oderwać.

Fantastyczna, wciągająca

Fantastyczna, wciągająca

"Pielgrzyma" wysłuchałem, wykonanie p. Rozenka o dziwo nie było zbyt dobre. Coś mi tam zgrzytało, chyba zbyt jednostajnie czytał. Podejrzewam, że gdybym z książką zapoznał się bez pośredników, zyskałaby jedno oczko oceny.

Bardzo dobra książka. Takie 7,5 się należy. Z jednej strony wielowątkowa, dopracowana historia, z drugiej jednak jest trochę rozwleczona, początek jest zbyt długi i chaotyczny. Później te wszystkie wątki się łączą, ale przez pierwsze 8 godzin audiobooka podejrzewałem, że kolega polecający książkę zrobił mnie w trąbkę. Na szczęście później było już tylko lepiej....

Jestem w sensacyjnym ciągu i ponownie pod wrażeniem tak obszernej i misternie utkanej powieści.
Człowiek, którego prawdziwa tożsamość została skutecznie wymazana z rzeczywistości z największą precyzją łączy fakty, odkrywa to, co dla innych jest zupełnie niewidoczne i niemożliwe do wychwycenia.
Charyzma i inteligencja przejęła kontrolę nad jego życiem i nawet wycofanie się z pracy operacyjnej nie trwa długo, bo jest jedynym, który może zapobiec biologicznemu atakowi na Amerykę.
Zaczyna się zatem polowanie na Saracena, który po publicznym straceniu swojego ojca, przeistacza się w pełnokrwistego terrorystę.
Z ogromnym pietyzmem i muzułmańskim fanatyzmem rozpoczął swoje dzieło życia - swój dżihad przeciwko "dalekiemu wrogowi".
Pielgrzym, bo taki kryptonim przybrał agent pod pretekstem udziału w śledztwie dotyczącym śmierci pewnego Amerykanina przybywa do Bodrum.
To właśnie tu, zostaje zarejestrowana rozmowa telefoniczna, która może doprowadzić agenta do znalezienia Saracena i to tu odkrywa jego sekret.
Wie, że teraz może wywabić go z ukrycia i zapobiec dotarciu śmiertelnego wirusa czarnej ospy do Ameryki. Czasu jest niewiele, choć pewny swego planu, nie przewidział jednego, że sam stał się przynętą.
Uff, co to była za powieść! To nie tylko poszukiwanie "detonatora", to nie tylko gra z czasem, to odrębne życiowe historie, których bohaterowie toczą swoją własną walkę o zdrowie, zemstę, nowe życie.

cytat: "...informacja nie istnieje, dopóki nie zostanie bezpiecznie przekazana do centrali".