Szukając Alaski

2011-01-01
Anna Sak

Okładka książki W śnieżną noc John Green, Maureen Johnson, Lauren Myracle
Ocena 7,1
W śnieżną noc John Green, Maureen...
Okładka książki Will Grayson, Will Grayson John Green, David Levithan
Ocena 7,0
Will Grayson, ... John Green, David L...

Oficjalne recenzje i

W labiryncie

Link do recenzji

1097 48 165

Zdecydowanie bardzo emocjonująca i zaskakująca. John Green jak zwykle nie przekoloryzowuje rzeczywistości...

Książka trudna i refleksyjna, przez co warta przeczytania. Główne pytanie, które nasuwa się po przeczytania- czym jest mój labirynt?

Tę książkę mogę polecić każdemu. Czym tu jest fabuła? Przedstawieniem pogubionych nastolatków w świecie, gdzie nie wszystko jest piękne i kolorowe, gdzie są zmuszeni uciekać od problemów do używek. Dużym plusem jest sam portret postaci Alaski. Nie jest przesadzona w żadną stronę, dzięki czemu już na samym początku zdążyłam ją polubić. Uważam, że książka ta jest bardzo mądra. W tej całej otoczce alkoholu, imprez, i światu dorastających nastolatków, przekazuje wiele uniwersalnych wartości i przemyśleń. Książkę czytało mi się lekko i przyjemnie, chociaż koniec jest bardzo przygnębiający i zostawia nas z pewnego rodzaju nienasyceniem.

Do lektury zmotywował mnie serial, którym byłam absolutnie zachwycona i wobec książki miałam równie wysokie oczekiwania. Wcześniej czytałam inne książki Johna Greena, więc mniej więcej wyobrażałam sobie jak powieść może być napisana. Pewne momenty były tradycyjnie "denne". Autor starał się być młodzieżowy, ale nie wychodziło mu to zbyt dobrze. Nie bez powodu użyłam słowa "tradycyjnie" - ta sama kwestia męczyła mnie w "Papierowych miastach" i w "Gwiazd naszych wina". W kwestii struktury i narracji - mimo że osobiście nie przepadam za przedstawianiem historii w sposób "pamiętnikowy" (np.: 120 dni przed i treść rozdziału), to dla innych może się to okazać fajnym rozwiązaniem.

Jeżeli chodzi o historię samą w sobie - genialna. Autor bardzo dobrze prowadzi postać Milesa, Alaski, Pułkownika i reszty dzieciaków z Culver Creek. Akcja toczy się wartko - czasami miałam wrażenie, że zbyt wartko w istotnych momentach, a zbyt wolno, w tych nieistotnych, ale to szczegół, który nie psuje całości.

Książkę polecam wszystkim tym, którzy lubią motyw poszukiwania przez młodych ludzi własnego "ja", bo Miles Halter zdecydowanie go szuka, a przy okazji znajduje miłość. Dla fanów gatunków typu: teenromance/drama, "Szukając Alaski" będzie odpowiednią lekturą.

Ciekawa, dosyć lekka (przynajmniej przez większość czasu) pozycja, chociaż czasami denerwowało mnie to jak autor-John Green- próbował być młodzieżowy, co zauważyłam już nie pierwszy raz w jego książkach. Bohaterowie są tutaj ciekawi i nieprzeciętni, a narracja przyjemna w odbiorze.

Oto książka, która skradła moje serce... "Szukając Alaski" jest to zdecydowanie coś czego potrzebowałam w swoim życiu. Bardzo wzruszająca książka, nie raz płakałam. Nie sądziłam, że można aż tak przywiązać się do postaci, które nigdy nie istniały. Czytając, czułam się tak jakbym była częścią tego co się dzieje, jakbym była jedną z postaci. Najpiękniejszą rzeczą w tej książce jest chyba miłość Milesa do Alaski, kochał ją nawet po jej śmierci. Minęły prawie trzy miesiące od tego jak skończyłam książkę, a dalej nie ma dnia kiedy bym nie pomyślała o Alasce.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka wciągnęła mnie od samego początku, chociaż muszę przyznać nie miałam co do niej zbyt wielkich oczekiwań. Wykreowanie świata i postaci bardzo przypadło mi do gustu, fabuła nieco mniej. Uważam jednak, że tematy poruszane w tej powieści są bardzo ważne i realistyczne dla nastoletniego środowiska. Śmierć Alaski odbiła się na wszystkich, pokazane tu było jak różnie ludzie radzą sobie z żałobą i myślę, że to właśnie był najbardziej realistyczny element tej książki. Ogółem bardzo dobrze się bawiłam czytając tę książkę i polecam każdemu!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaczęłam ją czytać dawno temu, dopiero ostatnio wróciłam do niej po prawie 6 miesięcznej przerwie. Bardzo mi się spodobała. Zawiera dużo pięknych cytatów i uważam, że jest ważna.

Przeczytałam tę książkę. I…. Nie jest ona dobra. Nie wciągnęła mnie, tylko 1 element (kulmunacyjny) był interesujący. Życie nastolatków przedstawione w okropnym świetle, mianowicie upijanie się i wszystkie inne używki. Nie jestem z tej książki zadowolona. Nie podobała mi się, a to, że przebrnęłam do końca, to cud. Nie polecam. Naciągane 4\10

"Szukając Alaski" to pierwsza powieść Johna Greena.

Główni bohaterowie, których polubiłam od pierwszego poznania, to Miles - czytający biografie chłopak, cytujący ostatnie wypowiedziane słowa, oraz Alaska - osobowościowa mieszanka wybuchowa, dziewczyna nieokiełznana, nieprzewidywalna, zakochana w książkach.

"Szukając Alaski" to opowieść o nastolatkach, ale dla mnie to kolejna po "Buszującym w zbożu" książka, którą powinni przeczytać tzw. dorośli. możemy tu szukać (i znaleźć) odpowiedzi na pytania o to, czym jest miłość, przyjaźń, a czym jest tak poszukiwane przez Milesa "The Great Perhaps", czyli "Wielkie Być Może". Najważniejsza chyba jednak jest kwestia labiryntu, w którym każdy z nas jest i z którego każdy chce się wydostać. Jak? Sprawdźcie sami.

Dla mnie ta książka jest wyjątkowa. Przemyślane profile psychologiczne bohaterów, wątki, które wywołują uśmiech i wzruszenie oraz zakończenie, które nie jest oczywiste.

"Szukając Alaski" to pierwsza powieść Johna Greena.

"Szukając Alaski" to opowieść o nastolatkach, ale dla mnie to...