Szukając Alaski

2013-10-09
2013-10-09
Anna Sak

W labiryncie

Powieść młodzieżowa, która jest dokładnie tym i niczym więcej - powieścią dla młodzieży. Mamy tu alkohol, przyjaźń, miłość, tragedię. Nastolatkom powinno się podobać. Starszego czytelnika może niestety razić infantylność, sztucznie młodzieżowy język (co akurat może być winą tłumaczenia) i pseudofilozoficzne wywody. Jeśli jednak ktoś jest przed 20-tką, to śmiało może czytać.

Ksiazke przeczytalam po tym jak obejrzałam Miniserial na Netflixie. Serial szybko stal się moim ulubionym. Fabuła na prawdę mi się podobała, momenty były bardzo głębokie, skłaniające do przemyśleń. Druga część na prawdę mnie poruszyła i w życiu nie spodziewałabym się, ze serial się tak potoczy. Tego samego spodziewałam się po książce - momentu refleksji, jeszcze bardziej poznania bohaterów i ich przemyśleń.
Niestety zawiodłam się. Język młodzieżowy - opis z perspektywy chłopaka na prawdę dawal do zrozumienia, ze był niewyżyty seksualnie i gdy w serialu był pokazany jako bardziej refleksyjny, tu widziałam go jako małolata, który "uwziął" się na jakaś dziewczynę. Ogólnie pierwsza część była dość nudna, ale mimo tego chciałam przeczytać cala książkę. Druga część o wiele lepsza jeśli chodzi o styl pisania. Nie jest to książka dla nastolatków, która dawałaby wzór do naśladowania, bardziej dla osób, które maja już wykształtowane własne zdanie na różne tematy. Mimo wszystko daje siedem gwiazdek, za fabule.

Nie spodziewałam się że kiedykolwiek dam książce 1*. Dzieło spod rąk DOROSŁEGO MĘŻCZYZNY jest tak bardzo CRINGOWE, żałosne i propagujące patologię, że to aż w oczy kole. Podrabianie dokumentów, palenie, picie do odciny x dni pod rząd ale i również picie praktycznie codziennie. Bohaterowie z wybujałym ego jak dziecko idące do gimnazjum myśli jakie to ono nie jest ,cool' (słowo używane w książce). Te żałosne ,pranki' tak obrzydziły książkę z dodatkiem tych tekstów pseudo dojrzałych mimozowych postaci stwarza wrażenie, że ta książka została napisana przez 10-latkę z wattpada. I nie można pominąć tych żałosnych opisów ciała ,kobiet'. Po prostu zmarnowanie czasu i komórek mózgowych. Aż wstyd i szok, że książki takie jak ta są zekranizowane.

Nie wiem dlaczego zabrałam się za tę książkę, chyba tak dla odmiany, bo nastolatką byłam bardzo dawno temu ale muszę przyznać, że są w tej książce fragmenty, które bardzo mnie wciągnęły. Byłam zaskoczona gdy w połowie czytania nastąpiło tragiczne wydarzenie, którego totalnie się nie spodziewałam. Jest też dużo fajnych przemyśleń głównego bohatera. Dla młodzież jak najbardziej polecam.

5 gwiazdek. Czytałam ta książkę w języku angielskim i trochę mnie rozczarowała. Liczyłam na konkretny dramat - wyciskacz łez -
Był tylko dramat. Czyta się przyjemnie, ale zostaje niedosyt

Był tylko dramat. Czyta się przyjemnie, ale zostaje niedosyt

„Szukając Alaski” autorstwa Johna Greena to jedna z tych książek, którą się zapamiętuje. Jest to powieść młodzieżowa (jedna ze 100 najlepszych według New York Timesa),która nie tylko opowiada historię dorastania, ale również stawia ważne pytania o głębszy sens życia. Z jednej strony lekka, nie unika jednak tego co arcytrudne – porusza zagadnienie traumy po utracie kogoś bliskiego.

Powieść opowiada historię Milesa Haltera, młodego chłopaka, który postanawia opuścić swoje rodziców i uczęszczać do szkoły z internatem Culver Creek. Miles jest znudzony swoim dotychczasowym życiem i poszukuje przygód. W Culver Creek poznaje nowych przyjaciół, w tym nieco bezczelnego Chipa Martina oraz enigmatyczną dziewczynę, tytułową Alaskę Young. To spotkanie zmienia jego życie na zawsze.

Powieść Johna Greena jest nie tylko opowieścią o pierwszych miłościach i przyjaźniach, ale również refleksją na temat dorastania i poszukiwania sensu życia. To książka, która przemawia do młodych czytelników, ale jest kierowana również do tych, którzy już dawno przeszli przez okres dorastania. Autentyczność i emocjonalna głębia tej powieści sprawiają, że jest ona tak wciągająca.

W „Szukając Alaski” John Green bierze się za naprawdę trudne tematy. Czytelnik jest świadkiem rozmaitych przeżyć bohaterów – ich radości, bólu, wątpliwości i poszukiwań. Autor stawia pytania o znaczenie słów, o to, jakie ślady zostawiamy po sobie w życiu innych ludzi i o to, jak trudno jest pogodzić się z utratą. To książka, która pozwala czytelnikowi zastanowić się nad własnym życiem i wyborami.

Jednym z wątków przewodnich powieści jest tajemnica związana z postacią Alaski Young, której życie jest pełne sprzeczności. Dziewczyna ta jest niezwykle intrygująca nie tylko dla głównego bohatera książki. Z jednej strony pełna życia i optymizmu, ale jednocześnie obarczona swoimi własnymi demonami. Zagadka związana z Alaską stanowi serce tej powieści i sprawia, że książkę tą pochłoniemy w jeden wieczór.

Czytelnicy, którzy wcześniej mieli okazję przeczytać inne książki Johna Greena, znajdą w „Szukając Alaski” charakterystyczne dla tego autora elementy. Green jest znany z umiejętności kreowania autentycznych dialogów i monologów wewnętrznych bohaterów. To sprawia, że czytelnik czuje się, jakby był w towarzystwie prawdziwych nastolatków, którzy mierzą się z dylematami dorastania.

Nowe wydanie „Szukając Alaski” od Bukowego Lasu przyciąga świetnie dopasowaną do treści okładką. To projekt Natalii Twardy, która odpowiada też za świetnie przyjęte nowy wydania kryminałów Agathy Christie (Jubileuszowa Kolekcja). To pozycja, która z pewnością przyciągnie uwagę w księgarni i stanie się ozdobą każdej kolekcji książkowej.

Mimo że „Szukając Alaski” jest powieścią, która dotyka trudnych tematów i może wydawać się smutna, to nie jest ona pozbawiona humoru i ciepła. Bohaterowie, mimo swoich problemów, potrafią się śmiać i cieszyć chwilami szczęścia. To przypomina czytelnikowi, że życie to mieszanka zarówno smutku, jak i radości.

Choć to powieść kierowana w pierwszej kolejności do młodzieży, skorzystałem z jej lektury. Nie mogę stwierdzić, że zmieniła moje życie albo postrzeganie rzeczywistości. Nie ze wszystkim się zgadzam i nie każdy wątek mnie wciągnął, ale na pewno coś po tej książce ze mną zostanie. Choćby hobby Milesa do kolekcjonowania ostatnich słów znanych ludzi. To całkiem zabawny, ale i pouczający wątek.

Książkę polecam, bo zdecydowanie lubię Johna Greena. Ma facet niebywałą lekkość pióra – po prostu dobrze się go czyta. Darzę go wielką sympatią za „Antropocen”, który jest zbiorem esejów oceniających (dosłownie) różne elementy naszych czasów, więc z pewnym niepokojem sięgałem po „powieść młodzieżową”. Z radością musze stwierdzić, że się wybronił i mam ochotę na więcej.

Dostałam tę książkę od siostry i długo zbierałam się do jej przeczytania, czego właśnie pożalowałam. Ta historia trafia w najczulszy mój punkt, to opowieść o życiu, śmierci i tym jak można sobie poradzić z czyimś odejściem. Sama tego doświadczyłam, cudowne szalone 9 miesięcy a potem pytanie „dlaczego?”, obwinianie się, analizowanie, labirynt życia przed i po. To cholerne „a co by było gdybym?”.
To tez opowieść, o wewnętrznym piekle, osoby która przeżyła tragedię i nie potrafi sobie z nią poradzić. Destrukcyjne zachowania, których inni nie widzą i bagatelizują mówić „ ona jest inna, dziwna, nie zrozumiesz jej”

Polecam każdemu kto miał kontakt z samobójstwem ukochanej osoby.

Z uwagi na to, iż jestem po 30-tce, to moja ocena tej lektury będzie jak najbardziej subiektywna. Pierwsza połowa bardzo ładnie napisana, ale dla mnie - nudna. Cóż, nie śmieszą i nie ciekawią mnie już te różne psikusy z tymi różnymi taśmami, farbami, sznurkami, itp.

Lektura zaciekawiła mnie dopiero w jej drugiej części. Czytałam z dużym zainteresowaniem, tym bardziej że właśnie znalazłam się w podobnej sytuacji co główny bohater. I ta książka poniekąd była dla mnie lekarstwem (wcale nie przesadzam). Pomogła mi pozbierać myśli. Dlatego cieszę się, że nie zrezygnowałam z jej czytania gdzieś na setnej stronie.

Moja refleksja - szkoda, że za czytanie książek w swoim życiu wzięłam się stosunkowo późno, bo one naprawdę uczą, i nie są to puste słowa.

Pierwszy alkohol.
Pierwszy wybryk.
Pierwszy przyjaciel.
Pierwsza miłość.
Ostatnie słowa.

Jak to bywa w powieściach dla młodzieży, nowi nauczyciele, koledzy i oczywiście dziewczyna. Odpowiedzi na pytania co to jest miłość i przyjaźń. Doświadczenia pięknych jak i bolesnych uczuć.
Bardzo lubię czytać młodzieżówki. Taka odskocznia, możliwość wczucia się w losy nastolatków.☺️
Napewno będą silne emocje. Nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji w tej powieści. Jest dużo nawiązań do religii.

....
Więcej IG: d_wachowicz

Pierwszy alkohol.
Pierwszy wybryk.
Pierwszy przyjaciel.
Pierwsza miłość.
Ostatnie słowa.

książka, która wpadła mi w ręce w markecie jako dodatek do zakupów, okazała się być pozytywnym zaskoczeniem. Niezwykle urzekła mnie ta historia i bohaterowie, z którymi da się sympatyzować.

• 2015