Szukając Alaski

- Tytuł oryginału:
- Looking for Alaska
- Data wydania:
- 2013-10-09
- Data 1. wyd. pol.:
- 2007-02-01
- Data 1. wydania:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 320
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362478934
- Tłumacz:
- Anna Sak
- Wydawnictwo:
- Bukowy Las
Porównywany z przełomowym "Buszującym w zbożu" J.D. Salingera literacki debiut Johna Greena to powieść o myślących i wrażliwych młodych ludziach. Zbuntowanych, szukających intensywnych wrażeń i odpowiedzi na najważniejsze pytania: o miłość, która wywraca świat do góry nogami, o przyjaźń, której doświadcza się na całe życie.
Niezapomniana opowieść o odkrywającym życie Milesie zakochanym w szalonej, zbuntowanej Alasce, dzięki której odnalazł Wielkie Być Może – czyli najintensywniejsze i najprawdziwsze doświadczenie rzeczywistości.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
W labiryncie
John Green konsekwentnie zapełnia lukę na rynku książek młodzieżowych. Jego proza to alternatywa dla wszechobecnych wampirów, czarownic, superbohaterów i przeróżnych zjawisk nadprzyrodzonych, które ostatnimi czasy stały się esencją młodzieżowej literatury. W „Szukając Alaski” autor po raz kolejny (a właściwie po raz pierwszy, bo to jego debiut) zabiera czytelników do świata postaci z krwi i kości, w których nie jeden nastolatek może odnaleźć część siebie.
Głównym bohaterem i zarazem narratorem „Szukając Alaski” jest Miles Halter, szesnastolatek pozbawiony przyjaciół, którego największą pasją jest zapamiętywanie ostatnich słów znanych ludzi. Miles ma w życiu cel – odnaleźć Wielkie Być Może, czyli najprawdziwsze i najintensywniejsze doświadczenie rzeczywistości. Postanawia je znaleźć w Culver Creek, szkole z internatem, słynącej z dość rygorystycznych zasad. Tam poznaje Alaskę Young, intrygującą i piękną dziewczynę, o magnetycznej osobowości, dziewczynę, która odmieni jego życie. Wraz z nią i resztą jej paczki – Pułkownikiem, Takumim i Larą, Miles pozna uroki młodości, których do tej pory nie zaznał. A przede wszystkim pozna jak smakuje przyjaźń. Jednak Green nie byłby sobą, gdyby nie przerwał sielanki w najmniej odpowiednim momencie. O tym, że coś się wydarzy wiemy od początku – Miles swoją narrację dzieli na „dni Przed” i „dni Po” – ale scenariusz, który wymyślił Green dla swoich bohaterów jest bardziej zaskakujący niż mogłoby się wydawać.
Na pierwszy rzut oka wszystkie powieści Greena są takie same i w dodatku tak samo banalne. Jednak pod powierzchnią historii o outsiderach zawsze kryje się coś więcej, coś czego na próżno szukać w innych tego typu książkach. Green wyrobił sobie niezwykły, charakterystyczny tylko dla niego styl, który w jego debiucie literackim wbrew pozorom jest chyba najbardziej wyraźny. Pomiędzy dowcipne dialogi, inteligentne poczucie humoru, zgrabną, pierwszoosobową narrację i galerię oryginalnych postaci, autor wplata głęboki przekaz, który z jego książek czyni coś w rodzaju kompasu dla młodych czytelników. Magia „Szukając Alaski” jak i innych jego książek tkwi w poruszaniu tematów ważnych dla każdego nastolatka – przy czym nie chodzi tu o sprawy fizyczne, lecz duchowe. W „Szukając Alaski” stawia na przykład pytanie: „Jak wydostać się z tego labiryntu cierpienia?”. Porusza kwestie śmierci, straty, pierwszej miłości, prawdziwej przyjaźni. Mogłoby się wydawać, że o dramatach nie da się pisać lekko. Jednak książkę Greena czyta się lekko i szybko od samego początku do końca, choć mniej więcej po 2/3 stron książka zasadniczo zmienia swój ton ze skrzącego się humorem na bardziej refleksyjny i poważny. Jak zwykle u autora „Gwiazd naszych wina” pod podszewką historii o nastolatkach kryją się uniwersalne prawdy i pytania, które będą tak samo aktualne w przypadku dorosłych. Co najważniejsze, Green nie daje wcale na nie odpowiedzi, niczego nie narzuca, nie poucza, nie moralizuje. Interpretacja zachowań bohaterów, interpretacja tego, co się wydarzyło i dlaczego to się stało, zawsze spoczywa na czytelniku.
W przypadku książek Johna Greena za każdym razem podkreślam erudycję autora, który wplata do fabuły niezliczoną ilość odwołań literackich. W „Gwiazd naszych wina” wymyślił sobie fikcyjnego pisarza i jego wielką powieść, biblię Hazel i Augustusa, w „Papierowych miastach” jego bohaterowie zaczytywali się w amerykańskich poetach, a tym razem Alaska, posiadaczka wypełnionej setkami książek Biblioteki Życia, i Miles, który z zasady czyta tylko biografie, przerzucają się cytatami z książek, z których najważniejszą jest „Generał w labiryncie” Garcii Marqueza. Green przekonuje, że są książki, dla których warto czytać. I może być tego jeszcze nieświadomy, ale wszystko wskazuje na to, że za kilkanaście lat to on sam będzie cytowany, a bohaterowie książek innych autorów będą czytać właśnie jego powieści, w nich odnajdując życiowe kierunkowskazy, nimi się zachwycając i z jego bohaterami się utożsamiając. Z pewnością na to zasługuje, a setki tysięcy sprzedanych egzemplarzy tylko to potwierdzają.
Malwina Sławińska
Popieram [ 122 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 11 946
- 6 770
- 3 253
- 1 440
- 294
- 268
- 244
- 85
- 82
- 78
Cytaty
...ponieważ nawet jeśli jesteście inteligentni, to ja jestem inteligentny dłużej od was.
Chip nie wierzył w posiadanie 'szuflady na skarpety' albo 'szuflady na T-shirty'. Wierzył w równouprawnienie wszystkich szuflad i wypełniał ...
RozwińDowiedziałem się, że 'mit' nie równa się kłamstwo; to tradycyjna historia, która mówi coś o ludziach, ich światopoglądzie oraz o tym, co uwa...
Rozwiń
Opinie [940]
Historia jest typowo młodzieżowa, ale myślę, że może się też spodobać starszym czytelnikom. Książka ta jest debiutem tego autora i muszę przyznać, że był to udany debiut - łatwo jest polubić się z bohaterami, wczuć się w akcje, które organizują, a także w ich emocje.
więcejZakończenie dla mnie było przewidywalne, ale i tak książka bardzo mi się spodobała, chętnie do niej jeszcze...
Jak przystało na autora, super. Cóż można powiedzieć. Lepiej nic, tylko czytać.
Pokaż mimo toChyba nie do końca zrozumiałam sens tej książki. Jak każda Johna Greena, była lekka, ale zarazem dająca jakiś przekaz. Tylko właśnie jaki? Nie mogłam się za bardzo wczuć, wgryźć w nią, żeby znaleźć to, co zazwyczaj znajduję w książkach Greena. Jednak czytało się ją dobrze, można było przez nią przepłynąć, nawet w pewnym momencie się wzruszyłam. Na pewno jest warta...
więcejNajlepsza książka Greena jaką czytałam. Jest cudowna. Jest taka prawdziwa i po prostu wybitna
Pokaż mimo toNikt nie potrafi tak samo jak John Green uderzyć w czytelnika całym naręczem skrajnych emocji i uczuć w odniesieniu do pojedynczej powieści. "Szukając Alaski" pod tym względem wiedzie prym w całej twórczości autora. Pojawia się bardzo skomplikowana i niezrozumiała postać tytułowej Alaski ‒ dziewczyny, dla której życie składa się z uzależnienia od płytkich źródeł adrenaliny...
więcejŚwietna książka. Na początku nie spodobała mi się za bardzo, ale potem i dłużej czytałam tą książkę tym bardziej się do niej przekonywałam. Książka jest cudowna i sądzę, ze każdy powinien ją przeczytać. Jest zdecydowanie moim faworytem.
Pokaż mimo toDo tej książki trzeba dorosnąć żeby odnaleźć głębsze dno. Są różne opinie niektórzy uważają że przedstawia życie w złym świetle. A jeszcze inni że jest poprostu super. Polecam warto przeczytać ale czasem warto sobie jeszcze odpuścić żeby dobrze ją zrozumieć. ☺️
Pokaż mimo to„Szukając Alaski” kojarzy mi się z iglastym lasem w środku lata, z ukrytym za piaszczystą wydmą jeziorem i letniskowymi, drewnianymi domkami nieopodal szkoły. Dodać do tego paczkę przyjaciół i powstają najlepsze wspomnienia z naszego życia.
więcejZ moim wyobrażeniem o takim właśnie tle dla tej powieści, czytałam historię o Alasce z zapartym tchem. Poznajemy kilku nastolatków,...
Zacznę od tego, że większa część książki nie była dla mnie wybitnie dobrą rozrywką. Ot, historia nastolatków, ich codzienne życie, picie, palenie i gadanie o seksie. Nie potrafiłam się wczuć, niezbyt obchodziły mnie ich losy. Niektóre przemyślenia Milesa, głównego bohatera, były dla mnie dziwne. Tytułowa Alaska irytująca, toksyczna, generalnie szkodliwy wzorzec dla...
więcejKsiążka napisana lekkim i prostym językiem, bardzo szybko i przyjemnie się ją czytało. Przy tym jest pełna ciekawych rozważań na temat życia. Czytanie o żartach, przygodach i w końcu rozwiązywaniu zagadki przez paczkę przyjaciół było naprawdę wciągające.
Pokaż mimo to