Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury

Okładka książki Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury
Jacob GrimmWilhelm Grimm Wydawnictwo: Albatros baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Grimm Tales for young and old
Albatros
2015-01-01
2014-01-01
Data 1. wydania:
2013-10-01
Tomasz Wyżyński
folklor cudowność

Warta przeczytania przez każdego, kogo interesują pierwotne wersje baśni braci Grimm. Zawiera wiele baśni znanych i mniej znanych z krótkimi notkami o ich pochodzeniu i genezie. Na pewno dobrze jest uwzględnić inf. z okładki, że jest to wersja ,,dla dorosłych i młodzieży''. Niektóre z baśni są bardzo krwawe.

Fajnie było przypomnieć sobie te wszystkie bajki, niektórych w ogóle nie znałam. Fajny, lekki język. Opisy autora po każdej bajce też super, bo jest nawiązanie do innych, podobnych powieści. I wbrew pozorom nie jest to książka kierowana wyłącznie do dorosłych i młodzieży, nie jest również super cenzurowana. Aczkolwiek, ten tytuł mnie bardzo skusił, bo wyobrażałam sobie...

Spodziewałam się chyba czegoś nieco innego. Zabrakło mi klimatu w tej książce, a komentarze autora również do mnie nie przemówiły. Jestem przekonana, że do tej pozycji nie wrócę i pewnie szybko umknie z mej pamięci (już teraz, świeżo po przeczytaniu, nie potrafię przypomnieć sobie większości baśni).

Dla dorosłych miłośników baśni lektura obowiązkowa. Czyta się świetnie, choć niektóre makabryczne sceny mogą trochę przerażać. Wersja znanych baśni w odsłonie anty-cukierkowej bardzo ciekawa sama przez się.

Przeczytane, ale już chyba za późno dla mnie na baśnie. Zupełnie mnie ta stylistyka nie wciąga. Mimo tego nie żałuję, że sięgnąłem po to opracowanie, gdyż dzięki temu przypomniałem sobie kilka mniej popularnych historii, które gdzieś tam w dzieciństwie obiły mi się o uszy i zniknęły po przejściu w wiek bardziej dojrzały. Został tylko Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka i...

Nie do końca jest tym, czego się spodziewałem (przeczytawszy "Bez cenzury" sądziłem, że znajdę drukiem baśń "Czerwony kapturek" w formie filmu z 2012 roku). Ale i tak jest bardzo dobrze.

Wraz ze Szczurami Wrocławia Szpital dostałem w komplecie właśnie baśnie. Miło było wrócić do wspomnień z dzieciństwa kiedy słuchało się tych bajek do snu.
Powiem szczerze, że wielu z tych, które się tu pojawiły nigdy nawet nie znałem, a większość bajek czytało się naprawdę przyjemnie. Zdarzały się też takie przy których miałem ciarki i takie, przy których śmiałem się na...

Nie wiem dlaczego wcześniej nie dodałam tej pozycji na moją listę przeczytanych, bo przeczytałam ja dawno. Dawno ale pamiętam, że szybko. Jeśli chodzi o treść to nie wiem, czy książka przetrwała próbę czasu, bo mało co z niej pamiętam, ale raczej mi się podobała i była przyjemna.

Odkrycie na nowo pierwszych wersji znanych historii w posępnej, często mrocznej i bardziej brutalnej odsłonie. Kto nie lubi baśni?

Zbiór 50 baśni spisanych przez braci Grimm.
Krótkie, na temat bez upiększeń i rozciągania fabuły. Czytałam w ciągu całego miesiąca z przyjemnością i zaciekawieniem ponieważ większości nie znałam.

2 089
    1 523
  • Chcę w prezencie
  • 2018
  • 2019
  • Fantastyka
  • Ebook

Philip Pullman Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury Zobacz więcej