Ślepnąc od świateł

Okładka książki Ślepnąc od świateł
Jakub Żulczyk Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
literatura piękna
Nowa proza polska
Świat Książki
2014-10-22
2014-10-22
literatura polska
Inne

To jest jedna z nielicznych książek, której nie dałam rady doczytać ale przebrnęłam przez 60% tekstu. Niestety dla mnie książka mało interesująca a do tego wprowadzająca mnie w szalenie ponury nastrój.

"Nie licząc niektórych rodzajów raka, wszystko, co spotyka ludzi, wyrządzają sobie sami."

Narrator i jednocześnie główny bohater tej historii, wypowiada te słowa kilkukrotnie i przekonuje się, że są prawdziwie. Dealer narkotykowy, Jacek na początku wydaje się być postacią sympatyczną. Jest inteligentny, szanuje kobiety, lubi muzykę, dba o wygląd, utrzymuje czystość i...

Ciekawa powieść. Oczywiście przerysowana, watpię, że cała warszaffka bierzę herę, kokę, hasz, lsd.

Początek ciekawy, zwiastujący mroczną i wciągającą historią. Fajnie prowadzona narracja. Gdzieś niestety się to wszystko rozmywa. Końcówka, która powinna być wciągająca, jest chyba najbardziej męczącym fragmentem książki. Naprawdę miałem dość dialogu z Dariem, który w każdym zdaniu używał słowa "Jacuś". To w sumie smutne uczucie, gdy chcesz żeby książka się w końcu skończyła.

Sama historia ciekawa, akcja wartka, ale jakoś nie mogłem się przekonać do ciągłych rozmyślań i opisów autora na temat stanu duchowego i psychicznego głównego bohatera. O ile czasem ich początek był intrygujący, to opisywane na całe strony ciągle to samo, tylko innymi synonimami, było irytujące.

"Wszystko jest możliwe, każda jedna rzecz, życie to ogromny wachlarz możliwości o identycznym stopniu prawdopodobieństwa. Trzeba być nastawionym na wszystko, wszystko przewidywać, nie brać nic za pewnik. Nie ufać nikomu i niczemu."

"... muszę stąd wyjść, aby stąd uciec. Nic została zerwana. Dopiero teraz czuję, że zaczynam się trząść, i dopiero teraz widzę, że wszędzie...

Nooo, "sztywniutko" było...;) Czuło się to miasto czytając, czuło się ten brud, ten cuchnący oddech... Teraz czas na prysznic i ... można włączyć serial

Momentami mi było ciężko, ale w dobrym sensie - było nieprzyjemnie, przejmująco, groźnie i niebezpiecznie.

Zaduch, ciasność, nieprzyjemny posmak to elementy atmosfery jaką czujemy czytając tą książkę. Świetny sposób na przedstawienie tej drugiej strony Warszawy i środowiska narkomanów. Odejmuję gwiazdkę za zbyt przesadne uprzedmiotowienie kobiet.

Książka dobra, nawet bardzo. Chyba pierwsza moja tak mocna książka. Momentami aż mnie przytlaczalo. Ilość wulgaryzmów przeogromna... jednak zrozumiała. Inaczej nie możnaby tego napisać.
Polecam jak najbardziej...
Przeczytałam ksiazke, zamierzam obejrzeć serial...

14 548
    7 703