Morderstwo w Boże Narodzenie

Tłumaczenie: Andrzej Milcarz
Cykl: Herkules Poirot (tom 20)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Hercule Poirot's Christmas
kasandra_85

Zbliża się Boże Narodzenie. Senior rodu Simeon Lee do swej rezydencji zaprasza rodzinę. Spotkanie jest nietypowe, gdyż Lee niemal nie utrzymywał z dziećmi kontaktów. Mało przyjemnej atmosfery nie poprawia pojawienie się uchodzącego za czarną owcę syna, a tym bardziej wnuczki, którą rodzina widzi po raz pierwszy. W ponurych nastrojach podsycanych pragnieniem odziedziczenia jak największego spadku zebrani dowiadują się o zabójstwie złośliwego milionera.

Do akcji wkracza niezastąpiony Herkules Poirot. Przed detektywem trudna zagadka - okazuje się bowiem, że z sypialni Simeona zniknęły diamenty, nie wszyscy goście ujawnili prawdziwą tożsamość, a zamordowany miał niejednego wroga…

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2011

źródło okładki: publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

Jak powszechnie wiadomo, święta Bożego Narodzenia to czas radości, wybaczania innym, miłych rodzinnych spotkań. Jednak nie w domu Simeona Lee, bogatego starszego pana, którego ulubioną rozrywką jest pogrywanie z własną rodziną. Po latach kłótni i wzajemnej nienawiści senior postanawia zaprosić wszystkich synów na wspólne święta. Czy przyczyną takiej zmiany jest prawdziwa chęć pogodzenia rodziny czy to tylko kolejny wymysł złośliwego staruszka? Raczej to drugie, jednak tym razem starszy pan sam padnie ofiarą swoich zagrywek. Krwawą ofiarą. Bo wreszcie u Agathy ktoś popełni morderstwo, przy którym poleje się krew, dużo krwi. W końcu kto by przypuszczał, że taki staruszek będzie miał jej w sobie aż tyle? :)

Poirot w tym odcinku objawi nam również prawdę, którą później będzie wyznawał jeden z najbardziej znanych z ekranu lekarzy, dr House:
"- Więc pan sądzi, że ktoś kłamie? - spytał Sugden.
- Mon cher, każdy kłamie".

A rozwiązanie będzie równie zaskakujące, co zazwyczaj. U Agathy...

Stary, bogaty i despotyczny Simeon Lee zaprasza na Boże Narodzenie wszystkich swoim najbliższych. Zamiast jednak pojednać się rodziną, świetnie bawi się ubliżając swoim synom. Nieoczekiwanie w Wigilię głowa rodu zostaje zamordowana. Podejrzana jest cała rodzina - każdy miał motyw: nienawiść lub chciwość. Pomimo ogromnej trudności w rozwiązaniu zagadki, Herkules Poirot i tym razem nie zawiedzie!

Konia z rzędem temu, kto odkrył mordercę (oczywiście oprócz Poirota)! Takie zaskoczenie w finale to było, że spodziewałam się jeszcze jego zmiany na ostatniej kartce. Morderstwo majstersztyk: podcięcie gardła ofierze, odgłosy walki i krzyk umierającego, który w kilka sekund przywołuje wszystkich domowników i gości do pokoju głowy rodu - gdzie zastają tylko zabitego Simeona Lee! Uwielbiam zbrodnie, w których cała rodzina jest podejrzana - daje to świetne pole do wysnuwania różnych wniosków, w których przeskakuje się od jednej do drugiej osoby. I każdy pasuje na mordercę... Oprócz tego, który...

W tym krótkim kryminale Agatha Christie, pokazała się z dobrej strony.
"Morderstwo w Boże Narodzenie" czyta się szybko i przyjemnie. Jest napisane lekkim piórem i w sposób zwięzły, czyli taki który mi odpowiada.

Senior rodziny Lee, Simeon, zaprasza na święta Bożego Narodzenia swoich synów z żonami i wnuczkę. Czy zaprasza ich po to by się z nimi pogodzić? Zabliźnić dawne rany, zapomnieć infantylne spory. Nic podobnego, chce ich na nowo skłócić ze sobą, wyśmiewa ich, nazywa bababmi. Stary Simeon jest osobą impulsywną, pyszną, zachłanną, mściwą i hojną. Za młodu dorobił się ogromnego majątku, dzięki kopalni diamentów w Afryce Południowej. Ma w swoim sejfie nieoszlifowane diamenty, często je wyjmuje. Okazuje się że ktoś je kradnie. W parę godzin później synowie Simeona słyszą w pokoju ojca wywracanie się mebli i diaboliczny ryk, jakby zarzynanej świni. Biegną na górę do tego pokoju, ale okazuje się że drzwi są zamknięte i to od środka. Gdy udaje się je sforsować, widzą że Simeon leży...

Boże Narodzenie to czas miłości, radości, przebaczenia, pokoju... i krwawej zbrodni w rezydencji Gorston Hall. Nestor rodu, Simeon Lee, zostaje brutalnie zamordowany. Jego ostatni krzyk alarmuje mieszkańców domu i gości, którzy przybiegają na miejsce i zastają drzwi zamknięte od wewnątrz, wyważają je i są świadkami ponurej scenerii zabójstwa...

Zostały skradzione diamenty, staruszek chciał zmienić testament, w rodzinie występowały najróżniejsze animozje, zamordowany miał wrogów i barwną przeszłość. Który motyw jest więc tym właściwym? Jaki jest klucz do zagadki? Jak pogodzić ze sobą mylne tropy? Może byli jacyś świadkowie? Pytania się mnożą, a Herkules Poirot uruchamia swoje małe szare komórki, które znowu nie zawodzą.

Po raz kolejny Agatha Christie sprawiła, że byłam zaskoczona ostatecznym wyjaśnieniem, dla mnie osobiście sprytnym i nieprzewidzianym. Ani przez chwilę nie brałam tej osoby pod uwagę, stąd jeszcze większa moja konfuzja. W ten oto sposób zostałam zrobiona w balona...

Zaskakujące zakończenie - o dokonanie morderstwa podejrzewałam na przemian wszystkich gości Simeona Lee, snułam różne domysły, każda postać mogła mieć przecież jakiś motyw, ale TAKIEGO obrotu sprawy się nie spodziewałam! :)

Książkę czyta się bardzo szybko, połknęłam ją w jeden dzień. Nie jest też jakoś specjalnie gruba (w moim wydaniu 226 stron).

Mam tylko jedno zastrzeżenie - nie do książki oczywiście, a do wydawnictwa (Wyd. Dolnośląskie)! - chodzi mi o opis z tyłu książki, który zdradza pewien fakt na temat niektórych bohaterów... Może się czepiam, ale przez to przez cały czas czekałam, aż się wyda, a wolałabym, żeby czekała mnie niespodzianka. :) Nie będę tu pisać, o co chodzi, bo nie chcę psuć zabawy osobom, które jeszcze nie czytały. ;)

Nelyt | 2016-12-28
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Ekscentryczny milioner pan Lee sprowadza na Święta wszystkie swoje dzieci, skłócone zarówno z nim jak i z sobą. Już pierwszego dnia są obiektem kpin starszego pana. Wszystko zapowiada niezłą rozrywkę - oczywiście jedynie dla głowy rodziny. Nie cieszy się nią zbyt długo, ponieważ zostaje zamordowany. Wszystko wskazuje na to, że to którychś z członków rodziny zabił pana Lee. Dodatkowo giną diamenty o znacznej wartości... Czy Herkules Poirot poradzi sobie z tą sprawą?
Książka jak zawsze świetna, przez cały czas miałam kilka typów, a jak zawsze mordercą okazał się kto inny niż podejrzewałam.

Roman Dłużniewski | 2017-01-07

Myślę, że to jedna z lepszych książek pani Agathy. I choć schemat goni schemat (bogacz nie utrzymujący kontaktu z bliskimi, morderstwo, kradzież) to książka napisana jest tak barwnym językiem, że przyjemnie się ją czyta. No i to zakończenie!! Rewelacja!! Warto.

teri | 2013-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2013

Mysle,ze to jedna z lepszych ksiazek tej autorki.Majstersztyk kryminalu.Chociaz traci troche "myszka",bo zostal napisany w latach 30tych zeszlego wieku,nie przeszkadza to zupelnie.I znowu nie odgadlam,kto jest morderca...Polecam.Bravissima Agatha!!!

Miałam dużo szczęścia, że swoją przygodę z panią Agatą rozpoczęłam właśnie od tej książki. Czasami gorsza pozycja dyskredytuje pisarza w oczach czytelnika i nawet jeśli tych gorszych pozycji w dorobku ma mniej, to i tak niechętnie sięgamy po inne tytuły (ja tak miałam z Chmielewską, do dziś nie mogę się do niej przekonać).
Poznałam wówczas Herkulesa, który zupełnie obcy mi nie był, bo gdzieś tam obiło mi się o uszy jego nazwisko, ale nigdy nie miałam okazji poznać go bliżej. Dla laika w dziedzinie kryminalistyki, jakim wówczas byłam, powieść okazała się rewelacyjną odskocznią od nudnej literatury pięknej, którą musiałam czytać na studiach. Tchnęła świeżość w moją skostniałą listę lektur.
Każda z książek pani Agaty "smakuje" cudownie. Każda jest na swój sposób niepowtarzalna.

NOTATKI:

1. "Zagadkę Błękitnego Ekspresu" uważała za swoją najgorszą książkę, a o "Wielkiej Czwórce" mówiła "ta nędzna książka".
2.O Herkulesie, którego na zmianę darzyła miłością i nienawiścią mawiała, że...

Kurebayashi | 2013-09-06

Absolutnie jedna z moich ulubionych książek Christie :)) moje ulubione uwarunkowania - rodzina z sekretami, każdy może się okazać mordercą, ja oczywiście przeskakuję z osoby na osobę w moich podejrzeniach, zagadkę rozwiązuje mój ulubiony detektyw Poirot, no a zakończenie oczywiście zaskakujące i genialne - majstersztyk królowej kryminału!