Kocham cię, Lilith

Prószyński i S-ka
2014-04-03
2014-04-03
Literatura polska

Okładka książki Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Rafał Kosik, Radek Rak, Wit Szostak
Boże nawiedzenie Justyna Hankus, Raf...
Okładka książki Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2023 Tomek Bilski, Michał Cetnarowski, Andrzej Drzewiński, Łukasz Marek Fiema, Marta Gidyńska, Jacek Inglot, Rafał Kosik, Marta Magdalena Lasik, Jan Maszczyszyn, Radek Rak
Ku gwiazdom. A... Tomek Bilski, Micha...
Okładka książki O!Fka: Literacki Kwartalnik Fantastyczny #11 Bartosz Berezowski, Katarzyna Borucka, Julia Gierczak, Ignacy Kitłowski, Martina Mandera-Rzepczyńska, Natalia Maślej, Redakcja magazynu O!Fka, Radek Rak, Marcin Rusnak
O!Fka: Literac... Bartosz Berezowski,...

1957

Jeśli ktoś nie lubi magicznego realizmu, to niech sobie tę pozycję daruje. Bo tutaj rzeczywistość przeplata się z fikcją i fantazją, w którymś momencie całkowicie tracąc rozgraniczenie, a czytelnik musi sam dojść do wniosku, czy to, o czym czyta, działo się naprawdę, czy było efektem wyobraźni bohatera.

Opowieść bardzo klimatyczna, przywodzi na myśl troszkę "Sanatorium pod klepsydrą", ale bez tej mrocznej, dziwacznej otoczki. Opowieść o samotności, o miłości, o poszukiwaniach drugiej połówki, gonieniu za widmem ideału. Napisana pięknym językiem. Mi się podobała, zachęciła do sięgnięcia po kolejne książki Autora :)

Opowieść bardzo klimatyczna, przywodzi na myśl troszkę "Sanatorium pod...

Początek może zniechęcić, ale z czasem historia się rozkręca, nabiera lekkości i można poczuć charakterystyczną dla Raka magię.

Debiut Radka Raka jest rzeczywiście „naiwny i rozgorączkowany”, jak czytamy na okładce. To zupełnie inne pisanie, niż te znane z „Baśni...” czy nawet „Pustego Nieba”. Próżno tu szukać tamtej hipnotyzującej aury.

„Napisana przepięknym językiem” (z okładki) to po prostu nadużycie. Styl jest prosty, panuje dziwna i czasami niekonsekwentna maniera czasu teraźniejszego, wprowadza wrażenie nerwowości. Rozchwiana narracja i fabuła prowadzące nie wiadomo ku czemu.

Pierwsza myśl: „Czarodziejska góra” dla ubogich (bo zaczyna się podobnie, jak dzieło Manna). Później skręca w zupełnie inne rejony, fantazji, snu, halucynacji. Postaci zmieniają tożsamość. Podobały mi się quasi-biblijne fragmenty o Lilith, pierwszej żonie Adama.

Dużo erotyki, ale sprawiającej wrażenie mokrego snu nastolatka. Czyta się łatwo, nawet przyjemnie, ale czy coś wnosi? Czuć, że pisana przez młodą osobę, często brakuje tej głębi, dialogi sztywnawe. Mam mieszane odczucia. W wieku 20 lat - śmiało, koło 40tki – niekoniecznie.

Książka dobra, choć tak sobie myślę, że nie dla wszystkich. Trochę bluźniercza, mocno baśniowa, tęskna. Mnie zdecydowanie urzekła ta historia przeplatana Rymanowem, Jeruzalem i Lwowem. Wątek erotyczny jest tu dosyć specyficzny, bardziej rozbudowany niż w ,,Wężowym sercu". Warto przeczytać.

Radek Rak * Kocham Cię Lilith * Tak jakoś mnie naszło na powtórki .W klimacie *Empuzjonu * , historia kuracjusza , który przyjeżdża do sanatorium na turnus leczniczy i poznaje tam dwie kobiety .Jedna to jego osobista lekarka Małgorzata ( nie od Mistrza , a jednak ) oraz tajemnicza Iwona , czyli malarka , która usiłuje wprowadzić naszego bohatera w świat sztuki , z różnymi efektami .Jego niespodziewanym towarzyszem , staje się Pan Jesipowicz , czyli bohater lwowskiej opowieści o przygodach pewnego detektywa .Nasz bohater, Robert , rozpoczyna poszukiwanie malarki , ale ku jego zaskoczeniu , nikt jej nie kojarzy i nie wie , gdzie ona może się znajdować .Nasz bohater , nagle jest rozdarty w relacjach damsko-męskich .Uczucie , do tajemniczej Lilith , zaczyna go zajmować coraz bardziej i bardziej .Treść tej książki , jest wzorowana , według mnie , na cudownej *Czarodziejskiej górze *.To jest jej atutem bezwzględnym .Ale ja czuję tu chyba za dużo skojarzeń .No dobre , ale jest jakieś ale .—(----

W moich butach mieszka wąż
w mojej klatce jest szczur
u moim stóp krąży rekin
od wielu dni
przy śniadaniu towarzyszy mi sęp
dla was to dowód
że oszalałem

Rottweiler IDLES

Teraz już tak...zdecydowanie...bo czemu niby nie?...ha...nawet z nadzieją i ulgą....bez obaw i z nieprzesadny zaciekawieniem...tak ,nawet dziś , nawet tu...już mógłbym spotkać Lilith....

W moich butach mieszka wąż
w mojej klatce jest szczur
u moim stóp krąży rekin
od wielu dni
przy śniadaniu towarzyszy mi sęp
dla was to dowód
że oszalałem

Rottweiler IDLES

Błądzenie po meandrach ludzkich emocji jest wartością dodaną tej powieści i to potrafi być przekonywujące i dałam się temu zwieść. Natomiast wracałam do jakiegoś rodzaju niezrozumienia treści oraz zmęczenia postaciami. Tak jakby sama oryginalność w szkicowaniu postaci nie była przekonywująca.

W zasadzie w książce znaleźć można wszystko czego zazwyczaj pozwala się po sobie spodziewać RR. Fabuła trochę zakręcona, język giętki, że hoho i generalnie przyjemne w odbiorze. Taki debiut to nie wstyd!

Zdobyłam tę książkę zachęcona przeczytaną gdzieś opinią. Trochę przeleżała na półce, aż wreszcie przyszedł jej czas. No i się zaczęło... Towarzyszyła mi cała galeria uczuć. Na początku zaciekawienie. Potem - zniesmaczenie. Zaskoczenie i odraza. Ogólnie - ciężkość i zagmatwanie. Za dużo. Za duszno.
Ale duży plus za warsztat autora - szacunek!

Ale duży plus za warsztat autora - szacunek!

Początek książki bardzo obiecujący. Wartka akcja, nietuzinkowi bohaterowie,, piękny styl i tajemnica.... Niestety później przyszedł totalny chaos. Ja wiem, że takie było zamierzenie autora, fikcja przeplata się z rzeczywistością, ciągłe zmiany narratora mają całości nadać charakteru, a styl na przenieść nas w inny wymiar. Tylko, że zrobiło się ciężko, momentami nudno i nieciekawie. Chociaż to powieść o dojrzałym mężczyźnie goniącym za marzeniem, to zachowaniem przypomina raczej chłopca przeżywającego pierwsze uniesienia.

• Realizm magiczny