Masters of Sex

Agnieszka Brodzik
seks biografia

Nauczyciele seksu

str.435
Będę szczery,do zakupu książki skłonił mnie nie tytuł,jakby się wydawało,tylko cena,2.90zł
w jakimś dyskoncie po przecenie.
Wniosek prosty,warto było,zwłaszcza,że książka mi się podobała.
Williams Masters i Virginia Johson autorzy książki to naukowcy a zarazem pionierzy w badaniu seksualności człowieka.W świecie zakłamania i obłudy lat 60ych ubiegłego wieku,sprawa wydaje się nie taka prosta.Łatwo można było zostać oskarżonym o niemoralność,brak etyki,bezwstydność a w ostateczności wylądować w wiezieniu.
Dzisiaj troszkę inaczej patrzymy na życie,nie znaczy to,że zjedliśmy wszystkie rozumy tego świata.
Książka do złudzenia przypominała mi opracowania,Jurgena Thorwalda, historyka medycyny,który w swoich książkach poruszał różne dziedziny ludzkich problemów, natury medycznej.Polecam.

str.435
w jakimś dyskoncie po przecenie.
Wniosek prosty,warto było,zwłaszcza,że książka mi się podobała.

Bardzo dobra biografia i nie tylko. Warto zapoznać się też z serialem.

Bardzo dobra biografia i nie tylko. Warto zapoznać się też z serialem.

Chociaż serial, na fali którego wypłynęła książka, odpuściłam sobie jakoś w połowie drugiego sezonu, to jednak w bezpośrednim zestawieniu wygrałby z dziełem Thomasa Maiera. Jedno drugiego zastąpić nie może i oba dzieła są wobec siebie komplementarne, ale gdybyście mieli wybierać między telewizyjną adaptacją, a tą biografią – bierzcie w ciemno serial.

Najbardziej bowiem w tej książce kuły mnie w oczy rozchwiane charakterystyki bohaterów. Przedstawienie głównych postaci za pomocą opinii grona ich bliższych i dalszych znajomych to niewątpliwie dobry pomysł, ale przy tak wielu różnych punktach widzenia Mastersowie stają się rozmyci i nijacy. Może gdyby autor zdecydował się na ociupinkę subiektywizmu i przyjął jedną spójną wersję, odrzucił pewne głosy na korzyść innych… Spojrzenia okiem ludzi raz skrajnie przyjaznych, innym razem skrajnie wrogich, czasem obojętnych lub kierowanych silnymi emocjami (także opinie samych badaczy na swój temat) potrafią nieźle zamącić w głowie.

Całą recenzję przeczytasz tutaj:

Najbardziej bowiem w...

Temat interesujący - książka mocno średnia, miejscami chaotyczna i niespójna.

Temat interesujący - książka mocno średnia, miejscami chaotyczna i niespójna.

Nie jestem osobą, która skupia się na okładce. Choć oczywiście jak na wzrokowca przystało, liczę zawsze, że obraz okładki zaprezentuje treść swojej książki. W tym wypadku (na szczęście) wcale tak nie jest. W moim odczuciu okładka jest myląca i gdyby nie opinie o książce, nigdy bym po nią nie sięgnął.

Co do samej książki, to jest biografią dwojga ludzi, którzy poświęcili się seksowi z naukowego punktu widzenia. Poprzez swoje badania podważyli teorie Freuda, obalili mit, że doznania mężczyzny są lepsze niż kobiece. Przede wszystkim natomiast badania tych dwojga ludzi, a szczególnie popularyzację wyników tych badań, mogły być podstawą do rewolucji w społecznym postrzeganiu seksu.

Książkę czyta się dobrze, ma równowagę informacji biograficznych i naukowych. To co mi przeszkadzało, to bardzo osadzenie w świecie mediów i celebrytów amerykańskich lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, o których nie mam zielonego pojecie. Ale samo zagadnienie i opisy kołtunerii osób otaczających głównych bohaterów było dla mnie miłą motywacją do tej lektury.

Co do samej książki, to jest biografią dwojga ludzi, którzy poświęcili...

Warto przeczytać chociażby dlatego, iż ukazano wielowymiarowy portret dwójki ludzi, która nie była ideałami, a pomimo tego, zrewolucjonizowała świat. Każdego.

Thomas Maier dość dosadnie i bezpardonowo rozpoczyna snucie biografii Virginii Johnson, jak na pozostałą treść książki przystało. Młoda dziewczyna zostaje ukazana czytelnikowi w momencie utraty dziewictwa- w młodym wieku, acz w pełni świadomie. Samo to wydarzenie jest doskonałym wstępem do dalszego biegu wydarzeń z życia późniejszej towarzyszki doktora Mastersa, którzy niemalże całe swe istnienie związali z tym, co w Ameryce lat 60 osnute było kurtyną milczenia.

Seks, dziś temat dość powszechny, choć w Polsce wciąż często błędnie postrzegany przez różne społeczności. Niemniej jednak, nie jest już oficjalnym tematem tabu, wręcz przeciwnie, media wyjątkowo upodobały sobie kwestie poruszające tę dziedzinę ludzkiego życia, jako wyjątkowo poczytną. Musimy jednak zdawać sobie sprawię, iż w wielu domach, szkołach, środowiskach wiedza na temat seksu jest znikoma, lub, co gorsza, mylna, mająca na celu zniechęcić lub gorszyć. Wyobraźmy sobie teraz, że wszyscy zostajemy tak wychowani. W powszechnej niewiedzy, konserwatywnych poglądach, strachu, a może i nawet obrzydzeniu. Całe szczęście, znalazł się ktoś, komu chciało się doprowadzić do przewrotu. Rewolucji, która stopniowo przejęła Amerykę i rozlała się dalej.

Dzięki szczegółowej biografii Maiera, mamy okazję poznać Gini Johnson i Billa Mastersa niezwykle dobrze. Obydwoje mieli za sobą dość trudne dzieciństwo-dziewczyna zmuszona była prowadzić nudne, wiejskie życie, od którego pragnęła uciec, przestała wierzyć w miłość, do mężczyzn, z którymi uprawiała seks(a było ich sporo)nie darzyła żadnym uczuciem. William natomiast zmagał się z okrutnym ojcem, który był oprawcą rodziny, a swego syna porzucił w wieku lat 14. Te wydarzenia w ich biografiach sprawiły, iż ostatecznie Virginia znalazła się u boku Mastersa, początkowo jako sekretarka, lecz bardzo szybko awansując. I tutaj zaczyna się prawdziwy roallercoaster.

Przedzierając się przez kolejne rozdziały przepełnione licznymi zmaganiami słynnej pary, niejednokrotnie zatrzymywałam się na moment, ze zdziwieniem przetwarzając fakty. Cóż, szokował mnie między innymi sposób badania kobiecego orgazmu, reakcji kochanków podczas stosunku, ale również ówczesne podejście świata do kwestii seksu. Masters i Johnson musieli nie tylko zbadać to zjawisko, ale też przebić się przez mur milczenia, budowany przez lata. I to była chyba najtrudniejsza część ich zadania.

Udało im się zrewolucjonizować tamtejszy świat, dać wielu ludziom nadzieję na satysfakcjonujące życie seksualne, które przecież jest niezwykle istotną częścią związku, udało im się zyskać aprobatę mediów i społeczeństwa, ale jednej rzeczy, niestety, w swoim długim życiu nie zdołali zrobić-być szczęśliwym. W ostatnich latach swego życia Virgiinia wspomina, jak bardzo żałuje czasu, którego nie poświęcała dzieciom oraz trwania u boku Mastersa, mimo poczucia bezradności, które ją otaczało w tym związku. William natomiast dopiero parę lat przed swą śmiercią ożenił się szczęśliwie z kobietą, z której zrezygnował w młodości zdecydowanie zbyt szybko.

Historia nakreślona bardzo solidnie przez autora oferuje czytelnikowi dużą ilość wiedzy, ale i studium psychologiczne pary badaczy. Ponadto, skłania do refleksji nad konsekwencjami poświęcania bez reszty swego życia jednej sprawie, choćby nie wiadomo jak słusznej.

Bardzo sprawny i przestępny wykładnia temat relacji tych dwojga. Sporo opisów badań ale mało liczb. Trochę prywaty ale bez skandali i brudów. Mało specjalistycznie ale też nic brukowego. Ot, dobra trampolina do dalszych poszukiwań.

Każdy, kto interesuje się choć trochę historią seksuologii powinien zajrzeć do tej książki. Najsławniejsza para badań nad seksem w końcu opisana językiem dostępnym dla wszystkich. Model Maasters-Johnson zdefiniował seksualność jako cechę człowieka zdrowego - w książce można przeczytać jak do tego doszło.

Historia Mastersa i Johnson to najlepsza biografia jaką dotąd czytałam.

Historia Mastersa i Johnson to najlepsza biografia jaką dotąd czytałam.

• Wyzwanie 2015
  • Do kupienia