Odwrotniak

W.A.B.
literatura polska
literatura piękna
literatura polska

Cały Jakub Małecki... tylko on potrafi tak pisać. Książka to dwie równoległe historie Ignacego i jego babci Izabeli, jest kilka punktów wspólnych, jednak mnie osobiście losy Ignacego poruszyły najbardziej... zakończenie wstrząsające, niespodziewane. Polecam!

Świetnie zgrane równolegle historie dwojga ludzi. Zaskakujący zwrot akcji, bardzo wciągająca. Styl pisania jak zawsze w przypadku Kuby lekki i przyjemny, chociaż historia dość przygnębiająca. Na pewno warto przeczytać

Jakub Małecki powoli wyrasta na mojego ulubionego polskiego pisarza. Jak nikt inny potrafi wykreować tak wciągający świat, cudowny klimat i fascynujących bohaterów, że ciężko się oderwać od lektury.

Czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Historia zawarta w książce mimo, że nie jest najwyższych lotów to zapewnia dobrą rozrywkę ... niestety po przerzuceniu ostatniej strony miałem poczucie zmarnowanego czasu. Dlaczego? skoro jeszcze przed chwilą stwierdziłem, że dzieło Małeckiego zapewnia dobrą rozrywkę? a no dlatego, że jeśli ktokolwiek zapyta mnie za tydzień o co...

Podobało mi się. Nawet pomimo tego, że nie jest to poziom Dygotu, czy innych nowszych powieści Jakuba Małeckiego.

Jest fajny klimat. Przede wszystkim są uczucia. Bardzo silne, chociaż rwane. Ciekawe postacie i niebanalna w sumie historia.

Trochę nie do końca, w mojej opinii, udało się zakończenie. I nie tylko chodzi mi, o to, co się przydarzyło głównemu bohaterowi, ale...

(...) wiedziała, że nie ma nic gorszego, jak odpaść od świata tak bardzo, by poczuć się nieważnym, poczuć, że się nigdy nie było..." "Odwrotniak", to książka przede wszystkim o przemijalności - przemijalności naszej pamięci i niepamięci, naszych marzeń, miłości, zmysłów, życia.
Dwie, na pozór mogłoby się wydawać odmienne osoby, starsza pani i młody mężczyzna, babcia i...

"Odwrotniak" to taka wprawka do późniejszych dokonań pana Kuby i chociaż nie do końca podobało mi się w jakim kierunku podąża fabuła, to nie sposób tej pozycji odmówić uroku nakreślonych postaci i precyzji słowa z których słynie Autor.

Na półkach: , , , ,

Dwa pokolenia, babcia i wnuczek. Dwie historie. Młodość babci przypadająca na lata po drugiej wojnie światowej oraz bliżej nieokreślone czasy współczesne w których teraz oboje żyją. Los ich nie oszczędził. Babcia Izabela, uznana pisarka, która lata świetności ma już za sobą, teraz zmaga się z izolacją spowodowaną podeszłym wiekiem. Jej wnuk jest lekkim introwertykiem,...

Każda książka J.Małeckiego jest rewelacyjna. Historia ludzi w zakończeniu tak niespodziewana.

Rozpakowałam z Jakubem Małeckim ludzkie dusze, przyglądam im się z odwrotnych stron, wywlekam ozdobne stroje na odwrotne strony. Jak zwykle. Jak pięknie.

Izabela jest odwrotnie stara do młodości niż Ignacy. Oboje miętoszą w sobie miłość i nienawiść. Na zmianę i na odwrót do sąsiadów, kolegów, rodziny. Zza pleców, odwrotnie, patrzą na życzliwość i jej brak. Tam gdzie dobro...

Dyskusje

• 2018