Odwrotniak

W.A.B.
2013-08-14
2013-08-14
literatura polska

Opowieść o dwóch równoległych światach - babci i wnuczka, gdzie przeszłość mieszana jest z teraźniejszością. Ciekawy sposób przechodzenia pomiędzy rozdziałami. Jednak książkę trochę przemęczyłam, nie jest az tak wciągająca jak inne autora. Zakończenie zaskakujące i ciekawe.

Pozorna zwykła powieść o dwójce ludzi, która przeradza się w wielopokoleniowy mariaż postaci i emocji. Pióro Małeckiego jest, naturalne, bliskie drugiego człowieka. Jednocześnie inteligentne i frywolne. Generalnie chyba mógłby pisać o niczym, a i tak robiłoby to ogromne wrażenie. Całe szczęście tak nie jest, autor w prosty, ale genialny sposób przemieszcza się między liniami fabularnymi. Nie ma tu miejsca na zbytnie nagromadzenie wątków, postaci i to czego najbardziej nie lubię; nieustannego odnajdywania się w osi czasu, zamiast skupieniu się na słowach autora. Literatura konsekwentna, ciekawa, refleksyjna, a jednocześnie podana w bardzo lekkiej formie.

Bardzo ciekawa zmyślna opowieść.

Bardzo ciekawa zmyślna opowieść.

nie szlo mi czytanie

nie szlo mi czytanie

"Odwrotniak" to kolejna powieść Jakuba Małeckiego na mojej półce. To mój ulubiony polski pisarz, więc nie wiem czy umiem ocenić jego twórczość obiektywnie :) Sięgając po tę powieść, nie miałam zbyt wygórowanych oczekiwań. Jest to jedna z wcześniejszych książek autora, a jak wiadomo z każdą kolejną warsztat się poprawia. Jednak nie zawiodłam się.

Jakub Małecki serwuje nam historię, która z początku wydaje się być mało dynamiczna, ale bardzo emocjonalna. Z końcem to się zmienia. Nic nie jest takie jakie może się wydawać i do ostatniej strony nie wiemy jak potoczy się ta opowieść. Podobało mi się to, jak zostali wykreowani główni bohaterowie. Poznajemy ich obawy, słabości, pragnienia. Starość i młodość przeplata się ze sobą na kartach tej powieści. Zdarzają się liczne niedociągnięcia w historii, pojawia się bałagan w wydarzeniach, ale to nie ma wielkiego znaczenia, bo historia broni się sama.

Znając inne książki autora, zwróciłam również uwagę na trochę inny styl pisania. Nie jest on tak płynny i dopracowany jak w najnowszych książkach, a niektóre zdania są zbyt długie. Jednak trzeba docenić to, jak Jakub Małecki rozwinął się na przestrzeni kilku lat.

Jeżeli będziecie mieli okazję przeczytać tę pozycję, zróbcie to bez wahania, bo takie oryginalne historie nie zdarzają się zbyt często :)

Jakub Małecki serwuje nam...

O żesz ty... Zazwyczaj nie brakuje mi słów, ale teraz... I pomimo że od początku miałam wrażenie że historia skończy się fatalnie to takiego zakończenia się nie spodziewałam...

Cały Jakub Małecki... tylko on potrafi tak pisać. Książka to dwie równoległe historie Ignacego i jego babci Izabeli, jest kilka punktów wspólnych, jednak mnie osobiście losy Ignacego poruszyły najbardziej... zakończenie wstrząsające, niespodziewane. Polecam!

Świetnie zgrane równolegle historie dwojga ludzi. Zaskakujący zwrot akcji, bardzo wciągająca. Styl pisania jak zawsze w przypadku Kuby lekki i przyjemny, chociaż historia dość przygnębiająca. Na pewno warto przeczytać

Jakub Małecki powoli wyrasta na mojego ulubionego polskiego pisarza. Jak nikt inny potrafi wykreować tak wciągający świat, cudowny klimat i fascynujących bohaterów, że ciężko się oderwać od lektury.

Czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Historia zawarta w książce mimo, że nie jest najwyższych lotów to zapewnia dobrą rozrywkę ... niestety po przerzuceniu ostatniej strony miałem poczucie zmarnowanego czasu. Dlaczego? skoro jeszcze przed chwilą stwierdziłem, że dzieło Małeckiego zapewnia dobrą rozrywkę? a no dlatego, że jeśli ktokolwiek zapyta mnie za tydzień o co chodziło w tej książce to obawiam się, że nie będę pamiętał. Czytając takie dzieła mam wrażenie jakbym oglądał odcinek dobrego serialu. Podczas oglądania miło spędzam czas, jednak nie jest to nic na tyle wartościowego by zaprzątało moje myśli kilka dni po napisach końcowych. "Odwrotniak" Jakuba Małeckiego, jak go oceniam? po prostu, "może być!" :)

• Jakub Małecki

Jakub Małecki Odwrotniak Zobacz więcej