Czarny łabędź

Okładka książki Czarny łabędź
Nassim Nicholas Taleb Wydawnictwo: Kurhaus Publishing popularnonaukowa
popularnonaukowa
The black swan: the impact of the highly improbable
Kurhaus Publishing
2014-01-01
2014-01-01
Olga Siara
ekonomia ryzyko

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Objętość książki można by w znacznym stopniu zredukować. Książka wydaje się przegadana. Osobiście czytało mi się ją ciężko, ale mam świadomość, że to może być kwestia ograniczeń z mojej strony.

"Warunkowa wartość oczekiwana bezwarunkowej wartości oczekiwanej jest bezwarunkową wartością oczekiwaną" - jeśli tego typu zdania nie są komuś straszne, a dodatkowo czyjaś wiedza dotycząca statystyki jest na poziomie przynajmniej "podstawowy +", to jest szansa, że taka osoba będzie bawić się przednio podczas lektury.

Niemniej, książka otwiera oczy i porusza ważny temat. Pokazuje sprawę z innej strony, zmusza do przemyśleń.

,,To, że uciekł wam pociąg, jest przykre tylko wtedy, gdy biegliście, żeby na niego zdążyć!"

N. N. Taleb, Czarny Łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia żądzą naszym życiem, s. 375.

Powyższa książka jest wstępem do zastanowienia się, czego tak naprawdę chcemy od życia. Opisuje jak łatwo możemy zyskać to, o czym nawet nie jesteśmy w stanie marzyć. Uświadamia ona czym jest przeciętnostan i to, że ekstermistan istnieje.
Poruszone zostały w niej zagadnienia z dziedzin psychologii, filozofii, ekonomii, teologii, statystki, geografii, socjologii i pewnie można by wymienić ich jeszcze trochę :)
Jest to książka napisana z pomysłem i misją. Uporządkowana, z maksymalna ilością wiedzy (podaną niekiedy za pomocą tabel i wykresów) oraz streszczeniami rozdziałów. Pomimo zaliczania jej do gatunku popularnonaukowego wiele momentów przyprawiło mnie o śmiech, a inne o zgrozę. Niezrozumiałe pojęcia znajdują się w słowniku dołączonym na ostatnich stronach lektury :)

Polecam jako przerywnik od beletrystyki. Zamierzam do niej wracać.

Naprawdę słodka jest ta książka. A właściwie felieton.
Bo sam autor na zakończenie przyznaje, że napisał felieton w formie książki.
To taki monolog autora, postrzegającego świat poprzez czarne łabędzie, czyli , w uproszczeniu, poprzez wydarzenia niespodziewane, których nikt nie mógł przewidzieć. W każdym razie nie mogli przewidzieć ci, dla których były zaskoczeniem.
Tak jak dla indyka koniec jego życia jest zaskoczeniem, którego sie nie spodziewa (raczej) ale dla ludzi, którzy go hodują -nie jest wcale zaskoczeniem.
Więc właściwie czasem zdarzenie niespodziewane całkowicie wcale nie byłoby niespodziewane, gdyby sie miało potrzebne informacje, Ale nigdy nie ma się wszystkich informacji, wiec najrozsądniej jest się spodziewać czegoś co jest niespodziewane.

Autor ma dość specyficzny sposób pisania i, przede wszystkim, myślenia. Trzeba przywyknąć, poddać się temu nurtowi, sposobowi wyrażania myśli, przeskokom i dygresjom.

Autor pisze rzeczy, w sumie oczywiste, ale w bardzo przyjemnie przewrotny sposób.

Naprawdę słodka jest ta książka. A właściwie felieton.
Bo sam autor na zakończenie przyznaje, że napisał felieton w formie książki.
Tak...

Książka ważna, przybliżająca wiedzę z zakresu logiki, ekonomii czy statystyki w przystępny, ciekawy sposób. Natomiast autor ma dość irytującą manierę i czuć wyraźny przerost ego w narracji.

Dramat. Nie wiem na czym polega fenomen tej książki.

Dramat. Nie wiem na czym polega fenomen tej książki.

Widać, że w książkę zostało włożone wiele pracy i staranności, bardzo bogata bibliografia i zapiski uzupełniające treść książki. Trzeba jednak przyznać, że tekst momentami jest trudny i chaotyczny. Niemniej jednak bardzo ciekawy. W książce jest także dużo kwestii technicznych- specjalistycznych terminów i zwrotów- warto zaznaczyć, że autor ma tego świadomość i zwraca się do czytelnika, by pominąć niektóre rozdziały. Można odnieść wrażenie, że Taleb ma duże ego- jednak nie można mu odmówić ogromu posiadanej wiedzy. W mojej ocenie autor ma trafne postrzeżenia i na pewno warto się zapoznać z tą pozycją.

autor cierpi na ten sam syndrom co Olga Tokarczuk - pisze o rzeczach ważnych i ciekawych w niepotrzebnie zawiły, przeintelektualizowany sposób. Momentami czuć grafomanię i przerost ego nad treścią i formą. Przebrnęłam przez około 1/3. Dalej brnąć nie zamierzam, to bezcelowe.

2004
1947

Mimo, że mocno matematyczna, to krytyczna dla większości szacowań ryzyk, zwłaszcza maniery odrzucania wartości skrajnych. A skrajne zdarzenia co prawda są mało wręcz mikro prawdopodobne, ale nie oznacza to, że się nie zdarzają. Inna perspektywa oglądu rzeczywistości, historii i przewidywań przyszłości.

Książka jest źle napisana. Chaotyczna, dużo dygresji przez co ciężko skupić się na treści... której jest bardzo niewiele. Książka ma 600 stron, jednak treści jest niewiele. Zdecydowana większość to powtórzenia, emocje, bardzo mało faktów i wniosków.
Autor ma wielkie ego i prezentuje niski poziom kultury. Dużo miejsca przeznacza na obrażanie innych ekspertów i to nie tylko z jego dziedziny. Jest to paradoksalne, ponieważ sam, w praktycznie każdym rozdziale, pisze o tym jak jego obrażają...
Nie polecam nikomu takiej lektury. Zabawne dla mnie jest to, że autor pozuje na wielkiego eksperta w swojej dziedzinie, ale w zasadzie przekazał bardzo niewiele wniosków. Niemniej temat poruszany przez autora jest ciekawy. Taleb wprowadza interesującą koncepcję Przeciętnostanu i Ektremistanu oraz przestrzega przed pseudo ekspertami i dalekosiężnymi predykcjami. Książkę można streścić w kilku rozdziałach.

Najgorsza książka, jaką miałem okazję czytać.
Ciekawa koncepcja ekstremistanu i przeciętnostanu, którą można streścić na 10 stronach, a książka ma ponad 600. Pozostałe strony służą autorowi na udowadnianie dlaczego wszyscy eksperci, fizycy, matematycy, ekonomiści i niezliczone inne zawody są beznadziejni, idiotyczni, debilni, a on jeden zna prawda i jest zajebisty.
Żenada. Jeśli masz cechę, że jak zaczniesz czytać i musisz skończyć, to Tobie współczuje, zakończyłem na 434-tej. Nie rób tego samego błędu.

Najgorsza książka, jaką miałem okazję czytać.
Żenada....

Nassim Nicholas Taleb Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem Zobacz więcej
Nassim Nicholas Taleb Czarny łabędź Zobacz więcej
Nassim Nicholas Taleb Czarny łabędź Zobacz więcej