PROKRUSTOWE ŁOŻE aforyzmy filozoficzne oraz praktyczne

Okładka książki PROKRUSTOWE ŁOŻE aforyzmy filozoficzne oraz praktyczne
2021-02-16
2021-02-16
9788382021561
Alicja Unterschuetz

Najbardziej w tym zbiorze aforyzmów spodobało mi się posłowie.

Najbardziej w tym zbiorze aforyzmów spodobało mi się posłowie.

Chyba miało być lepiej, a tymczasem autor z żelazną konsekwencją przedstawia swój światopogląd i swoją filozofię. Niektóre fragmenty odkrywcze, niektóre nudne, inne bzdurne. Dość nierówny zbiorek.

Faktycznie ciężko ją ocenić, bo to nieliniowy kontent. Mamy parę tematów, które porusza autor czasem kilkuzdaniowymi aforyzmami.
Także jest to ich zbiór. Warto czytać kilka na dzień.
Muszę przyznać, że autor jest bardzo błyskotliwy w ocenie rzeczywistości.

Także jest to ich zbiór. Warto czytać kilka na dzień.
Muszę przyznać, że autor jest bardzo błyskotliwy w ocenie rzeczywistości.

Ciężko jest ocenić taką pozycję; zbiór aforyzmów. Na szczęście nie są to mądrości spod poduszki Anny Lewandowskiej, tylko szanowanego myśliciela. Bije tu wyczuwalnie pulsujące, rozrastające się ego autora, ale... Nie zawsze trzeba gar bigosu, czasem wystarczą fistaszki.

Czy coś.

Czy coś.

Genialny tytuł. Natomiast jest to zdecydowanie najsłabsza pozycja autora.

Genialny tytuł. Natomiast jest to zdecydowanie najsłabsza pozycja autora.

Zbiór myśli, które mogą się spodobać lub wywołać całkowicie odmienne zdanie.
Osobiście sam z wieloma się nie zgodzę, autor ma silne przywiązanie do matematyków i filozofii stąd wnioskuję, że to jego zainteresowania.
Natomiast bardzo mocno neguje ekonomistów i naukowców.
Chyba nie dopuszcza do siebie jakiejkolwiek możliwości o istnieniu pozytywnych decyzji grup negowanych lub decyzji negatywnych w swojej zamiłowanej grupie, bez etykietowania ludzi, spychania ich na margines i odwrotnie gloryfikacja swoich zainteresowań oraz ich przedstawicieli.

Zbiór myśli, które mogą się spodobać lub wywołać całkowicie odmienne zdanie.
Natomiast bardzo mocno neguje ekonomistów i naukowców.

Mityczny Prokrust był bardzo gościnny. Zapewniał strudzonym wędrowcom posiłek i nocleg. Warunek był taki, że przybysz musiał dostosować się do zaproponowanego posłania. Kiedy był za niski gospodarz rozciągał mu członki, a zbyt wysokim je przycinał. Tej alegorii użył Nassim Nicholas Taleb, aby ukazać swój stosunek do cywilizacji.

Zawartość
"Prokrustowe łoże" to zbiór aforyzmów. Jak mówi nam podtytuł filozoficznych oraz praktycznych, a ja dodałabym butnych. Samo założenie, że my, nasze poglądy dają się formować może być dla niektórych trudne do przełknięcia - chociaż ja osobiście uważam, że nie ma w tym niczego odkrywczego. Autor krytykuje powszechnie przyjęte wartości - nazwijmy je ogólnie: edukację, ekonomię, postęp technologiczny - ale też inteligencję i głupotę. Próbuje to co wydaje się oczywiste obrócić do góry nogami i czasami jest to bolesny proces.

Moja opinia
To co podoba mi się w myślach zawartych w tej publikacji to duża arogancja (może dlatego, że mi tej cechy brakuje). Myślę, że w takich książkach nie do końca chodzi o to, czy z autorem się zgadzamy, czy nie. Gdybyśmy zrobili to bezwiednie, stałby się on automatycznie tytułowym Prokrustem. Są one swego rodzaju intelektualną prowokacją. Próbą przewartościowania naszego sposobu patrzenia na świat, ale też próbą, która pokazuje jak nasze poglądy są silne. Jesteśmy zmuszeni, aby zastanowić się, co je kształtuje i czy łatwo ulegają zmianom.

Podsumowanie
Po przeczytaniu książki "Prokrustowe łoże" została ze mną myśl, kto lub co może zasługiwać na to miano. Czy to wiodące myśli kształtują nas, czy my je? Nadmiar informacji i bardzo łatwy dostęp do nich powoduje, że bardzo prosto jest znaleźć potwierdzenie dla naszych sądów, a co odważniejsi mogą je swobodnie kreować.

Zawartość
"Prokrustowe łoże" to zbiór...

Jako wielki fan Taleba musiałem przeczytać tę książkę.

Ale jako szczery fan muszę przyznać, że nie jest to dla mnie lektura pierwszego wyboru. Nie dlatego, że jest kiepska, bo aforyzmy są naprawdę starannie wybrane, a wiele z nich warto przemyśleć i zapamiętać. Po prostu preferuję Taleba w innym wydaniu, gdzie złota myśl jest podsumowaniem po dłuższej i wnikliwej analizie jakiegoś problemu (tak jak to robił w swoich pozostałych dziełach, zresztą większość z tych aforyzmów nawiązuje do tematów, które tam poruszał).

Jako wielki fan Taleba musiałem przeczytać tę książkę.

"PROKRUSTOWE ŁOŻE" NASSIM NICHOLAS TALEB

Lektura z gatunku filozofia, etyka.
Bardzo pozytywnie zaskakująca lektura.

Chyba każdy z nas zna pióro autora. Jego "Czarny łabędź", "Antykruchośc", "Na własne ryzyko" czy "Zwiedzeni przez przypadek" zrobiły na mnie ogromne wrażenie.
Nassim w swoich książkach skupia się na głownie na zagadnieniach prawdopodobieństwa, przypadkowości i niepewności.
Jego myśli, jego twierdzenia i jego wizja stały się niezwykle odważnym głosem dotyczącym naszego życia.

"Prokrustowe łoże" to zbiór aforyzmów. Dużo tutaj filozofii, ale i prawdy, może czasem i niewygodnej, jednak prawdy.
Autor ma bardzo wnikliwe przemyślenia oraz niezwykle bystre oko. Mądrość i cięty bezpośredni dowcip stanowią świetną bazę do zastanowienia się nad nami samymi.
Przedstawione aforyzmy, żarty stanowią bardzo trafne spostrzeżenia dotyczące ludzi i społeczeństwa.

To tak naprawdę cała prawa o nas samych, żyjących w świecie iluzji.

Będzie o miłości, polityce, sztuce, wierze, przemijaniu, samoocenie, wiedzy. Dzięki tym aforyzmom będziemy mogli spojrzeć na wiele dziedzin naszego życia z zupełnie innej perspektywy. Percepcja postrzegania świata przez autora jest niezwykle mądra, dojrzała i wielokrotnie zaskakująca.

Dodam kilka słów na temat mitologicznego Prokrusta. Otóż w mitologii greckiej był to okrutny zbój, który był właścicielem małej posiadłości w Corydalus. Czatował na swoje ofiary na drodze, następnie ich porywał i gościł w swoim domu. Karmił i proponował noc w swoim łożu. Dbał, aby każdemu było wygodnie. Uwielbiał "udoskonalał ludzi" dlatego, gdy sprawdzał jak śpią i np. wystawały im stopy obcinał je, jeśli zaś łózko było za duże rozciągał ciało ofiary. Przyznacie, że to okrutna postać.

Zachęcam do przeczytania tej książki.
Jestem pewna, że każdego z WAS skłoni do refleksji i zastanowienia się nas sobą, nad światem, nad tym co jest tak naprawdę ważne i co jest prawdziwe.

"PROKRUSTOWE ŁOŻE" NASSIM NICHOLAS TALEB

Lektura z gatunku filozofia, etyka.
Bardzo pozytywnie zaskakująca lektura.

Aforyzmy o nas samych, żyjących w czasach społecznych iluzji. Cięty dowcip autora w połączeniu z życiową mądrością, idealnie oddaje obraz arogancji współczesnego świata. Istna przeplatanka, pełna antagonizmów na wysokim poziomie. Wydaję się, że w dzisiejszych czasach, gdzie vlogerzy, blogerzy, instaziomale, dziennikarze, celebryci itd. krzyczą do nas z każdej możliwej strony swoje hasła, mądrości, przemyślenia (albo i nie), ciężko zaskoczyć człowieka od tak aforyzmem. Talebowi się to udaję!

więcej tutaj: prokrustowe-oze-nassim-nicholas-taleb.html

Dodaj cytat z książki PROKRUSTOWE ŁOŻE aforyzmy filozoficzne oraz praktyczne