Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia

Stephen HanselmanRyan Holiday Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Daily Stoic: 366 Meditations on Wisdom, Perseverance, and the Art of Living
Tomasz Walczak
Onepress
motywacja kariera coaching
The Daily Stoic: 366 Meditations on Wisdom, Perseverance, and the Art of Living
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tomasz Walczak
motywacja kariera coaching

Zacznę od tego że nie czytałem codziennie jednej strony, ale partię materiału przeznaczoną na miesiąc gdyż są one oddzielone tematycznie.
Co mogę powiedzieć o tej książce:
-świetne cytaty antycznych stoików opatrzone krótkimi opisami autora i przykładami, które często skłaniają do refleksji,
-przedstawiona filozofia zdecydowanie ma zastosowanie praktyczne, czego się nie...

Ciężko ocenić taką książkę, bo to jest zbiór myśli/cytatów zebranych w jednym miejscu, ciekawie pogrupowanych i opatrzonych krótkim opisem/historyjką.
Czasami miałem wrażenie, że trochę sprzeczności jest, ponieważ raz było "ufaj swojemu umysłowi", a za jakiś czas "nie ufaj swojemu umysłowi" i odpowiednie do tego cytaty i historyjki.

Dzięki medytacjom można się wiele nauczyć. Polepsza dobrobyt. Chyba najlepsza książka na czas pandemii, jaką mogłem wybrać.

Rozważania na każdy dzień, przyjemnie i niezobowiązująco pozwalają zagłębiać się w stoicyzm, uważniej żyć, świadomiej działać.

Jedna z najlepszych książek o Stoicyźmie. Można czytać jedną stronę dziennie i o tym rozmyślać.

Autorzy niniejszego opracowania wpadli na ciekawy pomysł – wprawdzie typowy w formie (medytacje na każdy dzień roku), ale oryginalny w treści (rozważania stoickich mędrców).

Zazwyczaj w tego typu publikacjach zamieszczane są refleksje o charakterze religijnym (np. inspirowane cytatami z Pisma Świętego) albo poradnikowym (wypowiedzi psychologów, biznesmenów, ludzi sukcesu...

Podróż z tą książką, którą to wybrałam na rok 2020, dobiegła końca. Była ona niełatwa, momentami denerwująca ale na pewno pełna refleksji i zaglądania w głąb siebie. Niektóre z poruszanych tematów będą dla czytelnika łatwe i oczywiste, jednak myślę że nad większością trzeba się pochylić na dłużej i popracować. Przyznam szczerze, że nie byłam idealną studentką, często...

Polecam. Ciekawe ujęcie i mądre interpretacje poszczególnych myśli stoików. Dobrze się czyta.

Zestaw sentencji wraz z interpretacjami autora, warto systematycznie czytać jeśli kogoś interesuje myśl stoików, ale bez lekturury całościowych tekstów źródłowych może byś bardzo subiektywne i stworzyć chaos zamiast pozwolić się wczuć w stoicką myśl.

Lektura może wzmocnić zainteresowanie starożytnymi kulturami i językiem, w szczególności dodatek na końcu z objaśnieniami...

Świetna, bardzo inspirująca, zawierająca bardzo dużo mądrości życiowej do przemyśleń i do wyciągnięcia dla siebie. Przekartkowałem całą a teraz leży na biurku i staram się czytać codziennie po rozdziale. Polecam.

• Filozofia
  • 2021