Okładka książki Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia
Stephen HanselmanRyan Holiday Wydawnictwo: Onepress nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Daily Stoic: 366 Meditations on Wisdom, Perseverance, and the Art of Living
Onepress
2017-08-17
2017-08-17
Tomasz Walczak
motywacja kariera coaching

więcej Więcej

Książka na przestrzeni roku istotnie zmieniła moje myślenie. Nie tylko medytacje są świetnie dobrane do dni, miesięcy i pór roku, a i komentarz do oryginalnych, stoickich aforyzmów pozwala na ich lepsze rozumienie i odniesienie ich puent do współczesnej rzeczywistości. Oczywiście sukces nie miałby miejsca bez wspaniałości stoickiej filozofii, jednak forma jej opracowania...

Może być, niepotrzebne są jedynie komentarze autora. Trochę jak sentencje z kalendarza.

Odcisnęła na mnie wielkie piętno i wpłynęła na poprawę jakość mojego życia. Ze wszystkich nurtów filozoficznych, na chwile obecną, do stoicyzmu jest mi najbliżej. Niezwykła książka.

Wiele książek już przeczytałem z tematyki rozwoju osobistego i zajrzenia w głąb siebie, ale czegoś takiego jeszcze nigdy!

Książkę słuchałem w audiobook, ale po przesłuchaniu od razu zakupiłem wersję papierową.

Dla mnie najlepsza książka jaką przeczytałem i jeśli tylko chcę coś zrozumieć, a najbardziej siebie i dlaczego tak robię lub czuję etc...

To wiem, że w tej książce...

Książka jest wartościowa jeśli chodzi o myśl stoicką i spostrzeżenia filozofów z tego nurtu.
Jeśli jednak przełożyć ją na nasze praktyczne życie w dzisiejszych czasach i próby uczynienia ludzi współczesnymi stoikami - to jednak nie wyszło.
Uważam że bycie stoikiem byłoby złe dla naszego zdrowia - niczym się nie przejmuj, nie okazuj emocji, pogódź się z każdym...

SWIETNA KSIAZKA

Zacznę od tego że nie czytałem codziennie jednej strony, ale partię materiału przeznaczoną na miesiąc gdyż są one oddzielone tematycznie.
Co mogę powiedzieć o tej książce:
-świetne cytaty antycznych stoików opatrzone krótkimi opisami autora i przykładami, które często skłaniają do refleksji,
-przedstawiona filozofia zdecydowanie ma zastosowanie praktyczne, czego się nie...

Ciężko ocenić taką książkę, bo to jest zbiór myśli/cytatów zebranych w jednym miejscu, ciekawie pogrupowanych i opatrzonych krótkim opisem/historyjką.
Czasami miałem wrażenie, że trochę sprzeczności jest, ponieważ raz było "ufaj swojemu umysłowi", a za jakiś czas "nie ufaj swojemu umysłowi" i odpowiednie do tego cytaty i historyjki.

Dzięki medytacjom można się wiele nauczyć. Polepsza dobrobyt. Chyba najlepsza książka na czas pandemii, jaką mogłem wybrać.

Rozważania na każdy dzień, przyjemnie i niezobowiązująco pozwalają zagłębiać się w stoicyzm, uważniej żyć, świadomiej działać.

• 2021
  • Filozofia