Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu

Okładka książki Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu Morgan Housel
Morgan Housel Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
The Psychology of Money: Timeless lessons on wealth, greed, and happiness
Onepress
2021-05-19
2021-05-19
Joanna Sugiero
finanse inwestowanie oszczędzanie psychologia zachowania psychologia finansów

Kupilem, przeczytalem, zapomnialem. Opowiesci dziwnej tresci, jestem juz chyba na tyle uksztaltowany, lub skostnialy, ze nie wyciagam tylu pozytywow, co pewnie dwadziescia lat temu. Czytasz o rzeczach, ktore znasz i rozumiesz.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajna książka z ciekawymi spostrzeżeniami i radami jak podchodzić do pieniędzy. Niektóre rozdziały potrafią pozytywnie zaskoczyć! Część rozdziałów jest mniej rewolucyjna :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lekko i przyjemnie się czyta. Treść jest dosyć oczywista, nie jest to nic odkrywczego, ale ja osobiście dzięki niej przemyślałam sobie parę spraw na które nie zwracałam dotychczas uwagi.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie jest to książka dla osób które chcą być super bogate być biznesmenem i posiadać drogie auto i wille a po prostu dobry przewodnik po naszej kapitalistycznej rzeczywistości w którym chcą czy nie chcąc uczestniczymy autor zachęca do bezpiecznego, inwestowania, oszczędzania, nie życia ponad stan i pokazuje że pieniądze niemają być celem samym w sobie lecz drogę do osiągnięcia wolności i niezależności

Recenzja książki “Psychologia pieniędzy” Morgana Housela

“Psychologia pieniędzy: bezcenna lekcja o bogactwie, chciwości i szczęściu” autorstwa Morgana Housela to niezwykle inspirująca i pouczająca książka, która zagłębia się w psychologiczne aspekty podejmowania decyzji finansowych. Autor w przystępny sposób wyjaśnia, że sukces finansowy nie zależy wyłącznie od wiedzy matematycznej, ale również, a może przede wszystkim, od ludzkich zachowań, emocji i podejścia do pieniędzy.

Kluczowe Elementy Książki:

1. Ludzkie Zachowania i Pieniądze:
Housel pokazuje, jak nasze decyzje finansowe są kształtowane przez doświadczenia, emocje i unikalne historie życiowe. Podkreśla, że nawet najbardziej logiczne plany finansowe mogą być podważone przez irracjonalne zachowania.
2. Znaczenie Czasu:
Jednym z najważniejszych przekazów książki jest moc długoterminowego myślenia. Housel używa przykładów, aby pokazać, jak procent składany działa cuda dla tych, którzy są cierpliwi i potrafią myśleć w dłuższej perspektywie czasowej.
3. Różnorodność Perspektyw:
Autor podkreśla, że nie ma jednej uniwersalnej ścieżki do bogactwa. Każdy ma inny kontekst życiowy i różne priorytety, co sprawia, że strategie finansowe muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i okoliczności.
4. Praktyczne Porady:
Książka zawiera wiele praktycznych porad, które mogą pomóc w lepszym zarządzaniu finansami osobistymi. Housel dzieli się prostymi, ale skutecznymi strategiami, które można zastosować w codziennym życiu.

Przykłady i Analityczne Podejście:

Housel ilustruje swoje tezy wieloma przykładami z życia znanych inwestorów i zwykłych ludzi. Jego analityczne podejście pomaga zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie osiągają sukces finansowy, a inni nie, mimo posiadania podobnej wiedzy i umiejętności.

Podsumowanie:

“Psychologia pieniędzy” to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego, kto chce zrozumieć, jak efektywnie zarządzać swoimi finansami. Jest to nie tylko lektura o pieniądzach, ale przede wszystkim o ludzkiej naturze i zachowaniach, które kształtują nasze decyzje finansowe. Gorąco polecam ją wszystkim, którzy szukają inspiracji i praktycznych wskazówek w zakresie finansów osobistych.

Recenzja książki “Psychologia pieniędzy” Morgana Housela

Książka, którą każdy powinien przeczytać. Niby nie odkrywa koła, ale jednak porządkuje wiedzę o finansach, daje szersze spojrzenie i zwraca uwagę na szczegóły , które często są pomijane w innych podobnych publikacjach. Dodatkowo napisana jest tak, że czyta się przyjemnie. Przykłady "z życia " również dobrane tak, że o większości nie słyszałem wcześniej a te które już znałem poznałem na nowo z innej strony. Dzięki książce zrewidowałem na przykład swój pogląd na temat Buffetta.
Czytałem w postaci audiobooka - lektor jak zwykle dał radę.
Książka do ponownego przeczytania za kilka lat.

Tytuł książki jest zdecydowanie adekwatny do treści w niej zawartej, jeśli ktoś szuka strategii, schematów finansowych lub porad w co inwestować to zdecydowanie nie jest to książka, w której to znajdzie. Tutaj, autor skupił się na rozważeniu różnych aspektów psychologicznych w takich obszarach jak: ryzyko, bogactwo, pieniądze same w sobie i nasz ich odbiór, oszczędzanie, podejście do zarządzania pieniędzmi, osiąganie sukcesu, niematerialne bogactwo. Psychologia pieniędzy to książka, gdzie nie skupiamy się na cyferkach, wykresach, ale aspekcie ludzkim, w ogólno pojętych finansach.
Zgadzam się z autorem, który dzięki tej książce wymusza chwilę zastanowienia się nad tym dlaczego oszczędzam/nie oszczędzam/czym dla mnie jest bogactwo/ jakie ryzyko jestem w stanie unieść i czy w ogóle warto go podejmować, jakie aspekty rozważyć i wiele wiele innych. Polecam ją, a nawiązując do pieniędzy mogę powiedzieć, że czuje się niematerialne ubogacona po tej lekturze.

Na półkach: , , , , , ,

Ugruntowanie podstawowych informacji na temat psychologii zarządzania pieniędzmi, podejścia do finansów oraz inwestowania. Przyjemna lektura, w której każdy znajdzie coś dla siebie i któryś rozdział z pewnością trafi w sedno :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka dobra, ale nie rewelacyjna (też nie rewolucyjna). Ot zbiór dobrze znanych prawd na temat rynków akcji i inwestowania. Bardzo podstawowa wiedza. Jak ktoś tego potrzebuje, to sporo się dowie, jak ktoś już co nieco czytał, nie będzie zaskoczony.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawe podejście do pieniędzy. Pozwala zmienić sposób myślenia o finansach, a także o ludziach, którzy odnieśli sukces.

• Audiobooki
  • Finanse

Morgan Housel Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu Zobacz więcej