rozwińzwiń

Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu

Okładka książki Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu Morgan Housel
Okładka książki Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu
Morgan Housel Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
The Psychology of Money: Timeless lessons on wealth, greed, and happiness
Wydawnictwo:
Onepress
Data wydania:
2021-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-19
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Joanna Sugiero
Tagi:
finanse inwestowanie oszczędzanie psychologia zachowania psychologia finansów
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
762 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
23
22

Na półkach:

Książka bardzo interesująca- mimo tego, że czytałem podobne pozycje związane z psychologią w zakresie finansów i inwestowania, to jednak znalazłem w niej wiele informacji które okazały się dla mnie czymś nowym i przydatnym. Pisana nieskomplikowanym językiem. Każde zjawisko poparte ciekawymi przykładami w odniesieniu do rzeczywistości. Dużym plusem jest również przedostatni rozdział, w którym autor w kilku stronach podsumowuje treść całej książki, w konsekwencji możemy tam wracać, aby przypomnieć sobie pewne uniwersalne prawdy.
Rozdział I
Autor zwraca uwagę na to, że najistotniejszym punktem osiągnięcia sukcesu finansowego nie jest to, jak dużą wiedzę posiadamy, ale jakie jest nasze podejście do pieniędzy. W konsekwencji możemy spotkać bardzo inteligentnych ludzi, którzy nie osiągają sukcesu w dziedzinie finansów osobistych, ale również tych mniej rozgarniętych, którzy jednak wiedzą, jak skutecznie poruszać się na rynkach finansowych.
Wysnuta jest również teza, że nasze podejście do pieniędzy jest uwarunkowane wieloma czynnikami. Zależne jest chociażby od tego, w jakim miejscu dorastaliśmy, w jakich czasach żyliśmy, co przeżyliśmy, a także jakie przekonania zostały nam wpojone. Jeśli rodzice byli oszczędni, prawdopodobnie my również będziemy. Jeśli ktoś żył w warunkach niskiej inflacji, nie będzie jej uwzględniał w swoich inwestycjach.
Podejmowane przez nas decyzje w zakresie inwestycji to również kwestia bardzo indywidualna, zależna od tego, jaki mamy światopogląd, religię, co przeżyliśmy. Niemniej jednak wpływ może mieć również szeroko stosowany marketing.
Rozdział II
W drugim rozdziale przedstawiony jest przykład popularnego Billa Gatesa- jako jeden z niewielu szczęśliwców miał dostęp w szkole do komputera, co na tamte czasy było czymś niezwykłym. Jak wiadomo, po czasie stał się współwłaścicielem świetnie prosperującej firmy Microsoft. Bogactwo zatem w wielu przypadkach jest również wynikiem szczęścia. Jeśli ktoś próbował się dorobić, ale mu się nie udało, być może miał pecha- urodził się w złym przedziale czasowym w historii. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na osoby, które podziwiamy- być może oni również byli po prostu szczęśliwcami. Co więcej, nie należy ich naśladować, bo być może ich decyzje również były jedynie szczęśliwym trafem. Jeśli chcemy się inspirować, to raczej w kontekście szerszych schematów.
Rozdział III
Tutaj autor podkreśla, jak ważne są pewne granice rozsądku w finansach. Nie należy bowiem ryzykować tego, co zgromadziliśmy, aby uzyskać coś, czego w zasadzie nie potrzebujemy- możemy w ten sposób stracić cały dorobek życia.
Z tego powodu powinniśmy w pewnym momencie ograniczyć znacząco ryzyko. Nie ma sensu porównywać się też do innych inwestorów. Kiedy wydaje nam się, że mamy wystarczająco pieniędzy, ryzyko może okazać się zgubne. Co więcej, dla samego zysku nie wolno poświęcać innych wartości, jak chociażby bliscy, wolność, dobra reputacja.
Rozdział IV
W tym rozdziale autor stwierdza, że nie musimy podejmować drastycznych kroków, aby osiągnąć satysfakcjonujące zyski. Ogromne znaczenie w inwestycjach odgrywa procent składany, który nie jest dla nas zbyt intuicyjny, bo nasz mózg nauczony jest myślenia prostoliniowego, a kiedy mamy do czynienia z funkcją wykładniczą, wówczas płata nam figle. W praktyce zatem nie musimy mieć niesamowicie wysokiej stopy zwrotu, aby osiągnąć pewien majątek. Czas w inwestycjach ma ogromne znaczenie- im dłuższy horyzont czasowy, tym lepiej. Przykładem jest chociażby Warren Buffet- najpopularniejszy inwestor, który ponad 95% swojego ogromnego majątku zdobył w ostatnich latach.
Rozdział V
Kolejna lekcja, z jaką dzieli się z nami autor, dotyczy przechowywania papierów wartościowych. Osiąganie najwyższych wyników wcale nie jest najważniejsze, a to, żeby przetrwać trudne chwile i jak najdłuższy czas nie dokonując sprzedaży. Pośpiech jest najlepszym doradcą diabła.
Rozdział VI
W tym rozdziale dowiadujemy się, że zdecydowana większość inwestycji może przynosić straty, jednakże wystarczy, że niewielki odsetek będzie korzystny, wówczas prawdopodobnie pokryje on te straty z dużą nawiązką. Z tego powodu zalecane jest inwestowanie pieniędzy w indeksy giełdowe.
Rozdział VII
W tym rozdziale poruszane są zagadnienia dotyczące naszego czasu. Każdy z nas lubi mieć poczucie kontroli życia, co czyni nas szczęśliwym. Należy oddzielić godziny pracy od godzin wolnych od pracy.
Pieniądze są również źródłem niezależności. W praktyce oznacza to, że w razie potrzeby możemy wziąć kilka dni wolnego bez większym obaw, gdy stracimy pracę możemy zająć się spokojnym szukaniem innej posady, nie będziemy już się bać wyrzucenia z pracy, w końcu mając oszczędności jesteśmy w stanie przez długi czas przetrwać bez żadnego stresu. Dodatkowo istnieje perspektywa wcześniejszej emerytury, a także zmiany pracy na być może gorszą finansową, ale przyjemniejszą i w lepszej lokalizacji.
Rozdział VIII
Autor twierdzi, że jako ludzie często otaczamy się drogimi rzeczami nie dlatego, że tego potrzebujemy, ale chcemy zaimponować innym. Świadczy to o egoizmie ludzkości, bowiem posiadanie wystawnego życia nie wpływa na nasze poważanie, szacunek, czy prestiż. W praktyce inne osoby nie zwracają uwagi na nasze bogactwa w tak dużym stopniu, jak nam się wydaje. Zdecydowanie lepszą postawą jest wykazywanie życzliwości i pokory w stosunku do drugiej osoby.
Rozdział IX
Tutaj autor przekonuje nas, że ludzie zamożni wcale nie prowadzą bardzo wystawnego życia. Mogą pozwolić sobie co prawda na więcej, ale nie chwalą się samochodami, ubraniami- nie mają takiej potrzeby. Są bogaci dlatego, że nie mają tego wszystkiego, co jest w zdecydowanej większości przypadków niepotrzebne. Zamożność to w praktyce zdolność do kupowania czegoś w przyszłości, jeśli będziemy tego potrzebowali. Istnieje paradoks, że często osoby zamożne wyglądają bardzo skromnie, a Ci biedniejsi starają się wyglądać jak bogaci, otaczając się drogimi rzeczami.
Rozdział X
Ten rozdział odnosi się do istoty oszczędzania. Nie musimy mieć konkretnego celu, aby tego dokonać. Możemy po prostu odkładać na czarną godzinę, aby mieć na przyszłość- w każdym przypadku będzie to dla nas korzystne. Warto zadbać o jak najwyższy wskaźnik oszczędności, czego możemy dokonać poprzez odpowiednie gospodarowanie zasobami. Jest to jedna z tych dziedzin, nad którą mamy realną kontrolę.
W większości przypadków lepsze jest zwiększenie stopy oszczędności, aniżeli poprawienie stopy zwrotu o 1%. Co więcej, jeśli mamy mniejsze potrzeby, wówczas naturalne jest, że będziemy również mniej wydawać. Oszczędzanie zawsze jest korzystne- jesteśmy w stanie w ten sposób uchronić się przed tym, co nie jest do przewidzenia.
Rozdział XI
Autor przypomina, że w inwestycjach racjonalność nie zawsze jest najważniejsza, bowiem jesteśmy ludźmi. Zamiast zmieniać ciągle decyzje inwestycyjne, inwestor lepiej wyjdzie na tym, gdy będzie inwestował długoterminowo.
Rozdział XII
W tym rozdziale poruszana jest kwestia popularnych prognoz finansowych. Autor podkreśla, że ich wykorzystywanie nie należy do najrozsądniejszych. Przede wszystkim jest to związane z tym, że wiele skrajnych wydarzeń człowiek nie jest w stanie przewidzieć, czego przykładem była pandemia czy wojna na Ukrainie.
Rozdział XIII
W celu uniknięcia potrzeb związanych z prognozami, warto zdecydować się na zastosowanie w swoich inwestycjach marginesu bezpieczeństwa. Co to oznacza? Zakładajmy niższą stopę zwrotu, niż możemy wywnioskować to na podstawie danych historycznych. Kiedy np. jakiś indeks historycznie rósł o 10% w skali roku, my możemy założyć przykładowo 6%. Dzięki temu ewentualne straty będą dla nas mniej odczuwalne, a w przypadku jak prognozy historyczne się sprawdzą, wówczas będziemy mile zaskoczeni.
Rozdział XIV
Tutaj znajdziemy nieco informacji o długoterminowym planowaniu. Nie dokonujmy skrajnych założeń, że np. będziemy oszczędzać ogromne kwoty, albo bardzo niskie kwoty. Nie zakładajmy że będziemy codziennie robić nadgodziny. Zadbajmy o tym, aby również w świecie finansów osobistych zapanowała równowaga. Skupmy się na oszczędzaniu umiarkowanej ilości pieniędzy, inwestowaniu umiarkowanej ilości środków, posiadania umiarkowanej ilości wolnego czasu. W przeciwnym wypadku staniemy się niewolnikami kosztów utopionych, czyli nasze decyzje z przeszłości będą miały ogromny wpływ na teraźniejszość.
Rozdział XV
W tym rozdziale autor wspomina o kosztach, jakie ponosi inwestor. Możemy do nich zaliczyć chociażby te psychologiczne, jak np. ponoszone ryzyko, nieprzewidywalność rynków czy też strach. Co do kosztów materialnych, należy zwrócić uwagę na podatek. Nie należy traktować go jako karę, a doliczać jako koszt inwestycji.
Rozdział XVI
Inwestorzy mają to do siebie, że lubią naśladować innych. Warto mieć świadomość tego, że ruchy cen na giełdzie często związane są z emocjami graczy. Wielu z nich ma jednak inny horyzont czasowy- część z nich kupuje i sprzedaje jeszcze tego samego dnia, a inni grają długoterminowo. Kiedy ktokolwiek sugeruje nam, żebyśmy dokonali zakupu jakiegoś instrumentu, nie należy go słuchać, bowiem nie wiemy, według jakiej zasady gra. Być może gra krótkoterminowo, i jemu taka cena odpowiada, a nam niekoniecznie. Warto zatem zastanowić się, jaki jest nasz horyzont czasowy. Jeśli długoterminowy, to ostatnie zmiany cen nie powinny mieć dla nas większego znaczenia.
Rozdział XVII
Ludzie z natury są pesymistami. Ważniejsze są dla nas wiadomości negatywne, aniżeli te pozytywne. W przypadku finansów jest to jeszcze bardziej widoczne, bowiem pieniądz jest wszechobecny- otacza każdego z nas na co dzień. Co więcej, pozytywne zmiany postępują wolniej, w konsekwencji zauważamy je po upływie dłuższego okresu czasu.
Rozdział XVIII
Dla większości inwestorów bardziej przystępną formą informacji są historie, aniżeli twarde statystyki. Jeśli wierzymy, że coś jest prawdą, wówczas podświadomie w głowie zwiększamy prawdopodobieństwo tego, że teza jest prawdziwa.
Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć przyszłości w sposób kompletny- nasz mózg jednak usilnie stara się uzupełnić luki samemu wybierając sobie narrację i uważając, że jest słuszna. Przykładem tego są prognozy- nie należą do najdokładniejszych, często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, niemniej jednak zapotrzebowanie na nie jest ogromne. Jest to związane z tym, że to właśnie w ten sposób staramy się uzupełnić niewiedzę.
Rozdział XIX
W tym rozdziale autor niejako podsumowuje wszystkie informacje z książki, dlatego też części informacji może się powtarzać. Przede wszystkim przestrzega nas przed tym, żebyśmy byli pokorni. Rzeczywistość nigdy nie jest tak zła lub tak dobra, jak nam się wydaje. Mniejsze ego związane jest z posiadaniem większego majątku.
Każdy inwestor powinien w taki sposób inwestować, aby spać spokojnie w nocy. W celu maksymalizacji skuteczności transakcji, kluczowe może być zwiększenie horyzontu czasowego inwestycji. Musimy być również wewnętrznie gotowi na to, że w wielu przypadkach będziemy się mylić.
Pieniądze mogą być przydatnym narzędziem w kontekście uzyskania kontroli nad swoim czasem (niezależność finansowa). Nie imponujmy innym na siłę, maksymalizujmy oszczędzanie, nawet jeśli nie mamy konkretnego celu. Miejmy z tyłu głowy, że możemy popełniać błędy, zaprzyjaźnijmy się w pewnym stopniu z ryzykiem, unikajmy skrajnych decyzji w zakresie finansów. Zdefiniujmy, jakiego rodzaju inwestorami jesteśmy- długoterminowymi czy krótkoterminowymi.

Książka bardzo interesująca- mimo tego, że czytałem podobne pozycje związane z psychologią w zakresie finansów i inwestowania, to jednak znalazłem w niej wiele informacji które okazały się dla mnie czymś nowym i przydatnym. Pisana nieskomplikowanym językiem. Każde zjawisko poparte ciekawymi przykładami w odniesieniu do rzeczywistości. Dużym plusem jest również przedostatni...

więcej Pokaż mimo to

avatar
120
102

Na półkach: ,

Książka bardzo dobra. Dużo można się z niej nauczyć, mi dała dużo do myślenia, choć to nie są moje klimaty warto przeczytać.

Książka bardzo dobra. Dużo można się z niej nauczyć, mi dała dużo do myślenia, choć to nie są moje klimaty warto przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
4
1

Na półkach: , ,

Zbiórka esejów o relacjach ludzi i pieniędzy

Zbiórka esejów o relacjach ludzi i pieniędzy

Pokaż mimo to

avatar
18
7

Na półkach: , ,

Bardzo dobra książka. Zaliczyłbym ją do obowiązkowego kanonu edukacji finansowej dla każdego.

"Psychologia" to określenie trochę na wyrost w przypadku tej książki, można by powiedzieć że chodzi bardziej o percepcję pieniędzy i jej roli w kształtowaniu naszego życia i wyborów. Podtytuł opisuje książkę znacznie lepiej.

Autor próbuje przenieść akcent z wyścigu szczurów i pogoni za pieniądzem na sposoby na zminimalizowanie ryzyka w długim terminie aby cieszyć się wolnością wyboru i spokojem ducha, redefiniuje pojęcia zamożności, bogactwa. W środkowej części pozwala sobie na trochę więcej przemyśleń dla ludzi związanych z inwestowaniem na rynkach finansowych, przedstawia obrazowo niektóre mechanizmy rządzące rynkiem i naszymi zachowaniami. Proponuje tezę, że nie każdy będzie (i nie każdy musi być) Warrenem Buffetem, ale każdy może być Warrenem Buffetem w swojej skali. Treść przedstawiona jest za pomocą zapadających w pamięć, obrazowych przykładów nie wymagających użycia kalkulatora i obeznania z finansową nomenklaturą.

Polecam absolutnie wszystkim.

Bardzo dobra książka. Zaliczyłbym ją do obowiązkowego kanonu edukacji finansowej dla każdego.

"Psychologia" to określenie trochę na wyrost w przypadku tej książki, można by powiedzieć że chodzi bardziej o percepcję pieniędzy i jej roli w kształtowaniu naszego życia i wyborów. Podtytuł opisuje książkę znacznie lepiej.

Autor próbuje przenieść akcent z wyścigu szczurów i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
10
11

Na półkach:

Bardzo wartościowa książka. Każdy w zależności od poziomu zaawansowania na rynkach finansowych powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Odniosłem wrażenie, że autor aż za bardzo stara się bronić tych, którym akurat „nie wyszło” w danej dziedzinie względem jednostek, którym taka sztuka się powiodła (biznes, inwestowanie). Polecam.

Bardzo wartościowa książka. Każdy w zależności od poziomu zaawansowania na rynkach finansowych powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Odniosłem wrażenie, że autor aż za bardzo stara się bronić tych, którym akurat „nie wyszło” w danej dziedzinie względem jednostek, którym taka sztuka się powiodła (biznes, inwestowanie). Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
142
136

Na półkach: , ,

Bardzo lekka i płynnie się czytająca książka o podejściu do pieniędzy z naciskiem na inwestowanie.

Może większość koncepcji nie była dla mnie przełomowa, bo byłam z nimi zaznajomiona i znałam pozycje książkowe do których odnosi się autor, to było kilka aspektów, które były dla mnie nowe.

Uważam, że sama książka nie wnosi zbyt wiele nowego, jest raczej dobrym podsumowaniem wielu aspektów, które mają finansowe znaczenie. Bardzo dobrze jednak się ją czyta, porusza ciekawe historie i anegdoty. Jest dobrym zebraniem tego, co najważniejsze.

Bardzo lekka i płynnie się czytająca książka o podejściu do pieniędzy z naciskiem na inwestowanie.

Może większość koncepcji nie była dla mnie przełomowa, bo byłam z nimi zaznajomiona i znałam pozycje książkowe do których odnosi się autor, to było kilka aspektów, które były dla mnie nowe.

Uważam, że sama książka nie wnosi zbyt wiele nowego, jest raczej dobrym podsumowaniem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
88
47

Na półkach:

Jak stworzyć pozycje która nie uczy wprost inwestowania a tak naprawdę jest najlepszym zbiorowym drogowskazem? Właśnie tak jak napisano " Psychologie pieniędzy ".
Nie ma tu podstaw inwestowania na giełdzie, nie ma tu nauki o funduszach czy surowcach a jednak jest to książka, ktora koniecznie musisz przeczytać. Dlaczego?
Otóż, każdy z nas kieruje się określonymi zachowaniami w określonych sutuacjach- często są to zachowania stadne.
Czasem się boimy pewnych wydarzeń i wpadamy jak 90% ludzi w tym samym czasie w panikę a czasem pod wpływem pewnych zdarzeń zachowujemy sie irracjonalnie czy nazbyt optymistycznie. "Nic nie jest tak złe i tak dobre jak się nam wydaje". Ale jest mądre zdanie , żyjemy w bankach informacyjnych często szukamy informacji które tylko potwierdzają nasze zdanie. W dzisiejszym świecie ludzie chcą się szubko dorobić a nie myślą o długofalowych zyskach , które są przecież najbardziej pewne czy bezpieczne. Genialnyym cytatem podsumowującym ta ksiszkd niech będą słowa W. Buffet "Przewidywanie potopu nie ma sensu. Liczy się budowanie Arki".

Jak stworzyć pozycje która nie uczy wprost inwestowania a tak naprawdę jest najlepszym zbiorowym drogowskazem? Właśnie tak jak napisano " Psychologie pieniędzy ".
Nie ma tu podstaw inwestowania na giełdzie, nie ma tu nauki o funduszach czy surowcach a jednak jest to książka, ktora koniecznie musisz przeczytać. Dlaczego?
Otóż, każdy z nas kieruje się określonymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
20

Na półkach: , , ,

Wartościowa pozycja dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów. Otwiera oczy na oczywiste rzeczy o których zapominamy w pogoni za wielkimi zyskami.

Wartościowa pozycja dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów. Otwiera oczy na oczywiste rzeczy o których zapominamy w pogoni za wielkimi zyskami.

Pokaż mimo to

avatar
40
17

Na półkach:

Jedna z obowiazkowych pozycji , jesli chcesz zacząć inwestowac.Teraz to juz wiem :)

Jedna z obowiazkowych pozycji , jesli chcesz zacząć inwestowac.Teraz to juz wiem :)

Pokaż mimo to

avatar
16
5

Na półkach: ,

Lubię książki, które są napisane prostym językiem, bez lania wody i ta książka taka jest. Serdecznie polecam przede wszystkim osobom, które inwestują na giełdzie, bo na tym opiera się książka i dla tych osób będzie zdecydowanie najbardziej wartościowa.

Lubię książki, które są napisane prostym językiem, bez lania wody i ta książka taka jest. Serdecznie polecam przede wszystkim osobom, które inwestują na giełdzie, bo na tym opiera się książka i dla tych osób będzie zdecydowanie najbardziej wartościowa.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  1 551
 • Przeczytane
  900
 • Posiadam
  138
 • Teraz czytam
  66
 • 2023
  28
 • 2022
  18
 • Audiobook
  15
 • Audiobooki
  13
 • Finanse
  12
 • Chcę w prezencie
  10

Cytaty

Więcej
Morgan Housel Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu Zobacz więcej
Morgan Housel Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu Zobacz więcej
Morgan Housel Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także