rozwiń zwiń

Zwiedzeni przez przypadek. Tajemnicza rola losowości w życiu i w rynkowej grze

Okładka książki Zwiedzeni przez przypadek. Tajemnicza rola losowości w życiu i w rynkowej grze
Nassim Nicholas Taleb Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
Data 1. wydania:
2005-08-23
9788382020205

Oficjalne recenzje i

„Sukces ma wielu ojców, porażka zawsze jest sierotą”.

Link do recenzji

626 9 44

Nie zdajemy sobie sprawy jak duży wpływ ma losowość na nasze życie i nasze inwestycje. Bardzo dużo ciekawych spostrzeżeń autora na ten temat.

Pokaż mimo to video - opinia

Z jednej strony nic odkrywczego, z drugiej to powinna być lektura obowiązkowa dla każdego. Dlaczego? Gdyż decyzja nie jest prawidłowa dlatego, że przyniosła sukces/zysk, ale dlatego, że miała największe szanse na zakończenie się sukcesem. Mamy zwyczaj oceniania tego co się wydarzyło na podstawie tego jakie są efekty. A przecież efekty nie zależą tylko od wiedzy, ale również od szczęścia. Przykładowo jeśli ktoś wybiera się do kasyna by zdobyć majątek to podejmuje decyzję błędną, nawet jeśli wyjdzie z kasyna bogaty.
Polecam, chociaż styl pisania autora pewnie nie każdemu przypadnie do gustu.

Pretensjonalny ton autora uniemożliwia odczuwanie jakiejkolwiek przyjemności z lektury, a szkoda bo kilka stwierdzeń jest trafnych.

TALEBOWa rozgrzewka przed Czarnym Łabędziem i Antykruchością.
Matka Natura nie mówi, ile przegródek jest w ruletce, a zatem
STRZEŻ SIĘ niewidzialnej lufy „rosyjskiej ruletki rzeczywistości”.
Szanse w grze, w której zasady są jasno sprecyzowane (np. Poker) można obliczyć, a ryzyko oszacować. W realnym świecie nie ma takiej możliwości, bo brak w nim jasnych zasad. Tutaj gra nie opiera się na wykorzystaniu talii kart (nawet nie wiemy, ile jest w niej kolorów). Jednak ludzie w jakiś dziwny sposób potrafią „zmierzyć” ryzyko, zwłaszcza jeśli się im zapłaci.

TALEBOWa rozgrzewka przed Czarnym Łabędziem i Antykruchością.
Matka Natura nie mówi, ile przegródek jest w ruletce, a zatem
STRZEŻ SIĘ niewidzialnej lufy „rosyjskiej ruletki rzeczywistości”.

Uwaga na wersję w języku angielskim - autor uwielbia stosować idiomy, zwroty i przymiotniki rzadko spotykane w codziennym języku.

W tej części Incerto autor porusza zagadnienia związane z brakiem przystosowania naszego mózgu do myślenia w kategoriach matematyki, statystyki i losowości. Pokazuje różne heurystyki jakim ulegamy na każdym kroku w odniesieniu do różnych dziedzin życia, z akcentem na rynki finansowe.
Nie da się nie odnieść wrażenia, że autor jest natchniony pracą Amosa Tverskiego i Daniela Kahnemana. Taleb w wielu miejscach puszcza oko do bestsellerowych "Pułapek myślenia". I co warto podkreślić często zgadza się z twierdzeniami noblisty w dziedzinie ekonomii.
Radą jakiej udziela nam autor (oprócz zwrócenia uwagi na nasze wrodzone problemy ze zrozumieniem losowości) jest wykorzystanie metody Monte Carlo. Jest ona swoistym generatorem alternatywnych scenariuszy (historii), które mogą się wydarzyć w rozpatrywanej przez nas przyszłości. Dzięki niej możemy uniknąć wielu błędów związanych z selekcją danych oraz spojrzeniem na nasze inwestycje tylko z perspektywy sukcesu. Warto również zapamiętać motyw przewodni pierwszej części książki mówiący o tym, żeby nie oceniać sytuacji zbyt wcześnie - "It ain't over until the fat lady sings" :)
Kolejnym ważnym o ile nie najważniejszym przesłaniem jest stoickie (w rozumieniu starożytnym) podejście do losowości (i nieprzyjemności przez los przynoszonych). Cnoty takie jak mądrość, prawość i odwaga oraz wynikający z nich stosunek do losowości stanowią uniwersalny przepis Nassima Taleba na przejście życia i podjęcie odpowiednich decyzji inwestycyjnych.
Z pewnością jest to jedna z lepiej przyswajalnych pozycji Taleba, która daje wiele łatwych do wdrożenia rad życiowych i inwestycyjnych.

Taleb porusza w książce „Zwiedzeni przez przypadek.” takie tematy jak przypadkowość czy losowość, a także ich wpływ na nasze życie. Jestem osobą, która mocno wierzy w „nic nie dzieje się bez przyczyny”, więc tym bardziej zainteresowała mnie ta lektura.
Na początku trudno było mi się skupić na czytaniu, styl wypowiedzi autora nie do końca mnie przekonywał. Wiele słów było mi obcych, tak więc niektóre zdania czytałam kilkukrotnie, aż zrozumiałam, o czym Taleb mówi. Autor chyba jest gadułą, bo w niektórych rozdziałach wątki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Być może ktoś, kto ma większe doświadczenie w świecie statystyki czy finansów, mógł się bardziej w tym połapać, ja czułam się trochę zagubiona podczas lektury. Postanowiłam jednak dać szansę Talebowi i chyba dobrze zrobiłam, choć na pewno nie jest to książka do czytania w autobusie czy metrze.
Autorem „Zwiedzeni przez przypadek.” jest Nassim Nicholas Taleb, autor wielu bestsellerów, ceniony amerykański inwestor zajmujący się także filozofią i pracujący na Uniwersytecie Nowojorskim. W książce tej autor zajmuje się tematem przypadku i losowości. Wielu z nas wierzy, że gdy komuś się w życiu powiedzie, to „po prostu miał szczęście”. Mógł być też w „odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie”. Albo po prostu miał znajomości. A co jeśli to całkowity przypadek? 
Przede wszystkim warto mieć świadomość, że każda podjęta przez nas decyzja pozwala nam na wejście na inną ścieżkę – a tam, czeka na nas kolejna decyzja od losu i kolejny kierunek, którym możemy podążyć. I choć byśmy chcieli lub nie, to na przyszłość nie za bardzo mamy wpływ – bo są rzeczy zaplanowane przez los, które mają się pojawić w naszym życiu w odpowiedniej chwili. Autor mówi nie tylko o czystej statystyce, ale skupia się także na filozofii czy historii, co sprawia, że książka jest jeszcze bardziej interesująca i w znacznym stopniu poszerza nasze horyzonty. Mam wrażenie też, że ta książka powinna być przeczytana więcej niż raz, a przynajmniej to sprawdziło się u mnie. Pierwsze czytanie było dość ogólne, na zapoznanie się z tematem. Dopiero przy drugim podejściu do tej lektury udało mi się wyciągnąć z niej coś więcej i poczułam satysfakcję, że wszystko stało się dla mnie jasne, a jednocześnie tak fascynujące.

Typowa książka Taleba: poruszany temat (losowość/przypadkowość i jej wpływ na nasze życie) wydaje się wąski, ale rozważania są pełne ciekawych dygresji i anegdot w dużo szerszym zakresie niż to co sugeruje tytuł. Autor często nie zgadza się z jakimiś poglądami (i mówi o tym w dość bezpośredni sposób), więc na początku może sprawiać wrażenie buńczucznego dupka, ale po dłuższej lekturze to odczucie znika i zostaje zastąpione przez uznanie dla jego racjonalnego spojrzenia, erudycji i sceptycznego empiryzmu. Do stylu Taleba trzeba się trochę przyzwyczaić, ale książkę naprawdę warto przeczytać.

Minusy? Jeżeli czytało się już jakieś inne książki o popełnianych przez nas błędach poznawczych, to część omawianych zagadnień może się powtarzać.

Trochę więcej na temat tego tytułu napisałem jakiś czas temu na blogu, w ramach comiesięcznej spowiedzi z przeczytanych przeze mnie książek:

Na początku książki (wstęp i podziękowania) wziąłem autora za bufona z nadętym ego. Wyobraziłem sobie profesora pastwiącego się nad studentami na sali wykładowej. Nie był to przyjemny widok w mojej głowie. Zirytowało mnie jego podejście z góry, oraz lekceważenie i podważanie tez innych naukowców i nie tylko. Ale przecież Nassim Taleb to znany i wytrawny specjalista, teoretyk rynku, filozof i pisarz. Jego książki tłumaczone są na kilkadziesiąt języków.
Temat, którego się podejmuje wytłumaczyć jest tematem niezwykle trudnym do wyłożenia językiem prostym, ale profesorowi, o dziwo, udaje się to w pełni. Jego tezę można streścić w jednym zdaniu” Życiem rządzi przypadek i tak jest dobrze”. Bardzo dobrze wyjaśnia mechanizmy, jakie wprowadzają nas, a właściwie nas umysł w błąd. Ta książka trochę pozmieniała moje priorytety w kwestii przypadkowości itd. Teraz nie wiem, co jest właściwie czym.

Przyznaję, że to lektura niezwykła, ale także wymagająca. Bez wątpienia zmienia postrzeganie świata i nasza analizę w stosunku do tego, w czym żyjemy. Polecam.

"ZWIEDZENI PRZEZ PRZYPADEK" TAJEMNICZA ROLA LOSOWOŚCI W ŻYCIU I W RYNKOWEJ GRZE NASSIM NICHOLAS TALEB

Jest to literatura popularnonaukowa napisana bardzo czytelnym i przejrzystym językiem.
O rzeczach bardzo ważnych i niezwykle istotnych dowiadujemy się w bardzo mądry i przystępny sposób.

Autor jest znanym i cenionym amerykańskim teoretykiem rynku, inwestorem, pisarzem, filozofem, profesorem na Uniwersytecie Nowojorskim.
Jego książki stają się bestsellerami i są tłumaczone na 36 języków.

Bardzo chciałam zapoznać się z piórem i percepcją widzenia świata autora.
Owszem zaczęłam od przeczytania ostatniej książki, jednak nic straconego - nadrobię i przeczytam wszystkie, bo już wiem, że warto.

Autor podjął się bardzo trudnego zadania wytłumaczenia nam jak działa i, że naprawdę działa w naszym życiu losowość.
Rola przypadku w naszym życiu - chyba każdy z nas zastanawiał się nie raz czy to co się wydarzyło w naszym życiu to przypadek.
Oczywiście nie wiemy co by się wydarzyło gdybyśmy poszli inną drogą, niż ta którą wybraliśmy. Kim byśmy się stali, kogo spotkali, jacy byli i dokąd zmierzali.
Autor dzięki swemu wieloletniemu doświadczeniu zawodowemu w finansach i przeczytaniu dużej ilości fachowej literatury ukazuje nam jak funkcjonować i poruszać się w świecie, gdzie działa losowość.
Próbuje nas przekonać jak ważny jest przypadek w życiu człowieka i jak bardzo nie rozumiemy tego jak działa.
Tak więc główną teza autora w tej książce jest teza, że naszym życiem rządzi przypadkowość i jest ona wszechobecna. To nie "ślepy traf"czy"fart", lecz po prostu losowość zdarzeń.
To takie statystyczne spojrzenie na nasze życie, które dla autora jest niezwykle fascynujące i ciekawe.
Dużo tu filozofii, matematyki, przemyśleń i teorii.
Świetna lektura dla lubiących myśleć, zastanawiać się, rozważać.

Przyznam, że ta książka namieszała mi w głowie. Wierząc w losowość zobaczyłam zupełnie inne podejście do tak wielu ważnych spraw. Pojawiło się wiele pytań i przemyśleń.

Dużym atutem książki jest tak duża ilość przedstawianych przykładów i argumentów naukowych, które mają nas przekonać. Czy Was przekonają ? Jestem ciekawa :)

To mądra i wartościowa książka.
Świetnie, że takie powstają i są wydawane. Będę do niej wracać - to pewne.

Warto ją przeczytać i zastanowić się.

Zawsze warto spojrzeć na to co myślimy z zupełnie innej perspektywy. Ta książka jest właśnie takim zupełnie innym okiem na świat. To co ujrzymy może zszokować i bardzo zaskoczyć.

P O L E C A M   :)

Nassim Nicholas Taleb Zwiedzeni przez losowość Zobacz więcej
Nassim Nicholas Taleb Zwiedzeni przez losowość Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne

Średniowiecze | 2022-05-28
Noc Walpurgi – święto czarownic
W nocy z 30 kwietnia na 1 maja na górze Brocken zbierały się czarownice. Na miotłach i kozach docierały na Walpurgisnacht. Skąd się...
Historia najnowsza | 2022-05-27
Top Gun – historia prawdziwa
Nazwę Top Gun kojarzymy głównie z filmami o tym tytule. Kryje się pod nią elitarna amerykańska szkoła pilotów wojskowych. Jej...
Druga wojna światowa | 2022-05-26
Upadek Festung Kolberg
Liczba mieszkańców Kołobrzegu na przełomie lutego i marca 1945 r. wzrosła z 35 000 do nawet 85 000. Obrona Festung Kolberg była ich...
Soraya Kuklińska
Czytaj więcej
Od końca lutego obserwujemy, jak Ukraińcy walczą z Rosjanami. Dziś tworzą jedność. Czy zatem mowa o dwóch Ukrainach: Wschodniej i...
Piotr Janczarek
Czytaj więcej
Na jaki okres datowalibyście początek przemysłu wydobywczego w Ameryce Północnej? Ostatnie badania archeologiczne wskazują na to,...
XIX wiek | 2022-05-24
Belgica. Polarny survival
W 1897 roku statek Belgica wypłynął na ekspedycję naukowo-badawczą na Antarktydę. Dziś doświadczenia jego załogi przydają się w…...
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Czytaj więcej
Niepełnosprawne dzieci wywożono do lasów pod pozorem „wycieczek”. Dorosłych mordowano drewnianymi pałkami lub strzałem w tył głowy....
Dariusz Kaliński
XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...