Pentagram

Okładka książki Pentagram
Jo Nesbø Wydawnictwo: Publicat S.A. Cykl: Harry Hole (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Harry Hole (tom 5)
Marekors
Publicat S.A.
2015-01-01
2015-01-01
Iwona Zimnicka

Intrygujący seryjny morderca, główny bohater ze swoimi alkoholowo-miłosnymi problemami oraz nieuchronny finał z największym antagonistą z szeregów policji.

Wciągnęłam się w serię i coraz bardziej mi się podoba, tym razem przeczytane migusiem, książka do zarywania nocy lub kosztem innych zajęć.

Harry Hole pozamiatał. Usiadł w fotelu i nalał sobie szklaneczkę bourbona.
Wypił. I nalał ponownie.
Prawą ręką chwycił swoją lewą rękę i mocno nią potrząsnął.
- Dobra robota – powiedział.

Harry Hole pozamiatał. Usiadł w fotelu i nalał sobie szklaneczkę bourbona.
Wypił. I nalał ponownie.
Prawą ręką chwycił swoją lewą rękę i mocno nią potrząsnął.
- Dobra robota – powiedział.

Przygoda z Harrym Holem zaczęła się nieco dziwnie bo od razu od niniejszego tomu. Wynikało to z chęci zapoznania się z twórczością Jo Nesbo, a akurat ta pozycja była pod ręką. Tym niemniej już widzę, że czyta się tego autora całkiem przyjemnie. Zagadka była ciekawa chociaż moim zdaniem nieco przekombinowana. Postacie poboczne prezentują się również niczego sobie. Podobały mi się miejsca zbrodni i pomysł na sposób zabijania jeśli można tak powiedzieć. Trochę za to nie czuję głównego bohatera i męczy mnie jego ciągłe zmęczenie, ale składam to na karb mojego braku przywiązania do tej postaci, które nie miało oparcia w poprzednich tomach. Na pewno w wolnej chwili sięgnę po inne 'odcinki' tej serii.

2000

W piątej części Harry ustala seryjnego zabójcę, który obcina ofiarom palec. Intryga ciekawa. Minus za rozwlekłe rozterki życiowe... Plus za zakończenie wątku tajemniczej śmierci Ellen, związek z Rachel i relacja z Olegiem. Spodobała mi się nowa partnerka Hole'go :) Polecam i zabieram się za "Wybawiciela".

Najlepsza część jak do tej pory z serii, z chęcią jeszcze do niej kiedyś wrócę :)

Dobra książka, ale na zakończenie Trylogii z Oslo (zwłaszcza po rewelacyjnym Trzecim kluczu) to słabo. Od Nesbo wymagam więcej. Tutaj dobrze się zapowiadało ale później raczej sztampowo, przewidywalnie i mało oryginalnie. Zabrakło tego co było charakterystyczne dla poprzednich części cyklu z komisarzem Hole - mianowicie dopracowania szczegółów. Historia płytka i nieskomplikowana.

Gdyby było to moje pierwsze spotkanie z autorem to dałbym "8". Ale że od Norwega chcę więcej, więc tylko "6".

Co nie zmienia faktu, że jako kryminał jest ok.

Na półkach: , , , ,

CYKL: "HARRY HOLE” (TOM 5)

W piątej części cyklu, Harry Hole zostaje przydzielony do rozwikłania zagadki tajemniczych seryjnych morderstw dokonywanych przez psychopatycznego mordercę. Jak w poprzednich tomach, tak i tutaj Hole ma problemy osobiste, choć przyznam, że mniej niż w poprzednich tomach.
Od samego początku dostajemy ciekawą historię z potencjałem. Dalej jest również interesująco do końca pierwszej połowy. Pod koniec książka "obniżyła loty". Samo zakończenie rozczarowało mnie.

"Pentagram" nie jest złą książką. Naprawdę bywały gorsze części. Ale daleko jej jeszcze do dobrego kryminału. Wysłuchałam w wersji audiobooka czytanego przez Tadeusza Falanę.

Opinia opublikowana na moim blogu:

CYKL: "HARRY HOLE” (TOM 5)

Od samego początku dostajemy ciekawą historię z potencjałem. Dalej jest...

Jakoś mnie nie wciągnęła. Fabuła dosyć szybko wypadła z głowy.

Jakoś mnie nie wciągnęła. Fabuła dosyć szybko wypadła z głowy.

Trzymająca w napięciu do samego końca! Bardzo dobre domknięcie trylogii z Oslo!

Trzymająca w napięciu do samego końca! Bardzo dobre domknięcie trylogii z Oslo!