rozwiń zwiń

Pentagram

Okładka książki Pentagram
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Harry Hole (tom 5) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2010-01-01
Iwona Zimnicka
Harry Hole

Harry Hole pozamiatał. Usiadł w fotelu i nalał sobie szklaneczkę bourbona.
Wypił. I nalał ponownie.
Prawą ręką chwycił swoją lewą rękę i mocno nią potrząsnął.
- Dobra robota – powiedział.

Harry Hole pozamiatał. Usiadł w fotelu i nalał sobie szklaneczkę bourbona.
Wypił. I nalał ponownie.
Prawą ręką chwycił swoją lewą rękę i mocno nią potrząsnął.
- Dobra robota – powiedział.

Przygoda z Harrym Holem zaczęła się nieco dziwnie bo od razu od niniejszego tomu. Wynikało to z chęci zapoznania się z twórczością Jo Nesbo, a akurat ta pozycja była pod ręką. Tym niemniej już widzę, że czyta się tego autora całkiem przyjemnie. Zagadka była ciekawa chociaż moim zdaniem nieco przekombinowana. Postacie poboczne prezentują się również niczego sobie. Podobały mi się miejsca zbrodni i pomysł na sposób zabijania jeśli można tak powiedzieć. Trochę za to nie czuję głównego bohatera i męczy mnie jego ciągłe zmęczenie, ale składam to na karb mojego braku przywiązania do tej postaci, które nie miało oparcia w poprzednich tomach. Na pewno w wolnej chwili sięgnę po inne 'odcinki' tej serii.

W piątej części Harry ustala seryjnego zabójcę, który obcina ofiarom palec. Intryga ciekawa. Minus za rozwlekłe rozterki życiowe... Plus za zakończenie wątku tajemniczej śmierci Ellen, związek z Rachel i relacja z Olegiem. Spodobała mi się nowa partnerka Hole'go :) Polecam i zabieram się za "Wybawiciela".

Najlepsza część jak do tej pory z serii, z chęcią jeszcze do niej kiedyś wrócę :)

Dobra książka, ale na zakończenie Trylogii z Oslo (zwłaszcza po rewelacyjnym Trzecim kluczu) to słabo. Od Nesbo wymagam więcej. Tutaj dobrze się zapowiadało ale później raczej sztampowo, przewidywalnie i mało oryginalnie. Zabrakło tego co było charakterystyczne dla poprzednich części cyklu z komisarzem Hole - mianowicie dopracowania szczegółów. Historia płytka i nieskomplikowana.

Gdyby było to moje pierwsze spotkanie z autorem to dałbym "8". Ale że od Norwega chcę więcej, więc tylko "6".

Co nie zmienia faktu, że jako kryminał jest ok.

Na półkach: , , , ,

CYKL: "HARRY HOLE” (TOM 5)

W piątej części cyklu, Harry Hole zostaje przydzielony do rozwikłania zagadki tajemniczych seryjnych morderstw dokonywanych przez psychopatycznego mordercę. Jak w poprzednich tomach, tak i tutaj Hole ma problemy osobiste, choć przyznam, że mniej niż w poprzednich tomach.
Od samego początku dostajemy ciekawą historię z potencjałem. Dalej jest również interesująco do końca pierwszej połowy. Pod koniec książka "obniżyła loty". Samo zakończenie rozczarowało mnie.

"Pentagram" nie jest złą książką. Naprawdę bywały gorsze części. Ale daleko jej jeszcze do dobrego kryminału. Wysłuchałam w wersji audiobooka czytanego przez Tadeusza Falanę.

Opinia opublikowana na moim blogu:

CYKL: "HARRY HOLE” (TOM 5)

Od samego początku dostajemy ciekawą historię z potencjałem. Dalej jest...

Jakoś mnie nie wciągnęła. Fabuła dosyć szybko wypadła z głowy.

Jakoś mnie nie wciągnęła. Fabuła dosyć szybko wypadła z głowy.

Trzymająca w napięciu do samego końca! Bardzo dobre domknięcie trylogii z Oslo!

Trzymająca w napięciu do samego końca! Bardzo dobre domknięcie trylogii z Oslo!

Wiem, że dużo łatwiej byłoby mi wejść w kolejny tom serii, gdybym tak długo z nim nie zwlekała, ale o to mogę winić tylko siebie. Przez to znowu dłużej trwało, zanim mogłam w pełni cieszyć się lekturą i skupić na poszukiwaniach mordercy. Na szczęście kiedy już dałam się porwać szybkiej akcji to było jak powrót do dobrze znanego klimatu i przestrzeni, w której niby wiadomo czego się spodziewać jeśli chodzi o głównego bohatera i konstrukcję powieści, ale można też dać się czasami tu i ówdzie zaskoczyć. „Pentagram” to całkiem solidna kontynuacja serii i ostatecznie dobrze się w niej odnalazłam. Nadal czekam jednak na to naprawdę mocne wbicie w fotel, na które nadzieje obudziło we mnie „Czerwone gardło” i liczę, że Jo Nesbø mnie w tym względzie nie zawiedzie.

Pełna opinia na K-czyta.pl: https://www.k-czyta.pl/2022/01/jo-nesb-pentagram.html

"Pentagram" to kolejny znakomity, złożony thriller Jo Nesbo, w którym występuje jego udręczony bohater, detektyw z wydziału zabójstw w Oslo, Harry Hole.

Nesbo zaczyna tę historię od obrazu ciągle pijanego Harrego, ledwo zdolnego do funkcjonowania w środku upalnego lata w Oslo. Na dodatek tylko kilka dni dzieli go od utraty pracy. Czy może być coś gorszego? Owszem, Harry zostaje przydzielony do prowadzenia sprawy w parze z innym detektywem, "ulubionym kolegą" Wallerem. W Oslo grasuje seryjny morderca zabijający w rytualny sposób kobiety i bawiący się z policją w kotka i myszkę, zostawiając im zagadki. Harry licząc, że to jego ostatnia sprawa postanawia zebrać się w garść, przynajmniej na tyle, by podjąć wysiłek odgadnięcia co siedzi w głowie bardzo sprytnego przeciwnika. Pytanie tylko, czy Harry zdoła to rozgryźć na czas, by uratować inne potencjalne ofiary.

"Pentagram" to bardzo napięta i porywająca historia. Sama sprawa jest fascynująca, a jeszcze bardziej interesujący jest dramat psychologiczny, który rozgrywa się, gdy Harry walczy o kontrolowanie własnych demonów i naprawienie niesprawiedliwości, które miały miejsce poza granicami sprawy, którą w tej chwili bada.

Powiem tylko jedno, ta książka nie mogła skończyć się lepiej :)