Enklawa

Okładka książki Enklawa Ove Løgmansbø
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Enklawa
Ove Løgmansbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Vestmanna (tom 1) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Vestmanna (tom 1)
Ślady zbrodni
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-03-16
2016-03-16
niebezpieczeństwo poszukiwanie przestępstwo thriller Wyspy Owcze wyścig z czasem zabójstwo zaginięcie

Mój kraju najpiękniejszy*

61/2024

Remigiusz Mróz pisząc kryminały, których akcja toczy się na Wyspach Owczych postanowił napisać książki pod fikcyjną tożsamością polsko-farerskiego pisarza Ove Løgmansbø. Na podobny zabieg zdecydowali się chociażby Stephen King (pod pseudonimem Richard Bachman) czy J.K. Rowling (pod pseudonimem Robert Galbraith).

Mróz wysłał tekst do różnych wydawnictw i na wydanie powieści nikomu nieznanego pisarza w swojej serii Ślady zbrodni zdecydowało się Wydawnictwo Dolnośląskie. Długo nie dało się utrzymać tajemnicy, bo szybko okazało się, że żadnego pisarza Løgmansbø na Wyspach Owczych nie znaleziono i Mróz musiał się „przyznać” do popełnienia farerskiego cyklu.

***

Fabuła opowiada o śledztwie duńskiej i farerskiej policji po zaginięciu nastolatki w miasteczku Vestmanna na wyspie Streymoy. Z czasem na świat zaczynają wypływać coraz bardziej szokujące sekrety na pozór idyllicznego i sennego miasteczka. Głównymi bohaterami powieści jest Dunka Katerine Ellegaard oraz Farer Hallbjør Olsen, który pomaga policjantce przełamać zasłonę niechęci mieszkańców Vestmanny. Policjantka wysłana z Danii będzie się musiała zmierzyć nie tylko z wrogością miejscowej ludności do władzy centralnej w Kopenhadze, ale także z samą sobą, ponieważ śledztwo szybko nabierze podtekstu osobistego i postawi pod znakiem zapytania jej karierę...

***

Jest to bardzo solidna pozycja w dorobku Remigiusza Mroza. Akcja jest dość spokojna, ale rekompensuje to nam końcówka, która wywraca wszystko do „góry nogami”. Widać, że Mróz poświęcił wiele energii, żeby powieść wyglądała jak najbardziej wiarygodnie i możemy się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o samych Wyspach Owczych i relacji malutkiego archipelagu względem władzy centralnej Królestwa w Kopenhadze i tego jak silna jest nichęć Farerów do Danii. Ilość szczegółów i smaczków w powieści powodowała, że autorstwo rodowitego mieszkańca Wysp Owczych wydawało się bardziej niż prawdopodbne.

61/2024

Mróz wysłał tekst do różnych wydawnictw i na wydanie...

Początek zapowiada powieść skandynawską jaką lubię, ale w trakcie rozwoju akcji klimat i fabuła zaczyna się rozmywać. Zaczyna dominować problem uzależnień i problemy społeczne farerów. Potem zawirowania akcji prowadzą do nieścisłości i logicznych niekonsekwencji. Podsumowując próba Remigiusza Mroza zmiany w pisarstwie jest nie najgorsza, ale też nie podbiła mego serca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najnudniejsza książka Mroza jaka przeczytałam i na szczęście to nie od niej zaczynałam swoją przygody z tym autorem, bo po resztę pozycji już bym nie sięgnęła. Akcja
tam trwa 10 dni, a wydawało mi sie, jakby trwała 10
miesiecy. Jałowa, dłużyła sie. Dobrze, ze na koncu był
zwrot, bo momentami przysypiałam, choć to zakończenie też pozostawia wiele do życzenia i widać, że pisane na szybko...

tam trwa 10 dni, a wydawało mi sie, jakby trwała 10
miesiecy. Jałowa, dłużyła sie. Dobrze, ze na koncu był

Treść książki można by było opisać za pomocą punktów:
- zaginięcie ładnej nastolatki
- poszukiwania (znaleziona martwa)
- szukanie winnego
- zbieranie dowodów+rozważania
- druga zaginiona+jej poszuwania
- zbieranie dowodów+rozważania.
Poza tym trudne nazwy miejscowe. Wyspy Owcze i ich dążenie do niezależności od Danii (temat dla mnie nowy, bo nigdy się z tym problemem nie spotkałam - to na plus, bo nie tylko mamy rozrywkę, ale i także trochę faktów).
Co do fabuły to sporo przegadanych scen; niby już do czegoś dotarli, a tu nagle założenia się sypią; fakty ujawniane powoli. Nastrój budowany/podbity opisami ponurej pogody. Tu zgodzę się z czytelnikiem Bartlox, że opisy dodają chłodu całości (zarówno tej doświadczanej przez bohaterów ze względu na aurę, jak i tej w relacjach międzyludzkich - niby wszyscy mili i spokojni, a jednak mają swoje mroczne sekrety).
Zakończenie? Hmm, przeszło mi przez myśl kto może być winny, ale okoliczności trochę zaskoczyły. Poza tym, jeśli Hallbjorn miał zespół stresu pourazowego, to ni jak mi nie pasuje, że dostał dożywocie (ale to się wyjaśni w drugiej części :-D).
Ogólnie książka OK (po przeczytaniu wszystkich części mogę stwierdzić, że polubiłam bohaterów).

Treść książki można by było opisać za pomocą punktów:
- zaginięcie ładnej nastolatki
- poszukiwania (znaleziona martwa)
- szukanie winnego
- zbieranie dowodów+rozważania
- druga zaginiona+jej poszuwania
- zbieranie dowodów+rozważania.

Jak na polskiego autora (pod pseudonimem),który buduje misterną fabułę akcji, rozgrywającej się na Wyspach Owczych nie będąc „lokalusem”, udało mu się to wyśmienicie. Mam nadziej, że kolejne dwie części będą równie dobre :-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Już prawie dałam się nabrać. Jak dobrze, że ktoś w opiniach napisał, że to szanowny pan R. Mróz pod pseudonimem. 6 godzin zaoszczędzone.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

nie spodziewałam się totalnie jak bardzo spodoba mi się ta historia!

nie spodziewałam się totalnie jak bardzo spodoba mi się ta historia!

Bardzo dobra książka!

Bardzo dobra książka!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dobra historia, która mimo iż nie zaskakuje to zachęca do sięgnięcia po kolejny tom.

No, dałem się zaskoczyć na koniec. Jak farerski owca

No, dałem się zaskoczyć na koniec. Jak farerski owca