Obelisk

2012-04-18
978-83-7739-873-9
Maciej Jabłoński
powieść amerykańska

Nie wiem co mam napisać o tej książce. Niby ma wszystko, co powinna mieć dobrą powieść sensacyjna ale jakoś tak nie zbyt mi podeszła. Gideon Davis jest kimś, kto chce ratować świat. Tym razem musi uratować zakladników przetrzymywanych na platformie wiertniczej. Sęk w tym, że jego przeciwnikiem jest jego brat.
Czytając tą książkę czułam się jakbym znalazła się na planie filmu "Mission Impossible". Cała ta historia jest trochę absurdalna. Ale najważniejsze, że się nie męczyłam z tą książką. Na zimowy wieczór może być.

Czytając tą książkę czułam się jakbym znalazła się na planie...

Bezwzględni terroryści. Warta miliardy dolarów, najnowocześniejsza platforma wiertnicza i zbliżająca się katastrofa. Samotna misja, upływający czas - to idealny scenariusz na dobry i trzymający w napięciu film sensacyjny. Tym razem wychodzić do kina nie musimy, bo wszystko zostało zawarte w jednej książce.

Jest taki człowiek, który potrafi zakończyć każdy globalny konflikt. Gideon Davies - dyplomata z ONZ, staje przed ogromnym wyzwaniem. Porzuca dyplomację i rusza w nieznane. Podejmuje się szaleńczej misji. Miał udać się do pogrążonego wojną domową Mohanu, aby powstrzymać swojego brata, który przeszedł na stronę dżihadystów. Okazuje się, że ... ma tylko 48 godzin żeby odbić tytułowy Obelisk z rąk terrorystów i zapobiec wysadzeniu całej platformy w powietrze. Czy mu się uda?

Czas płynie nieubłaganie ... Hmm, w zamyśle miało to pewnie zasiać ziarno niepewności u czytelnika - a wydaje mi się, że bardzo dobrze oddało klimat tej książki. Wszystko dzieje się szybko, bardzo szybko.

Jest akcja, są nawet zwroty akcji. Jest też element, który pokazuje prawdziwe oblicze polityki - spisek. Książka trzyma w napięciu. Do końca, chociaż powiedzmy sobie szczerze - wiadomo, że misja ratunkowa na Obelisku się powiedzie.

Jest taki człowiek, który potrafi zakończyć każdy globalny...

Powieść scenarzysty "24 godzin" ale niestety - na ekranie wygląda to dużo lepiej. Może dlatego, że mniej jest czasu na myślenie i widz nie zadaje sobie pytania, czy to wszystko ma jakiś sens. Przy czytaniu czas jest i odpowiedź brzmi brutalnie - sam pomysł terrorystów, czyli oś narracji, jest po prostu bez sensu. Wysadzić jedną platformę wiertniczą i w ten sposób wywołać wojnę z udziałem USA? Bajeczka dla malutkich dzieci. No i tak jak naiwny jest ten koncept, tak samo cała reszta - główny bohater biega po dżunglach i górach, nieustannie ostrzeliwany przez Tych Złych i naturalnie nieśmiertelny niczym James Bond. Ano, w tym problem, że u typowych Bondów wszystko to jest polane sosem żartobliwym i wiemy, że 007 żyje, bo taka to konwencja opowieści. Tu jest niby serio i heros powinien polec w połowie książki.
No i tyle bez spojlerowania można napisać. Ze spojlerowaniem - jeszcze to wszystko mniej sensowne. Podobne opowieści pisał McLean, ale on to robił DOBRZE i ze smakiem, a radość czerpało się już z samej lektury, smakując co niektóre zdania, wzięte z dowcipnego opisu. Tu tego nie ma. Proza na poziomie wypracowania gimnazjalisty - cóż, scenariusz do filmu nie wymaga kunsztu literackiego i to niestety widać. Przeczytać można, ale kupować to ja bym nie kupił.

Znakomity debiut pisarza,szybka akcja,buduje napięcie.Dużo się dzieje.
Dla mnie świetna.Styl pisania dobry.

Znakomity debiut pisarza,szybka akcja,buduje napięcie.Dużo się dzieje.
Dla mnie świetna.Styl pisania dobry.

Książka napisana w sposób ciekawy, pomijając czy fabuła jest w klimacie czytelnika czy nie, dobrze się ja czyta. Zaliczyłabym gatunek do akcji, lecz w napięciu niebtrzynala a w pewnych momentach bardzo przewidywalna. Domyslalam się zakończenia będąc jeszcze daleko przed końcowym rozdziałem. Lekka lektura na niedzielny wieczór pod kocem, która z łatwością można pochłonąć w weekend.

Książka z początku wydawała się monotonna i nudna. Miałam wrażenie, że zmarnowałam tylko pieniądze, ale... Akcja im bardziej zbliżała się ku końcowi tym bardziej wciąga czytelnika w fabułę niczym sztorm. Dużo nieoczekiwanych zdarzeń i miłych zaskoczeń. Polecam serdecznie!

Lubię takie książki. Kawał porządnej sensacji z wartką akcją. Ale po kolei. Owy obelisk to platforma wiertnicza, na której wydobywa się ropę z dna Morza Południowochińśkiego. Duże brawa za szczegółową wiedzę autora na temat takiej platformy. W pewnym momencie Obelsik zostaje przechwycony przez terrorystów po wodzą Abu Nasira. Plotki głoszą, że jest to wojskowy Tillman Davis, który jest bratem negocjatora z ramienia ONZ Gideona Davisa. Ten wyrusza w celu odnalezienia brata i rokowań. Wszystko jednak znacznie się komplikuje gdy na jaw wychodzą niespodziewane fakty.
Książka ciekawa z szybką akcją i dopracowanymi scenami. Bohaterowie barwni. Niewątpliwie opisanie takiej platformy ze wszystkimi szczegółami konstrukcyjnymi było dużym wyzwaniem pisarskim i autor temu podołał. Polecam.

Świetna, trzymająca w napięciu. Polecam

Świetna, trzymająca w napięciu. Polecam

Howard Gordon, czyli autor książki, to ten sam Howard Gordon - współtwórca znanego, głośnego serialu "24 godziny" (ale także m.in. "Homeland" czy "Z Archiwum X"...). Znający ten serial wiedzą, że jest on wyjątkowo "napakowany" akcją. Jeśli chcą podobnej akcji doświadczyć w formie pisanej, to zachęcam do sięgnięcia po "Obelisk". Dzieje się w tej książce, oj dzieje! Brakuje chyba tylko Jacka Bauera... (Szanownym Czytelnikom, którzy nie znają "24 godzin" spieszę wyjaśnić, że to główny bohater serialu)

Bardzo przyjemna lektura, którą mogłabym porównać do Jamesa Bonda - z góry wiadomo, jaki los czeka głównego bohatera, który radzi sobie w czasami wręcz absurdalnych sytuacjach. Lekka, szybka książka, idealna dla rozrywki.

• 2015
  • 1. Książki