Zemsta

Okładka książki Zemsta Jo Nesbø
Okładka książki Zemsta
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Ślady zbrodni
Rotteøya og andre fortellinger
Wydawnictwo Dolnośląskie
2022-02-23
2022-02-23
Iwona Zimnicka
literatura norweska opowiadania

Kochałam Nesbo, który napisał trylogię z Oslo. Uwielbiałam super antybohatera Hole'a. Norweg jakk światowa gwiazda literatury, bawi mnie jednak mniej. Mam wrażenie, że pisze z coraz większym wysiłkiem, gorzej, z nieznośną manierą. Na zamówienie. Daję szóstkę, bo go bardzo szanuję. Przez te opowiadania przebrnęłam z trudem, chociaż kilka błyskotliwych pomysłów przypomniało mi rozkosz czytania thrillerów norweskiego autora prawie dwie dekady temu.

Podobał mi się ten zbiór opowiadań. Nie wszystkie są równe, ale każde ma w sobie coś specjalnego, co porusza uczucia człowieka.

Tak na pół, momentami nawet dałam się wciągnąć.
Kiedy nie ma Harrego i całego tego tła społeczno-osobistego pozostaje tylko sensacyjna intryga. Nie ma wtedy Nesbø, którego najbardziej się lubi.

Tak na pół, momentami nawet dałam się wciągnąć.

Zemsta jedno z uczuć jakie posiada człowiek i należy do tych mroczniejszych stron naszego medalu. Kilka opowieści, które pokazują co te uczucie z nami robi. Opowiadania ciekawe i szybko się je czyta.

Dziwna, inna niż pozostałe książki autora.

Dziwna, inna niż pozostałe książki autora.

Och nie! Myślałam, że pochłonę, jak zwykle pochłaniam książki pana Nesbø, a tymczasem pomęczyłam.... i to powiadania, gatunek który tak lubię!

Jo Nesbo umie w tę grę.

Jo Nesbo umie w tę grę.

Straszny zawód. Prócz pierwszego opowiadania, "Antidotum", reszta wlecze się niemiłosiernie. Czytelnik nie jest zaskakiwany niczym nowym, świeżym. W każdym utworze (prócz pierwszego) panuje nuuuda. Czuję, że ten zbiór powstał tylko po to, by autor jeszcze parę groszy zarobił.

Miłośnicy Nesbo mogą być zachwyceni, ale cała reszta może się rozejść.

Miłośnicy Nesbo mogą być zachwyceni, ale cała reszta może się rozejść.

Jedna z moich ulubionych książek. Jak w każdej książkę autora, możemy zajrzeć w głąb umysłów głównych bohaterów, a plot twist nas zaskoczy. Polecam każdemu❤️❤️

"Zemsta" Jo Nesbo to zbiór opowiadań, które mają różną tematykę, i które poruszają się w różnych gatunkach literackich poprzez obyczajowe, romanse oraz oczywiście kryminalne. Książka ta jest drugą książką tego autora po "Królestwie, która nie jest związana z przygodami o Harrym Hole, dlatego też byłam ciekawa jak wypadnie Jo Nesbo jako autor opowiadań.

"Zemsta" skupia się wokół, jak sam tytuł sugeruje, zemsty, która często jest wynikiem nagłych i nieprzyjemnych zachowań. Ale jest działaniem udaremniającym działanie zła, które może wywrzeć negatywny wpływ na człowieka, pewne społeczeństwo lub na całą ludzkość. Tak jest właśnie w prezentowanych przez Jo Nesbo opowiadaniach. Bohaterowie decydujący się na dokonanie zemsty często widzą swój błąd, który przyczynił się do zła, błędnych decyzji lub zbrodni. Jedyne, co pozostaje w takiej sytuacji jest wykonanie zemsty, która powstrzyma nieludzkie traktowanie, lub zbrodnicze plany, albo w jakiś sposób przyniosą ukojenie osobie, która straciła ukochane osoby.

Te opowiadania zawarte w "Zemście" z każdym kolejnym tytułem robią się coraz ciekawsze i intrygujące. Tematyka w nich zawarta sprawia, że chce się poznać zarówno głównych bohaterów jak i motywy ich działań, które często poznajemy na sam koniec każdego opowiadania. Każde z opowiadań ma w sobie coś takiego, co sprawia, że po przeczytaniu czytelnik zastanawia się czy taka sytuacja mogłaby mieć miejsce w świecie realnym oraz czy chcielibyśmy być w centrum takiej akcji czy tylko świadkami tego, co się dzieje na stronicach tego zbioru. Nie ulega wątpliwości, że to co opisuje autor jest bardzo ciekawe i zachęca do zapoznania się z fachową literaturą na każdy temat, którego podjął się Jo Nesbo w każdym opowiadaniu. Co prawda nie wszystkie opowiadania w tym zbiorze są na wysokim poziomie, ale nie zmienia to faktu, że większość z nich jest świetnia. Dlatego też z chęcią będę sięgać po tego typu opowiadania spod pióra norweskiego pisarza - Jo Nesbo.

Polecam

• Przeczytane w 2022