Zamek z piasku, który runął

Okładka książki Zamek z piasku, który runął
Stieg Larsson Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Millennium (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Alicja Rosenau
literatura szwedzka Salander Blomkvist Zala

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książkę wieńcząca dzieło Larsona. Świetne powiązania z poprzednia częścią. Jeszcze bardziej zawiłe wątki. Wszystko spójne. Łatwo się czyta. W końcu książka która ma nieprzewidywalne ale bardzo dobre zakończenie.

Za mną już trzecia część i muszę powiedzieć, że w niektórych momentach po prostu nie chciało mi się czytać, było mega nudno czasami tak samo jak to miałam w pierwszej części, ale w końcu było kilka wątków które naprawdę mnie wciągnęły. Bardzo polubiłam bohaterkę Erikę, która zajęła trochę stron w tej książce. Za to nie polecam robić dużych przerw w czytaniu, bo się nie pamięta już co było w poprzednim rozdziale. Ogólnie akcji było mniej niż w poprzednich częściach, ale książka dobra.

Nie zamierzam czytać kolejnych części, bo już po opiniach widzę, że tylko Larsson byłby w stanie kontynuować te serię na takim samym poziomie jak robił to do tego czasu. Trylogia warta polecenia.

Według mnie najlepsza część cyklu. Mimo wielu stron szybko ją pochłonęłam. Książka naprawdę świetna.

Super

Super

Najlepsza część cyklu. Mimo dużej ilości stron i skomplikowanych szwedzkich nazw czytało mi się ją bardzo dobrze (poza wyjątkiem w postaci rozdziału dotyczącego funkcjonowania Sekcji). Najciekawszy był wątek Salander, mój numer jeden w tej trylogii. Mikael momentami irytował, zwłaszcza w wątku miłosnym, ale przymykam na to oko. Wątek Eriki na plus, domyśliłam się kim jest osoba sprawiająca jej problemy. Druga część książki, zwłaszcza ostatnie ok. 200 stron rewelacja, dosłownie je pochłonęłam. Ode mnie 10/10.

To jest tak interesujące, że dosłownie nie potrafiłam i nie chciałam odrywać się od lektury. Lisbeth to osoba godna podziwu i na pewno nie jeden chciałby mieć taki mózg, jak ona. Nic tylko czytać i kibicować jej wydostać się z tego szamba, w którym się znalazła. Na szczęście ma wielu "przyjaciół", którzy chcą jej pomóc.

Rannej Lisbeth grozi niebezpieczeństwo. Rząd za wszelką cenę chce uciszyć sprawę przeszłości hakerki i złych decyzji jakie podejmowali względem niej. Mikael dąży do poznania i nagłośnienia prawdy. Czy służby bezpieczeństwa zdołają wyciszyć całą sprawę? Stos ofiar rośnie, a krzyk sprawiedliwości jest brutalnie tłumiony przez osoby sprawujące najwyższą władzę...

Kontynuacja i zarazem ostatnia część napisana przez Stiega Larssona. Trzymająca w napięciu akcja sprawia, że mamy ochotę pochłaniać rozdział za rozdziałem. Po przeczytaniu tej części wszystko układa nam się w jedną całość, dostrzegamy strukturę i powiązania. Równie dobrze wykreowane postacie z zachowanym wysokim poziomem. Larsson i tutaj pokazał swą pisarską klasę. Po przeczytaniu tej części, uświadomiłem sobie, że żyłem wraz z Lisbeth, przyzwyczaiłem się do jej towarzystwa. Jaka szkoda, że to już koniec 😢 Książkę polecam dla ludzi, którzy doceniają dobrze uknuty thriller szpiegowski.

Kontynuacja...

Czytaliście Millenium?

Kawał czytadła! Kryminał, thriller, sensacja to nie są moje ulubione książki, ale w Millenium jestem wciągnięty całkowicie. To już moje trzecie spotkanie z bohaterami tej serii i trzecie udane. Fascynujące jak ten świat rośnie, każda część to inna forma opowiadania. Zbrodnia w odległym domu, spisek na szczeblu Państwowym, morderstwa, intrygi. To wszystko tutaj znajdujemy, z naciskiem na różnych bohaterów, z naciskiem na różne tony. Choć nie krótkie, są to książki bardzo wciągające, trzymające tempo, z dobrymi dialogami. Wydaje się, że to gotowy scenariusz na serial.

Z przyjemnością sięgnę po kolejne części, ciekaw jestem czy fakt, że napisane są przez innego autora, wpłynie na ich jakość.

IG: mateusz o książkach

Czytaliście Millenium?

Ostatnia część trylogii milenijnej rozpoczyna się w miejscu, w jakim skończyła się „Dziewczyna, która igrała z ogniem” - i być może wielu czytelników sięgnęło po tę pozycję zaraz po skończeniu drugiego tomu - tak jak ja, spragniona dalszego kontaktu z bohaterami.

Salander i Zalachenko trafiają do tego samego szpitala, oddzieleni jedynie krótkim korytarzem pomiędzy pokojami. Mikael Blomkvist przygotowuje rewolucyjny reportaż na temat Lisbeth, a na wolności wciąż pozostaje śmiertelnie groźny przestępca, pałający zemstą. Tymczasem na najwyższych rządowych szczeblach o utajnionej strukturze tworzy się plan ogromnego kalibru...

Nie muszę chyba po raz trzeci pisać, że Larsson to prawdziwy geniusz, a jego nagła śmierć tuż przed dniem wydania pierwszej części trylogii prawdopodobnie odebrała nam szansę na poznanie wielu niesamowitych światów, jakie mógł stworzyć. "Zamek z piasku (...)" to mocne zakończenie sagi i zwieńczenie niesamowitej pracy Autora - mnogość szczegółów, powiązań i zaskakujących wątków budujących sieć zależności składa się na zachwycający obraz - plastyczny i wiarygodny.
W powieści finałowej znalazło się więcej polityki i wewnętrznych tarć między bohaterami. Przyznam, że osobiście wolę obcowanie z Salander i Blomkvistem w nieco bardziej dramatycznych okolicznościach i tylko z uwagi na te preferencje przyznaję książce jedną gwiazdkę mniej niż pozostałym częściom. Wspaniała seria.

Pochłonęłam ostatni tom bardzo szybko.
Bardzo wciąga - uzależnia.

Pochłonęłam ostatni tom bardzo szybko.
Bardzo wciąga - uzależnia.