Czerwone gardło

Okładka książki Czerwone gardło
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Harry Hole (tom 3) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2007-01-01
Iwona Zimnicka
Harry Hole

Lubię mieć wyrobioną własną opinię na każdy, w tym książkowy temat, dlatego chciałam poznać książki Jo Nesbø, aby wiedzieć czy są dla mnie. Udało mi się pożyczyć co prawda trzeci tom serii, ale nie przeszkadza mi to. Jak wypadła na tle innych czytanych kryminałów?

'Czas się wlókł. Wczoraj ktoś w telewizji mówił o wlokącym się czasie. Właśnie teraz czas się wlókł. Jak w Wigilię przed przyjściem Świętego Mikołaja. Albo na krześle elektrycznym przed włączeniem prądu.'

Harry Hole trafia na ślad przemyconego karabinu. Trop prowadzi komisarza w kręgi neofaszystów. Właściciel karabinu zabija, a Harry nie może trafić na jego trop. Czy komisarzowi uda się uniknąć tragedii? I kto postanowił zabijać z tak potężnej broni?

Historia prowadzona jest w dwóch liniach czasowych: teraźniejszej i z okresu II wojny światowej. Poznajemy bohaterów, z przeszłości, którzy mogą mieć realny wpływ na aktualne wydarzenia. Lubię tego typu zabiegi, bo dają szerszą perspektywę. Jednak w tym wszystkim było dla mnie za dużo czegoś. Z początku wszystko wydawało się być tak poplątane, że nie mogłam się połapać. Nie było charakterystycznego dla kryminałów napięcia i zwrotów akcji. W efekcie zakończenie nie było dla mnie dużym zaskoczeniem.

'Wszyscy jesteśmy pionkami i we wszystkim kryje się jakiś plan. Ten nie jest gorszy od innych. Rób dobrą robotę, a będzie to z korzyścią i dla mnie, i dla ciebie.'

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony historia mnie wciągnęła, a z drugiej trochę się dłużyła. Problemem z pewnością są dla mnie nazwy własne i nazwiska bohaterów, które ciężko zapamiętać. Nie mówię jednak nie, sięgnę po jeszcze jedną część z serii, aby zadecydować ostatecznie czy będę kontynuować przygodę z Harrym.

'Kłamstwem było to, że ludzie zawsze muszą ulegać i upokarzać się, żeby przeżyć. Wszystko to kłamstwo.'

Policjant walczący ze swoimi demonami oraz ciekawa fabuła sięgająca II Wojny Światowej, kto wie może zamysłem autora było jakieś specyficzne rozliczenie się z przeszłością Norwegii w zakresie ochotników walczących za III Rzeszę.

Wysysacz czasu. Wartko się czyta.

Wysysacz czasu. Wartko się czyta.

Intuicyjna bardzo prosta. Szybko się czyta ale historia do zapomnienia

Intuicyjna bardzo prosta. Szybko się czyta ale historia do zapomnienia

Jakim cudem to ma 400 stron to nie wiem. Czyta się zdecydowanie za szybko.

Jakim cudem to ma 400 stron to nie wiem. Czyta się zdecydowanie za szybko.

Typowy skandynawski kryminal, gdzie szybko się orientujesz jak to się skończy. Nic nowego.

Długa ale ciekawa.

Długa ale ciekawa.

Chapeau bas 👏

Chapeau bas 👏

2006

Harry Hole w swoim żywiole. Porzucił alkohol i poznał długą historię (sięgającą II wojny światowej) mordercy. Ułożył życie prywatne. Niestety, tragiczna śmierć policjantki znowu wtrąca go w otchłań alkoholu. Polecam - mnie ta historia wciągnęła :) A przy okazji poznałam środowisko nacjonalistów norweskich - jak bardzo żywe są takie idee można przekonać się do dzisiaj.... Niestety!