Opowiadania bizarne

Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
2018-04-18
2018-01-05
Wydawnictwo Literackie
groza ironia literatura polska niebezpieczeństwo odmiana losu poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości relacje międzyludzkie
literatura piękna
2018-04-18
Inne

Zbiór dziesięciu opowiadań - tatatatatadam - fantastycznych podwójnie. Fantastycznych zarówno ze względu na gatunek literacki jak i ich odbiór przeze mnie. Język piękny - jak to u Tokarczuk - a i przekaz na takim poziomie abstrakcji jaki mi w pełni odpowiada. Uwiodły mnie te historie.

Ciekawe opowiadania, niektóre (pozytywnie) dziwne. Znakomita rozrywka intelektualna! W trakcie lektury nasuwały mi się skojarzenia z serialem "Black Mirror". Świetne.

Bizarne czy nie, daja do myslenia, o sens życia, o przyszłość ludzkości, zachaczaja o mity.
Te dziesieć historii charaktreyzuje barwny jezyk i duża doza melancholii przeplatanej z niepokojem. Niepokojem o jutro, o nas samych.

Te opowiadania trafiły w moje serce. Skłaniają do przemyśleń, zachwycają językiem, pozwalają spojrzeć na niektóre sprawy spojrzeć z innej perspektywy. Polecam wszystkim moim znajomym, by od tej książki zaczynać przygodę z literaturą Olgi Tokarczuk. Bo opowiadania się w miarę lekkie, skłaniają do myślenia i dają niedosyt, choć są "bizarne". ;-) Czekam z niecierpliwością na...

Zbiór jest świetnie napisany, przyjemnie się czyta, ale czy to jakaś wielka literatura? Być może miałem zawyżone oczekiwania, chociaż te opowiadania wyszły autorce nieco lepiej niż "Prowadź swój pług przez kości umarłych", gdzie miał być konkret thriller moralny, a był portret starzejącej się dziwaczki, która lubi robić zupę musztardową i wymierzać (nie)sprawiedliwość po...

Dziwne opowiadania oscylujące w pobliżu gatunku zwanego fantastyką. Miejscami niepokojące. Niektóre zachęcające do przyjrzenia się temu, jak żyjemy i co uważamy za "normalne".
Czy na pewno te dziwne opowiadania są dziwniejsze niż życie, które sami przeżywamy. Pewnie tak. Ale gdzie jest ta granica? Czy aż tak daleko? Nie sądzę.

Niektóre opowiadania były ciekawe. Niektóre nie spodobały mi się. To jest kwestia gustu. Każda opowieść jest o czym innym i porusza różne zagadnienia. Trochę w tym fantazji, mitologii. Chociaż nie jestem zachwycona tą książką spróbuję sięgną po jeszcze jedną tej autorki. Zobaczymy:)

– Excusez–moi, wolne? – zapytała kobieta, wskazując miejsce na ławce, na której siedział Człowiek.
– Tak, proszę.
– Oh, merci.
Człowiek był lekko zdezorientowany. Niby kobieta używała francuskich słów, jednak jej wymowa daleka była od melodyjnego języka, który można usłyszeć w kraju dobrego wina i aromatycznych serów. Pociągnął łyk kawy i spojrzał przed siebie. Ostrów...

Byłem oczarowany! 'Transfugium' skradło moje serce! Opowiadania dają do myślenia. Polecam osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z twórczością pani Olgi.

Cóż, tak jak w tytule biazarne to opowiadania

Dyskusje

2 804