Sonnenberg

Poza serią
Czarne
2018-04-04
2018-04-04
Budapeszt humor ironia literatura polska relacje damsko-męskie relacje rodzinne uczucie życie codzienne

Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Europa. Opowieści podróżne Anna Arno, Dorota Chojnowska, Piotr Jagielski, Jarosław Klejnocki, Marcin Kydryński, Robert Makłowicz, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Nizinkiewicz, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Michał Rusinek, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Paulina Wilk
Europa. Opowie... Anna Arno, Dorota C...

Książka do czytania z mapą ;) Varga na swoim - bardzo dobrym- poziomie

Książka do czytania z mapą ;) Varga na swoim - bardzo dobrym- poziomie

Przed wyjazdem do Budapesztu szukałam książki na temat tego miasta. Chodziło mi o jakiś ciekawy reportaż, ale nie udało mi się nic znaleźć. Trafiłam jednak na "Sonnenberg", a pozytywne opinie czytelników wydały mi się bardzo zachęcające.

To rzeczywiście książka, która mimo że posiada swoją fabułę, do której zaraz przejdę, opisuje Budapeszt. Zawiera pewnego rodzaju kompleksową wiedzę na temat stolicy Węgier. Wtręty o historii, odniesienia do przeszłości, do tego co było kultowe, co jest typowe, do sytuacji współczesnej - wszystko to tworzy bardzo barwną, żywą opowieść i sprawia, że czytelnikowi wydaje się, że faktycznie zaczyna zwiedzać to miasto razem z narratorem. Przez chwilę zachłysnęłam się tym i dałam porwać w tę dość specyficzną podróż przez kolejne strony. Zauważyłam też, że bardzo szybko nastąpiło moje zderzenie z rzeczywistością. Byłam przekonana, że Budapeszt to miasto bardzo podobne do Wiednia, a jednocześnie pełne śmiechu i gwaru, jaki powodują sympatyczni Węgrzy - nasze "bratanki". Pojęcia nie mam, co spowodowało, że wyobrażałam sobie mieszkańców Węgier w taki sposób, ale tak właśnie było. Przeżyłam więc niemały szok, gdy okazało się, że prawda jest jednak nieco inna. Narrator i zarazem główny bohater powieści przedstawia swoich pobratymców jako ludzi dość depresyjnych, popadających często w ciężki rodzaj melancholii i megalomanię, a także nieustępliwie rozpamiętujących przeszłość przy każdej nadarzającej się okazji. Sam Budapeszt również jest jakiś taki przyciężki. Niby piękny i dostojny, a jednak duszny i przygnębiający, jakby wciąż wisiały nad nimi ciemne chmury. W wielu miejscach przedstawiający zresztą obraz nędzy i rozpaczy. Kiedy świeci słońce, też jest jakoś dziwnie (tu przyznam, że z tym światłem w Budapeszcie faktycznie jest coś nie tak - doświadczyłam tego osobiście w czasie wyjazdu). Gratuluję autorowi ogromnej wiedzy o Węgrzech i stolicy kraju, którą potrafił tak zgrabnie wpleść w opowieść. Dzięki temu wszystko się tutaj ze sobą łączy, nic nie jest dziełem przypadku, nawet charakter poszczególnych postaci zdaje się jakoś usprawiedliwiony tym, skąd pochodzą. Niesamowita rzecz mieć umiejętność takiego snucia historii.

Co zaś tyczy się części typowo fabularnej, bez bicia przyznam, że nie polubiłam żadnego bohatera ani bohaterki tej książki. András to typ mężczyzny, który dla mnie jest odstręczający. Facet w średnim wieku, który nie wie, co ma zrobić ze swoim życiem, nie podejmuje żadnych sensownych działań, tworzy wizję wielkiej literackiej kariery, choć nie bierze się do roboty, bo większość czasu spędza na rozpamiętywaniu przeszłości, użalaniu się nad sobą i dywagacjach na temat dziwnej relacji z wieloletnią kochanką Agnes, która jest mężatką. Często jest nieznośnie żałosny - po prostu. Histeryczny, paranoiczny, pełen żądz oraz pragnień i pozwalający sobie na patos w rozmaitych życiowych sytuacjach, co we mnie osobiście powodowało irytację. Inni bohaterowie nie są niestety lepsi. Dziwne typy, do których znajomicie pasuje wyrażenie: "przerost formy nad treścią". Pod koniec miałam już dość tej opowieści. Obudziła mnie jedynie spektakularna informacja na temat specyfiki związku Andrása i Agnes, która właściwie postawiła przysłowiową kropkę nad "i" w moim zniechęceniu oraz antypatii do przewijających się na kartach powieści osób.

O ile podziwiam warsztat Krzysztofa Vargi i jak wspomniałam - jestem pod wrażeniem znajomości Węgier, o tyle książka w połowie zaczęła mi się nieco dłużyć. Poza tym zawsze ciężko czytać historie bez pozytywnych bohaterów, a przynajmniej takich, których chociaż trochę się lubi. Mimo to polecam - to ciekawy, inne niż wszystkie, przewodnik po Budapeszcie.

Znam sześć książek Vargi, lubię jego felietony. Bardzo podoba mi się jego styl; złośliwy, ironiczny, odpowiada mi częsty cynizm, poczucie humoru, a przede wszystkim wielka erudycja.
"Sonnenberg" jest dla mnie jego najlepszą powieścią. Długo jakoś miałam ją tylko w planach, błąd. Co prawda pierwsze strony szły mi ciężko, no ale potem to już była uczta duchowa.
Dosłownie wędrowałam z Andrasem po ulicach i placach Budapesztu, wstępowałam do knajp na szprycera, jeździłam tramwajami i autobusami, byłam na cmentarzu. Trudno by tu wymieniać wszystkie te miejsca, których nie znajdzie się w oficjalnych przewodnikach po tym mieście. To coś w rodzaju "osobistego przewodnika po Budapeszcie" - trochę na wzór tego po Pradze Marusza Szczygła.
Jednak u Vargi obok Budapesztu jest jeszcze jeden bohater, Andras, zajmujący się modernistyczną literaturą austriacką.
Pisze też powieść, ale idzie mu to ciężko. Jest leniem i nieudacznikiem, ale jaką ma wiedzę!
Varga obdarza go wiadomościami z różnych dziedzin, nie tylko z literatury, Andras zna historię Węgier, wie dużo o przemyśle porno, o samobójcach, o sporcie itd., bo to tylko mały przegląd tego, czego można się dowiedzieć z książki. Wspaniałe, liczne dygresje zdają się stanowić wręcz osobne historie, np. o ojcu bohatera, o różnych markach perfum, o Kalwinie.
Powieść ma zapachy nie tylko perfum, ale i węgierskiego jedzenia czy ulicznego kurzu. Widoki zapierają dech w piersiach, a bohaterowie stają się bliscy, gdy ma się wrażenie wsłuchiwania się w ich dyskusje.
Obok Andrasa moją wielką sympatią obdarzam Laciego, właściciela niszowego wydawnictwa. Świetna jest jego rozmowa z Virag na temat kondycji współczesnej literatury.
Przeczytałam "Sonnenberg", znów otworzyłam książkę i zaglądam do zaznaczonych przez siebie stron; chciałabym zapamiętać wiele zdań, pewnie się nie uda, może chociaż zapiszę niektóre, by móc do nich wrócić.
Odsłuchałam dwie długie rozmowy z Krzysztofem Vargą na temat tej powieści. Pozwoliły mi głębiej dotrzeć do niektórych treści. Wciąż rozmyślam nad pewnymi wątkami, ich wymową, symboliką - i to właśnie jest piękne w literaturze. Po przeczytaniu jeszcze długo pozostaję z bohaterami; tak będzie i tym razem.
Przeczytajcie "Sonnenberg"; koniecznie.

Dosłownie...

Książka pełna miłości. Przede wszystkim tej do Budapesztu. Można spacerować z książką w ręce. Pięknie melancholijna węgierska natura bohatera.

Kolejna udana powieść

Varga to niepozorny, choć diabelnie sprawny pisarz. Opisuje Budapeszt, przeszłość oraz masę innych rzeczy w sposób niezmanierowany i strawny. Nie oznacza to jednak, że unika cięższych treści. Przeciwnie, zdaje się wręcz, że łatwa w odbiorze baza powieści tym bardziej stwarza dla czytelnika komfortowe warunki do zmierzenia się z bardziej niełatwymi zagadnieniami, jak religia, satanizm, uwarunkowania historyczne, dwuznaczny dorobek intelektualny Austriaków końca XIX / początku XX wieku czy filozofia.

Dyskretna erudycja autora wydaje mi się główną zaletą "Sonnenberga". W tonie luzu i niezobowiązującej przechadzki, Varga zdradza niebanalną wiedzę i wrażliwość kulturową. Sam w trakcie lektury wielokrotnie sięgnąłem po smartphona, żeby sprawdzić jakąś informację. Mówiąc prosto, powieść ta jest naprawdę stymulująca intelektualnie.

Sprawy mają się trochę gorzej w warstwie postaci: wyłączając Virag, postaci mają w sobie coś karykaturalnego. Świadomie lub nie, Varga zdaje się dzielić ludzkość na dwie dyskusyjne kategorie: z jednej strony śmieszni, "opętani panicznym pożądaniem" straceńcy, z drugiej zimni manipulatorzy. W zasadzie nikt nie jest nikomu życzliwy, a jeżeli już ktoś akurat coś zrobi dla innej osoby, to jest to jakby wynik momentalnego zamroczenia. Czuła ironia Vargi nie zmienia faktu, że wszyscy są "potępieni od narodzenia" i z tego powodu w gruncie rzeczy bardziej godni pogardy, niż wyrozumiałości. Virag, pomimo świetnych replik, nie wiadomo czemu nagle znika (Varga dosłownie nie daje się jej wygadać),podczas gdy Andras - główna, raczej żałosna postać - do przedostatniej strony nie potrafi zmobilizować się do czynów i tylko katuje się swoim głosem wewnętrznym (odwrotnie do Virag, Andrasowi został przydzielony przywilej wyrażania się do oporu, czy wręcz do mdłości).

Kolejna udana powieść

Łyk szprycera

Wszyscy mamy teraz nieco więcej czasu na czytanie. A tu jak na złość nic się nie wydaje. To znaczy wydaje się - całe masy produktów powieściopodobne w tandetnych okładkach, które rzekomo trafiają w gusta miłośniczek czytania wywodzących się z ludu. Zaglądam więc do rzeczy starszych. Wszak książki nie mają terminu przydatności do spożycia. Sonnenberg przyciąga okładką - miejską, z podtekstami, ciekawą kolorystycznie i tytułem przywodzącym na myśl dzieło Tomasza Manna. Niestety w przeciwieństwie do Dziennika Hipopotama, który pochłonęłam w dwa dni, nie jest ta powieść lekturą łatwo przyswajalną. Perypetie łóżkowe Narratora, choć opisane sprawnie, nie są na tyle zajmujące, żeby poświęcać im czas i uwagę. Główny walor tej powieści stanowią opisy wędrówek po Budapeszcie. Gąszcz trudnych do poprawnego przeczytania nazw ulic, placów oraz knajp. Skrawki historii Węgier w połączeniu z ciekawą prezentacją madziarskich kulinariów ze szczególnym uwzględnieniem karty win skusiły mnie do tego stopnia, że zamierzam wybrać się do Budapesztu, choćby tylko po to, by posiedzieć w którejś z pijalni szprycera.

Łyk szprycera

Dzięki przeziębieniu dość szybko uporałam się z "Sonnenbergiem" , myślę że gdybym czytała ją w normalnych warunkach, zajęłoby mi to dużo więcej czasu, bo nie jest to książka, którą połyka się jednym tchem. Trzeba mieć spokój i czas, żeby ją docenić i razem z głównym bohaterem snuć się po Budapeszcie. Ogólnie bardzo mi się podobała (choć chwilami byłam znużona licznymi opisami, porównaniami, dygresjami) i sprawiła, że teraz marzę o ponownej wyprawie do stolicy Węgier. Sporo w niej węgierskiej nostalgii, ale też dużo uniwersalnych refleksji o naszych, na dobrą sprawę niezbyt wesołych czasach i krótki, ale jakże trafny opis Lizbony.

Dla mnie nużące, choć pióro autora doceniam.

Dla mnie nużące, choć pióro autora doceniam.

Z pewnością tej historii nie można odmówić uroku, jednak wciąż widzę w tej książce kontynuację trylogii węgierskiej (co akurat mnie nie odstraszyło, bo trylogię pochłonęłam).

Wspaniale napisana. Właściwie trudno mieć tu jakiekolwiek "ale". Nie jest to łatwa i przyjemna pozycja, ale bardzo wartościowa.

• Ebooki
  • Literatura piękna