Obejrzyj ostatnie odcinki Magazynu „Prolog“

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.06.2020

Rozmowy z autorami, koronawirusowe wizyty w ich domach, a także pocztówka filmowa z Wirtualnych Targów Książki Booktarg. Obejrzeliście wszystkie ostatnie odcinku Magazynu „Prolog”? Jeśli nie, to nic straconego!  

Obejrzyj ostatnie odcinki Magazynu „Prolog“

Magazyn „Prolog” ukazuje się co środę na kanale Legimi w serwisie YouTube. Oprócz ciekawych rozmów z pisarzami można w nim znaleźć cytaty z opinii użytkowników lubimyczytać.pl i wystawioną przez nich średnią ocenę danego tytułu. Dodatkowych wątków rozmowy, któe nie zmieściły się już w „Prologu”, można posłuchać również na podcaście Legimi dostępnym w Spotify.

Poszczególne odcinki znajdziecie również w naszym cotygodniowym newsletterze redakcyjnym – „Abstrakcie”.

Przegląd ostatnich odcinków Magazynu „Prolog”

Bohaterką pierwszego nagranego w trakcie pandemii koronawirusa Magazynu „Prolog” była Magdalena Witkiewicz. Zmieniła się formuła programu: bestsellerowa pisarka nie miała okazji spotkać się na żywo z prowadzącym, a nagrała za pomocą telefonu specjalny film w swoim domu. Opowiada o życiu w trakcie izolacji, a także uchyla rąbka tajemnicy pisarskiej, pokazując ulubiony fotel, w którym napisała większość powieści oraz gabinet, będący na co dzień jej biurem, a w trakcie pandemii również miejscem, gdzie uczył się zdalnie jej syn. Co najważniejsze, Witkiewicz tłumaczy także, dlaczego koronawirus spowodował, że nic nie napisała...

Kolejną osobą, która w trakcie pandemii zaprosiła czytelników do swoich domów, był Alek Rogoziński. Autor takich powieści, jak „Teściowe muszą zniknąć” i „Miłość ci nic nie wybaczy” opowiada nie o książkach, lecz... serialach. Oczywiście, serialach na podstawie ksiażek, które można przeczytać w postaci e-booków na Legimi. Wśród polecanych przez Rogozińskiego produkcji są zarówno te stworzone całkiem niedawno („Wielkie kłamstewka”, „Gra o Tron”, „Sherlock”) jak i mające już trochę lat, jak „Ja, Klaudiusz” na podstawie powieści Roberta Gravesa.

Kolejny odcinek „Prologu” to propozycje literackie od Olgi Kowalskiej, znanej blogerki literackiej, funkcjonującej w internecie jako Wielki Buk. Popularna influencerka poleca 10 powieści, które mogą poprawić czytelnikom nastrój w trakcie pandemii. Chociaż powoli wychodzimy z izolacji, to warto do tego „Prologu” zajrzeć i dziś, by ukoić skołatane przez poczucie niepewności nerwy lekturami, o których wspomina Olga Kowalska. A wśród nich znajdziemy chociażby „Emmę” Jane Austen czy „Całe miasto o tym mówi” Fannie Flagg.

Następny odcinek, to wizyta w domu Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Autorka cykli „Bezlitosna siła” i „Zakręty losu” zaprosiła widzów programu do swojej pracowni. Możemy podejrzeć gabinet, w którym powstają jej kolejne powieści (a w którym na stałe zadomowiły się ukochane koty), a także zawartość jej biblioteczki. Nie zabrakło również książek innych autorów, które Agnieszka Lingas-Łoniewska poleca do przeczytania, czyli „Ciszy białego miasta”, „Lilianny”, a przede wszystkim „Egzekutora” Chrisa Cartera, z jej ukochanym bohaterem literackim Robertem Hunterem.

Ostatni odcinek kwietnia to zachęta do czytania Olgi Tokarczuk. Prowdząca program Agnieszka Błaszczyk przygotowała klucz do rozpoczęcia przygody z twórczością polskiej noblistki. Według niej warto zacząć od opowiadań: tomów „Gra na wielu bębenkach” i „Opowiadania bizarne”. Wielbicielom dłuższych form Błaszczyk poleca rozpocząć od książki „Prawiek i inne czasy”, lub rozgrywającej się w Kotlinie Kłodzkiej, uhonorowanej Bookerem powieści  „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Wspomniane zostały również pozostałe wielkie dzieła Tokarczuk, czyli „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”

W maju ukazały się tylko trzy odcinki „Prologu”, ale za to udało się wrócić do rozmów z autorami. Pierwszym z nich był poświęcony Robertowi Małeckiemu i jego twórczości. Autor kryminałów odpowiada na pytania o to, dlaczego wszyscy bohaterowie powieści kryminalnych muszą być tak doświadczeni i poturbowani przez los, a także zastanawia się, czego pisarze szukają w swoich bohaterach. Wskazuje również na balans pomiędzy swoim optymistycznym podejściem do życia a pisaniem kryminalnych historii.

Odcinek numer dziewięćdziesiąt trzy to rozmowa z autorem mającej swoją premierę właśnie w maju „Wyrwy” Wojciechem Chmielarzem. Pisarz opowiada, od czego rozpoczął pisanie książki: w tym wypadku zobaczył w swojej głowie scenę pogrzebu młodej kobiety, wokoł której zebrał się tłum żałobników. I aby uwolnić się od tej sceny, musiał opowiedzieć tę historię do końca. Wraz z Agnieszką Błaszczyk zastanawia się również, czym dla bohaterów jego ksiażek (a zarazem i ludzi z pokolenia dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków) jest tak naprawdę szczęście.

Ostatni majowy odcinek był wspomieniem wydarzenia, którego współorganizatorami było Legimi, Allegro oraz serwis lubimyczytać.pl. Podczas Witrualnych Targów Książki Booktarg odbyło się mnóstwo spotkań autorskich z pisarkami i pisarzami. Wśród gości byli między innymi profesor Jerzy Bralczyk, Wojciech Chmielarz, Jacek Dukaj czy Trudi Canavan. Wszystkie spotkania można obejrzeć na YoTube'owym kanale Legimi, a w przygotowanym przez organizatorów krótkim klipie możemy wrócić do najciekawszysch, najważniejszych i najśmieszniejszych chwil z tych czterodniowych targów. Możemy sobie przypomnieć, jaki niespodziewany gość odwiedził Pawła Piotra Reszkę, z jakich używek korzystała w latach młodości Justyna Suchecka (i dlaczego tylko i wyłącznie z czekolady), a także zobaczyć reakcję Justyny Bednarek na pytanie o to, czy skarpetka z książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” unosi się w powietrzu tak, jak chmurka. Polecamy!

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 03.06.2020 09:54
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post