Opowiadania bizarne

Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantastyka, fantasy, science fiction
Wydawnictwo Literackie
fantastyka, fantasy, science fiction
Inne

“Opowiadania bizardne” to opowiadania straszne, dziwaczne, pokręcone i jakby niedokończone. Jest ich 10, jedne są krótsze, jedne dłuższe, ale każde tak samo dziwne i niezwykłe zarazem. Słowo dziwne pojawi się tu pewnie niejednokrotnie ponieważ idealnie opisuje te opowiadania. Niektóre dzieją się w miejscach które znamy jak Polska, Szwajcaria, ale inne w miejscach...

Książka stawia ciekawe pytania o kierunek w jakim nieuchronnie musi podążać człowiek. Black Mirror w wersji książkowej, przy czym subtelniejsze, niedopowiedziane ale nie mniej intrygujące.

Opowiadania do rozsmakowania się.

Po roku od bardzo rozczarowującej "Podróży ludzi księgi" wróciłem do twórczości autorki i przeżyłem kolejne rozczarowanie. Z całego zbioru, przemyślane zdawały się jedynie dwa opowiadania. Reszta - szara, miałka, przesadnie poprawna. Niewykończone. Bez puenty.
Bez porównania z opowiadaniami autorstwa Cabre czy nawet... Toma Hanksa. Czas na kolejną przerwę od tej autorki....

Nie znam całej twórczości Olgi Tokarczuk, czytałam "Biegunów", "Prawiek" i "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Najmniej trafiły do mnie pojedyncze rozdziały "Biegunów", ale za każdym razem czułam, że narracja Tokarczuk porywa mnie jak prąd rzeki. Nasza noblistka ma talent w konstruowaniu opowieści, a język, którym się posługuje, jest niezwykle precyzyjny i...

Opowiadania bizarne ..i takie są) jak napisał ktoś: łatwo się czyta ale trudniej zrozumieć) ja jestem zachwycona stylem Pani Tokarczuk (w końcu się odważyłam) i Nobel zupełnie zasłużony)

Pomysły są - niestety często zapożyczone albo bez smaku. Nuda. Wątki bez puenty czy też z sensem, który autorka wolała zachować dla siebie. Odniesienie do innych realiów/czasów z często z pomylonymi/niewłaściwymi terminami.

Książkę łatwo przeczytać, ale trudno zrozumieć. Dlatego mi się podobała. Podczas lektury nasuwają się różne skojarzenia i analogie do obecnych czasów. Warto przeczytać i pomyśleć,

Moje pierwsze spotkanie z panią Tokarczuk i raczej na plus, choć mam wrażenie, że pierwsza połowa opowiadań poziom lepsza niż druga.

Zbiór dziesięciu opowiadań - tatatatatadam - fantastycznych podwójnie. Fantastycznych zarówno ze względu na gatunek literacki jak i ich odbiór przeze mnie. Język piękny - jak to u Tokarczuk - a i przekaz na takim poziomie abstrakcji jaki mi w pełni odpowiada. Uwiodły mnie te historie.

Dyskusje

2 882