Krótka wymiana ognia

literatura piękna
W.A.B.
2018-03-14
2018-01-01
kobieta literatura polska namiętność pamięć poszukiwanie sensu życia relacje rodzinne rodzina seks uczucie wspomnienia zdrada
Inne

Okładka książki Wielogłos o Zagładzie Omer Bartov, Anna Krystyna Bikont, Agnieszka Dauksza, Piotr Filipkowski, Włodek Goldkorn, Irena Grudzińska-Gross, Hanka Grupińska, Dorota Głowacka, Jan Hartman, Jurgen Kaumkotter, Maria Kobielska, Tomasz Kozak, Bartłomiej Krupa, Bartosz Kwieciński, Agnieszka Kłos, Berel Lang, Andrzej Leder, Jacek Leociak, Tadeusz Lubelski, Piotr Macierzyński, Tadeusz Miczka, Jakub Muchowski, Jean-Luc Nancy, Jakub Nowakowski, Tadeusz Nyczek, Stanisław Obirek, Andrzej Paczkowski, Maria Anna Potocka, Anda Rottenberg, Zyta Rudzka, Stanisław Ruksza, Magdalena Saryusz-Wolska, Jadwiga Sawicka, Roma Sendyka, Ann Snitow, Olga Stanisławska, Krzysztof Szwajca, Halina Taborska, Olga Tokarczuk, Andrzej Turowski, Marian Turski, Zbigniew Warpechowski, Wojciech Wilczyk, Marcin Wilkowski, Krzysztof Wodiczko, Cezary Wodziński, Wojciech Załuski, praca zbiorowa
Ocena 4,9
Wielogłos o Za... Omer Bartov, Anna K...
Okładka książki Dialog, nr 1 (662) / styczeń 2012. Chóry kobiet Antonina Grzegorzewska, Redakcja miesięcznika Dialog, Zyta Rudzka, Raza de Wet
Ocena 7,5
Dialog, nr 1 (... Antonina Grzegorzew...

więcej Więcej

"Z tramwaju żądzy wysiedliśmy na moment przed zezłomowaniem."

Zyta Rudzka nie zawiodła mnie po raz drugi, jej twórczość była dla mnie wyzwaniem intelektualnym. Miałam wrażenie, że język, którym operuje w tej książce jest jeszcze bardziej górnolotny. Słowotwórstwo, mieszanki stylów, plastyczność, soczystość, niebanalność, poza tym jest niebywale ciekawa w konstrukcji,...

Bolesny i nasączony smutkiem portret kobiety toczącej nierówny bój z przemijaniem i utratą cielesnej atrakcyjności. Bije z niego bunt wobec starości i zbliżającej się śmierci. Autorka wyraża go pięknym, mięsistym językiem, w którym metafory zderzają się ze sobą, a dobór słów oszałamia.
Krótką wymianę ognia toczą ze sobą Roma i jej mamulka. Ta pierwsza opowiada poetyckim...

Strasznie nierówna ta książka.

Jakie jest pani ulubione słowo?

Odpowiada:

Codziennie inne.

Krótka wymiana ognia następuje praktycznie codziennie pomiędzy mną, a życiem. Stoję po jednej stronie, brodząc po kostki w mule i wołam, wołam coraz głośniej niemymi ustami, aby prąd wody nie był tak silny, bo ja taka słaba, słabsza z oddechu na oddech. Patrząc na skorupę, która pozostała mi po uśmiechu, jędrnym...

O rany...
Są w tej książce fragmenty, które się bronią, ale większość z nich krąży dookoła nie wiadomo czego, ani nie wiadomo też co autorka tą książką chce osiągnąć.

Krystyna Tkacz tak pięknie zinterpretowała powieść, że nawet wielość wątków biograficznych głównej bohaterki Romy, nie zdołały się poplątać. Powieść wysokich lotów, choć trudna w odbiorze.

„Krótka wymiana ognia” to przepełniony ironią oraz błyskotliwym humorem portret kobiety, której ciało, bez jej zgody, postanowiło się zestarzeć. Dawni wielbiciele, byli mężowie, postać matki powracają w groteskowych wizjach bohaterki, która rozpatrując swoje klęski, pozostaje wierna dewizie – „Kiedy jest smutno, to niech będzie chociaż wesoło”.

To nie jest przyjemna...

Na półkach: , , , ,

Tkane ze scen i retrospekcji. Ale jak! Język polski najwyższej klasy, choć eksperymentalny. Miła odmiana od "zwykłych książek".

Mój pierwszy kontakt z autorką i na pewno nie ostatni. Gdybym umiała pisać to chciałabym pisać właśnie tak: meandrować między neologizmami, skojarzeniami, pisać mięsiście i delikatnie.
W ogóle to młode pokolenie pisarek pisze przepięknie: Rudzka, Klicka, Hund czerpią z Tokarczuk, Iwasiów czy Bator to co najlepsze.

Dla tych, którzy doceniają formę, nie tylko treść.

Starość bywa zaskakująca, okrutna i nieprzewidywalna. Taka jest właśnie samotna starość Romy. Ciało zawiodło, córka zawiodła, mąż odszedł do innej. Dla Romy szklanka jest raczej do połowy pusta. Jest w tej książce sporo ironii, ale i ciętego dowcipu. I to ją ratuje, bo mnie osobiście nie porwała :(

• 2019
  • 2018