Dokąd odchodzą parasolki

Afonso Cruz Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
Para onde vao os guarda-chuvas
Wojciech Charchalis
Rebis
literatura portugalska nadzieja Orient pamięć poszukiwanie szczęścia realizm magiczny relacje międzyludzkie relacje rodzinne uczucie wspomnienia
Para onde vao os guarda-chuvas
literatura piękna
Wojciech Charchalis

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Tkając z mądrości Wschodu

17 Link do recenzji

ocena: 7 - 8
Polecam, ciekawa historia wypełniona różnymi "życiowymi" mądrościami, mimo zbitku różnych kultur, a co za tym idzie wierzeń i obyczajów, wydaje się przekazywać uniwersalne prawdy, a takie przydają się każdemu ;)

Piękna, wzruszająca, magiczna. Przepełniona mądrościami, poetycka. Baśniowa.

Zachwyt, fascynacja Orientem, oszołomienie. Tak mogłabym podsumować emocje, które wywołała we mnie książka Afonso Cruza. Misterna kompozycja przypominająca mozaikę, którą ozdabia się wschodnie pałace, albo dywan, którego tworzeniem trudni się główny bohater. Kolejne fragmenty to małe historie składające się w opowieść o rodzinie Fazala Elahiego, w której dzieje się wszystko...

16/2020, DKK (I 2020)

Inna lecz w swej inności fascynująca. Oczywiste prawdy opisane zupełnie inaczej. Świetnie się czyta lecz wymaga skupienia i "smakowania" treści.
Co jakiś czas, taka książka jest niezbędna w naszym życiu aby poczuć świat i oderwać się od schematów.
Z całego serca polecam szczególnie w długie ciemne wieczory...

NIe mogę dać żadnej gwiazdki, bo nie udało mi się przeczytać, pomimo kilku podjętych prób. A przecież lubię orient ... nie wiem dlaczego, ale pozostanie wśród tych niewielu książek, które mnie nie porwały. Moja data przeczytania, to dzień, w którym przestałam próbować.

Mam mieszane uczucia, co do tej książki. Z jednej strony fajna, z drugiej nudnawa. A może po prostu trzeba mieć odpowiedni klimat do jej czytania, a ja go nie miałam.

Piękna i wzruszająca...

Książka, którą czyta się powoli, smakuje niemalże każdy akapit. Co krok, pojawia się tu myśl warta refleksji. Chociaż rzecz dzieję się w bliżej nieokreślonym Oriencie, to powieść uniwersalna i wielokulturowa.  W domu Elahiego swoje miejsce znajdą przedstawiciele trzech religii i kultur - muzułmanie, hindusi, chrześcijanie. Zobaczymy, poprzez śledzenie ich losów, jak wiele...

Odkąd ta pozycja pojawiła się w mojej bibliotece, często mają w niej miejsce takie rozmowy:
Czytelnik: Przepraszam, przeczytała Pani może tę książkę?
Ja: Tak, przeczytałam.
Czytelnik: O czym ona jest? Warto?
Ja: To jedno z trudniejszych pytań. Ta książka jest tak wielowątkowa, że ciężko wytłumaczyć, o czym tak naprawdę ona jest. Nie chcę zdradzić zbyt wiele, ale przeczytać...

Dyskusje

• 2019