Ale z naszymi umarłymi

Jacek Dehnel Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
literatura polska Polacy cud Kraków polityka relacje międzyludzkie skandal współczesna obyczajowość współczesność
literatura piękna
2019-06-19

Okładka książki Nadzieja Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Juliusz Strachota, Łukasz Orbitowski, Wiesław Myśliwski, Ignacy Karpowicz, Grażyna Plebanek, Jerzy Sosnowski, Hanna Krall, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Jacek Dehnel, Krzysztof Varga, Urszula Kozioł, Sylwia Chutnik, Aleksandra Zielińska, Joanna Bator, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Rejmer, Julia Fiedorczuk, Ziemowit Szczerek, Adam Wajrak, Waldemar Bawołek, Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Magdalena Parys, Przemysław Truściński, Mikołaj Grynberg, Agata Romaniuk, Wojciech Chmielarz, Andrzej Muszyński, Paweł Sajewicz, Jacek Napiórkowski, Katarzyna Boni, Ilona Wiśniewska, Dominika Słowik, Małgorzata Lebda, Paweł Piotr Reszka, Grzegorz Uzdański, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Grzegorz Bogdał, Joanna Gierak-Onoszko
7,3
Nadzieja Andrzej Stasiuk, Ol...
Okładka książki HERITO nr 34 Małgorzata Radkiewicz, Jacek Dehnel, Małgorzata Rejmer, Ostap Sływynski, Grzegorz Piątek, Czesława Frejlich, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Redakcja kwartalnika HERITO, Marta Madejska, Aleksandra Wojtaszek
7,0
HERITO nr 34 Małgorzata Radkiewi...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 3 (15) / marzec 2019 Jacek Dehnel, Emily Dickinson, Patrycja Bukalska, Marcin Wicha, Łukasz Najder, Liliana Hermetz, Wojciech Engelking, Szymon Żuchowski, Eliza Kącka, Lee Anderson Jon, Grzegorz Press, Weronika Gogola, Sylwia Witkowska, Ghaith Abdul-Ahad, Wojciech Kalarus
7,5
Pismo. Magazyn... Jacek Dehnel, Emily...

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Zombie narodowe

14 Link do recenzji

Kto sieje wiatr ten zbiera burzę. Kto obraża innych pisarzy, samemu będąc beztalenciem, zbiera wyrazy współczucia. Panie nie myśl pan ku...em. To nigdy nic dobrego nie przynosi.

To jest dopiero grafomania.

Wartka akcja. Dobrze się czyta. Oczekiwałam innego rozwiązania, ale akcja podryfowała w dobrze znanym kierunku hollywoodzkim.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dałem pięć gwiazdek. Absolutnie nigdy Jacek Dehnel tak niewielkiej ilości gwiazdek ode mnie nie otrzymał. Ja po prostu, chyba, no, raczej nie kupuję bajek o zombi, horrorów o wampirach itp., itd..
Żeby nie było, metaforyczny sens pojąłem. Nawet doczytałem do końca, raczej wyłącznie z przywiązania do nazwiska twórcy tej historii. Za to też poleciała jedna więcej gwiazdka.
...

Na półkach: , , , ,

Dehnel zaczyna tę farsę z dużym przytupem, celnymi uwagami i ciekawą narracją. Jest to naprawdę mocny, a jednocześnie zabawny i kreatywny komentarz do obecnej sytuacji politycznej i społecznej. Przy niektórych dialogach prezenterów czy polityków - śmiałam się na głos. Jednak z drugiej strony zawsze z tyłu głowy jest ta przykra świadomość, że niektóre wypowiedzi i postawy...

Jacek Dehnel jest na polu literatury gatunkowej gościem - częstym, ale jednak tylko gościem. Schematy, standardy kultury popularnej są dla niego pretekstem do zabawy i punktem wyjścia. Apokalipsa w „Ale z naszymi umarłymi” rozpoczyna się cicho, trochę na marginesie. Gdzieś pod Krakowem zdemolowano parę grobów. Później znaleziono kilku martwych, którzy powstali z mogił i...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Mam w tym roku wyjątkowo złą passę. Przez ostatnie cztery miesiące, nie przeczytałam prawie nic, a teraz, gdy powróciła moja chęć do czytania. Nieubłaganie trafiam na lektury, którym do miana dobrych dość daleko.

"Ale z naszymi umarłymi" jest moim pierwszym spotkaniem z twórczością pana Dehnela i muszę przyznać niezbyt zachęcającym, do dalszego poznawania książek tego...

Moje pierwsze zetknięcie z tym autorem no i pierwsza powieść o polskich zombiakach. Trzeba przyznać że pomysł może nie do końca oryginalny ale dobrze zaadoptowany na nasze własne podwórko. Czyta się to bardzo sprawnie aczkolwiek w miarę czytania dochodziłam
do wniosku że co raz bardziej przypominamy owe zobmbiaki. Społeczeństwo jak zwykle podzielone równo na pół. Do tego...

Macie autora, którego czytaliście najczęściej w tym roku? U mnie będzie to, o dziwo, Jacek Dehnel, z którego „Lalą” zaczęłam rok 2019. Świetnie napisana, trochę gawędziarska książka, której styl tak mi się spodobał, że sięgnęłam po retro kryminały pisane pod pseudonimem Maryli Szymiczkowej (są cudowne!). Nie mogłam więc sobie odmówić najnowszej książki Dehnela, na którą...

Mało optymistyczna i niestety bardzo aktualna. Dehnel po mistrzowsku diagnozuje Polaków w apokaliptycznym czasie epidemii... Zombich. Bogoojczyźniany nacjonalizm i sentymentalny, uwspółcześniony sarmatyzm oraz radość, że antenaci atakują odwiecznych wrogów Polski: Niemców, Rosjan, a w końcu cały świat. Nie ma mowy o happy endzie.

Dyskusje

• 2019