Empuzjon

Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2022-06-01
2022-06-01
literatura polska początek XX w. poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości relacje międzyludzkie wielokulturowość
Inne

Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1/2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olga Tokarczuk
Pan Wyrazisty Joanna Concejo, Olg...

Przesłuchane po obejrzeniu adaptacji teatralnej - dosyć wiernej jak się okazuje. Trudno powiedzieć, ale chyba znajomość fabuły sprawiła, że książka się niemiłosiernie dłużyła. Sama opowieść i wątki genderowe i mizoginistyczne w niej zawarte dosyć ciekawe - interesująco się patrzy na takie rzeczy z przeszłości z aktualnej perspektywy.

Książka lekka, dużo punktów za stworzenie specyficznego, tajemniczego, nieco paranormalnego klimatu, jednak po noblistce spodziewałabym się więcej. Poruszane tematy mizoginii są przebrzmiałe i czy warto ciągle do nich wracać i poruszać rzeczy od dawna już zdyskredytowane? Współcześnie nikt już w takich kategoriach nie myśli o kobietach. Jeszcze sto lat temu taki sposób myślenia był przyjęty, ale przywoływane tezy pochodzą z różnych epok, wyrwane z kontekstu kulturowo-historycznego nawet na tamte czasy. Rozumiem, że miało prowadzić to do finału - siła Matki Ziemi kontra mizoginia. Bardzo prosta fabuła. Szanuję za wątki queerowe, dzięki którym można było w końcu nabrać emocjonalnego stosunku do postaci. Dla miłośników klimatu baśni ludowych z nieskomplikowanym przesłaniem. Czuję niedosyt

Prawdziwa uczta i ogromna przyjemność obcowania z językiem najwyższej próby. Wciągająca opowieść, ciekawe odniesienia głównie do Thomasa Manna, szokująca w przedstawieniu poglądów na pozycję kobiet, ale przez to wierna realiom tamtych czasów. W wersji audiobookowej fenomenalnie przeczytana przez Kingę Preis. Dla mnie kolejny dowód na to, że Olga Tokarczuk - przynajmniej w maestrii posługiwania się językiem i wychwytywania sensów słowami - nie ma sobie równej w naszym kraju. Cudowne doświadczenie czytelnicze.

Znużyła mnie niemiłosiernie. Zakończenie ciekawe, jednakże całokształt książki nudny i nie jest warty tych zachwytów choć może się nie znam...

Magiczna!

Magiczna!

Słaba, a w porównaniu z Czarodziejską Górą bardzo słaba. Rozmowy o niczym i sztuczne postacie. Pisane na siłę pod lewackie tęsknoty.

Pierwszą połowę przeczytałem jakby na jednym tchu, ale szczególnie w końcówce zostałem strasznie sfrustrowany. Moja opinie o tej książce marnieje z sekundy na sekundę.
To co mnie w pierwszym momencie to ciekawy sposób narracji - sceny niby kinowe, czuć w jaki sposób kamera tworzyłaby dane ujęcie -, fascynujące tło historyczne i później przyjaźń głównej postaci z Thilem. Bardzo też podobało mi się przedstawienie wielości językowej (różne akcenty Polskiego i Niemieckiego!).
Niestety muszę się zgodzić z niektórymi krytykami tego tytułu, że po jakimś czasie większość zdarzeń w tej książce (kolacyjne dyskusje, spacery, wycieczki) strasznie się dłużą i nużą. Wydaje mi się to w jakimś stopniu celem autorki ale nie czyta się tego jakkolwiek przyjemnie.
Nie pomaga to, że rozmowy, z których książka składa się w większości, nie są dla mnie interesujące (ale znowu, czy mają być?). To się czyta, jakby autorka chciała nawciskać na siłę każdy mizoginiczny cytat jaki znalazła i nie czuję, że było to konieczne.
Mam też krytykę wobec zakończenia (spoilery!). Co rusz pojawiają się w tekście wskazówki, że coś wyjątkowego stanie się w pierwszy tydzień listopada, każda data podana przed nią dawała mi poczucie grozy. A jak już ta data dobija wszystko odbrzmiewa mi bardzo płasko. Nie wiem, może tych wskazówek było za wiele i jakby wszystkie karty były już na wierzchu? Może nie myślę o duchach lasu/matkach natury/boskiej kobiecości jako o czymś szczególnie odkrywczym?
Mam też wąty o to co dzieje się z główną postacią. Trudno oprzeć się wrażeniu, że jej decyzja, żeby uciec pod żeńską postacią bierze się z jej interpłciowości, co pobrzmiewa bardzo dziwnie w książce, która próbuje krytykować min. determinizm biologiczny. A trochę przykro mi próbować czytaj jej los jako symboliczny, kiedy sam odnajduję się w nim jako osoba transpłciowa.
Książka napisana bardzo pięknie, ale to, czy ta apetyczność (ha!) jest tego tak w sumie warta, to inna sprawa. Ale nie wiem, może nie jestem osobą inteligentną, nie myślę, nie czuję i nie mam jakiejś wrażliwości.

Feminizm wojujący, nawet obsesyjny. Podany czytelnie od pierwszych stron, łopatą do głowy, bez zbędnej subtelności czy miejsca na własny domysł czytelnika.
Dośc powiedzieć, że u Tokarczuk nawet w świecie grzybów sa kandydaci na męskich szowinistów – to te silne i szlachetne prawdziwki (w kontrze do urzekających halucynków).

Fabuła ma potencjał (na plus dokładne studium Sokołowska sprzed 100 lat) - ale tonie w przesolonym, ideologicznym sosie, nie ratuje jej nawet surrealistyczne zakończenie.

Dla lewicowego neofity lektura będzie przyjemną wodą na młyn.
Dla innych może być dowodem, że Nobel gwarantuje już tylko lewicowość, nie wybitność.

Fabuła ma potencjał (na plus dokładne studium...

Intrygująca choć dłużyła mi się. Na szczęście końcówka wynagradza wszystko.

Intrygująca choć dłużyła mi się. Na szczęście końcówka wynagradza wszystko.

Warto znać Czarodziejską Górę, bo "Empuzjon" to tokarczukowy dialog z Mannem. Właśnie dialog, a nie jakieś zarzucane pisarce próby rywalizowania.

Akcja nie toczy się wartko, przebiega w rytm nudnej sanatoryjnej codzienności, ale prowadzona jest tak, że nie sposób się oderwać. Mizoginiczne dysputy antypatycznych mieszkańców pensjonatu, zagadkowe gruchanie na strychu, legendy miejscowego ludu, wreszcie tajemnica Mieczysława, której się powoli domyślamy - wszystko tworzy niesamowitą atmosferę podkręconą podtytułem powieści. Czytelnik czeka na "coś", co się nieuchronnie zbliża...

Bardzo polecam. Książka dobra na początek przygody z tą pisarką, bardzo przyjemna w odbiorze, bez udziwnień. Powieść w starym dobrym stylu.

Z przyjemnością daję 8/10

• Literatura piękna