Anna In w grobowcach świata

literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2020-10-21
2006-01-01
literatura polska mit nieśmiertelność poszukiwanie sensu życia śmierć

Jednego nie można tej kuglarce odmówić, potoczystą grafomianią idealnie maskuje płytkość myśli. Mało wyrobione czytelniczki przytłoczone kunsztem plecenia komunałów mają wrażenie, że obcują z czymś mądrym i ważnym.

Najkrócej not my cup of tea, po prostu. Nie pożywiłem się ani na odcinku stylu ani treści. Ledwie kilka razy szara komórka została podrażniona. Pytanie cóż począć w przypadku gdy uznanie międzynarodowe i płynące wraz z nim splendory względem twórczości autorki są faktem? Może bezpieczniej przyjąć, że to moja wrażliwość i intelekt nie dojechały do wielkości prozy pani Olgi....

Odnoszę wrażenie, że krótka ta powieść jest niedoceniana i w dorobku naszej noblistki ustawiana nieco na boku. Niesłusznie. Bo jej arcydzielność jest nie do zakwestionowania. Niedawno przeczytałem Annę In po raz drugi i uległem znów całkowitej fascynacji tym utworem. To coś więcej niż polski wkład do międzynarodowego projektu Mity. To misterna literacka wizja łącząca stare...

Umiejscowiona we współczesnym świecie mitologiczna historia Inanny - sumeryjskiej bogini. Zderzenie świata życia ze światem śmierci, poświęcenie, przezwyciężanie ludzkich słabości, pragnień. Olga Tokarczuk poraz kolejny urzeka barwnością i wyjątkowym stylem pisarskim oraz fenomenalną wiedzą i wykorzystaniem zbioru źródeł

Niesamowita, jedynie mógłbym się doczepić do wydania ponieważ to nowsze nie ma na końcu posłowia takiego jakie jest w wydaniu od znaku, a jest bardzo ważne w stosunku do całości

Po raz kolejny lektura Naszej Noblistki mnie nie zachwyca...Co prawda skłania do rozważań, porusza ciekawe tematy, a wykreowany świat zaprasza do eksplorowania i wciąga, ale!
Pozostawia czytelnika w jakiegoś rodzaju letargu. Nie wiesz co myśleć, jesteś ciekawy co dalej. Jakby ktoś urwał w połowie wartko toczącą się dyskusje. A szkoda.
Chętnie dowiedziałabym się jak...

Bardzo niechętne sięgnęłam po książkę noblistki, nie do końca wiedząc czego się po niej spodziewać... ale muszę przyznać, że oczarowała mnie. Głównie sposobem w jaki poprowadzona została narracja, płynnością języka i pięknem zwrotów, sformułowań. A dodatkowo bardzo ciekawe spojrzenie na sumeryjski mit.

Na półkach: , , , , , , ,

Na początku byłam pozytywnie zaskoczona. Książka nie jest realistyczna, została napisana na podstawie sumeryjskiego mitu i właśnie czyta się ją jak mit. Określiłabym ją też jako dystopię. Bardzo podobał mi się styl, np. różne ciekawe porównania. Większość zdań skłaniało mnie do jakichś refleksji. Jednak mniej więcej w połowie jakby coś się zepsuło. Styl już mnie tak nie...

Książkę przeczytalem w ramach wyzwania LC na pazdziernik. Nie podejmuję się oceny dziela naszej noblistki. Nie jest to gatunek literacki, ktorego jestem fanem. W moim odbiorze blizej tu do poezji niz prozy.
Gra słowem, zapewne piekna, nie spowoduje, ze zostanę fanem pisarki. Egzystencjalne dylematy, ktorymi ocieka fabula, zapewne głebokie, nie sklonily mnie do refleksji....

Nie do końca trafiła do mnie ta historia. Jest to dopiero druga przeczytana przeze mnie książka Olgi Tokarczuk, dlatego ciężko oceniać mi jej twórczość.

2 300
  • Literatura polska