The Titan's Curse: The Graphic Novel

Okładka książki The Titan's Curse: The Graphic Novel Rick Riordan, Robert Venditti
Okładka książki The Titan's Curse: The Graphic Novel
Rick RiordanRobert Venditti Wydawnictwo: Disney, Hyperion Cykl: Percy Jackson i bogowie olimpijscy – powieść graficzna (tom 3) fantasy, science fiction
Percy Jackson i bogowie olimpijscy – powieść graficzna (tom 3)
Disney, Hyperion
2013-10-08
2013-10-08
percy jackson powieść graficzna klątwa tytana

Całkiem ok. Ładnie wydany na błyszczącym papierze. Udało się ująć na obrazkach dynamikę zdarzeń i ekspresję bohaterów. Jednak komiks zawsze pozostanie w tyle za powieścią i jak dla mnie trudno będzie to zmienić.

Fajne

Fajne

Dalsze losy herosów obfitują w kolejne ciekawe stwory o dobrym lub nieprzyjaznym usposobieniu. Dodatkowo muszę przyznać, że wysoka jakość papieru powoduje bardzo dużą intensywność kolorów.

Na początku komiksu zastanawiałam się kim jest ten czarnowłosy chłopak, jednak okazało się, że to Thalia! Tak trudno było narysować postać z krótkimi włosami, która wyglądałaby jak dziewczyna?
Niestety troszkę się zawiodłam ilustracjami.. W "Złodzieju Pioruna" ilustracje były podobne, w "Morzu Potworów" już były lepsze, dlatego myślałam, że w "Klątwie Tytana" będą jeszcze lepsze! No trudno..

NASTOLETNI BOGOWIE W KOMIKSIE

Przygody Percy’ego Jacksona, choć rozpoczęły się od powieści, które zdobyły całkiem sporą popularność wśród nastoletnich czytelników, nigdy nie trafiły do mnie w tej właśnie formie. Obejrzałem dwa kinowe filmy, właściwie tylko dlatego, że nic lepszego nie miałem wówczas do roboty, ale muszę przyznać, że bawiłem się na nich całkiem nieźle. Duża w tym zasługa humoru, który sprawił, że patetyczną rozrywkę dało się przełknąć bez narzekania – a co ważniejsze bez znudzenia. Czy kusiło mnie żeby sięgnąć po książkowy pierwowzór? Może przez chwilę, kiedy na ekranie działy się nieliczne ciekawsze rzeczy, tak, ale nigdy na tyle, bym rzeczywiście chciał to zrobić. Co innego, jeśli chodzi o komiks. Pierwszy tom serii niemal kupiłem, powstrzymały mnie tylko pilniejsze zakupy. Zresztą ta historia pasuje do tej formy równie dobrze, jak do kina. Czymże w końcu są komiksowi bohaterowie, jak nie kimś w rodzaju współczesnych bóstw? Jakże wielu z nich opartych jest na tych mitologicznych (Thor, Hercules, Wonder Woman – długo by wymieniać)? Czemu więc nie przywrócić tych znanych z legend, tylko wrzuconych w naszą teraźniejszość? Właśnie. I trzeba przyznać, że wyszło to całkiem nieźle.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/komiksy/item/22546-percy-jackson-and-the-olympians-3-the-titan-s-curse.html

NASTOLETNI BOGOWIE W KOMIKSIE

„Klątwa Tytana” w komiksowej wersji z pewnością zachwyci fanów serii, a także zachęci do zapoznania tej serii osoby, które jeszcze nie miały okazji jej poznać. To, że pierwowzór odniósł sukces, nie oznacza, że kolejne wersje również nie mogą tego osiągnąć. Czytanie tego komiksu i przeżywanie wraz z bohaterami tych wszystkich przygód to z pewnością mile spędzony czas. Polecam gorąco!

Zasadniczo jest to bardzo wierna adaptacja, pod tym względem nie ma co narzekać. Niestety, odbiór komiksu psuje brak zachowanej ciągłości fabularnej. Taki skakanie po najważniejszych wydarzeniach z książki, bez powiązań między poszczególnymi "rozdziałami" komiksu wybija z rytmu czytania i zwyczajnie irytuje. Poziom ilustracji mieszany - od dokładnych i szczegółowych, do prostych i nijakich. Plus za realistyczny styl rysunku. Koniec końców, polecam książkowy pierwowzór, chyba, że ktoś ewidentnie nia ma czasu na jego czytanie, wtedy może posiłkować się komiksem.

"Klątwa tytana" to chyba mój ulubiony komiks z serii powieści graficznych do "Percy'ego Jacksona i bogów olimpijskich".
Nico i Pan D. wypadli po prostu super! Niekoniecznie podoba mi się kreska - zupełnie inaczej wyobrażałam sobie Percy'ego, który jest jakiś taki kanciasty. Thalia też nie najlepiej wypadła... Do tego wszystko jest takie ciemne... To nie są ostatnie, mroczne części Harry'ego Pottera! Przydałoby się więcej żywych kolorów, dynamiki.
Warto jednak trochę zwolnić z przewracaniem kolejnych kartek - czytanie komiksów idzie błyskawicznie - i poświęcić trochę czasu na docenienie detali, robią wrażenie.
Ogólnie naprawdę warto się zapoznać z komiksem "Klątwy tytana", gdy w końcu pojawi się w Polsce.
A kolejne części na pewno wypadną fenomenalnie!

• Komiksy
  • Rick Riordan