Mistrz i Małgorzata

Okładka książki Mistrz i Małgorzata Michaił Bułhakow
Okładka książki Mistrz i Małgorzata
Michaił Bułhakow Wydawnictwo: Muza literatura piękna
Мастер и Маргарита
Muza
2009-10-21
2009-10-21
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski
Woland Moskwa Massolit Jeszua Ha-Nocri Poncjusz Piłat Korowiow Asasello Hella Bezdomny Berlioz komunizm cenzura

Jako iż uwielbiam klasyczną literaturę rosyjską nie mogłam inaczej ocenić tej powieści. Miłość tytułowych bohaterów, wydarzenia powodowane przez tajemniczych ,,cudzoziemców'' oraz przeplatanie wątków znajdujących się w Moskwie z wątkami dziejącymi się w Jeruszalaim sprawia, że książka jest lekturą nader interesującą.

Genialna interpretacja pana Gosztyły w audiobooku wydania Rebisa.

Genialna interpretacja pana Gosztyły w audiobooku wydania Rebisa.

Oto przykład powieści idealnej. Takiej, do której chce się wracać - raz za razem, bo za pierwszym razem nie da się jej objąć całkowicie. Jej klimat, jej fabuła... Nie zmieniłbym tu ani jednego zdania, ani jednego słowa. Bo tu jest wszystko. Także fascynująca filozofia, fascynująca koncepcja. Czytając, odrywamy się od przyziemnych spraw, wzlatujemy w górę, jak Małgorzata w drodze na bal u Szatana. Tracimy kontakt z rzeczywistością, chwytając coś nieuchwytnego. To jak słuchanie po raz pierwszy ,,Stairway to heaven" Led Zeppelin.
To ekstrawagancka rosyjska alegoria, to dorosła „Alicja w Krainie Czarów”, pękająca w szwach od psot, ciemności i hałasu. Duchy Fausta i Dantego musiały siedzieć na ramionach Bułhakowa, gdy ten niestrudzenie pracował nad swoim arcydziełem. ,,Mistrz i Małgorzata" cudem przetrwała i cudem przedostała się ze stalinowskiej Rosji, z której nic nie miało prawa się przedostać, jakby interwencję podjął sam Bóg. A skoro mowa o Bogu... Bułhakow przedstawił tu bardzo specyficzną, dla niektórych pewnie trudną do zniesienia teologię. Sugeruje, że to, co wydaje się złem, dziełem samego szatana, jest w istocie zamaskowanym dziełem Boga. Carl Jung, nazwał to Cieniem i pojmował go jako integralną część boskości.

Wspaniałe przeżycie literackie, wybitny lektor.

Wspaniałe przeżycie literackie, wybitny lektor.

8/10- bo dobrze się czytało ,ale żebym od razu był powalony na kolana to nie powiem. Poza tym przyznam się że nie polubiłem Małgorzaty-irytowała mnie ta postać.

Nie oceniam. Nie potrafię.

Nie oceniam. Nie potrafię.

No dobrze, postaram się być tutaj merytorycznym. Po pierwsze, zwykle raczej staram się konfrontować z dziełem jakimkolwiek tu i teraz - w znaczeniu aktualności. Nie oznacza to bynajmniej, że ignoruję kontekst historyczny. Staram się je traktować też jako osobny byt, niezależny od wpływów.
Bułhakow nie porywa mnie literacko ani trochę, równolegle z tą powieścią czytam Czarodziejską Górę Thomasa Manna, którą również można uznać za pewnego rodzaju literacki relikt i z całą stanowczością stwierdzam, że Bułhakow może sznurowadła wiązać drugiemu z panów pod względem czysto językowym i intelektualnym. Ale dobrze, to jest być może inna konwencja i inny zamysł. Powieść nie broni się w moim odczuciu samą treścią, nie porywa i nie zachwyca. Jest, może nie tyle zdezaktualizowana, co bardzo nieodkrywcza w dzisiejszym świecie postmodernizmu. Nagromadzenie mini wątków i postaci nie służy absolutnie niczemu, przez co metraż tego dzieła staje się frustrująco męczący, przez pewną przejrzystość myśli autora. Budzi się pewnego rodzaju oczekiwanie błyskotliwego zwrotu, którego nigdy się nie doświadcza.
Teraz tak, siląc się na dostrzeżenie wartości, intrygujący dla polemiki jest koncept niejednoznaczności, czy też relatywizmu zła. Choć moim osobistym zdaniem, przedstawiona historia i krytyka tchórzostwa, jest psychologicznie spłycona i - rzekłbym - dogmatyczna, punktem widzenia autora, z którym niekoniecznie się zgadzam. Przynajmniej nie w oparciu o tak zarysowanie postacie i postawy.

Nie aż tak dobra jak się spodziewałem i nie aż tak dobra jak opinia krążąca o tej książce ale wciąż niezłe. Świetne sceny uczty i rozmowy z Wolandem.

Ja tylko dodam kolejną dziesiątkę, bo o tej książce napisano już wszystko.
I poproszę: czy możemy dostać jakieś piękne wydanie tej książki? Z dobrą okładką? Bardzo bym chciała mieć taką na półce.

Ja tylko dodam kolejną dziesiątkę, bo o tej książce napisano już wszystko.

2018.09.01
2021.10.11