Władca Pierścieni

Autor:
Cykl: Władca Pierścieni (tom 1-3)
tłumaczenie
83-7298-108-6
typ
papier
szati
8,55 (7791 ocen i 423 opinie)

Opis książki

Obecne wydanie Władcy Pierścieni J.R.R.Tolkiena, wbrew woli tłumacza, lecz za jego zgodą, różni się od poprzedniego wprowadzeniem nazw własnych oraz niektórych terminów dotychczas powszechnie używanych. Celem tego zabiegu było umożliwienie zapoznania się z powieścią Tolkiena tym czytelnikom, widzom oraz graczom, którzy preferują lub przyzwyczaili się do wcześniejszych rozwiązań terminologicznych. Wydawca podkreśla jednocześnie, iż zdecydowana większość propozycji terminologicznych tłumacza jest mu bliższa. Kunszt i kultura języka oraz bogactwo wyobraźni Jerzego Łozińskiego zostały docenione przez czytelników, którzy nie tylko w nieporównywalnie wyższej liczbie egzemplarzy zakupili naszą wersję, ale także przyznali naszej edycji Władcy Pierścieni Nagrodę Sinksa 2000.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Filifionka | 2010-03-08

Tłumaczenie Łozińskiego jest nie do przyjęcia.

Kalissa | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

"Cieszę się, że jesteś tutaj ze mną, Samie. Tutaj, w ostatniej godzinie świata".

Autor stworzył coś więcej niż świat fantastyczny – on stworzył NOWY ŚWIAT! Nadał temu światu historię, legendy, pieśni i mity. Stworzył świat, który określił na mapach i podzielił na części. Każdą z części tego świata, zamieszkały istoty tak różnorodne i tak niezwykłe – że poznanie ich wszystkich i zachwyt nad każdym z tych istnień - graniczy z niepodobieństwem. Niczym czarodziej – obdarzył te istoty charakterem i wszystkimi uczuciami, jakie istnieją. Wreszcie - postawił swój wspaniały świat i wszystkich bohaterów na krawędzi zniszczenia. Bo powstał JEDYNY PIERŚCIEŃ – którego potęga i zło, zaciążyły nad całym Śródziemiem.

A wszystko zaczęło się tak optymistycznie, od prologu i opisu krainy Shire, podzielonej na ćwiartki!, gdzie żyją Hobbity...! Ale stopniowo ciężar powieści przesuwa się ku wojnie i ku walce ze złem, a od bitwy na stepach Rohanu – utonęłam w tej powieści! I zapomniałam, że Śródziemie...

Tulkas | 2014-08-02

Jeżeli postawiono by mnie kiedyś przed wyborem najlepszej książki wszech czasów, bez zastanowienia wskazałbym na dzieło Tolkiena.
Opowiada ono o czwórce hobbitów: Frodo Bagginsie, Samie Gamgee, Pippinie Tooku i Merrym Brandybucku, którzy ruszają w świat by zniszczyć Jedyny Pierścień i położyć kres złu Saurona. Po drodze pomagają im przyjaciele: Aragorn, syn Arathorna, Gandalf Szary, krasnolud Gimli, elf Legolas i rycerz Gondoru - Boromir.

"Władca Pierścieni" to piękna, urzekająca opowieść o braterstwie, przyjaźni i poświeceniu. Mistrz Tolkien swoimi długimi opisami miejsc pozwala niemalże ujrzeć na własne oczy krainę Śródziemia. Wędrujemy przez sielskie Shire, piękne Rivendell, mroczną Morię, cudną Lorien. Docieramy do Rohanu i Gondoru by stoczyć walkę z Sauronem. Razem z Frodo i Samem dochodzimy do straszliwego, ciemnego i odrażającego Mordoru chcąc ostatecznie zgładzić Władcy Ciemności. Razem z bohaterami odczuwamy strach i odwagę, przygnębienie i nadzieję, szczęście i...

magda | 2010-05-25
Na półkach: Lista życzeń, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2010

do chwili obecnej przeczytane 14 razy. I na tym się nie skończy

Carline | 2011-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2011

Kto by nie znał J.R.R. Tolkiena i nigdy nie spotkał się z jedną z jego książek na półce w bibliotece czy księgarni. Światowej sławy autor "Władców Pierścieni" ma własny język, którym zachwyca czytelników. Spotkałam się z takimi komentarzami, jak: "Za długie opisy, które przynudzają" czy "Za ciężki język, aby móc się wczuć w atmosferę historii", a przecież to jest w nim najlepsze.

Pierwsza część trylogii zabiera nas w podróż, gdzie Frodo, którego wujkiem był znany z "Hobbita" Bilbo i który stał się nowym posiadaczem Pierścienia, musi zmagać się z wieloma niebezpieczeństwami. Wraz z towarzyszami przemierza zdradliwe tereny, a tuż za nimi skradają się dziwne stwory, których celem jest odebranie Pierścienia, przez który może zginąć wielu.

Tolkien czaruje swoimi długimi, ale wspaniałymi opisami, które pozwalają mi lepiej poznać stworzony przez niego świat. Zaczynam wierzyć, że bohaterowie naprawdę istnieją, przemierzając magiczny świat, zasnuty mgłą grozy.

Już nie...

enedtil | 2010-04-13

Arcydzieło literatury. Książki najbliższe memu sercu. Dzięki nim zaczęła się moja przygoda i podróż w świat fantasy. Niesamowity klimat, niesamowici bohaterowie, niesamowicie wykreowany świat, niesamowita fabuła ;D Nai tiruvantel ar varyuvantel i Valar tielyanna nu vilya.

ChicaDeAyer | 2013-07-25
Przeczytana: 2011 rok

Przepiękny świat stworzony przez Tolkiena i historia przez niego opowiedziana stanowi od lat pomost pomiędzy generacjami i nic nie wskazuje na to, by ten stan rzeczy uległ zmianie w przyszłości. Nieśmiertelny klasyk, który każdy fan dobrego kawałka literatury powinien przeczytać. Nie każdemu może odpowiadać ten osobliwy gatunek, ale warto pochylić się nad pisarskim geniuszem twórcy.

Wkp | 2015-05-04

TAK JAK CHCIAŁ TOLKIEN

Arcydzieło fantasy w nowym, genialnym wydaniu!

Zbliża się dzień 111 urodzin Bilbo Bagginsa, z tej też przyczyny Hobbici oczekują niezwykłego przyjęcia. Pojawia się na nim oczywiście także i czarodziej Gandalf oraz wiele innych gości. Bilbo nie zamierza jednak świętować w oczywisty sposób – znika za pomocą swojego magicznego pierścienia, który w spadku przekazuje swemu krewnemu, Frodo. Pierścień zwraca uwagę Gandalfa, a ten po latach odkrywa, że jest on legendarnym Pierścieniem Władzy. Przed wiekami wykuto wiele podobnych, rozdzielając między różne rasy żyjące w Śródziemiu. Ten jeden zaś mógł władać nimi wszystkimi, dając posiadaczowi olbrzymią potęgę. Nosił go Sauron, Czarny Władca, który uczynił nieskończenie wiele zła; jeszcze więcej zaś może uczynić w przyszłości. Pierścień trzeba zniszczyć, by jednak tego dokonać, trzeba wrzucić go w ogień Góry Przeznaczenia, gdzie został wykuty. Z tą zdawałoby się niemożliwą misją wyrusza Frodo, powoli zdobywając coraz...

Harii | 2015-01-01
Przeczytana: 2014 rok

Spotkałam się z dwoma tłumaczeniami tej książki. Pierwsze było świetne. Przeczytałam całość z przyjemnością. Gdy chciałam ponownie przeczytać " Władcę Pierścieni" napotkałam drugie z tłumaczeń. Nie doczytałam nawet do dziesiątej strony. Trochę szkoda, że niektórzy, czytający tę książkę, czytając ją w tym gorszym tłumaczeniu, nie poznają świetności tej historii.

Co do filmu - moim zdaniem za bardzo różni się od książki i inaczej przedstawia bohaterów, niż ja, w moich wyobrażeniach.

Vivienne | 2012-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Tolkien wybitnym pisarzem jest. To wiadome. "Władca Pierścieni" jest klasykiem literatury fantasy, must have wszystkich maniaków fantastyki. Są ludzie nie podzielający tego zdania. Niektórzy po prostu "nie lubią fantazy" jak to przeczytała w jednej z opinii o tejże książce. Ale okej, nie oceniam, różne gusta są. Nie rozmawiajmy o tym jednak komu i czemu się nie podoba. Chciałabym trochę podyskutować nieco nad tym, dlaczego utarło się, że Tolkien wybitnym pisarzem jest, a "Władca pierścieni" etc.
No pierwsze i najważniejsze - ludu! Wiadomo, że każdy z nas ma czasem chwile natchnienia w swoim mózgu, wymyśla różne mogłoby się wydawać cudowne rzeczy. Ale ilu z was nie odgoniło tej myśli, ale pozwoliło jej zakiełkować? Ha, no i w tym momencie pan John Tolkien mówi Buja! Wszystkim leniom i hejterom (on by powiedział "Na pohybel!", ale nie bądźmy drobiazgowi). Świat, który stworzył powstał i rozrastał się w jego makówce. Hobbici, hobbiciątka, ogry, trolle, elfy(w niektórych przekładach...

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Miałem kiedyś sen, w którym koniecznie chciałem po znać prognozę pogody na następny dzień. Zajrzałem do gazet, lecz działu z doniesieniami o pogodzie nie znalazłem na zwykłym miejscu. Włączyłem radio, lecz w wiadomościach nie było słowa o prognozie pogody. Zadzwoniłem do pogodynki akcja snu działa s... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica