Bóg urojony

Tłumaczenie: Piotr J. Szwajcer
Wydawnictwo: CiS
7,52 (3070 ocen i 349 opinii) Zobacz oceny
10
336
9
662
8
686
7
710
6
339
5
161
4
46
3
58
2
32
1
40
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The God Delusion
data wydania
ISBN
9788385458289
liczba stron
520
język
polski
dodała
Ewa

W „Bogu urojonym” Dawkins nie pisze (przynajmniej nie bezpośrednio) o biologii. Bohaterem jego książki jest religia i relacje między nauką a wiarą. Dawkins z całą mocą swojej wiedzy, talentu i intelektu wprost i bezpośrednio odrzuca religię i wszelkie jej roszczenia (między innymi, a może przede wszystkim, urojenie teistów, że to religia jest źródłem moralności). Zaczyna od tego, że ukazuje...

W „Bogu urojonym” Dawkins nie pisze (przynajmniej nie bezpośrednio) o biologii. Bohaterem jego książki jest religia i relacje między nauką a wiarą. Dawkins z całą mocą swojej wiedzy, talentu i intelektu wprost i bezpośrednio odrzuca religię i wszelkie jej roszczenia (między innymi, a może przede wszystkim, urojenie teistów, że to religia jest źródłem moralności).

Zaczyna od tego, że ukazuje fałsz założeń logicznych wierzeń religijnych, a potem między innymi pisze o ewolucyjnych korzeniach teizmu. Dawkins nie oszczędza bogów we wszelkich ich postaciach – kieruje ostrze swej krytyki zarówno przeciw cierpiącemu na obsesję seksualną krwawemu tyranowi Starego Testamentu, jak i przeciw znacznie łagodniejszemu (acz wciąż nielogicznemu) „Boskiemu Zegarmistrzowi”, odkryciu oświeceniowych myślicieli. Rozpoczyna swą krytykę od logicznej wiwisekcji najczęściej przywoływanych argumentów za istnieniem Boga i na ich podstawie wykazuje, że jakakolwiek Istota Najwyższa jest bytem w najwyższym stopniu nieprawdopodobnym.

W kolejnych rozdziałach możemy przeczytać o tym, w jaki sposób religia – a raczej wszelkie religie (rozróżnienie między krzyżem, gwiazdą Dawida a półksiężycem ma dla Dawkinsa znaczenie drugorzędne) staje się obfitą pożywką dla wojen, niewyczerpanym źródłem bigoterii i dyskryminacji oraz narzędziem upośledzenia dzieci. Fascynującą lekturę stanowią rozdziały, w których Dawkins – tym razem jako biolog – poddaje miażdżącej krytyce dorobek nowych kreacjonistów, czyli (pseudo)naukowe ataki na ewolucjonizm.

Wniosek Dawkinsa jest jednoznaczny – religia (której kreacjonizm i różne teorie „inteligentnego projektu” są nieodrodnymi dziećmi) jest nie tylko nielogiczna. Jest szkodliwa, czasem wręcz śmiertelnie niebezpieczna, a obowiązkiem uczonego i humanisty jest zwrócić na ten fakt uwagę. Religie dość już narobiły zła, konkluduje Richard Dawkins, pora by wreszcie nauka zajęła należne jej miejsce.

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (7514)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 666
Aleksandra | 2011-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2011 r.
Przeczytana: 19 lutego 2011

Jestem ateistką i byłam nią, zanim sięgnęłam po Dawkinsa. Czytałam wcześniej opinie o tej książce tu, w serwisie, ale, jako że były napisane przez ludzi wierzących, zupełnie do mnie nie trafiły. Nie wierzę, nie muszę udowadniać, że boga nie ma, tak jak wierzący nie musi mi udowadniać, że on jest.

Doceniam to, że po "Boga urojonego" sięgają wierzący, ale domyślam się, że będzie ich ta książka śmieszyła. Tym, których wiara się chwieje, może dać wiele do myślenia, a dla niewierzących będzie po prostu uzupełnieniem i dopełnieniem ich poglądów.

Dawkins rzeczywiście pisze lekko, bez naukowego nadęcia, z humorem i ironią. Moją reakcją, w trakcie czytania książki było nie "hm.. rzeczywiście, coś w tym jest", ale "no właśnie! dokładnie tak!" Zgadzam się z Dawkinsem. Niektóre zagadnienia traktuje po łepkach, ale jednego mu nie można odmówić: pokazuje, że ateizm nie wyklucza etycznego życia, to, że nie wierzę w żadnego boga, nie znaczy, że nie żyję wg. zasad moralnych, a te zasady nie...

książek: 361
zbr | 2010-03-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2010

Bardzo dobra książka, może nie idealna, bo momentami Dawkins niepotrzebnie przeciąga niektóre wywody, ale warto przeczytać.

Natomiast jednej gwiazdki i opinii Scarlett (którą przez przypadek oceniłem jako wartościową) nawet nie zamierzam komentować. Wystarczy tylko zajrzeć do jej biblioteczki i staje się jasne dlaczego tak a nie inaczej.

/@Scarlett
Oczywiście zdawałem sobie z tego sprawę pisząc komentarz pod książką. Napisałem go dlatego, że administracja zignorowała moją prośbę o usunięcie plusa, po przyznaniu którego zacząłem być obserwowany przez sporą liczbę osób mylnie odbierających moje intencje. Pojawił się komentarz - od razu zniknęli ;)
Już konkretniej co do moich słów na Twój temat. Po co mam się rozpisywać i czepiać każdego zdania, jeszcze bym kogoś uraził, a przecież każdy sam może odwiedzić Twój profil. Nie spotkałem się jeszcze z tym, aby ktoś przedstawiał się jako chrześcijanin.
Na tym kończę, bo to nie jest miejsce na dyskusję.

książek: 6138
Róża_Bzowa | 2010-09-24
Przeczytana: wrzesień 2010

Zdaje się, że książkę naukową oceniać się powinno pod kątem zawartości merytorycznej, a nie światopoglądu jej autora i jego zgodności z naszym, prawda?

Wiele oczekiwałam, a co dostałam?

Książka naukowa powinna być:
- obiektywna,
- rzetelna (przedstawiać fakty,różne teorie i hipotezy ich dotyczące w równoważny sposób),
- przedstawiać dziedzinę, którą autor się zajmuje,
- trzymać pewien poziom języka i kultury społecznej.

A cóż mamy?
1. Najbardziej przeszkadzała mi nienawiść i pogarda, bijące z każdej strony tej książki. Obiektywizmu brak całkowicie. Ponadto autor obraża osoby myślące inaczej niż on nazywając je, cytuję: "kretyni". Podobno to się u niego nazywa "poczucie humoru".

2. Autor podkreśla jak to szuka prawdy i do niej dąży. A co pisze we wstępie? Wyjaśnia, że jeśli KAŻDA osoba wierząca po przeczytaniu tej książki porzuci swoją wiarę, to książka osiągnie swój cel.
Ma tupet. Nazwałabym to nawet megalomanią, żeby nie użyć określenia "mesjanizm dawkinsonowski"...

książek: 664
Scarlett | 2011-03-05
Na półkach: Hall of shame, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2009

Świetnie się bawiłam, czytając tę książkę.
Świetnie się bawiłam, bo to, co w zamierzeniu Autora miało zadać krach mojej wierze, zachwiać jej podwalinami, podciąć od korzeni, w istotny sposób pomogło mi dojrzeć do tego, by bardziej zrozumieć moją ojczyznę, jaką jest chrześcijaństwo.
Obdarowałam tę pozycję tylko jedną gwiazdką nie po to, by obniżyć jej ogólną ocenę, ale przez wzgląd na to, że przymiotnik "słaba" najpełniej oddaje to, czym ona jest, co w sobie ma.
Opasłe tomisko o chwytliwym tytule "Bóg urojony" dalekie jest od spełnienia podstawowych kryteriów pracy naukowej. Pozamykane pola do wszelkiej dyskusji, niesprawdzalne tezy, rojenia ubrane w pseudonaukowe szatki to oręż Dawkinsa, którym - przyznać trzeba - włada lepiej niż moja babcia wałkiem do ciasta.
/@ zbr:
Kajam się, jednak muszę zwrócić Ci uwagę na pewien prosty fakt. Skoro zamierzasz wprowadzić w czyn Twój zamiar okrycia zasłoną milczenia mojej jakże stronniczej opinii, czemuż ją jednak komentujesz?
Odnośnie mojej...

książek: 1112
Eleckra | 2018-06-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Aż strach pisać opinię o tej książce! Fala skrajności widniejąca pod nią na tym portalu przybiera kolosalne wręcz rozmiary, mieniąc się najprzeróżniejszymi odcieniami ludzkich emocji. Czy warto dokładać do tego swoje trzy grosze? Efekt i bez tego jest imponujący... Ale kiedyś obiecałam sobie, że będę pisać opinię o wszystkich przeczytanych książkach, więc zasadniczo nie ma tematu. Co prawda precedens już istnieje, jest nim "Sen nocy letniej", ale o nim zdania po prostu nie mam i średnio wiem co miałabym napisać. Głupoty zapewne.

Oj panie Dawkins, oj, bardzo oj. Obiektywizmu należnego przynajmniej częściowo literaturze popularnonaukowej w książce nie ma w ogóle i szczerze powiedziawszy w tym dopatruje się wielu z wad. Brakuje również poszanowania dla osób niepodzielających opinii Autora, co jest całkowicie należne literaturze wszelkiej i stanowi podstawę koegzystencji na tym padole, łez podobno. Poprawność polityczna poprawnością polityczną, czyli rzeczą średnią co najwyżej (jak...

książek: 116
Pomensku | 2010-09-23
Przeczytana: 18 września 2010

W dobie poprawności politycznej, oraz bezrefleksyjne tolerancji wszelkich zjawisk, wszelkie próby kontestacji, czy nawet dyskusji, sprowadzane są szaleństwa. Osobom niezgadzającym się z powszechnie przyjętymi zasadami, przypina się rozmaite łatki. Tak więc pan Dawkins ochrzczony został mianem "rottweilera Darwina", "oszołoma", "wojującego ateisty". Niemniej jednak nie wpływa to na zdroworozsądkowe i logiczne rozumowanie, co potwierdza książka "Bóg urojony".

Już sam tytuł wskazuje, że mamy do czynienia z głosem silnym, odpornym na wszelakie kompromisy w rodzaju agnostycyzmu (który to również jest szeroko skomentowany w książce). Fakty i tezy wyłożone są tutaj jasno, bezpardonowo. Dawkins nie "cacka" się z religią, uznając ją za zjawisko niezasługujące na przyjęty dotąd szacunek (co uprzednio wyjaśnia). Pod lupę wzięte zostają różne religię świata, które łączy jedno - są (według autora) bzdurą, bezsensem, a co więcej zagrożeniem dla świata. Właściwie to czynnym złem, które pod...

książek: 6144

To mądra powieść, która nie wstydzi się swojego uwielbienia dla nauki, logiki i racjonalnego myślenia. Bezpośrednio składa hołd biologii z Darwinem na czele, filozofii, historii, humanizmowi, wiedzy o kulturze. Zachwyca się Karolem Darwinem, Bertrandem Russelem, Thomasem Jeffersonem, Einsteinem. Wszystko to czyni w sposób piękny, za pomocą języka inteligentnego, rozsądnego, czasami ironicznego, a czasami pełnego pasji.

Bez wątpienia, autor jest wielkim humanistą - tj. miłośnikiem człowieka i ludzkich uczuć, ale i spogląda na wszystko, co nas otacza, z ciekawością, z pytaniami, z chęcią znalezienia odpowiedzi, z pasją poszukiwacza i naukowca, który dąży, by odkryć, to, co jeszcze jest ukryte przed naszymi oczami.

Było coś pięknego w zdaniu autora, że powinniśmy być wdzięczni za to, że żyjemy na Ziemi, bo już to samo w sobie jest wspaniałe, że z miliardów możliwości życia, z miliardów sekwencji DNA, istniejemy właśnie my! Ale jeszcze bardziej orzeźwiające było, kiedy autor, z taką...

książek: 712
Karolina | 2013-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 20 lutego 2013

Na temat tej książki wiele już powiedziano. Typowy przykład kontrowersyjnego dzieła. I to wbrew pozorom wcale nie z uwagi na treść. Dużo większym zagrożeniem jest... zacietrzewienie obu stron konfliktu. Czytając komentarze (szczególnie te na nie) mam wrażenie, że osoby te zasiadały do książki z góry wiedząc, co napiszą po jej przeczytaniu (o ile w ogóle ją przeczytały ze zrozumieniem).

Dawkins jest wojującym ateistą, choć sam siebie nie postrzega jako 100% ateistę (ot ciekawostka!). W jego przypadku chyba bardziej stosownym będzie stwierdzenie, że jest agresywnym orędownikiem nauki. Nie chce brać wszystkiego na wiarę i chwała mu za to! W tej pozycji rzeczywiście rozprawia się z Bogiem i religiami, ale przeczytajcie proszę dokładnie założenia, które przyświecają tej dyskusji, a także stanowiska, które potęgują jego agresję.

W trakcie czytania można się z Dawkinsem nie zgadzać, można polemizować, można (i należy!) przenosić dyskusję na grunt spotkań towarzyskich. Sposób w jaki...

książek: 0
| 2017-10-30
Przeczytana: październik 2017

Nie wierzę.Nie wierzę autorowi,nie przekonał mnie do swojej tezy.Dlaczego?O tym w kilku następnych akapitach.

Sięgnąłem po tę książkę jako kulturoznawca,którego podczas studiów próbowano nauczyc otwartości umysłu,szacunku dla odmiennych poglądów i wolności wobec stereotypów.Oczekiwałem od biologa,profesora Oksfordu bardziej naukowego podejścia do tematu,niż spisanie swoich własnych poglądów,okraszenie ich kilkunastoma stronami o Darwinie i zapodanie ich w sposób,który mnie często odrzucał,a czasem śmieszył.

Już wstęp właściwy oraz wstęp do wydania 2 (oba odautorskie) pokazały,że to nie będzie książka o biologii i o teorii ewolucji,a o wrogości do religii i ludzi wierzących lub myślących inaczej niż autor.

Nie będę tu analizował całej książki strona po stronie.Chociaż z początku miałem taki zamiar,ale porzuciłem go na rzecz wytknięcia tylko błędów merytorycznych i logicznych,na które natrafiłem w książce.

Zacznijmy jednak od tytułu.Autor w jednym ze wstępów pisze,że używa słowa...

książek: 1644
Felzmann | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

To jest tak cudowne dzieło, że przeczytałem je od razu 2 razy. Za pierwszym razem wybuchnąłem zdrowym śmiechem, a później łezka mi się zakręciła w oku. Ta książką wyjaśnia wszystko i nic. Na tym polega jej piękno. To zaskakujące, ale osłabiła ona nieco mój ateizm. Naprawdę bardzo inspirująca książka. Marzę o tym, aby pod choinkę dostały ją wszystkie dewotki.

zobacz kolejne z 7504 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Dawkins wyda swoje książki w językach krajów islamskich

Richard Dawkins wraz z organizacją Center for Inquiry planują elektroniczne wydania jego najpopularniejszych książek w językach arabskim, urdu, perskim i indonezyjskim. Darmowe e-booki będą dostępne w internecie.


więcej
Największa księgarnia na świecie jest w Teheranie

Wakacje sprzyjają podróżom - szczególnie tym dalekim i egzotycznym. Dla wielu osób takim krajem, wartym odwiedzenia jest Iran. Jeśli już uda wam się pokonać wszelkie przeszkody formalne, to będąc w Teheranie warto odwiedzić Book Garden - czyli największą księgarnię na świecie!


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd