Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Rebis
Mentats of Dune
Diuna
Jimu

Wygrana wojna z myślącymi maszynami uratowała ludzkość, ale też postawiła ją w trudnej sytuacji – kuleją wszystkie dziedziny, w których dużą rolę odgrywały komputery. Na niechęci do zaawansowanej technologii zyskuje Szkoła Mentatów, w której ludzie uczą się technik mentalnych dawniej zarezerwowanych dla maszyn. Gilbertus Albans, założyciel szkoły, balansuje jednak na cienkiej linie –...

Na niechęci do zaawansowanej technologii zyskuje Szkoła Mentatów, w której ludzie uczą się technik mentalnych dawniej zarezerwowanych dla maszyn. Gilbertus Albans, założyciel szkoły, balansuje jednak na cienkiej linie – przeciwnicy technologii nie przebaczyliby mu przywiązania do robota Erazma, którego pamięć wciąż przechowuje.

Przywódca tych fanatyków, Manford Torondo, zagraża – jak wcześniej maszyny – wszystkim. I wszyscy muszą podjąć wyzwanie, bo inaczej ludzkość na zawsze pogrąży się w mrokach niewiedzy...

źródło opisu: http://baza.fantasta.pl/ksiazka.php?id=12863

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Adam | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

„Mentaci Diuny” to powieść dobra, choć niesamodzielna. Nie powinien po nią sięgać ten, kto nie przeczytał trylogii legend Diuny (tj. „Dżihadu Butleriańskiego”, Krucjaty przeciw maszynom” i „Bitwy pod Corrinem”), ani pierwszego tomu opisującego wielkie szkoły Imperium, „Zgromadzenia żeńskiego z Diuny”. Autorzy starają się co prawda wpleść informacje z kategorii „w poprzednim odcinku…”, ale docenią je raczej ci, którym szczegóły fabuły wcześniejszych książek wywietrzały.

Świat każdej powieści, które łączy pustynna planeta Arrakis, to mieszanka polityki i sensacji, z domieszkami filozofii, socjologii, psychologii czy ekologii, gdzie technologia (czy jej brak) stanowi oryginalną oś fabularną, której początek bierze się w inicjującej całość powieści Franka Herberta. W „Mentatach Diuny” pierwsze skrzypce gra polityka — imperator Salvador Corrino balansuje między potężnym ruchem nastawionych antytechnologicznie butlerian, którym przewodzi charyzmatyczny Manford Torondo, a Josefem...

wojciech | 2014-07-20
Przeczytana: 11 lipca 2014

Druga część Wielkich Szkół Diuny. Bezmyślna część ludzkości, omamiona populistycznymi hasłami przywódcy butlerian - Manfordowi Torondo - brnie w kierunku całkowitego pozbycia się wszelkich urządzeń z codziennego życia. Coraz bardziej skrajne działania powodują drastyczne obniżenie poziomu życia jak i nauki na większości światach Imperium.

Po drugiej stronie mamy natomiast rozkwitające w pełni przedsiębiorstwo Venport Holdings, które wspiera rozwój nauki i globalnego handlu poprzez zaginanie przestrzeni. Josef Venport wraz z jego prababką Normą Cenvą brną w kierunku wyznaczonej przez nią wizji rozwoju ludzkości.

W samym środku konfliktu Imperator z rodu Corrinów jest coraz bardziej naciskany, by poprzeć jedną z dwóch stron konfliktu.... i obie strony nie będą przebierać w środkach, by zwyciężyć.

Niesamowicie szybko można przebrnąć przez tę część Diuny. Polecam szczególnie wszystkim, którzy czytali całość Diuny Franka Herberta - tak spójnego i powiązanego między tyloma częściami...

Marta | 2017-08-17
Przeczytana: 18 października 2017

Niestety po bardzo dobrym Zgromadzeniu Żeńskim ta część jest słaba. Oczywiście pół książki to powtorzenia powtórzeń z powtórzeń..wcale się nie dziwię, że te tomy są takie grubaśne skoro trzeba powtórzyć dla nas tyle informacji! Naprawdę czuję się jak ćwierć mózg, pisarze najwidoczniej słabo wierzą w mój intelekt.. Poza tym oprócz powtórzeń trochę wiało nudą w pewnych momentach i tak naprawdę książka rozkręciła się pod koniec. Przez te wszystkie minusy oceniam ją jako najgorszą ze wszystkich tomów Panów H i A..a szkoda bo historia jest ciekawa mogło z tego coś być.. no trudno.

scirus | 2017-02-15
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 09 lutego 2017

Na wstępie to powiem, że nie będę stanowczo obiektywny w tej opinii. Uwielbiam świat Diuny, więc każdą pozycję, którą czytam z założenia traktuję łagodniej ;). Co do książki, to jest napisana-przetłumaczona w sposób który powoduje, że szybko się czyta. Polecam ją fanom prezentowanego świata.

Grisznak | 2014-11-12

Słabe. Niestety, ale wszystko tu jest tak boleśnie przewidywalne, że aż szkoda gadać. Nudne, bohaterowie sztampowi, akcja wlecze się powoli.

książek: 1997
Jahty | 2014-10-23