Pachnidło. Historia pewnego mordercy

1 813
Das Parfum: die Geschichte eines Mörders
klasyka

Inne wydania

Jan Baptysta Grenouille, obdarzony niepospolitym zmysłem węchu, tworzy najdoskonalsze na świecie eliksiry do produkcji perfum. Zachwyca się nimi nie tylko XVIII-wieczny Paryż, centrum mody i elegancji. Sam Grenouille nie jest jednak zadowolony. Oto owładnęła nim myśl, by wydestylować wonność nad wonnościami, pochodzącą z... dziewiczego kobiecego ciała. Owładnięty idée fixe, postanawia znaleźć dziewczynę o doskonałym zapachu, choćby nawet miał popełnić zbrodnię... Słynna powieść z sensacyjną akcją na tle sugestywnej panoramy obyczajowej Paryża, pełna niezwykłych zdarzeń i postaci, utrzymywała się przez trzy lata na listach bestsellerów!

Paco | 2016-01-12
Na półkach: Synapsa, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Poraża inteligencją.
Osobliwa powieść. Zapachem mówiąca.
Widząca jaźnią. Duchem trwająca.
Węch – wyróżniony pośród innych zmysł. Podniesiony do rangi metafizycznej. Zreferowany awangardowo i niepowtarzalnie. Suto uposażony paralelami. Użyte zostały, wszystkie znane przymiotniki, określające powonienie. Nieznane też :)
W jakim celu ? Ano zgoła odmiennym od olfaktorycznych pokrewieństw. Misją jest wyartykułowanie osamotnienia. Surowej, okrutnej alienacji. Wyizolowania. Całości dopełniają lekkie płomienie cynizmu, doskonale wplecione w fabułę. Abstrahując od treści, przeogromna wiedza autora na tematy higieniczno – pielęgnacyjne i agrarno - biologiczne spowodowała opadnięcie szczęki mej :).
Ale to jeszcze nic! Trafił mi się, po Remarque, kolejny Niemiec, który mnie poruszył.
I jak amen w pacierzu bakcyla połknąłem .

Ettelea | 2010-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2010

"Pachnidło" to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, który został pobłogosławiony, a zarazem przeklęty nadzwyczajnym zmysłem powonienia i brakiem własnego zapachu. Historia jego przesiąkniętego kłamstwem życia przedstawiona jest na kanwie zmian przemysłowych i światopoglądowych osiemnastowiecznej Francji.
Dzięki niezwykłym zdolnościom mężczyzny stajemy się uczestnikami podróży po niezwykle szerokim i zróżnicowanym królestwie zapachów. Fabuła snuje się bez pośpiechu, bogata w poetyckie opisy wywołujące mieszane uczucia zachwytu i obrzydzenia.
Genialne, choć okrutne pomysły bohatera budują pewną grozę. Nie cofnie się on przed niczym aby osiągnąć swój szatański plan stworzenia nadzapachu, dzięki któremu będzie w stanie zawładnąć każdą ludzką jednostką.
Jednak czy to ma sens? Czy można być szczęśliwym, kiedy już nie mamy o czym marzyć?
Zaciekawionych zapraszam do ujmującej lektury.

Wojciech Gołębiewski | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

MEA CULPA!!! DOPIERO TERAZ tj po otrzymaniu 42 like'ów POCZYTAŁEM INNE RECENZJE.I muszę powiedzieć: to nie jest książka o perfumach czy człowieku bez zapachu, a O ALIENACJI I SAMOTNOŚCI CZŁOWIEKA, jak i CIEMNYM MOTŁOCHU - SKŁONNYM DO NIENAWIŚCI I ŁATWO STEROWALNYM. /Niewinnego kochanka majstrowej storturowano i zamordowano!!!
----------------------------------------------------------------------------------

Co do Suskinda /umlaut/, /ur.1949/, to recenzowałem pozytywnie "Kontrabasistę i inne opowiadania" i obdarzyłem siedmioma gwiazdkami. To bardzo dobry wynik, bo zbiorek dość przypadkowy z bardzo różnych okresów twórczości. Omawiana książka z 1985 roku, jest jego wizytówką i nic nie zapowiada, by to uległo zmianie.

Zaglądam na LC i widzę 1044 opinie. To co ja będę się wymądrzał, jak i tak nikt tego nie przeczyta? To ja tylko powiem, że już od pierwszych stron ...

leana | 2016-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2016

Nie przepadam za literaturą niemiecką, toteż obawiałam się tej książki. Na szczęście niepotrzebnie. Klimat średniowiecznej Francji szybko mi się udzielił, chociaż czytanie szło opornie ze względu na znikomą ilość dialogów. Historia jest umiejętnie opowiedziana przez narratora-obserwatora, który stopniowo przybliża nam postać Grenouilla. Traktowałam tę książkę trochę jak baśń przez to w jaki sposób została opowiedziana.

Główny bohater posiada doskonały węch, który jest jego darem i przekleństwem jednocześnie. Prowadzi nędzną egzystencję i jest zdany jedynie na siebie. Byłam ciekawa jak potoczy się akcja i muszę przyznać, że podziwiam autora. Udało mu się stworzyć powieść, która momentami odstręcza a jednak nie można się od niej oderwać. Można ją traktować jako kryminał choć zabójca i jego motyw od początku będą nam znane, nie każdemu to będzie odpowiadało.
Zakończenie wprawiło mnie w spore osłupienie. Za pewien czas znowu przeczytam tę książkę, by zobaczyć czy dostarczy mi tylu...

Booka | 2012-03-21
Przeczytana: 23 października 2011

Bardzo "aromatyczna" książka. Dlaczego aromatyczna? Od pierwszych stron, niemal do końca czytelnik ma do czynienia z zapachem. To jedna z wielu rzeczy, które mi się podobały kiedy czytałam "Pachnidło": czyli to, że podczas czytania opisy miasta - Paryża - ulic, ludzi, przedmiotów, straganów itp. mogłam "poczuć czytając".
W tym wszystkim historia człowieka - mordercy - którego pragnieniem przez całe życie było to aby... być kochanym. Do czego zaprowadzi młodzieńca jego niezwykły talent (tak doceniany i tak podziwiany przez Grimala czy też Baldiniego)?

Książka odbiega od filmu. Jest jednak wciągająca, a to, że jest inna niż film jest tylko jej zaletą.

Danway | 2013-06-26
Przeczytana: 22 czerwca 2013

Pachnidło jest kolejną książką, którą poleciła mi moja narzeczona i po raz kolejny bezsprzecznie trafiła w mój gust literacki. Książka opowiada o człowieku, który przez pewnego przeora został nazwany Janem Baptystą na przekór jego osobowości i charakterowi. Bohater cechuje się doskonałym węchem, brakiem własnego zapachu oraz ogromną siłą przeżycia, czym posłał własną matkę na stryczek.

Pachnidło należy do tej grupy powieści, która wciąga od pierwszej strony i opuszcza czytelnika po ostatnim słowie w książce. Chociaż druga część nieco męczy, gdyż niewiele w niej się dzieje, a obejmuje okres 7 lat. Jednak kolejne części wynagradzają tę nieco słabszą część. Po kolei poznajemy przygody nad wyraz inteligentnego Grenouille'a, który potrafi omamić wszystkich wokół siebie. Śmiało można rzec, że bohater jest geniuszem w stosunku do ludzi, ale także w stosunku do zapachów, które tworzy i które przechowuje w swojej głowie.

Zapachy i XVIII wieczna Francja są tłem dla tej niesamowitej...

Jest to historia mordercy, ale nie jest to zwykła opowieść. Książka pełna jest opisów atakujących nasze zmysły z każdej kolejnej kartki.
Z jednej strony jest to niesamowite, ale z drugiej strony nie każdemu czytelnikowi taka forma opowiedzenia historii zbrodniarza się spodoba.
Na pewno było to dla mnie nowe doświadczenie i kiedyś przeczytam ją ponownie.

Modliszeg | 2015-10-30
Na półkach: 2015!, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2015

"Miał w swych rękach moc większą niż moc pieniądza, moc strachu czy moc śmierci: niezwyciężoną moc wzbudzania ludzkiej miłości. Ta moc zawodziła tylko w jednym punkcie: nie pozwalała mu poczuć samego siebie."

Historia mordercy Jana Baptysty Grenouille.

17 lipca 1738 roku. Paryż. Narodziny niezwykłego dziecka, które poznaje świat przez węch. Od pierwszych dni życia niechciany, przekazywany z rąk do rąk, zmieniający otoczenie.
Bohater już jako dziecko wytwarza wokół siebie negatywne uczucie. Rówieśnicy omijają chłopca.

Dorastający Jan Baptysta Grenouille jest człowiekiem pozbawionym podstawowych potrzeb moralnych. Unika uczuć, znajomości, głębszych relacji. Jego jedynym celem jest przeżyć kolejny dzień.

Wyrasta na mężczyznę dogłębnie pozbawionego empatii. Żyje opancerzony sam w sobie. Jednym azylem bohatera są zapachy, które pochłania, zanurza się w nich. Otoczenie odbiera go jako upośledzonego umysłowo, choć dla pojedynczych jednostek jest osobą wyjątkową. Jako, że życie go nie...

Malwina | 2010-10-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Nie bardzo wiem, skąd te wszystkie zachwyty nad tą książką. Jest przez większą część nudna, niewiele się dzieje, nie czyta się jej z wypiekami na twarzy. Opisy zapachów oceniam na plus, faktycznie udało się autorowi oddziaływanie na czytelnika - można sobie te zapachy skutecznie wyobrazić. Ale fabuła kuleje. Gdzie pośród opisów zapachów są te wszystkie morderstwa, których możemy się spodziewać po tytule? Zostały opisane jedno czy dwa, a reszta to już pole do popisu dla naszej wyobraźni. Zmarnowany potencjał. W dodatku zakończenie budzi mieszane uczucia: pozwala nieco zrozumieć głównego bohatera i nawet umniejszyć jego winy, ale z drugiej strony jest przesadnie groteskowe. Dziwna książka ;-/

ultramaryna | 2010-08-18
Przeczytana: 16 sierpnia 2010

„Pachnidło” jest oryginalne. Jest zaskakujące. Jest na swój sposób wyjątkowe. Bywa odpychające. Tak, na pewno. Jednak przede wszystkim ta książka wprost pachnie.

Jan Baptysta Grenouille jest obdarzony węchem doskonałym. Dokładnie wyczuwa takie zapachy, o jakich przeciętnemu człowiekowi się nawet nie śniło. Jest sierotą i pracuje u garbarza, ale po pewnym czasie udaje mu się trafić do perfumerii. Sam nie posiada w ogóle zapachu, a to odstrasza od niego ludzi, choć nie potrafią podać prawidłowej przyczyny. Ma swoją obsesję: stworzyć pachnidło idealne i najwspanialsze, pachnidło z dziewiczego ciała.

Opinie są różnorodne, ale i tak odniosłam wrażenie, że przeważają wyrazy zachwytu. Trochę się od tego uchylę, bo w gruncie rzeczy nic w tej powieści wybitnego nie widzę. Wcale nie dziwi, że trafiła na szczyty list bestsellerów, że cały czas jest popularna, że nakręcono kasową ekranizację. Bo to czytadło, które oczywiście można łatwo i z przyjemnością pochłonąć, a przy tym czytadło...

"Mistrz i Małgorzata" książką, od której nie sposób się oderwać

Zdecydowaliście, że powieść Bułhakowa jest książką, której czytanie to sama przyjemność. Z liczbą 1014 głosów powieść jest niekwestionowanym zwycięzcą naszego plebiscytu.

Wskaż książkę, której czytanie to sama przyjemność!

Od stycznia do kwietnia na antenie Czwórki Polskiego Radia Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Bibliocreatio polecały wartościową literaturę dla młodych czytelników. Teraz czas na Was – wybierzmy książkę, od której nie sposób się oderwać.