Piratka 
status: Czytelnik, dodał: 19 książek i 27 cytatów, ostatnio widziany 45 minut temu
Teraz czytam
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
    Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
    Autor:
    Kontynuacja kultowej powieści Roberta Louisa Stevensona! Czas na nową wspaniałą przygodę. Porzucony skarb kapitana Flinta znów czeka na odkrycie! Dzięki tej książce razem z dwójką nastolatków – Jime...
    czytelników: 266 | opinie: 29 | ocena: 7,06 (52 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-17 22:54:06
Autor:
 
2018-11-16 23:12:50

Żołnierka czy piratka mym subiektywnym zdaniem brzmią ładnie, antropolożka raczej dziwnie. Detektywka budzi me mieszane uczucia.

więcej...
 
2018-11-14 11:57:57
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

„Jak powiedziała moja mama: "dziwna książka". (...) "Wybraniec" to jeden wielki żart ;) Mann miał dziwne zamiłowanie do zadziwiających, tak naiwnych, że aż zabawnych historii i w ogóle dziwne poczucie humoru, które czasem trafia w moje poczucie humoru.” (ze strony Biblionetka)
„Dziwne dzieło. Przykre ale jakby z happy endem. Humor raczej wisielczy.” ze strony...
„Jak powiedziała moja mama: "dziwna książka". (...) "Wybraniec" to jeden wielki żart ;) Mann miał dziwne zamiłowanie do zadziwiających, tak naiwnych, że aż zabawnych historii i w ogóle dziwne poczucie humoru, które czasem trafia w moje poczucie humoru.” (ze strony Biblionetka)
„Dziwne dzieło. Przykre ale jakby z happy endem. Humor raczej wisielczy.” ze strony https://nakanapie.pl/wybraniec-thomas-mann-ksiazka,313874
„Dziwne” to mało powiedziane.
Przeczytałam zachęcona przez przyjaciółkę, której bardzo się podobało. Treść wzorowana na poemacie „Gregorius” albo „Dobry grzesznik” (Der gute Sünder) Hartmanna von Aue z około 1190 roku, którego inspiracją z kolei był zapewne starożytny mit o Edypie.
Główny bohater Gregorius, zrodzony - niczym Zygfryd w „Pierścieniu Nibelunga” - z kazirodczego związku brata z siostrą (z królewskiego rodu zresztą), nie znając swego pochodzenia mieszka w chatce rybaka, któremu zapłacono za tę fatygę. Opat, będący ojcem chrzestnym, bardzo dba o wykształcenie Gregoriusa.
Zazdrosny syn rybaka Flann zaczepia go raz:
„— Czytasz sobie?
— Tak, czytam. A ty, jak widzę, oporządzałeś Reine Inguse? [chodzi o łódź]
— To cię nic nie obchodzi. A co czytasz?
— Można by powiedzieć, że to znów ciebie niewiele obchodzi. Ale czytam właśnie książkę „De laudibus sanctae crucis".
— To po grecku? (Ist das Kriechisch? dosłownie: po krecku)
— Po łacinie i znaczy: „O chwale krzyża świętego”. Powinienem był od razu tak powiedzieć. To są, wiesz, wiersze, opatrzone dobrymi prozaicznymi przypisami.
— Ty się tu przede mną nie dmij, nie chwal! — huknął na niego Flann — ze swoim uczonym gadaniem o prusaczych przepisach! Chcesz mnie umyślnie upokorzyć swoimi bajdami i bajesz o tym, żeby mi dać odczuć, o ileś sam mądrzejszy a lepszy ode mnie!”
„prusacze przepisy” (prusaschen Läuterungen) całkiem udane...
Flann z głupoty bezmiernej wyzywa go do walki (Gregorius ulega, gdyż nie chce uchodzić za tchórza), a gdy dostaje w nos, jest jeszcze bardziej wściekły. Gregorius opuszcza chatę i dowiedziawszy się od opata prawdy o sobie (częściowej, gdyż wciąż nie zna imion rodziców) wyrusza w świat. Dociera do twierdzy, którą oblega pożądający ręki księżnej Sybilli Roger Ostrobrody (der Spitzbart). "Miał ci ów wprawdzie cielesną sprawę ze wszystkimi damami dworu poniżej pięćdziesiątki, nadto zaś z mnóstwem mieszczańskich córek, ale nigdy nie zapomniał żądzy, jaką wzbudziła w nim owa czysta dziewa w białej szacie, tak na niego szyderczo patrząca; a odkąd wstąpił na tron, do żądzy posięścia jej przyłączyła się chęć przymnożenia swych ziem, jak mu to nakazywał dla racji stanu mądry testament jego ojca."
Na zasadzie wolnych skojarzeń Roger skojarzył mi się z „Paralizym, władcą Epilepontu i Malacji, starcem przestarym, okrutnej sprośności, z duszą występków pożądającą” z „Cyberiady”. Pomijając starość chyba pasuje.
Gregorius pokonuje Rogera w pojedynku i w nagrodę zostaje mężem Sybilli. Gdy wychodzi na jaw, iż nieświadomie poślubił swą matkę, porzuca ją i udaje się na wygnanie. Spędza lata długie w pustelni na wyspie na jeziorze w głuszy położonym.
W międzyczasie po śmierci papieża
„dwa wrogie stronnictwa, z których każde obwołało swojego kandydata na ten tron świata jako jedynie godnego — stanęły przeciw sobie w srogim rozjątrzeniu. Jeden obóz chciał na papieża pewnego wysoko urodzonego prezbitra imieniem Symmachus, drugi zaś — wielce otyłego archidiakona Eulaliusa, który równie jak Symmachus drżał z żądzy zaszczytu. (...) Duch Boży nie spłynął oświecająco i rozstrzygająco na wyborców, ale z wściekłego zacietrzewienia nastąpił wśród nich rozłam, partie się uzbroiły i wybuchnęła zażarta wojna domowa, która toczyła się na placach, ulicach, a niestety także w kościołach, zaś przyczółki mostów oraz podwyższone i rozbudowane pomniki starożytnych służyły za obwarowania i szańce. Powiadam wam, był to wielki wstyd. Z jednego conclave zrobiły się dwa, a każde obrało własnego kandydata” i temuż podobnież...
Zabrzmiało trochę jak z „Imienia Róży” o Janie XXII "A jako biskup Awinionu dawał tylko słuszne rady (słuszne — powiadam — dla celów tego nędznego przedsięwzięcia) Filipowi Pięknemu, by zniszczyć templariuszy. A po wyborach zdołał uniknąć spisku kardynałów, którzy chcieli go zabić... Ale nie o tym miałem powiedzieć, mówiłem o jego zręczności w zdradzaniu przysiąg tak, by nikt nie oskarżył go o krzywoprzysięstwo.”
Oraz znów jak z „Cyberiady” : „Zbój Gębon (...) miał dość, lecz już go Informacja trzystu tysiącami mil papierowych spowiła i spętała, że nie mógł się ruszyć i musiał czytać dalej, o tym (...) jakimi słowy obraził papież Ulm z Pendery antypapieża Mulma”.
A oto Sekstus Anicjus Probus, człek pobożny i w ogóle, sen miał wieszczy, by biskupem Rzymu został Gregorius, który odpokutował swe, nieumyślne zresztą, przewiny. I za poradą Faltonii żony swej mądrej Probus (co po łacinie „Prawy” czy też „Dobry” znaczy) udał się do zaprzyjaźnionego kardynała Liberiusza, by powiadomić o tym, a ów rzekł, iż także sen miał takowy. Znak to z Niebios był oczywisty, wyruszyli zatem po Wybrańca i odnaleźli go, zaś drogę wskazał im inny dziw, ściągnięty chyba z opowieści Herodota o pierścieniu Polikratesa. Tu wprawdzie zamiast pierścienia klucz był w rybie, a dziw zapowiadał szczęście zamiast zguby.
Gregorius objąwszy tron Piotrowy zasłynął z mądrości, wyrozumiałości et caetera.

pokaż więcej

 
2018-11-14 09:50:52
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Przeczytałam w podstawówce. Początek i koniec - Warszawa zaraz po wojnie - przypomina trochę „Chłopców ze Starówki”. Zasadnicza część to właściwy rękopis wróżki Fabulickiej z Bajkowskich, opowiada o czasach Zygmunta III Wazy (1587 - 1632) widzianych oczami czterech skandynawskich krasnali („koboldów”) o imionach Robin, Klopfer, Mumanc i Poppelmann. Stanowiły początkowo ozdobę karczmy, jednak... Przeczytałam w podstawówce. Początek i koniec - Warszawa zaraz po wojnie - przypomina trochę „Chłopców ze Starówki”. Zasadnicza część to właściwy rękopis wróżki Fabulickiej z Bajkowskich, opowiada o czasach Zygmunta III Wazy (1587 - 1632) widzianych oczami czterech skandynawskich krasnali („koboldów”) o imionach Robin, Klopfer, Mumanc i Poppelmann. Stanowiły początkowo ozdobę karczmy, jednak gdy zły i głupi karczmarz je wygonił, wsiadły na okręt płynący do Rzeczypospolitej.

Jest w tej opowieści i Diabeł Stadnicki i Rokosz Zebrzydowskiego.
A zwłaszcza Kacper Miaskowski piszący „Na rozruch domowy”:
„Słowiańska Safo! połóż lutnię złotą
Już nie kochanka opiewaj z pieszczotą
Ale włożywszy na pierś szatę wroną
Płacz nad Koroną”

Pomysł dobry, choć poszczególne rozdziały są czasem zbyt luźno związane.
Obrazki Szancera piękne rzecz jasna
https://www.olx.pl/oferta/rekopis-pani-fabulickiej-hanna-januszewska-CID751-IDvnuSd.html

pokaż więcej

 
2018-11-06 11:26:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
 
2018-11-06 10:43:11
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Zuzanna Wiszowaty
"Szczerze mówiąc nie rozumiem zachwytu, jaki wzbudza ta książka."
Ani ja.
dru
"Sięgnęłam po nią pod wpływem 'mody na Whartona'. Cały czas niedokończona... Czeka na lepsze warunki."
Ech, nie ulegam modom. Kiedyś w liceum ujrzałam, że ktoś czyta coś o tym dziwnym tytule.
"Ptasiek siedzi w kucki na samym środku, nawet na mnie nie spojrzy. Tak samo kucał w gołębniku, kiedy...
Zuzanna Wiszowaty
"Szczerze mówiąc nie rozumiem zachwytu, jaki wzbudza ta książka."
Ani ja.
dru
"Sięgnęłam po nią pod wpływem 'mody na Whartona'. Cały czas niedokończona... Czeka na lepsze warunki."
Ech, nie ulegam modom. Kiedyś w liceum ujrzałam, że ktoś czyta coś o tym dziwnym tytule.
"Ptasiek siedzi w kucki na samym środku, nawet na mnie nie spojrzy. Tak samo kucał w gołębniku, kiedy obszywał piórami ten swój pier[...]lony kostium gołębia. Jak się kiedyś dowie o tym kostiumie naczelny psychiatra, doktor-major, przykują Ptaśka łańcuchem do podłogi, jak amen w pacierzu. Czasami to się mało nie ze[...]ałem ze strachu. Włażę sobie na stryszek popatrzeć do gołębi — a tam Ptasiek zgarbiony pod tylną ścianą, po ciemku obszywa piórami kalesony. (...) Oj, stary, uczepiłeś ty się tej za[...]anej mapy jak pijany płotu. (...) Zaczynamy kopać, co pięć minut zmiana. Nie wiem, czy mam pękać ze śmiechu, czy się ze[...]ać."

I temuż podobnież.

pokaż więcej

 
2018-11-04 22:55:16
Ma nowego znajomego: paweł
 
2018-11-04 11:58:37
Wypowiedział się w dyskusji: Remigiusz Mróz odpowie na Wasze pytania

"Jeden zagorzały fan autora? Czy może on sam?"
:)

więcej...
 
2018-11-04 11:27:36
Wypowiedział się w dyskusji: Remigiusz Mróz odpowie na Wasze pytania

"pozwólmy mu tworzyć"
chyba pozwolenia nie wymaga

więcej...
 
2018-11-04 11:25:55
Wypowiedział się w dyskusji: Remigiusz Mróz odpowie na Wasze pytania

"Kiedy Pan Pisarz nieco się rozwinie i osiągnie jakiś wyższy poziom umiejętności - czyli prawdopodobnie nigdy, bo seryjne produkowanie gniotów raczej nie rozwija"
Brawo!

więcej...
 
2018-11-04 11:23:29
Wypowiedział się w dyskusji: Remigiusz Mróz odpowie na Wasze pytania

"Zapytałem, czy nie miałaby ochoty przeczytać tej historii"
Pytanko jakby po rosyjsku. Zabrzmiało podobnie do:
Вы не скажете, как пройти в библиотеку?
Na okładce "Behawiorysty" można przeczytać "to książka, której nie odłożycie do ostatniej strony! Tess Gerritsen"
Po zmęczeniu pierwszej strony nie mam ochoty na następną.

więcej...
 
2018-10-31 14:34:40
Dodał do serwisu książkę: Bajki o samochodach
Autor:
 
2018-10-29 16:50:19
Wypowiedział się w dyskusji: Narodowe Czytanie „Quo vadis“

"w całym kraju (w różnych miejscowościach) odbędą się imprezy połączone z czytaniem fragmentów "Quo vadis"."
To nie prościej tak napisać?

więcej...
 
2018-10-25 13:27:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

Książkę zarekomendowała mi automatycznie podstrona "Rekomendacje".

Złote myśli na każdy dzień roku przeplatane cytatami z Biblii.

"1 stycznia. Przyjdź do mnie z pojętnym duchem, gotowym na zmiany. Wędrując ze Mną, musisz nieustannie wkraczać na nowe terytoria. Nie trzymaj się kurczowo starych przyzwyczajeń, wstępując w nowy rok. Zamiast tego z otwartą głową szukaj Mojego Oblicza, mając...
Książkę zarekomendowała mi automatycznie podstrona "Rekomendacje".

Złote myśli na każdy dzień roku przeplatane cytatami z Biblii.

"1 stycznia. Przyjdź do mnie z pojętnym duchem, gotowym na zmiany. Wędrując ze Mną, musisz nieustannie wkraczać na nowe terytoria. Nie trzymaj się kurczowo starych przyzwyczajeń, wstępując w nowy rok. Zamiast tego z otwartą głową szukaj Mojego Oblicza, mając świadomość, że ci, którzy ze Mną wędrują, muszą przemieniać się przez odnawianie umysłu. Gdy skupiasz na Mnie swoje myśli, miej świadomość, że mam na ciebie baczenie. Nie odrywam od ciebie wzroku, ponieważ moja zdolność koncentracji jest nieograniczona. Znam i rozumiem cię doskonale; Moje myśli skupiają się na tobie, otulając cię wieczną Miłością. Jestem też świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do ciebie – zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić ci przyszłość, jakiej oczekujesz. Daj się porwać przygodzie otwierania się na świadomość Mojej Obecności."

DwóchŚwiadkówBezGłów
"No sory ale Jezus tak nie mówi."

:)

"2 stycznia. Odpocznij w Mojej kojącej Obecności. Gdy spędzasz ze Mną czas, twoje myśli często biegną ku planom i problemom dnia codziennego. Oddaj Mi swój umysł, abym cię pokrzepił i odnowił. Niech w tych chwilach skupienia przenika cię Światło Mojej Obecności, które przygotuje cię na wszystko, co może przynieść dzień. Ofiara z twojego czasu Mnie raduje, a twojego ducha umacnia. Nie pozwól, aby była zbyt skąpa. Oderwij się od obowiązków, które się przed tobą piętrzą. Obrałaś najlepszą cząstkę i nie będziesz jej pozbawiona."

I temuż podobnież, przez paręset stron.

"31 grudnia Pożegnaj ten rok, przyjmując Mój Pokój. Właśnie tego ci najbardziej trzeba, a Ja, Książę Pokoju, pragnę zaspokoić każdą twoją potrzebę. Moja obfitość i twoja pustka to idealne połączenie. Stworzyłem cię w taki sposób, abyś musiał się borykać z niedostatkiem własnych zasobów. Jesteś glinianym naczyniem, które winno być wykorzystywane wyłącznie do Bożych celów. Chcę, abyś napełniał się Moim Jestestwem i coraz bardziej przesiąkał Moim Pokojem. Podziękuj Mi za Moją spokojną Obecność, niezależnie od tego, co czujesz. Z czułością wyszepcz Moje Imię. Mój Pokój, który jest nieustannie obecny w twojej duszy, będzie stopniowo przenikał całą twoją istotę."

konto_usuniete
"Proszę przeczytać Pismo Święte i porównać tamtego konkretnego, błyskotliwego Jezusa z tym męczybułą powtarzającym miliony razy te same przesłodzone truizmy i banały. Przeczytałeś jedną stronę - jakbyś całą książkę przeczytał."

Nic ująć.

Dodaję jedna gwiazdkę. Są jeszcze gorsze "objawienia" od tych.

PS. Rozbawił mnie przypis do wstępu, iż "Ewangelikalizm to ruch protestancki kładący nacisk na zażyłą więź z Jezusem i świadome osobiste nawrócenie określane mianem „powtórnych narodzin”". Czy nawrócenie może być nieświadome bądź nieosobiste?

pokaż więcej

 
2018-10-24 18:08:11
Ma nowego znajomego: Paula_Smith
 
Moja biblioteczka
157 138 1315
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (26)

Ulubieni autorzy (1)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (50)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd