Kto pocieszy Maciupka?

Tłumaczenie: Ewa Kozyra-Pawlak
Wydawnictwo: EneDueRabe
Vem ska trösta knyttet
zapach_traw

Kolejne spotkanie z bohaterami znanymi z wcześniejszych książek Jansson. Opowieść o uczuciach, z którymi nie umieją sobie poradzić nawet mieszkańcy Doliny Muminków.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.eneduerabe.eu/index.php/zapowiedzi/472-...»

Wkp | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

MACIUPKA… ALE UROCZA

Wprawdzie cykl o Muminkach Tove Jansson zamknęła w dziewięciu tomach (komiksy o ich przygodach to materiał na oddzielny tekst, bowiem ich treść nie jest zgodna z książkowym kanonem), ale świat, w którym żyją bohaterowie nie zniknął z jej twórczości. Spod ręki autorki wyszły bowiem jeszcze cztery utwory w nim się dziejące: „Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – Co było potem?”, „Niebezpieczna podróż”, „Łobuz w Domu Muminków” i oczywiście „Kto pocieszy Maciupka?”. Ta ostatnia doczekała się właśnie wznowienia, które już 19 lipca trafi na księgarskie półki. I trzeba przyznać, że jest to znakomita – i bardzo pięknie zilustrowana – pozycja, która spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Mały Maciupek to bardzo samotny i strachliwy troll. Mieszka w osobnym domku, nocami zaś zapala wszystkie lampy, jakie ma, chowa się pod kołdrę i kwili ze strachu, gdy na zewnątrz Paszczaki spacerują, stawiając swoje wielkie, ciężkie kroki, a gdzieś w dali zawodzi Buka. Nie...

jolasia | 2016-07-08

Wzruszająca opowieść o samotności. O pokonywaniu własnych słabości. I o tym, jak bardzo każdy z nas potrzebuje drugiej istoty, która go dopełni. A te ilustracje!!!! Czysta poezja!!!!

giera | 2013-07-14

Maciupek to mały, szary troll, o strachliwym i płochliwym charakterze. Co już na wstępie jest zaskakujące, ponieważ gdy mówimy „troll”, widzimy postaci duże, brzydkie i groźne. Pewnie za sprawą filmowej adaptacji Władcy Pierścieni jesteśmy przeświadczeni, że muszą tak wyglądać.
Tove Jansson opowiada historię, jak Maciupek, który strasznie boi się ciemności i sapania Paszczaków, dudnienia ich ciężkich kroków oraz wycia Buki, zbiera się w sobie, by o świcie z małą (a ciężką) walizką i w przyciasnych butach wymknąć się o świcie z domu. Autorka właściwie nie uzasadnia, dlaczego szary troll ucieka.
(...) Kto pocieszy Maciupka? to druga po Co było potem? książka obrazkowa Tove Jansson w ofercie wydawnictwa EneDueRabe. Oficyna z Gdańska zadbała o bardzo wysoka jakość edytorską publikacji. Książka opublikowana została w dużym formacie, w twardej okładce. Całostronicowe ilustracje pięknie się w tym formacie prezentują. Autorka Muminków oddaje klimat opowiadania poprzez kolory, gdy Maciupek...

kajkosz | 2013-05-14
Przeczytana: 14 maja 2013

Świetna! Pięknie napisana, opowiada historię Maciupka, który kryje się w każdym z nas.
Nie tylko dla dzieci! :) Mogę być nieobiektywna, ale książki Tove Jansson uwielbiam, i nie zgadzam się z opinią, że to tylko literatura dziecięca. Im jestem starsza, tym więcej mi one uświadamiają. Może to właśnie odpowiednia droga, by dotrzeć do tych starszych, mniej wrażliwych serc? Prostą opowiastką dać do zrozumienia to, co niby oczywiste, a nie zauważane.
Drogi Czytelniku, daj chwilę tej opowiastce i pozwól sobie na zadumę, nie pożałujesz.

| 2015-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Uwielbiam świat Tove Jansson. "Muminki" będące wtedy w paśmie Dobranocki były moją ulubioną bajką, z resztą pozostają nią do dzisiaj i mam do nich wielki sentyment. Z serią książek zapoznaję się dopiero teraz, a historia Maciupka znalazła się w moim zasięgu zupełnie przez przypadek. To króciutka opowieść, ale jakże mądra i pouczająca. Maciupek jest w każdym z nas, autorka wspaniale pokazuje jego przemianę w momencie, gdy musi uratować kogoś drogiego swemu sercu. Wtedy cały strach znika, a Maciupek odkrywa w sobie duszę bohatera.
Bardzo ciepła lektura nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Warto poświęcić dosłownie kilka minut na przeczytanie jej.

AneczkaK | 2017-07-06
Na półkach: Dzieci, Przeczytane

Moja ulubiona książka dzieciństwa. Czytałam tak często że znałam ją praktycznie na pamięć. Udowadnia że warto czasami przezwyciężyć lęk, udać się w nieznane by odnaleźć siebie i swoje szczęście. Tutaj nawet buka nie jest zła.

Magdalena | 2015-02-22

ulubiona książka z dzieciństwa

MoWi | 2012-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Cudowna książka. Warta wznowienia!

Marta | 2017-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2017