Kto pocieszy Maciupka?

Tłumaczenie: Ewa Kozyra-Pawlak
Wydawnictwo: EneDueRabe
Vem ska trösta knyttet
zapach_traw

Maciupek jest nieśmiały i strachliwy. Jest też bardzo samotny. Pewnego dnia opuszcza dom i wyrusza w podróż. Podczas wędrówki mija rozmaite stworzonka, ale nie starcza mu odwagi, by zawrzeć z nimi znajomość. Czy zdoła znaleźć pocieszenie i przyjaciela? A może ktoś potrzebuje pomocy bardziej niż on? Z bohaterem tej mądrej i urokliwej historii identyfikować się mogą nie tylko dzieci. Książka...

Z bohaterem tej mądrej i urokliwej historii identyfikować się mogą nie tylko dzieci. Książka uczy, jak pokonywać własne lęki i ograniczenia. I jak zjednywać sobie przyjaciół. To także piękna opowieść o miłości.

źródło opisu: https://nk.com.pl/

źródło okładki: http://www.eneduerabe.eu/index.php/zapowiedzi/472-...»

Wkp | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

MACIUPKA… ALE UROCZA

Wprawdzie cykl o Muminkach Tove Jansson zamknęła w dziewięciu tomach (komiksy o ich przygodach to materiał na oddzielny tekst, bowiem ich treść nie jest zgodna z książkowym kanonem), ale świat, w którym żyją bohaterowie nie zniknął z jej twórczości. Spod ręki autorki wyszły bowiem jeszcze cztery utwory w nim się dziejące: „Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi – Co było potem?”, „Niebezpieczna podróż”, „Łobuz w Domu Muminków” i oczywiście „Kto pocieszy Maciupka?”. Ta ostatnia doczekała się właśnie wznowienia, które już 19 lipca trafi na księgarskie półki. I trzeba przyznać, że jest to znakomita – i bardzo pięknie zilustrowana – pozycja, która spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Mały Maciupek to bardzo samotny i strachliwy troll. Mieszka w osobnym domku, nocami zaś zapala wszystkie lampy, jakie ma, chowa się pod kołdrę i kwili ze strachu, gdy na zewnątrz Paszczaki spacerują, stawiając swoje wielkie, ciężkie kroki, a gdzieś w dali zawodzi Buka. Nie...

AnnaSikorska | 2017-08-11

Tove Jonsson to jedna z moich ulubionych pisarek i rysowniczek. Jeszcze nim pamiętałam jej imię i nazwisko bez trudu potrafiłam rozpoznać jej książki, specyficzną kreskę, sposób budowania świata. Stworzeni przez nią bohaterzy towarzyszyli mojemu dzieciństwu i towarzyszą również mojej córce. Ta emocjonalna więź z jej pracami sprawia, że za każdym razem z wielkim podekscytowaniem czekam na kolejne nowości i wznowienia. Z tego powodu z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę „Kto pocieszy Maciupka?” zabierającą czytelników do świata znanego z serii o Muminkach. Mimo, że książka nie należy do serii i jest bardzo krótka to spotkamy w niej znanych nam bohaterów.
Tove Jansson w Polsce znana głównie z opowieści o Muminkach stworzyła także kilka opowieści i komiksy. Urodzona ponad sto lat temu pisarka, malarka, rysowniczka pochodziła z artystycznej rodziny: ojciec był rzeźbiarzem, matka projektantką, a bracia także zajmowali się rysowaniem, malowaniem, fotografowaniem. Jej pisarska kariera...

jolasia | 2016-07-08

Wzruszająca opowieść o samotności. O pokonywaniu własnych słabości. I o tym, jak bardzo każdy z nas potrzebuje drugiej istoty, która go dopełni. A te ilustracje!!!! Czysta poezja!!!!

Iwona_C_ | 2017-08-02

Tove Janssen tak pięknie i prosto opowiada o rzeczach ważnych dla każdego z nas. Tym razem opowieść skupia się na relacjach międzyludzkich, które przedstawione zostały za pomocą baśniowych postaci, jakie znamy z jej opowieści o Muminkach. Mały Maciupek martwi się, że nie ma go kto pocieszyć, ale jednocześnie sam stroni od innych, bo i się ich, przez co jest niewidoczny dla ich oczu. Z nami jest podobnie – często chcemy, aby w naszym życiu coś się zmieniło. Jednak boimy się sami zrobić krok naprzód, zaryzykować i wyjść z określonych schematów, aby te upragnione zmiany w naszym życiu faktycznie nastąpiły. Często dopiero pod wpływem impulsu, kiedy znajdzie się ktoś inny w podobnej do nas sytuacji dostrzegamy to, czego wcześniej nie widzieliśmy…

giera | 2013-07-14

Maciupek to mały, szary troll, o strachliwym i płochliwym charakterze. Co już na wstępie jest zaskakujące, ponieważ gdy mówimy „troll”, widzimy postaci duże, brzydkie i groźne. Pewnie za sprawą filmowej adaptacji Władcy Pierścieni jesteśmy przeświadczeni, że muszą tak wyglądać.
Tove Jansson opowiada historię, jak Maciupek, który strasznie boi się ciemności i sapania Paszczaków, dudnienia ich ciężkich kroków oraz wycia Buki, zbiera się w sobie, by o świcie z małą (a ciężką) walizką i w przyciasnych butach wymknąć się o świcie z domu. Autorka właściwie nie uzasadnia, dlaczego szary troll ucieka.
(...) Kto pocieszy Maciupka? to druga po Co było potem? książka obrazkowa Tove Jansson w ofercie wydawnictwa EneDueRabe. Oficyna z Gdańska zadbała o bardzo wysoka jakość edytorską publikacji. Książka opublikowana została w dużym formacie, w twardej okładce. Całostronicowe ilustracje pięknie się w tym formacie prezentują. Autorka Muminków oddaje klimat opowiadania poprzez kolory, gdy Maciupek...

kajkosz | 2013-05-14
Przeczytana: 14 maja 2013

Świetna! Pięknie napisana, opowiada historię Maciupka, który kryje się w każdym z nas.
Nie tylko dla dzieci! :) Mogę być nieobiektywna, ale książki Tove Jansson uwielbiam, i nie zgadzam się z opinią, że to tylko literatura dziecięca. Im jestem starsza, tym więcej mi one uświadamiają. Może to właśnie odpowiednia droga, by dotrzeć do tych starszych, mniej wrażliwych serc? Prostą opowiastką dać do zrozumienia to, co niby oczywiste, a nie zauważane.
Drogi Czytelniku, daj chwilę tej opowiastce i pozwól sobie na zadumę, nie pożałujesz.

madziusia | 2017-09-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Mam wielki sentyment do książek autorstwa Tove Jansson, zwłaszcza tych kierowanych do czytelników dorosłych. Muminki znam głównie z kreskówki, choć planuję sięgnąć również po książki i przypomnieć sobie wszystkie przygody bohaterów zamieszkujących Dolinę Muminków. Wydawca określa przedział wiekowy dla "Kto pocieszy Maciupka?" na 0-10 lat, sądzę jednak, że również czytelnicy dorośli będą w stanie zachwycić się uniwersalnym przesłaniem tej niewielkich rozmiarów książeczki. Co ciekawe, pozycja dedykowana jest długoletniej partnerce Tove Jansson - Tuulikki Pietilä.

Maciupek jest samotnym i lękliwym stworzeniem. Wieczorem zapala wszystkie zgromadzone w swoim domu lampy, chowa się pod kołdrę i kwili ze strachu na myśl o spacerujących na zewnątrz Paszczakach. Pewnego dnia płochliwy troll postanawia opuścić swoje domostwo. W trakcie spaceru po okolicy natrafia na liczne stworzonka: Filifionki, Homki, Mimblę, Włóczykija, Paszczaki, jednak żadne z nich nie zauważa nieśmiałego Maciupka....

Opowieść o Maciupku i jego dążeniu do uratowania Drobinki, to przepiękna historia o przyjaźni, miłości i nauka, że świat ma nas za takich, jakimi sami się mu pokazujemy.
Mały troll to postać z którą mogą identyfikować się nie tylko młodzi czytelnicy. Bo któż z nas czasem nie wmawia sobie niechęci innych, losowi złośliwości... Nasze pragnienie pokazania się światu jako ktoś wartościowy jest niejednokrotnie równie mocne, jak lęk przed odsłonięciem się i zaryzykowaniem poznania, a może czasem zranienia.

Przepiękna, magiczna, świetnie napisana historia, która pod płaszczykiem dziecięcej opowiastki, skrywa całe oceany życiowej mądrości. Takiej, nad którą powinni pochylić się nie tylko dzieci, ale i dorośli (a może nawet przede wszystkim dorośli!).

Książka przepięknie wydana, zachwycająco zilustrowana.
Jedynym mankamentem jest dla mnie tekst czcionką przypominającą pismo odręczne, dodatkowo umieszczoną w sposób bardzo zwarty. To nie ułatwia czytania i wymaga przyzwyczajenia.
Choć...

| 2015-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Uwielbiam świat Tove Jansson. "Muminki" będące wtedy w paśmie Dobranocki były moją ulubioną bajką, z resztą pozostają nią do dzisiaj i mam do nich wielki sentyment. Z serią książek zapoznaję się dopiero teraz, a historia Maciupka znalazła się w moim zasięgu zupełnie przez przypadek. To króciutka opowieść, ale jakże mądra i pouczająca. Maciupek jest w każdym z nas, autorka wspaniale pokazuje jego przemianę w momencie, gdy musi uratować kogoś drogiego swemu sercu. Wtedy cały strach znika, a Maciupek odkrywa w sobie duszę bohatera.
Bardzo ciepła lektura nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Warto poświęcić dosłownie kilka minut na przeczytanie jej.

AneczkaK | 2017-07-06
Na półkach: Dzieci, Przeczytane

Moja ulubiona książka dzieciństwa. Czytałam tak często że znałam ją praktycznie na pamięć. Udowadnia że warto czasami przezwyciężyć lęk, udać się w nieznane by odnaleźć siebie i swoje szczęście. Tutaj nawet buka nie jest zła.