Zima Muminków

Cykl: Muminki (tom 6)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
7,55 (1014 ocen i 45 opinii)
tłumaczenie
Irena Szuch-Wyszomirska
Trollvinter
Muminki
czupirek

Inne wydania

Seria ciesząca się w wielu krajach nieustającą popularnością. Świat Muminków to dolina, w której różne tajemnicze postacie - Paszczak, Ryjek, Włóczykij, Mała Mi - wiodą życie dziwnie podobne do zwykłego, a jednak wypełnione baśnią. Najważniejszym miejscem jest dom Mamusi i Tatusia Muminka: tu każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2008

• Z jednym wyjątkiem
  • Pół świata
  • Ekspozycja
  • Szturmując niebo
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Nie ma nieba
  • Oddam ci słońce
  • Złączeni
  • Inna dusza
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Sekret Sonji
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
Z jednym wyjątkiem

8,4 (5 ocen i opinii)
Szturmując niebo
Felix Baumgartner , Thomas Becker

7,11 (9 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

6 (3 ocen i opinii)
Inna dusza
Łukasz Orbitowski

8 (37 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
anius | 2013-07-10
Na półkach: 2013, E-book, Przeczytane, Posiadam

Moją ulubioną postacią zawsze była Buka,muminki się jej boją ale nie mają racji.Żal mi jej zawsze jest samotna i nikt nie chce się z nią bawić.jeśli ktoś jest inny nie powinniśmy się go bać tylko lepiej poznać i spróbować zrozumieć.książka pełna uroku,kocham muminki:)

Degamisz | 2014-04-21

Nostalgia i melancholia - te dwa słowa kojarzą mi się silnie z tą częścią przygód Muminków. Ponadto z całej serii ta zawsze była moją ulubioną - miała niecodzienny klimat - lekko tajemniczy, z poczuciem wyobcowania, pustki i smutku. A mimo to czytało mi się genialnie. No i po raz kolejny nie zawiodła mnie Mała Mi :)

Muminki przeważnie zasypiają w październiku i tak śpią aż do końca zimy.Wówczas życie toczy się dalej.Jednak w tej części wyjątkowo obudzili się w zimie.Muminek jako pierwszy budzi się w zimie.Nie może zasnąć.Wychodzi z ciepłego, przytulnego domku przez klapę w dachu i spotyka zimę, śnieg i wiele nieznanych stworzeń, między innymi Too-tiki, która umie łowić ryby w przeręblu. Podczas gdy mała Mi beztrosko i odważnie korzysta z zimy, nie mając problemu z wypełnieniem sobie czasu, Muminek poddaje się melancholii. Jest mroźnie i ciemno, tam, gdzie rosły jabłka, rośnie teraz śnieg. Muminek czuje się bardzo smutny i samotny. Sytuację pogarsza energiczny, wysportowany i hałaśliwy Paszczak, który próbuje nauczyć Muminka jeździć na nartach. W letniej kabinie kąpielowej mieszkają tajemniczy intruzi, zimowi goście, zziębnięci i głodni, wyjadają konfitury, wynoszą dywany. Ciężki to czas dla Muminka. A jednak wszystko, co się dzieje, czemuś służy. A po zimie zawsze następuje wiosna.Są to...

Wkp | 2013-11-25
Przeczytana: 23 listopada 2013

Muminki zawsze przesypiają zimę. ale nie w tym roku. Muminek bowiem wybudza się i nie może zasnąć. Nie może tez dobudzić rodziny toteż pogrążony w samotności zaczyna badać tajemniczy i mroźny świat, a także odkrywać sekrety jakie kryje jego własne domostwo...

Gdybym miał streścić ten tom Muminków w jednym zdaniu, zawierając w nim ocenę, powiedziałbym: Świetny początek, słaby środek, świetny koniec. I tyle. Styl jest tu lekki i przyjemny, klimat zachwyca, ilustracje też, ale rozwinięcie w postaci gości po prostu mnie znużyło.

Nie mniej, choć jest to jeden ze słabszych tomików przygód sympatycznych trolli, nadal jest to znakomita książka dla wszystkich tych, którzy nie zabili tkwiącego w nich dziecka i kochają raz na jakiś czas powrócić do magicznej krainy, kiedy nie istniało wiele problemów, każdy krzak i każde drzewo stanowiło wstęp do przygody, a każde grzebanie w w piasku stawało się poszukiwaniem skarbu.

Polecam!

Książniczka | 2014-08-20

"Umarł. Cały świat umarł, kiedy spałem. Ten świat należy do kogoś innego, kogo nie znam. Może do Buki. I nie został zrobiony po to, aby żyły w nim Muminki."

Z dotychczas przeze mnie przeczytanych opowieści o Muminkach, ta jest najbardziej poetycka, melancholijna i smutna... Zimowy sen Muminków powinien trwać aż do wiosny, a nie wiadomo czemu - Muminek budzi się i już nie może zasnąć. Otaczający go świat jest zupełnie niepodobny do dawnego, jest cicho, mroźno, biało i... samotnie. Momentami wręcz strasznie. W domu kryją się jakieś nieznane, niewidzialne stworzenia, a Lodowa Pani uśmierca swym dotknięciem...

Muminek nie potrafi się odnaleźć w tym przerażającym, pustym, odmienionym świecie. Jednak z czasem uczy się go akceptować, tym bardziej, że zaczyna mieć coraz liczniejsze towarzystwo.

W książkach Jansson urzeka mnie też to, że są nie tylko miłą, magiczną bajeczką, a mają w sobie też zadziwiająco wiele mądrości.

"Wszystko trzeba odkryć samemu. I również przejść przez to...

Ewelina | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci, 2014
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Muminek budzi się w środku zimy, zamiast mocno spać jak pozostali członkowie jego rodziny. Początkowo czuje się samotny i nieco przerażony tą nieznaną sobie porą roku, potem jednak zaczyna dostrzegać uroki zimy.
Wreszcie w nieco szerszej odsłonie pojawia się mała, złośliwa Mi, której tak mało w pozostałych częściach opowieści o Muminkach, a to moja ulubiona postać z tej książki:)

Bed | 2010-09-28
Na półkach: Dzieciństwo, Przeczytane

Moja ulubiona z tej serii :). Do dziś pamiętam Muminka obudzonego o nietypowej porze, wśród śpiącej rodziny, jak organizuje sobie rozrywki a mała Mi zjeżdża na tacy z górki :)

Mcdulka | 2012-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012

TE KSIAZKE TRZEBA KONIECZNIE PRZECZYTAC W CZASIE ZIMY!!!! OBOWIAZKOWA LEKTURA BEZ DWOCH ZDAN!!!!
W CZASIE ZIMY MOZE SIE WYDARZYC TYYYYLE ROZNYCH ROZNOSCI, NIE MOZNA TYLKO ZAPASC W ZIMOWY SEN :)

- Opowiedz o śniegu - powiedział Muminek siadając w wyblakłym od słońca krześle ogrodowym Tatusia. - Nie rozumiem tego.
- Ja też nie - odpowiedziała Too-tiki. - Myśli się, że jest zimny,ale gdy wybuduje się z niego domek, jest w nim ciepło. Wydaje się biały, ale czasem robi się różowy, a czasem niebieski.Może być najmiększy ze wszystkiego i może być twardszy od kamienia. Nie ma nic pewnego.

Melba | 2014-03-04

Paradoksem jest dla mnie fakt, że Muminki przeczytałam grubo po tym, jak skończyłam 20 lat. Przeczytałam i pokochałam. Dotarło do mnie wtedy, jak wielką krzywdę uczynili mi twórcy telewizyjnej bajki, gdzie wszystko było płaskie, nieżywe i nudne, Muminy mówiły jakimiś wydumanymi głosami jak po narkoleptykach a akcja przypominała wygrzebującą się ze smoły muchę. Jedynym, co pojęłam, zrozumiałam i uszanowałam od razu i bez tłumaczeń była Buka, którą rozumiałam świetnie, że pojawia się raz na jakiś czas i nic nie mówi, bo kto by chciał dyskutować z takimi nudziarzami?!?!
Książkowe Muminki podetknął mi pod nos Mąż i kategorycznie zażądał przeczytania. Cześć mu za to i chwała, bo Muminy rulez :) Kocham wszystkie postaci, każdą za co innego, jedynym, który podnosi mi w niepokojący sposób ciśnienie i którego nie trawię, nie cierpię i najchętniej utopiłabym w kałuży, jest Tatuś Muminka. Wyjątkowy nieudacznik, rozlazła fajtłapa, oderwana od rzeczywistości, zawieszona w czasie i przestrzeni...

klisza | 2010-12-31

Książka ta jest pełna niepowtarzalnego uroku i piękna. Chyba właśnie ona jest ta najlepszą, z całej serii książek o "Muminkach". Przedstawia, taki odmienny, nie widziany a może i czasem nie doceniany, cichy świat, przykryty pod warstwą białego puchu. Wyróżnia się spośród innych. Czytano mi tą książkę, od małego dziecka - i nadal często do niej powracam. Polecam osobom młodszym jak i starszym - bo bez względu na wiek czytelnika i tak ma w sobie pewnego rodzaju... magię.