Zima Muminków

Trollvinter
Muminki
czupirek

Inne wydania

Seria ciesząca się w wielu krajach nieustającą popularnością. Świat Muminków to dolina, w której różne tajemnicze postacie - Paszczak, Ryjek, Włóczykij, Mała Mi - wiodą życie dziwnie podobne do zwykłego, a jednak wypełnione baśnią. Najważniejszym miejscem jest dom Mamusi i Tatusia Muminka: tu każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Monika | 2017-01-08

"Niebo było niemal czarne, lecz śnieg lśnił jasnoniebieskim blaskiem w świetle księżyca.
Morze spało pod lodem, a głęboko w ziemi, między korzeniami, wszystkie małe stworzonka śniły o wiośnie. Ale do wiosny było dość daleko, bowiem Nowy Rok minął dopiero co".

"Wewnątrz domu było ciepło i przytulnie. Na dole w piwnicy tliły się wolno na ruszcie całe masy torfu. Księżyc zaglądał w okno oświetlając białe zimowe pokrowce na meblach i owinięty tiulem kryształowy żyrandol. A w salonie wokół największego kaflowego pieca rodzina Muminków spała długim zimowym snem".

Czy trzeba pisać coś więcej? Człowiek może tylko zazdrościć Muminkom tego zimowego snu;-) Przespać całej zimy nie możemy. Pocieszajmy się przynajmniej lekturą Muminków :-)

Degamisz | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Nie, nie wyrosłem z Muminków. Tak samo jak pewnie nie wyrosnę nigdy z "Dzieci z Bullerbyn". W obu przypadkach wiek nie ma nic do rzeczy.

Nostalgia i melancholia - te dwa słowa kojarzą mi się silnie z tą częścią przygód Muminków. Ponadto z całej serii ta zawsze była moją ulubioną - miała niecodzienny klimat - lekko tajemniczy, z poczuciem wyobcowania, pustki i smutku. A mimo to czytało mi się genialnie. No i po raz kolejny nie zawiodła mnie Mała Mi :)

W dzieciństwie nie było dla mnie zimowych ferii bez tej książki. Doszło do tego, że poszczególne części mogłem cytować z pamięci. Uwielbiam tę książkę, jak i całą serię o Muminkach. "Zima Muminków" przypomniana sobie po latach absolutnie nie zmieniła mojego zdania - nieodmiennie zachwyca. Bo nie trzeba być dzieckiem, żeby wyruszyć w podróż do Doliny Muminków, dorośli też znajdą tam wiele dla siebie.

aniuś | 2013-07-10
Na półkach: 2013, E-book, Przeczytane, Posiadam

Moją ulubioną postacią zawsze była Buka,muminki się jej boją ale nie mają racji.Żal mi jej zawsze jest samotna i nikt nie chce się z nią bawić.jeśli ktoś jest inny nie powinniśmy się go bać tylko lepiej poznać i spróbować zrozumieć.książka pełna uroku,kocham muminki:)

vampireheart | 2017-01-06
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Czy może być coś piękniejszego od zimowej pory? Mróz na zewnątrz, płatki śniegu tańczące na wietrze, niesamowite oszronione wzory na szybach oraz iskierki śnieżynek w blasku księżyca... Esencja piękna. Dodajmy do tego jeszcze fińską zorzę polarną... Ale Muminki powiedzą, że może być coś piękniejszego. Co? Otóż sen.

Odkąd dowiedziałam się, że Muminki zapadają w sen zimowy, byłam niezmiernie ciekawa "Zimy Muminków". Szybko doszłam do wniosku, że ze względu na okoliczności tej książki, odpuszczą sobie wielki sen. Jakże się myliłam i jakież było moje rozczarowanie, kiedy już na pierwszych stronach przywitało mnie chrapanie Mamusi Muminka oraz innych mieszkańców Doliny.

Już wcześniej przekonałam się, że Dolina Muminków bez Muminków to bardzo ciekawe miejsce (może nawet i bardziej ciekawe, niż wtedy, kiedy w niej mieszkają). Jednak po lekturze "Doliny Muminków w listopadzie" miałam...

Muminki przeważnie zasypiają w październiku i tak śpią aż do końca zimy.Wówczas życie toczy się dalej.Jednak w tej części wyjątkowo obudzili się w zimie.Muminek jako pierwszy budzi się w zimie.Nie może zasnąć.Wychodzi z ciepłego, przytulnego domku przez klapę w dachu i spotyka zimę, śnieg i wiele nieznanych stworzeń, między innymi Too-tiki, która umie łowić ryby w przeręblu. Podczas gdy mała Mi beztrosko i odważnie korzysta z zimy, nie mając problemu z wypełnieniem sobie czasu, Muminek poddaje się melancholii. Jest mroźnie i ciemno, tam, gdzie rosły jabłka, rośnie teraz śnieg. Muminek czuje się bardzo smutny i samotny. Sytuację pogarsza energiczny, wysportowany i hałaśliwy Paszczak, który próbuje nauczyć Muminka jeździć na nartach. W letniej kabinie kąpielowej mieszkają tajemniczy intruzi, zimowi goście, zziębnięci i głodni, wyjadają konfitury, wynoszą dywany. Ciężki to czas dla Muminka. A jednak wszystko, co się dzieje, czemuś służy. A po zimie zawsze następuje wiosna.Są to...

książek: 1909
Książniczka | 2014-08-20

"Umarł. Cały świat umarł, kiedy spałem. Ten świat należy do kogoś innego, kogo nie znam. Może do Buki. I nie został zrobiony po to, aby żyły w nim Muminki."

Z dotychczas przeze mnie przeczytanych opowieści o Muminkach, ta jest najbardziej poetycka, melancholijna i smutna... Zimowy sen Muminków powinien trwać aż do wiosny, a nie wiadomo czemu - Muminek budzi się i już nie może zasnąć. Otaczający go świat jest zupełnie niepodobny do dawnego, jest cicho, mroźno, biało i... samotnie. Momentami wręcz strasznie. W domu kryją się jakieś nieznane, niewidzialne stworzenia, a Lodowa Pani uśmierca swym dotknięciem...

Muminek nie potrafi się odnaleźć w tym przerażającym, pustym, odmienionym świecie. Jednak z czasem uczy się go akceptować, tym bardziej, że zaczyna mieć coraz liczniejsze towarzystwo.

W książkach Jansson urzeka mnie też to, że są nie tylko miłą, magiczną bajeczką, a mają w sobie też zadziwiająco wiele mądrości.

"Wszystko trzeba odkryć samemu. I również przejść przez to...

SzkockaKrata | 2015-08-10

"Nad doliną rozpościerał się szary półmrok. Ale teraz dolina nie była zielona, tylko biała. Wszystko, co się kiedyś ruszało, zrobiło się nieruchome. Wszystko, co było kanciaste, stało się okrągłe". "Zima Muminków" to moja ukochana książka z dzieciństwa. Oto zdarzyła się rzecz straszna: Muminek, który nagle obudził się ze snu, będzie musiał stawić czoła przeciwnościom losu i przetrwać w Dolnie swoją pierwszą w życiu zimę. Bez mamy, bez taty, bez Włóczykija, ale z zawsze pełną szalonych pomysłów Małą Mi u boku. Muminek wyrusza w wędrówkę po ośnieżonej krainie, w której czeka na niego wiele dziwów i niebezpieczeństw. Na swojej drodze spotka mnóstwo przezabawnych postaci, z Paszczakiem i Ynkiem na czele.
"Zima Muminków" to wzruszająca opowieść niepozbawiona subtelnego humoru. Książka dla dzieci?! Książka dla każdego!

Wkp | 2013-11-25
Przeczytana: 23 listopada 2013

Muminki zawsze przesypiają zimę. ale nie w tym roku. Muminek bowiem wybudza się i nie może zasnąć. Nie może tez dobudzić rodziny toteż pogrążony w samotności zaczyna badać tajemniczy i mroźny świat, a także odkrywać sekrety jakie kryje jego własne domostwo...

Gdybym miał streścić ten tom Muminków w jednym zdaniu, zawierając w nim ocenę, powiedziałbym: Świetny początek, słaby środek, świetny koniec. I tyle. Styl jest tu lekki i przyjemny, klimat zachwyca, ilustracje też, ale rozwinięcie w postaci gości po prostu mnie znużyło.

Nie mniej, choć jest to jeden ze słabszych tomików przygód sympatycznych trolli, nadal jest to znakomita książka dla wszystkich tych, którzy nie zabili tkwiącego w nich dziecka i kochają raz na jakiś czas powrócić do magicznej krainy, kiedy nie istniało wiele problemów, każdy krzak i każde drzewo stanowiło wstęp do przygody, a każde grzebanie w w piasku stawało się poszukiwaniem skarbu.

Polecam!

Meowth | 2016-01-01

Gdy cała rodzina Muminków śpi spokojnie zimowym snem w zasypanym śniegiem domu, nieoczekiwanie Muminek budzi się i tak zaczyna się jego wielka przygoda, jakiej nie przeżył wcześniej żaden troll. Zagubiony w odmienionym, groźnym świecie, mały bohater staje wobec nowych wyzwań. Musi poradzić sobie z mało komunikatywnym przodkiem, z najazdem gości, poznaje istoty, których styl życia w niczym nie przypomina muminkowego, omal nie gubi się w wielkiej śnieżycy, omal nie tonie pośród kry, omal nie ginie w trakcie nauki jazdy na nartach, powoli oswaja się z zimą, którą dotychczas co roku bezpiecznie przesypiał, i przystosowuje do życia w mrozie i mroku polarnej nocy. Jest tu nawet delikatnie i nienachalnie wprowadzony wątek śmierci.
Autorka w pełen ciepła i serdeczności sposób uczy swych małych czytelników samodzielności, odwagi, podejmowania mądrych decyzji oraz szacunku i zrozumienia dla tego, co inne, odmienne od nas samych. A wszystko to bez cienia "dydaktycznego smrodku" czy...

Inga | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Zdecydowanie moja ulubiona część Muminków. Opowieść o dojrzewaniu, samodzielności i poznawaniu podszewki świata. Zima stała się pretekstem do przekroczenia granicy dorosłości, bo Muminek dorasta wspierany przez Too-tiki, stoika z doliny Muminków. Dorasta do bycia gospodarzem domu, do odwagi, do odkrycia korzeni (cudowny wątek z przodkiem mieszkającym w piecu).

Moje serce jednak skradła na zawsze Too-tiki i jej podejście do świata.

"Wszystko trzeba odkryć samemu - powiedziała.- I również przejść przez to samemu."

Gdzie powinieneś spędzić Gwiazdkę? [QUIZ]

Zastanawialiście się kiedyś, w jakiej książce chcielibyście spędzić Gwiazdkę, wśród jakich bohaterów czulibyście się najlepiej? Czy byłyby to tradycyjne Święta Bożego Narodzenia z rodziną Borejko z Jeżycjady, Gwiazdka z Harrym Potterem w Hogwarcie, czy może Święto Strzeżenie Wiedźm z Wiedźmikołajem, a może po prostu błogi zimowy sen w dolinie Muminków? Rozwiążcie nasz test i sprawdźcie!