Folwark zwierzęcy

Animal farm
klasyka
PaniKa

Inne wydania

Orwell pisał: "Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji , z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy. (...) Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego jak dobrotliwa dyktatura."

• Niebezpieczne kłamstwa
  • Koniec warty
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Tajemniczy brat
  • Droga do domu
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Twoim śladem
  • Wstyd
  • Piękny sekret
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Czarne liście

8 (65 ocen i opinii)
Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (3 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

5,22 (18 ocen i opinii)
Piękny sekret
Christina Lauren

6,72 (234 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7 (4 ocen i opinii)
Czarne liście
Maja Wolny

7,36 (14 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Mężczyźni z różowym trójkątem
Josef Kohout , Heinz Heger

7,97 (37 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Paco | 2015-12-05
Na półkach: Synapsa, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Kamraci! Bracia!
Stowarzyszone i stowarzyszeni.
Poświęcamy swój bezcenny czas, byście Wy, najmilsi, mogli się napawać naszymi opiniami. Nie tracąc czasu na czytanie książek. Z ciężkim sercem, ale rozumiemy, że ktoś musi czytać, by pracować mógł ktoś. Jesteśmy dla Was. Zapoznanie się z recenzją trwa minutę. Tkwienie w lekturze, znacznie dłużej. Zastanówcie się więc, ile dóbr możecie w tym czasie wyprodukować. Ile towarów przetransportować. Wskaźniki dzietności poprawiać, demografię ratując. A my w tym czasie, wszystko przeczytamy i Wam streścimy. Bez nas Wasze życie byłoby trudniejsze. W zasadzie nie do zniesienia. Nawet nie chcę myśleć, do czego by doszło, gdyby wszyscy zaczęli masowo czytać. MARNOTRAWSTWO – populacjo kochana. I nie mówcie nam o krzyczącej niesprawiedliwości, gdyż jesteśmy światli i lepiej rozumiemy, co dla Was dobre. My jesteśmy od doskonalenia umysłów. Wy, od wstawania o 5.30. Bo my , wyobraźnią sięgamy hen, daleko.
Jesteśmy za Was...

Grażyna | 2010-03-04

stara książka,a wciąż aktualna, pęd do władzy sprawia, że człowiek człowiekowi: świnią, polecam

Aurland | 2016-01-18

Obdziera ze złudzeń. Co do polityki bezsprzecznie, ale także - i to bardziej przeraża - co do natury człowieka. Szczególnie, gdy otrzyma on władzę. Gdy już może coś komuś kazać.
Nie dotyczy wyłącznie ustrojów totalitarnych, choć tu najbardziej widać. Dotyczy też matactw w białych rękawiczkach. Orwell, przy pomocy zwierząt i prostej fabuły, zapisał uniwersalny wzór nadużywania władzy. Wzór maskowania kłamstwa. Rządzący zawsze mają tendencje do zapominania. Do płynnego interpretowania. Do izolacji i okopywania się na zdobytych pozycjach. Do bycia "równiejszymi". Ci legalnie wybrani także.
Bajecznie prosta historia. Kawa na ławę. Świnie do łóżek. Absolutna polityczna kwintesencja. Dobrze o niej pamiętać przy wyborczych urnach. Gdy sprawdzamy, czy nasza władza - wzorem orwellowskich świń - nie łamie wcześniej ustalonych reguł.

Wojciech Gołębiewski | 2014-05-01
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Orwell pisał "..Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską..". Po prawie stu latach od rosyjskiej rewolucji i wypisaniu niezliczonych analiz dotyczących zaprowadzania "nowych porządków", skłonni jesteśmy przenieść orwellowska wizję na miejsca i czasy nam bliższe. I niestety, ta przerażająca wizja znajduje potwierdzenie w wydarzeniach nam najbliższych tj w najnowszej historii państw Europy i Azji po REWOLUCJI tj /nazwijmy to skrótowo/ upadku ZSRR. Szkopuł tkwi w dalszym zdaniu Orwella:
"Mój morał brzmi: rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się własnych przywódców..."
Wishful thinking!! Masy nie będą czujne, bo masy nie są w stanie być czujne. Masa to ciasto ugniatane, formowane przez kolejnych "nawiedzonych", podatne na "urok" nowych proroków. Tak więc, masy mogą usunąć ...

kajsa | 2011-08-05
Na półkach: Ebooki, Przeczytane

Wstrząsająca metafora naszego świata. Piękne ideały nigdy nie dają się urzeczywistnić, gdy kierują nami niskie pobudki i interes własny.
Cudowna postać Boxera, naiwnego, wiernego i oddanego.

Shimik | 2015-07-21

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zamienił wujek siekierkę na kijek!
Najpierw było źle za rządów ludzi, a za rządów zwierząt było jeszcze gorzej. Świnie u władzy... przypomina mi to ówczesną scenę polityczną: dopchać się do koryta i żreć jak najwięcej!
Książka jest ciągle aktualna!

lana | 2016-04-23
Przeczytana: 13 maja 2016

Arcydzieło. Bardzo smutna. Bardzo wstrząsająca.
Orwell był mistrzem.
Ukazał wspaniałą antyutopię.
Przedstawił uniwersalną prawdę o życiu.
Nie jestem w stanie nic więcej napisać.

Danway | 2011-11-20
Przeczytana: 2000 rok

Naprawdę wspaniała powieść George Orwell'a, który po raz kolejny bierze się za krytykę komunizmu i w powieści można odnaleźć wiele odniesień do tego właśnie ustroju i ich głównych osobistości... Z powieści można wynieść pewną naukę, że rewolucja rodzi nową rewolucję, a zmiany nie zawsze wychodzą na lepsze, bo po pewnym czasie nie widać żadnej różnicy, lub jeśli jest widoczna to niekoniecznie musi być ona lepsza...

Pouczająca powieść, będąca jedną z pionierek podważających mit Rosji Sowieckiej i kult Stalina. Orwell w satyrowej otoczce i pod przykrywą pięknego ezopowego języka zawarł potępienie reżimu totalitarnego oraz całej ówczesnej sceny politycznej. Wspaniale wypunktował wady tak popularnego systemu rządów, ukazując jak stopniowo wzniosłe ideały przekształciły się w aparat ucisku i wyniszczania jednostki w imię interesów rządzących. Tym samym potępia też środki, jakimi posłużyli się bohaterowie w drodze ku władzy - począwszy od rewolucji, skończywszy na ich machlojkach: manipulacji, swobodnej ingerencji w prawo i powszechnej propagandzie. To przestroga przed destrukcyjnymi skutkami rządów zdegenerowanych jednostek oraz gorzki rozrachunek z ówczesnymi realiami politycznymi - w tym konferencją w Teheranie, która zamiast zminimalizować rolę Rosji, jeszcze powiększyła jej wpływy.

Ania | 2014-06-11
Przeczytana: 27 września 2013

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam.
Ponadczasowa. Za każdym razem czytam ją z zachwytem.
Książka z "brakiem terminu przydatności do spożycia". Zawiera proste prawdy o życiu politycznym i społecznym, które były, są i nadal będą aktualne.
W tej niepozornej, cienkiej książeczce kryje się mnóstwo doskonalej treści. Polecam.

Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.

100 książek, które trzeba przeczytać, polecają internauci

W zorganizowanym przez Empik plebiscycie zostało oddanych 165 tysięcy głosów. W rezultacie powstała druga lista „100 książek, które trzeba przeczytać”. Oba zestawienia – stworzone przez internautów i stworzone przez pisarzy i dziennikarzy – można znaleźć na stronie www.empik.com/100ksiazek. Celem akcji jest sprowokowanie szerokiej dyskusji o czytelnictwie.

Na półkach