Folwark zwierzęcy

Wydawnictwo: Muza
7,6 (14968 ocen i 657 opinii)
tłumaczenie
Bartłomiej Zborski
Animal farm
klasyka
PaniKa

Inne wydania

Orwell pisał: "Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji , z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców. Mój morał brzmi tak oto: rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się swych przywódców, gdy tamci zrobią, co do nich należy. (...) Nie można robić rewolucji, jeśli nie robi się jej dla siebie; nie ma czegoś takiego jak dobrotliwa dyktatura."

Sklep

• Pół świata
  • Podziemny labirynt
  • 450 stron
  • Wyspa
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Złączeni
  • Collide
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Szturmując niebo
  • Tajemnica domu Helclów
  • Dom po drugiej stronie lustra
Nie ma nieba

8,14 (7 ocen i opinii)
Wyspa
Joanna Miszczuk

8,22 (9 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Złączeni
Carol Cassella

6 (3 ocen i opinii)
Collide
Gail McHugh

7,51 (370 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Szturmując niebo
Felix Baumgartner , Thomas Becker

7,11 (9 ocen i opinii)
Tajemnica domu Helclów
Jacek Dehnel , Piotr Tarczyński , Maryla Szymiczkowa

7,24 (67 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Grażyna | 2010-03-04

stara książka,a wciąż aktualna, pęd do władzy sprawia, że człowiek człowiekowi: świnią, polecam

Wojciech | 2014-05-01
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Orwell pisał "..Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską..". Po prawie stu latach od rosyjskiej rewolucji i wypisaniu niezliczonych analiz dotyczących zaprowadzania "nowych porządków", skłonni jesteśmy przenieść orwellowska wizję na miejsca i czasy nam bliższe. I niestety, ta przerażająca wizja znajduje potwierdzenie w wydarzeniach nam najbliższych tj w najnowszej historii państw Europy i Azji po REWOLUCJI tj /nazwijmy to skrótowo/ upadku ZSRR. Szkopuł tkwi w dalszym zdaniu Orwella:
"Mój morał brzmi: rewolucje mogą przynieść radykalną poprawę, gdy masy będą czujne i będą wiedzieć, jak pozbyć się własnych przywódców..."
Wishful thinking!! Masy nie będą czujne, bo masy nie są w stanie być czujne. Masa to ciasto ugniatane, formowane przez kolejnych "nawiedzonych", podatne na "urok" nowych proroków. Tak więc, masy mogą usunąć ...

Danway | 2011-11-20
Przeczytana: 2000 rok

Naprawdę wspaniała powieść George Orwell'a, który po raz kolejny bierze się za krytykę komunizmu i w powieści można odnaleźć wiele odniesień do tego właśnie ustroju i ich głównych osobistości... Z powieści można wynieść pewną naukę, że rewolucja rodzi nową rewolucję, a zmiany nie zawsze wychodzą na lepsze, bo po pewnym czasie nie widać żadnej różnicy, lub jeśli jest widoczna to niekoniecznie musi być ona lepsza...

kajsa | 2011-08-05

Wstrząsająca metafora naszego świata. Piękne ideały nigdy nie dają się urzeczywistnić, gdy kierują nami niskie pobudki i interes własny.
Cudowna postać Boxera, naiwnego, wiernego i oddanego.

Pouczająca powieść, będąca jedną z pionierek podważających mit Rosji Sowieckiej i kult Stalina. Orwell w satyrowej otoczce i pod przykrywą pięknego ezopowego języka zawarł potępienie reżimu totalitarnego oraz całej ówczesnej sceny politycznej. Wspaniale wypunktował wady tak popularnego systemu rządów, ukazując jak stopniowo wzniosłe ideały przekształciły się w aparat ucisku i wyniszczania jednostki w imię interesów rządzących. Tym samym potępia też środki, jakimi posłużyli się bohaterowie w drodze ku władzy - począwszy od rewolucji, skończywszy na ich machlojkach: manipulacji, swobodnej ingerencji w prawo i powszechnej propagandzie. To przestroga przed destrukcyjnymi skutkami rządów zdegenerowanych jednostek oraz gorzki rozrachunek z ówczesnymi realiami politycznymi - w tym konferencją w Teheranie, która zamiast zminimalizować rolę Rosji, jeszcze powiększyła jej wpływy.

Ania | 2014-06-11
Przeczytana: 27 września 2013

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam.
Ponadczasowa. Za każdym razem czytam ją z zachwytem.
Książka z "brakiem terminu przydatności do spożycia". Zawiera proste prawdy o życiu politycznym i społecznym, które były, są i nadal będą aktualne.
W tej niepozornej, cienkiej książeczce kryje się mnóstwo doskonalej treści. Polecam.

Krzysztof | 2013-01-12
Przeczytana: 2002 rok

„Folwark zwierzęcy” niezwykle oryginalna książka. Orwell w bardzo prosty, niemal bajkowy sposób opisał dość skomplikowany dziejowy proces rewolucjotwórczy. Rewolucje w historii się zdarzają wtedy, kiedy zwykli ludzie, tacy, którzy na co dzień polityką się nie interesują zostają zmuszeni do wzięcia sprawy w swoje ręce, bo polityka się nimi zainteresowała. A więc Ci zwykli ludzie mają zamiar zrobić swoją politykę, obalić stary porządek świata i zbudować nowy. Najczęściej do rewolucji przyczynia się beznadziejne rządzenie polityków pokroju Orwellowskiego Jones’ a. Tak samo jak do prawdziwych rewolucji, jak i tej na folwarku dworskim/zwierzęcym, przyczynił się głód. Zwykły człowiek, który jest głodny jest bardziej zdeterminowany do podjęcia się jakiegoś radykalnego działania, żeby zmienić sytuację w kraju. Ma nadzieję, że zmieni ją na lepsze, bo wystarczy przegnać złych polityków, którzy doprowadzili do tego, że on i jego rodzina są głodni.

Jasne, że wiem, że jeden człowiek...

Paweł | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

Powieść przedstawia fakty ideologicznego, a przez to chorego wykorzystywania większości ludzi przez mniejszość na przykładzie zwierząt. Smucić może tylko to, że ta większość jest bierna, cicha, smutna, oddana na taki los. Bardzo sprawdza się łacińska sentencja, że Homo homini lupus est.

Shimik | 2015-07-21

Zamienił wujek siekierkę na kijek!
Najpierw było źle za rządów ludzi, a za rządów zwierząt było jeszcze gorzej. Świnie u władzy... przypomina mi to ówczesną scenę polityczną: dopchać się do koryta i żreć jak najwięcej!
Książka jest ciągle aktualna!

Jenny_89 | 2011-10-20
Przeczytana: wrzesień 2011

Ta "minipowieść" G. Orwella jest przykładem utworu, kiedy przewagę formy nad treścią można uznać za jak najbardziej pozytywną. Autor trafnie i ironicznie przedstawił wizję komunizmu pod postacią "bajki" o zwierzętach, które zaniedbywane i wyzyskiwane postanawiają wzniecić powstanie przeciw człowiekowi. Zwierzęta to tak naprawdę ludzie, a to co im się przydarzyło jest odzwierciedleniem działań człowieka. Folwarki w tym utworze to państwa sąsiadujące ze sobą na politycznej mapie, wśród których jedno dokonało rewolucyjnego przewrotu. Prawda o czynach wodzów - świń i wydarzeniach na zbuntowanym folwarku jest prawdą o ludziach - potwierdziła to historia Rosji Radzieckiej. "Folwark Zwierzęcy" jest mistrzowskim połączeniem z pozoru prostej, napisanej nieskomplikowanym językiem opowieści z historią ukazującą problemy wielkiej wagi.

Na półkach